Mamici de iulie-august 2008 (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Flo mergi la pagina 2 de usbiecte de la odiseea sarcinii si e pe acolo pe undeva sau dai de aici de pe prima pagina la primul mesaj la capitolul 19.
Violeta29 esti pe listutza. Bine ai venit sarcina usoara si bebe sanatos si papacios! Tinem punmii sa fie totul bine.
Aseara nu mi-a mers netul si acu ma apuc sa citesc din urma revin dupa aia sa vad ce ati mai zis.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Flo te duci la forum-odiseea si apoi pe pagina 2 cauti capitolul trecut de la mamici de iulie-august. Sigur e pe pagina 2.

bujo 13+
album de nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mobriq spune:

Salutare burtici! Vreau si eu in grupul vostru.
Pt listutza : DN. 17.11.1975 ,UM. 02.11.2007, DPN 16.08.2008 si posed una bucata pici pe nume Eduard (DN. 05.04.2004).

Ieri am facut primul control si am vazut minunea la ecograf, 2 cm dar crestem noi mari. Maine intru in saptamana 9 ... abia astept al doilea trimestru. Greturi nu prea am, noaptea dorm cat doarme si fiimiu, si bicicleta parca merge mai greu - o fi din cauza mea sau a vantului ? .



Monica si Eduard (05.04.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madina71 spune:

Am mai scris un mesaj, l-am vazut ca aparuse pe forum dar acum a disparut...mai scriu o data...
Am si eu o problema: Mi s-a intarit putin pe vena de unde mi-a recoltat sange, ca un bob de orez se simte la palpare... Nu am mai patit niciodata asa ceva si sunt cam ingrijorata! A mai avut cineva problema asta?

13+ si Adrian (20.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

quote:
Originally posted by madina71

Am mai scris un mesaj, l-am vazut ca aparuse pe forum dar acum a disparut...mai scriu o data...
Am si eu o problema: Mi s-a intarit putin pe vena de unde mi-a recoltat sange, ca un bob de orez se simte la palpare... Nu am mai patit niciodata asa ceva si sunt cam ingrijorata! A mai avut cineva problema asta?

13+ si Adrian (20.01.2007)


stai linitita isi revine in maxim 3 zile...



