Fortat sa minta la scoala. Ce sa fac?

Fortat sa minta la scoala. Ce sa fac? | Autor: luciank

Link direct la acest mesaj

Ieri, fiul meu de 8 ani, elev in clasa a 2-a, vine de la scoala cu un "I". Motivul? Se pare ca doamna invatatoare l-a invinuit ca a mintit. Mai exact, lucrurile stau astfel:
- invatatoarea intreaba copiii: "Cine nu a citit lectia de 5 ori, asa cum am spus eu, sa se ridice in picioare"
- fiul meu nu se ridica, pentru ca a citit-o acasa de 5 ori si chiar a citit-o bine, cursiv
- este pus sa citeasca lectia in fata clasei si nu reuseste sa o faca perfect
- invatatoarea, absolventa si de Psihologie, il ia la intrebari: "De ce m-ai mintit ca ai citit de 5 ori ? Hai, recunoaste ca nu ai citit...." si tot asa.... presiune pe capul lui, pana cand este nevoit sa recunoasca ce nu a facut, numai sa scape odata de invinuirile ei.
Nu ma deranjeaza ca a primit calificativul "I" ci faptul ca l-a injosit in fata intregii clase. Sunt de acord ca daca nu stie sa fie cotat ca atare dar nu sa i se puna in carca ceva ce nu a facut.
Ce ma sfatuiti sa fac? Eu am acum in minte urmatoarele variante:
1. Sa am o discutie cu invatatoarea, sa aud si parerea ei si sa-i explic ca nu sunt de acord sa experimenteze pe fiul meu tehnicile ei de intimidare psihologica tip "Gestapo" sau "Securitate" pentru a da un exemplu sau ceva de genul asta.
2. Sa il mut la alta scoala
Baietelul e foarte afectat, e o fire sensibila. Ce sa fac acum, noi ne-am straduit sa-l educam in spiritul corectitudinii, cu alte cuvinte sa aiba cei 7 ani de-acasa dar acum parca s-a naruit ceva din ceea ce-am realizat pana acum. Chiar caracterizarile doamnei "psiholog" spuneau: "Bunul sau simt il face sa fie iubit de colegi, ceea ce il va ajuta pe viitor".
Multumesc anticipat pentru sfaturi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Din pacate, atitudinea doamnei invatatoare nu face cinste nici carierei didactice si nici diplomei de "psiholog".As spune ca azi, multi obtin diplome pe banda rulanta, fara a avea har intr-un domeniu atat de sensibil ca psihologia.Ar trebui vorbit cu d-na invatatoare si psiholog si intrebata daca realizeaza impactul atitudinii domniei sale asupra unui suflet de copil.Oricum solutia cu mutatul nu este chiar cea mai buna, deoarece imi imaginez ca deja copilul are prieteni.Dar daca, doamna invatatoare continua sa treaca cu tavalugul peste sufletul copilului, va trebui intr-adevar sa il mutati.Numai ca mai intai trebuie sa-i explicati copilului de ce luati aceasta decizie si sa obtineti si acordul lui.Ma gandesc ca poate doamna a fost intr-una din acele zile proaste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns idoina spune:

Dupa parerea mea de ex-invatatoare,ar trebui sa te duci si sa-i vorbesti deschis acelei doamne...o invatatoare nu prea are voie sa aiba zile bune si zile proaste in fata copiilor!
Mergi la scoala si fa-o sa inteleaga ca baietelul tau a crescut cu niste valori morale sanatoase,iar daca nu se poate abtine de la replicile tip Gestapo,anunta directorul.Nu te sfatuiesc sa muti copilul,i-ai face un deserviciu lui.
Curaj,mergi si infrunt-o!


idoina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Tocmai citesc "Memorialul durerii" si "doamna" invatatoare asta pare ruda cu tortionarii din puscariile comuniste, care ii "prelucrau" atat de magistral pe detinuti, incat acestia marturiseau ca isi omorasera tatal si se culcasera cu propria mama

Ceea ce practica aceasta invatatoare se cheama teroare psihica. Si ce psiholoaga de rahat, ea n-a auzit in viata ei de trac, de emotia specifica momentului cand cineva (si un adult, daramite un copil!) trebuie sa citeasca sau sa recite ceva in fata clasei???

Of, Doamne, saracutul de el, incearca sa-i redai increderea in el si, dupa ce discuti cu invatatoarea si-i transmiti critica ta indreptatita, sa-i povestesti micutului si sa-i spui ca ceea ce a facut invatatoarea a fost gresit, a fost abuz de putere si pe viitor sa incerce sa nu se mai lase intimidat in asemenea situatii, ci sa continue sa spuna mereu adevarul, fara teama, spune-i ca adevarul nu este marfa de negociere dupa placul altora, adevarul este unul singur si tu, mai bine zis voi, parintii, veti fi mereu alaturi de el si-l veti sustine de cate ori spune adevarul si este nedreptatit din cauza asta.


