Juniori de iunie-iulie 2003(4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Madic, chiar ieri i-am facut si noi o observatie bonei - de fapt sotzul meu. Am observat ca Sofia e un pic iritata la fund si i-a spus ca sa o spele mai des si mai atent. Lui nu i-a raspuns nimic, dar dupa aceea mie mi-a zis ca de ce a certat-o, ca ea o spala de fiecare data etc etc. S-a atacat destul de tare, bine fara sa ridice tonul sau altele asemenea. Deci se mai intampla si la noi.
Tu probabil ca ai si ghinion, sau poate chiar ai prins-o intr-o paas proasta. Incearca sa o motivezi si pozitiv (exact ca in educatia copiilor :) ) adica de exemplu eu ii spun de multe ori bonei "vai, ce grozav ca ati facut cutare si cutare", desi poate ca era in atributiile ei.
E posibil sa fie si alti factori, poate nu se astepta sa fie asa de greu - de exemplu bona mea mi-a spus clar ca e obosita, ca daca nu ar putea sa aiba programul 9-5 in loc de 9.30-5.30, pentru ca nu mai are seara timp de nimic. Si la noi nu e de bani, ca o platesc destul (apropo eu ii dau 10 mil acum, asta asa informativ), dar pur si simplu e femeie in varsta, are tabieturi, si chiar ii e greu - adica oricati bani i-as da are si ea viata ei .
Si sa stii ca bonele bune se recruteaza la greu. Poate a primit o oferta mai convenabila sau a auzit de situatii mai convenabile - nu neaparat financiar - si era ofticata.
Ce sa zic, cred ca partea cu motivarea pozitiva e esentiala.

BTW, tocmai am luat si eu patine pentru Stefania . Maine le inauguram, sper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Buna fetele,

Stiu ca sunt datoare cu cateva raspunsuri, mii de scuze. Sincer fetele veti fi dezamagite de parerea mea, insa copiii sub 5-6 ani sunt prea mici pt tabara. daca nu eram eu acolo n-as fi trimis-o pe taisia. acum ei s-au distrat dar noi am fost 2 cu 10 copii si am avut mare grija de ei pt ca ambele eram cu copii acasa. dar am facut de toate de nu mai stiam cum ma cheama cand am ajuns acasa...ca bagaje, daca merg cu trenul dati-le cat mai putine ca vai de capul celor care trag de ele. va spun cam ce au "consumat" copiii pe acolo. Un costum de schi a fost arhisuficient. sa zicem inca unul pe drum, dar atat. bluze cate una pt fiecare zi, la fel chiloti, sosete cate doua perechi (apropo noi ii imbracam cu o singura bluza mai groasa peste maieu pt ca alfel transpirau). Un costum de casa, pijamale o pereche si o pereche de haine pt petrecerea de sfarsit. Ghete doua perechi la fel fular/caciula si manusi. Sa va ganditi ce medicamente le dati, gen antitermic si sirop de tuse, vit C si ceva homeopate daca folositi. Cam atat. Alte sfaturi - nu vorbiti cu plangaciosii in crize, adica rugati insistent educatoarele sa nu va sune decat daca ardeeeee, ca altfel riscati sa le produceti voi o criza de plans isteric. Noi si acum avem o fetita care a ramas setata din tabara si dupa somnul de pranz urlaaaaaaaaaaa. Pana acum nu facea asa ceva dar a marcat-o f tare absenta parintilor.

Noi am fost cu copiii de 4-5 ani in mare, a fost ok, dar alta data nu mai merg.

In rest suntem bine.

Magdone sa-ti zic ce nume imi place mie daca mai fac o fata - Zoe. Votez pt Otilia.

Andra in principiu vin si eu, miercuri dupa ce scap de gloata ca e ziua mea de stat pana pleaca ultimul.

Cat despre bona eu de-abia astept sa faca copiii 18 ani sa scap de ele, fac parte dintr-o tagma f speciala.....cu pretentii si nu ofera mai nimic. Eu dau 7 mil dar nu face nimic in afara de stat cu copilul.

Pup fetele, mai vbim



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

hahaha Madic mersi de compliment, si cat ma stradui sa ma mentin si eu cat de cat, n-am si eu cu cine sa ma iau la intrecere pe aici, doar cu seful (apropo e ala din poza cu TOM), dar nu se pune ca e barbat, ei dar lasa ca se schimba situatiunea cand oi lucra si eu intr-un zgarie nori de ala din downtown

Magdone 21+ si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bychi spune:

na ca m-ati provocat sa scriu. Mai citesc pe aici dar de scris e greu tare. Da, al doilea nume al meu e Olivia si imi place mult chiar daca in generala imi spuneau colegii maslinutza sau Oliv si cantau popeye the sailor man . Oli chiar e fain sa ti se zica.
M-am uitat la pozele de la Party... tu te numesti Maria? ca asa scria sub poze. Si esti tare faina cu bebelina!

Frúmos Gio in tabara; in poze parea idilic. Eu nu m-as incumeta sa-l las pe Tibi in tabara, mai ales la ski si mai ales la cat de "creativ" il stiu. Foarte faina s-a facut Taisia iar din Eva nu am zarit mare lucru.
O mai fi zapada in vacanta lor din februarie?

Madic si bunicii nostrii se mai supara cand le facem usoare observatii si incep sa ne dezvaluie amintiri din copilarie si oaresce reprosuri. Preferam sa trecem cu vederea in unele cazuri. Ca sfat, poate gradi cu program prelungit sau particulara daca cu bona e iremediabila situatia. Poate a fost intr-o pasa nasoala.

Nu ajung la intalnire ca am ceva planificat miercuri dar va rog sa stabilim locuri de intalnire mai prin centru, mai accesibil.. zic si eu un necunoscator de bucuresti

Gaby e f frumusica Eliza si parca seamana mult cu stef.