Ana-Maria17+
am oMARIA!!!AMR 23sapt
proiectul bebe pink
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/anaxena/video/x3k83m_video008_events" target="_blank">filmuletze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Violeta_m_tm ma bucur ca totul este bine, bafta in gasit un medic poate reusesti sa rezolvi pb ca am intele sca in ro e belea cu medicii astia si concediile.
Anaxena eu nu tin nici un regim nici data trecuta nu am tinut ca si atunci mai toata sarcina am mancat ce am avut chef si oricum era vara era cald mancare nu prea imi venea sa pap mai mult ciuguleam fructe apa sucuri si seara cand faceam pt Flo mancare mai mancam si eu da nu reuseam mult ca acusi se urca stomacul mai sus si nu prea mai ai loc de papa mult. Cel putin eu asa simteam luam cateva guri si eram satula.
Momentan pap ce pot si ce imi tihneste. Fie ca e ciocolata sau dulciuri sau friptura incerc sa beau apa multa si sa bag si fructe si legume cat reusesc.
Am vazut pozele f frumoase. Eu sarcina trecuta nu prea am facut poze cu burtica ca eram cam grasa si inainte de a ramane insarcinata si nu imi placea si acuma regret, dar asta este.
pe site-ul ala is faine carucioarele si la noi sunt modele in genul asta da is de alte firme nu am auzit de firma asta. Imi place primul model gemma pe verde, mie imi place mult verdele si ala ultimul cu trei roti oricum creca ala ultimul est emai mare ca asta gemma. De landou nu prea aveti nevoie il folositi f putin si apoi sta degeaba pe acolo oricum daca e in pret si vine cu toate il puteti lua asa. Daca trebuie luat separat mai bine nu ch banii aiurea si pe ala bine decat daca asa vreti voi.
Ce e f bun la modelul ala gemma vad ca are manerul reglabil pe inaltime care e f util daca il impinge si tati carutul la noi tot asa Flo il ridica sa ii fie mai comod eu il las mai jos ca is mai mititica.
Ce am observat la site-ul asta ca is aiurea puse pe categorii produsele adik la caucioare sport e trecut si graco mirage care numai sport nu e e caucior mare in toata regula.
Uite carut tip umbrela de la graco tot pe site-ul asta ala mojo e f fain este si aici si e usor de inchis si deschis l-am vazut in magazin si se lasa si pana jos ca pt nou nascut.
Faza dura se vede ca e in romania fima cica culorile difera in fct de ce avem in stoc in loc sa iti zica ce culori sunt disponibile ca sa poti alege. Uitati aici ce culori sunt la noi la mojo maroul ala care il arata ei nu este: http://www.graco.co.uk/p_mojo_tout.htm .
Irinuca bine ai revenit!
Monalac si la noi sunt jucarii peste tot si toate vraiste da ma chinui sa stau on top of all ca na eu am si timp ca sunt acasa si incet incet apuc sa le fac pe toate, ca de odihnit nu prea ma lasa cineva mic si plin de energie. De ex azi ploua de rupe afara si e intunecat asa si asa as mai fi dormit dar fata a dat alarma si gata somnul asa ca ma apuc si eu si mai fac pe aici cate una cate alta incet incet pana le termin si seara raman numai jucariile fetei si gata. E ordine. Ca Flo zice uneori lasa-le ca oricum le rastoarna la loc maine dim da imi place sa fie ordine parca nu stau bine daca le las asa aiurea. Oricum si ea are tone de jucarii tre sa incepem sa mai triem din elesi sa laum altele mai avansate ca deja e plictisita de astea si sunt cam de cand era mica, in afara de zebra si topogan si astea care vb in romaneste ce le-am luat din ro.
Magghyc mama da ce ai mai tras cu sarcina trecuta. Pupici! Sper sarcina asta sa fie cum iti doresti ca dupa asa experienta...Bine ca bebe a fost ok in final ca pana la urma asta e cel mai imp da si cat de stresata ai fost saraca de tine.
Bujo ma bucur ca bebe e bine, aici in carti scrie ca il poti simti pe bebe ca un fluturas asa sau ca atunci cand se zbate un ochi de aia am zis ca eu si sarcina trecuta am simtit asa nu mai stiu la cate sapt insa.
Marimar nici aici nu se face nici un control intern decat cand ajung la spital sa nasti si atunci da face ca sa verifice cat a coborat bebe cat de dilatata esti etc. In rest iau tensiunea fac analize verifica greutatea dar nu zic esti prea grasa sau prea slaba sau cum zicea Nati in japonia ca te cearta ca te-ai ingrasat sau ceva. Asculti inimioara lui bebe si palpeaza moasa burtica sa vada cum e asezat bebe si atata.
Madina ms. La noi avent e cea mai folosita mai sunt si nuk si alte minunatii da asta prefera lumea, clar ;primii pasi aici nu sunt acuma de aia am zis nu stiu ce preturi sunt in ro la produsele lor dar eu am fost f multumita de ele, mai ales ca sticlele au gatul larg si sunt usor de spalat.
Ankalaura la noi sunt destul de ieftine comparativ cu salariile adik iti permiti oricum si la noi sunt din astea de 300-400 de lire dar macar alea vin cu tot tacamul si sunt noile modele, dar daca vrei neaparat ti le permiti si pe alea. In ro am vazut firme de care nu am auzit niciodata in afara de pegperego care la noi e mamas and papas si hauck si graco care sunt si aici. De chipolino alea nu am auzit nicioadata creca sunt italiene sau ceva.


