*Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (122)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CameliaH spune:

adriana iti copiez aici ce iti scrisesem in capitolul trecut

E cam rece la 32 de grade. Cel mai bine masori cu cotul tau temperatura apei. Io asa faceam cand erau fetele mici. Bagi cotul in apa si iti dai seama cat de calda trebuie sa fie. Cu degetele nu-ti dai seama, ca sunt obisnuite si cu apa mai fierbinte. Io cred ca cam 37 de grade trebuie sa fie apa.


34+ si fetele Maria si Ioana 6 ani
Toate bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

articol desprer baita pe copilul punct ro "siguranata in timpul imbaierii : spune ca apa trebuie sa if eintre 32 si 37 ,pt ce ei o prefera mai re4ce decat noi.

asta ma gsit pe nou nascuti punct ro
Apa in care introduceti copilul trebuie potrivita inainte: apa rece, apoi apa calda. Apa din cadita nu trebuie sa aiba mai mult de 10 cm.! Verificati temperatura apei din cada cu un termometru special (exista in comert termometre pentru baita copilului) sau, folosind metoda clasica, introducand cotul in cadita. Este important ca temperatura din cadita sa nu depaseasca 36 de grade C, caci...de aceasta data putem vorbi de fragilitatea pielii copilului. De aceea, potrivirea apei se face inainte de bagarea copilului in apa.

pe mami punct ro
Baita trebuie facuta in fiecare zi, la aceeasi ora, intr-o camera bine incalzita, la temperatura de 24-25 de grade Celsius.
Foloseste un termometru de baie pentru a test temperatura apei (sa nu de paseasca 37-38 de grade). Multa atentie! Nu incerca temperatura apei cu mana sau cu cotul, decat daca esti experimentata. Altfel, te poti insela!
Nu prelungi intreaga "operatiune" peste cinci minute la nou-nascut si aproximativ sapte minute la sugarul mai mare.
Nu-l alapta inainte de baie, pentru a evita disconfortul digestiv si regurgitarile, chiar voma. Daca totusi il speli dupa masa, asteapta 20 de minute dupa supt.




Irina 37+ Matei

AMR 3 SAPTAMANI

POZE
http://bd.lilypie.com/HmLbp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

stoisor, tinem pumnii sa fie bine!

bine-ati venit pe lume clopotei de kalosalina si greta4you! sa fie intr-un ceas bun si sa aveti parte doar de fericire alaturi de parintii vostri!n felicitari mamicilor si de-a fost greu, sa uitati cand va veti uita in ochisorii clopoteilor vostri!

ellenutsa... cum ii ziceam si miutsei... socoteala de acasa, cuc ea din targ... nu fi suparata, nici frustrata, pana la urma eva maria stie el mai bine ce zi ii place! si de-o fi cu cezariana, sa fie, dar sa fie bine si sa va bucurati in sfarsit de ea!

anjelique... babyshower, cool! felicitari pt "avansul" in greutate:)

laura_dimitris, sunt frumosi, ok, ca-s ai mei, dar sacha,... dezamagire, pt moment aduce a socru-meu. cel putin in poza unde-l tine taica-sau in brate... e socru-meu in miniatur. sper sa se schimba:)))

mitsule, ia sa vezi tu cand o sa-l nasti pe bananica al tau ce poze grozave o sa-i faci! abia astept sa scriem mare cu roshu ca a vneit pe lume!

ereena, confirm ce zic aia de la punct.ro. numai ca lor nu le place mai rece apa ca noua. asta e singura obiectie. 37 de grade e temperatura ideala. atentie sa nu o depashiti.

fetelor, mersi de parecierile pozelor. eu una le gasesc cel putin deosebite, pe unele in orice caz.mai am cateva care-mi amintesc momente tari din venirea pe lume a lui sacha, dar alea-mi dau frisoane. de fapt o s amai aman un pic povestea nasterii, pana o diger bine:)

miri_milka_mik si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii
http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://bd.lilypie.com/25XKp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Ca tot vorbim de temperaturi pe aici... Voi ati luat termometru de camera?? Ca spuneam ieri ca am cumparat de baie, de fundulet, tip suzeta si de camera. Mi s-a parut mie ca ala de camera e cam funky, da' am zis ca e pentru o camera de bebe... Cand ma uit azi pe el... E tot de baie! Merge si pentru camera? Sau tre' sa iau unul separat? Daca da, de unde?? Merci!

38+

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/" target="_blank">Pozici

AMR 9 ZILE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaH spune:

quote:
Originally posted by nemary

ce bine e! am facut si eu o baie in cada, cu spumant, ce dor imi era. am zis ca acum putem, am trecut de sapt.37, bb are 3 kg. sotul ma intreba daca vreau sa nasc in noaptea astea, darnu cred ca are acum mare legatura. o sa vedem noi mai incolo.

Anca, Alina stia ca are fetita, nu a fost rasturnare de situatie.



Mari 37+ bebe

odiseea
www.onetruemedia.com/shared?p=3d1513077dbe4d8dc619f9&skin_id=402&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj bebelina

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.