Andra cum mai e Fred? niste poze noi? Ce cunoscute imi suna activitatile baietilor vostri. Si astia mici imita tot ca fraierii. Si Tibi il prosteste o gramada pe Theo.

Si Irina e tare faina.

Anamaria, lui Tibi i-am scos dopurile de ceara cu Otovi (de la Gio stiut) asta dupa tratament nereusit cu acerumen si spalaturi cu apa distilata.

Nma, vorbeau educatoarele la gradi ca grupa pregatitoare o vor face copiii nostri la scoala. Cica de anul asta. Hm...

In rest, salutari la toate si pupaturi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

salutare
ce scumpe sunt bonele in bucuresti! eu ii dau 4 mil pt 5 ore si ii dau bine. mai face si cate ceva prin casa, dar eu nu o pun la treaba. prefer sa stea sa imi invete copilul o poezie, dar ei ii place mai mult sa faca pe menajera (din pacate). din acest motiv voi cauta o profesoara cu care sa faca engleza. o sa incerc sa imi fac si eu tip sa mai lucrez cate ceva cu el.
si bona mea se supara daca ii fac observatii, dar ii trece. din pacate e cam bolnava si de luni va merge la spital. am gasit pe cineva in locul ei, pt o saptamana, dar imi e frica sa nu se opereze caci atunci va trebui sa renunt la ea.
acum cateva luni ma anuntase ca vrea sa isi caute de lucru in bucuresti caci se castiga foarte bine. pana la urma a renuntat.
Magdone si mie imi place olivia.

nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Buna fetele,

Bychi - joi poti sa ajungi, ca ne vedem joi atunci? Oricum vaz ca iar sintem 3-4 temerare ...Ne vedem unde vreti, numai veniti!

Magda - tu ne mai citesti, nu vii sa ne vedem?

Amik - si tu ai disparut in ceata, hello

La cererea publicului...www.flickr.com/photos/21339129@N03/2203519508/in/set-72157603746617648/" target="_blank">poze cu baietii

pup u,
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

ce mari v-ati facut! imi place foarte mult poza www.flickr.com/photos/21339129@N03/2202747451/in/set-72157603746617648/" target="_blank">asta
tare repede trece timpul

nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

andra - sa nu-i deochi ce frumosi sunt. mie mi se pare ca tare seamana cu luca!nu??
eu pot si miercuri si joi, numai spuneti din timp ca sa-mi anunt sotzul ca trebuie sa stea cu fiarele!
chiar, nu mai stie nimeni nimik de magda??????
pupici.

http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Hello fetele,

Eu in principiu sper sa ajung miercuri, dupa 19 oricum, iar joi dupa 20 bine ca-s la dr cu Eva.Numai hotarati-va. Apropo miercuri face Eva un an si eu mama denaturata umblu hai-hui prin baruri. Halal!!!!

Andra, Luca cu ochi albastri Fred al tau!!! Super scump!

Aditzu ca intrebasi - Eva e in continuare pe Singulair si inca suiera ca un furnal..Deja ma depaseste ce are ea acolo dar am o vaga banuiala ca a inghiti un ceainic. Mergem la Medlife ca facuram abonament ca la cat de bolnavi sunt copiii mei la anul ne pun aia taxa dubla ca la Casco.
Oare doar ale mele sunt asa????

Pup fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Apropo de boli la copii, ca tot ma laudam ca iarna asta am scapat ieftin - si asa a fost pana acum. Sambata dupa somnul de pranz Stefania s-a stricat infiorator la stomac. De la 5 pana pe la 10 seara cred ca a iesit la baie de vreo 10 ori, numai apa practic. Am dat-o imediat pe regim + furazolidon - care stiu ca uneori nu e recomandat de medici, dar noua ne-a dat pediarul cu alte ocazii in doza f mica - aproximativ 1/8 din doza de adult. Dupa care duminica dimineata, la primul pahar cu apa, a varsat. Ea e infioratoare la boli, nu ia medicamentele cu nici un chip - stai sa o convingi cate 15 minute sa ia smecta, in final a luat cu seringa de Panadol... In fine, i-am dat ceai de tei dupa metoda clasica si ieri nu mi-a mai iesit deloc la baie. Dupa care azi-noapte s-a trezit in urlete si nu am potolit-o cu nici un chip. Intai a zis ca a visat ca o mananca un crocodil dupa care a inceput sa se planga ca o doare piciorul, dar rau de tot, nu reuseam sa o oprim din plans. Am vrut sa chemam ambulanta. Am stat vreo 30 de minute cred, pana la urma a adormit si azi dimineata era OK - cel putin pana acum cand am vorbit eu cu bona. Nu stiu ce a avut. M-a speriat cumplit. Rupt nu avea cum sa fie, pentru ca merge pe el, de fapt dupa cum v-am spus azi nu mai avea nimic la picior. Ma tot gandesc la o intindere musculara foarte dureroasa, alta explicatie nu vad...

Zau ca uneori ma gandesc ca trebuia sa nu fac nici un copil. Stau si ma stresez la fiecare pas, sunt si eu panicoasa, dar de fiecare data am asa o teama in mine de simt ca mi se inmoaie picioarele. Trebuie sa abordez totul mai rational dar cand e vorba de copiii mei nu pot :(. Le iau in brate si sunt asa mici si fragile si ma gandesc ca depind total de mine si ca orice li se intampla este vina mea si e asa o responsabilitate imensa...

Pe bona mea erau sa o omoare azi in autobuz, cica s-au luat doi la baiate cu cutitele si unul o tinea pe ea drept scut.

Hai ca filozofez azi dar sunt cam cu nervii la pamant.

Mergi la inceput