---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

quote:
Originally posted by madina71

Am mai scris un mesaj, l-am vazut ca aparuse pe forum dar acum a disparut...mai scriu o data...
Am si eu o problema: Mi s-a intarit putin pe vena de unde mi-a recoltat sange, ca un bob de orez se simte la palpare... Nu am mai patit niciodata asa ceva si sunt cam ingrijorata! A mai avut cineva problema asta?

13+ si Adrian (20.01.2007)


Ar trebui sa dispara de la sine depinde cum ti-a luat sange adik cat de priceput e normal nu trebuie sa ramana nimic sau sa se formeze ceva dar nu e nimic grav.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Buna fetili,

Eu azi am fost la triplu test la GeneticLab (dupa eco a lui Iosub de marti astazi avem 15 saptamni). Rezultatele vin pe email luni sau marti, pana atunci emotii...
Si in drum sper laborator, in masina stand, am simtit foarte clar jos la burtica (deasupra "domnishoarei") ca si cum ai trece degetul apasat prin podul palmei, de la stanga la dreapta. Cred ca a fost bebe !!! Ne-a spus bunadimineata!

Am reusit sa citesc tot din urma, dar raspund cum pot, pe probleme sau nominal (care mi le aduc aminte si ce imi aduc aminte, ca nu am deschisa inca o foaie cu raspunsurile voastre).

Controlul la gineco, nici la sarcina trecuta si nici la asta nu mi s-a mai facut control pe masa (intern) ci doar masuratori la burtica, tensiune, greutate, eventual eco.

Referitor la haine de gravida, mai gasiti si aici, are magazin pe Calea mosilor. Mi-au zis 2 colege de el, una e gravi si am vazut ce si-a luat, sunt frumusele hainele. Atentie ca nu se plateste cu card, ci doar cash.

Referitor la pliul nucal,al meu e asa mic, mic 1.03 mm la peste 14 saptamani si 4 zile (dupa eco)/ 13 saptamani si 6 zile dupa um. Eu ma gandeam daca e cazul sa-mi fac probleme ca e asa mic .

Ankalaura, eu zic sa vezi cum te descurci cu bebe atunci, si in functie de asta sa decizi cat o lasi pe Eliza la gradi. E adevarat ca ar fi frumos sa o iei acasa, dar sa ai timp si energie si pentru ea. Eu o sa-l am pe Matei in clasa I, si va veni clar la pranz acasa, va trebui sa ne descurcam, si probabil tot eu va trebui sa ma duc sa-l duc si sa-l iau de la scoala.

Anaxena,
am vazut pozele cu burtica, v-ati facut mari!

Fetele, trebuie sa intrerup chiar acum si sa fug la treaba, ma opresc aici din pacate...

pup you all,



Caprioara 14+, mami de Matei (07.01.2002) si asteptand o

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Multumesc mada si bujo!
Am citit..... nu vreau sa pierd discutiile acestea interesante!
Ce mai papati voi?

Flory mami de Alex si 14+

bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Pupici pe burtici pt toata lumea!
Ralu79 si eu am cautat limitele dimensiunii pliului nucal pe net si nu am gasit nimic. Mie dr nu mi-a spus decat ca are 2mm si nimic altceva. Abia acasa m-am lamurit cu maximul de 3mm.
Violeta m tm ma bucur pt tine ca l-ai vazut pe BB si ca e bine si iti inteleg ingrijorare cu privire la dr. care o sa fie in concediu. Eu nici macar nu am gasit inca pe cineva care sa-mi placa, si am deja 2 doctorite vizitate la activ. In curand o sa epuizez toate variantele (alte dr le stiu de mai demult si nici ele nu-mi plac) iar la dr barbat nu vreau sa merg. Asa ca inca mai caut
Danangie sa vii numai cu vesti bune de la eco si sa fie BB ce vrei tu[pu[]
Mobriq, Violeta29 bine ati venit in randul dutzelor, sa aveti sarcini usoare si BB-i sanatosi.

Sa inteleg ca ecografia mea de saptamana asta, la care a masurat pliul nucal, a fost eco morfo de trim I?

Anna 13
AMR 27
vinebarza
bebe

Mergi la inceput