Sa stii ca s-a putea sa aiba legatura baia in cada cu nascutul. Io si acum imi reprosez ca mi s-a rupt apa la fete la 32 de saptamani imediat dupa o baie in cada cu spumant asa cum zici. Bine ca la mine erau si doi copii in burta si asta e un mare motiv de prematuritate, da na acuma ma gandesc daca nu faceam baie in cada poate mai stateau acolo 2 saptamani macar. Dar la tine la 37 chiar nu e nicio problema, asa ca rasfata-te. Ca dupa aia nu cred ca o sa apuci prea curand!

34+ si fetele Maria si Ioana 6 ani
Toate bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Da' chiar... Stoisor saraca... Oare ce se petrece pe acolo, pe la ea in burtica?! Me sad...

38+

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/" target="_blank">Pozici

AMR 9 ZILE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:





MIRIsunt mortale pozele!!!!Atat de reale-cum e cea cu Sacha in a 2-a sec. de viata- si atat vii....Sunteti o familie superba!Imi place mult -am voie?-si de sotul tau...are o fata de bonne homme autentic,genul calin,cald mereu vesel....Iar Sacha preconizez ca o sa fie mai mult al lui de data asta,ca parca Bruno seamana mai mult cu tine...Sau ma insel?Revin, SACHA e mortal,e dulce dulce...si nu am cuvinte....Sa fiti sanatosi si sa aveti parte de tot binele din lume!
Laura Dimitris,te referi la ex. pt. intrare in barou?CA ar fi pe baza de interviu?Era ,acum 6 ani ...acum e pe baza de examen si chiar f. greu cel putin la CONSTANTA...sau cel putin pt. neuronii mei blonzi si obositi...Iar pt. magistratura nici nu mi-a trecut prin cap ca as putea vreodata sa visez....Oricum ca av.as avea mai mult timp pt. copii...Eu am masterul in stiinte penale,nu doctoratul...ca daca il ai pe asta poti doar sa dai interviu pt. barou....
Doamne ajuta ,poate reusesti anul asta!Acum ai in martie ,parca...Si cica nu mai organizeaza de mai multe ori pe an nemernicii...
Am uitat sa-ti spun cat de mult imi place Dimitris si numele si baiatul....iar de Eleni ce sa mai spun ...suna atat de dulce,de feminin de delicat....Frumoasa alegere!
Shose ,ca sa intru in detalii,eu port la blugi 25....
Am uitat sa-ti spun ca ai niste picioare f. subtiri, de gazela....eu am mai pus si pe fund si pe solduri putin...tu nica...

Jellimoni frumos foc Robert!Sa va traiasca si sa aduca numai bucurie!


Adina
Mami de(Isidora-4ani) si (34 sapt) cu
www.kodakgallery.eu.com/BrowsePhotos.jsp?&collid=4516866000233.5781386000233.1199091333079&&localeid=en_GB_EURO&&localeid=en_GB_EURO&UV=873318329539_7569989000233" target="_blank"> Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrittza spune:

quote:
Originally posted by Mitsu-bishu

Ca tot vorbim de temperaturi pe aici... Voi ati luat termometru de camera?? Ca spuneam ieri ca am cumparat de baie, de fundulet, tip suzeta si de camera. Mi s-a parut mie ca ala de camera e cam funky, da' am zis ca e pentru o camera de bebe... Cand ma uit azi pe el... E tot de baie! Merge si pentru camera? Sau tre' sa iau unul separat? Daca da, de unde?? Merci!

38+

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/" target="_blank">Pozici

AMR 9 ZILE!!!




credeam ca sunt singura care am facut asa.
termometru de camera am vazut in carrfour.
nu cred ca asta merge si in camera.poate ne lamuresc alte zuze.

gabrittza 36sapt+Daria Maria
AMR 4 SAPTAMANI?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


SA FIE UN CAPITOL PLIN DE VESTI BUNE SI BEBEI SANATOSI, FRUMOSI, PAPACIOSI, DESPTEPTI SI NOROCOSI!!


laurici, moni, irina, mitsu, miri hmmm .. se vede treaba ca lui bitzi nu i-a placut 12 .. poate ii place cum suna 13 .. dar daca ii place 14 ... irinuka, creata .. ma ajungeti din urma .. sper ca maine sa iasa bebe si sa ne bucuram si noi de ea .. abia astept sa-i vad mutrita! nastere normala sau cezariana .. acum fie ce-o fi! bebe sa fie sanatos!

adriana apa o testezi cu cotul .. daca o suporti atunci e buna si ptr bebe!!

mitsu termometru de camera nu am luat dar voi lua .. sa stiu cum sa reglez caloriferul si ce temperatura sa fac in camera pentru baita ..

gabrittza eu voi naste la elias .. saptaman viitoare iti pregatesc dosarul ..

stoisor iti tin pumnii!! Doamne ajuta sa mai stea bebica macar cateva saptamani in burtik!



41 EVA MARIA
AMR ..ASTAZI ESTE ZIUA CEA MARE!!

BB EVA MARIA
LUCRUSOARE BEBE
www.flickr.com/photos/14096542@N05" target="_blank">POZE DE TOT FELUL
Am ajuns la termen dar nu prea vreau sa ies

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrittza spune:

ellenuta multumesc.
puiutu tau nu vrea sa vina ,iar a mea bubulina se grabeste si ar mai avea de stat ceva in burtica.


gabrittza 36sapt+Daria Maria
AMR 4 SAPTAMANI?

Mergi la inceput