Felicia 16+ cu - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Trebuie atrasa atentia invatatoarei fara doar si poate.Nu a adoptat un mod pedagogic s psihologic in educatia copiilor.
Nu stiu daca in ro.scolile au un comitet in care se reunesc parintii si discuta printre altele si despre modul cum sunt tratati copii de catre profesori,daca da,inainteaza o plangere comitetului..daca dna psiholog aduna mai multe buline negre... poate fi data afara.
Dar vorbeste si cu ea,spune-i ca baiatul tau nu minte,ca ai fost defata cand a citit lectia,ca este timid..etc.

monica mami de print
http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Mai,dar ce de incompetenti pe metrul patrat,asa ceva n-am mai vazut!
Eu nu stiu ce cauta in invatamant(mai ales cel primar) persoane ca duduia din poveste.

Sa nu muti copilul la alta scoala,de ce sa te stresezi si sa-l mai stresezi si pe el?Mai bine vorbesti cu duduia si fa-te bine inteleasa,ca daca te balbai te ia si pe tine cu metoda de intimidare.
Du-te si la director daca nu te intelegi cu ea.

Tu esti sigura ca poseda o diploma in psihologie?Caci,chiar cine o fi trecut prin facultate ca Voda prin loboda ramane macar cu chestiile elementare in capul ala plin de tarate!

ladyJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


invatatoarea, absolventa si de Psihologie
quote:



De ceva vreme caut o invatatoare potrivita pentru baiatul meu care va merge la scoala in toamna. Multe invatatoare au terminat psihologia in ultima vreme si sunt oameni care cred ca acesta ar putea fi un avanataj.
Este numai o iluzie.

Pentru ca daca o tipa cu idei deja crete se duce la facultatea de psihologie, spoiala de cunostinte de psihologie nu reuseste nimic altceva decat sa-i puna ideile pe bigudiuri.

Am ajuns la concluzia ca mai bine o invatatoare profesionista si cu BUN SIMT decat o nebuna semi docta.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adria_ spune:

Neaparat trebuie sa stai de vorba cu invatatoarea.

In plus de asta eu zic ca ar trebui sa-i sugerezi sa-si ceara iertare baiatului pentru tot ce i-a spus. Si tot in fata clasei. (asta daca intelege ca a gresit, pentru ca s-ar putea sa nu inteleaga si atunci nu mai are rost ca baiatul tau sa o aibe de model nici 5 minute).
Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Imi pare rau ce patit copilul tau , mai ales ca e o fire sensibila.Vad urmatoarele variante:te duci si porti o discutie in termeni amiabili cu ea , incerci sa explici situatia asa cum este , foloseste-te si tu de faptul ca e psiholog si ar trebui sa stie un pic de pedagogie.Daca nu reusesti cu vorba buna , parerea mea e s-o reclami la inspectorat si sa muti copilul in alta scoala.Depui o plangere , in care descrii neplacerile intampinate si influenta negativa asupra baiatului.Se va lua o decizie la nivel de directorat , ori se da o mustrare si se face o sedinta cu profesorii in care se prezinta fapta ei si hotararea luata(bine iar prinde) , ajungand pana la scadere din salariu si desfacerea contractului de munca.Cam astea ar fi pedepsele , mai multi membrii din familie lucreaza in invatamant si daca sunt unele persoane care depun plangeri cu acuze inventate si au succes , tu cu siguranta
ai avea dreptatea de partea ta.
La varsta de scolar sunt foarte influentabili , e pacat sa nu aiba parte de o invatatoare buna.Din pacate profesorii zilelor noastre , numai sunt ca Domnul Trandafir.Va trebui sa vorbesti cu fiul tau , cand va fi mai maricel si sa il pui in garda.N-as vrea sa vorbesc despre mine , insa eu am avut mult de suferit in generala din cauze asemanatoare si regret ca parintii mei n-au fost mai fermi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Du-te si vorbeste cu invatatoarea si spune-i puiului ca veti vb despre acest aspect.Macar sa stie ca tu esti neconditionat de partea lui......stiu,toti parintii suntem,insa e bine sa le-o reamintim din cand in cand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_A spune:

Invatatoare asta imi aminteste de 80% dintre profesorii pe care i-am intalnit in cei 12 ani de scoala, din clasa I pana la finalul liceului. Insultele, jignirile, umilirile sunt la ordinea zilei in scoala romaneasca... Citeam recent parerea unui autor (Robert Kiyosaki) cum ca sistemul scolar public actual ar fi mai degraba un sistem de elimirare decat unul de evolutie si dezvoltare. Si eu cred la fel.

Ca si ceilalti, te incurajez sa iei atitudine si nu-ti lasi copilul la cheremul invatatoarei si al sistemului.

************************
When you want something you never had, you have to do something you've never done.
************************

Mergi la inceput