Conditii maternitatea CFR 2

Conditii maternitatea CFR 2 | Autor: miri2007

Link direct la acest mesaj

Buna!

Sunt o graviduta de 31 de saptamani. Azi d-nul doctor (Pascal Basil de la Romar Polizu) ne-a spus ca bebe are un avans cam mare asa ca il putem astepta si la inceputul lui martie. Pana acum la eco ni se dadeau date probabile intre 12-20 martie. Problema este ca tocmai la inceputul lui martie d-nul doctor nu e in tara si ne-a spus ca daca ramane asa (mai vedem la urmatorul control cum ne prezentam) ne recomanda la cineva la CFR 2. Oricum si daca nasc cu doctorul meu tot la CFR 2 va fi.
Noi cochetam si cu ideea de a merge la Medlife (dar asta ar insemna sa schimb doctorul oricum).
As vrea sa aflu informatii mai recente despre conditiile de acolo. Igiena, comportamentul corpului medical, dotari (nu numai aparatura, dar si "consumabile"), tot ce v-a deranjat sau v-a impresionat in mod placut.

Va multumesc mult!

, dar si la CFR

Miri2007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristianamat spune:

Baza materiala este destul de buna, medicii ok, asistentele asa si asa, dar medicii si asistentele de la neonatoligie - pediatrie, SCARBE. Ca sa nu ai pb cu ele indeasala de fiecare data bani si sunt dragute, dar sa nu uiti vreodata ca nu isi vor aminti cu siguranta ca le-ai mai dat si data trecuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Multumesc mult!

Inca sunt nehotarata! CF sau Medlife. Cititnd pe aici despre scoruri realizez ca la medlife ajung cam la dublu decat spaga totala data in spitale. Insa macar sa stiu ce ar trebui sa "indur" pentru diferenta!

Daca mai aveti experiente noi din CF, va rog mult postati!


Miri2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Hai sa te conving eu
Baietelul meu a facut la nastere, in 2006 septicemie in CF2, in urma unei infectii cu pioceanic (e o bacterie gram negativa, pseudomonas aeruginosa).
Nu si-au dat seama, erau cat pe ce sa ma externeze, noroc ca i-au facut niste analize cu cateva ore inainte sa ne dea drumul. Nu are sens sa iti descriu cam cate tampenii au putut sa faca - i-au spart toate venele si nu au reusit sa ii bage o perfuzie, l-au vaccinat desi aflasera ca era bolnav etc. L-am trasferat de urgenta la Giulesti si s-a facut bine dupa un tratament intensiv.
Parerea mea - lasa calculele si naste si tu fara sa mai fii stresata de cate spaga dai, cui si daca bebe e ingrijit cum trebuie...

Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"

Nic cel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Salutare!

merci mult de raspuns. Imi pare tare rau de ce vi s-a intamplat in CF. Nasol tare...nici nu vreau sa ma gandesc! Chiar ma gandeam ca am uitat sa intreb pe forum ce "musafiri nepoftiti" (virusi, microbi, bacterii...) caracterizeaza mai recent maternitatea CF.
Cine ma aude ma incurajeaza ca sunt soar 3-4 zile de stat in spital si oricum toate neplacerile se uita! Am vorbit cu cineva care tocmai a nascut la CF si a fost OK. Cica saloanele au baie proprie...oare au toate asa? Si toate neplacerile se uita!
Insa eu sunt o fire mai sensibila si nu foarte puternica. In plus anul acesta am petrecut destul de mult prin spitale cu Mami meu care acum ma priveste de acolo de sus! Si vreau sa spun ca de cand s-a intamplat necazul cu Mami nu am mai calcat intr-un spital...insa amintirea acelor momente (si ma-ma plimbat prin vreo 3-4 spitale intr-o perioada mica de timp) ma urmareste.



Miri2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Buna
Eu am o amica acre a nscut acolo. Doctorita cu care a nascut a fost ff ok.Cat de cat a fost ok. Dar am intelesc ca mizeria e cam ca la ea acasa. Fetita ei a facut o infectie la ochi.
Acuma nu stiu ce sa zic.Daca iti permiti mergi la privat ca e mult mai curat daca nu, oricum nu ai alta solutie decat sa nasti la CFR, nu?
Eu iti urez mult succes si nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Eu am nascut pe 22.12.2007 la CFR2 si ce iti pot spune despre acest spital este ca se cam simt lipsuri la capitolul curatenie si igiena .
Spitalul nu este sponsorizat de nicio clinica privata , asa ca stau foarte prost la capitolul materiale consumabile...de ex. , la toaleta epiziotomiei , pe masa ginecologica nu se pune camp steril , in cel mai bun caz stai cu fundul pe un ambalaj de manusi chirurgicale . Toaleta se face cu apa oxigenata rece , de simti ca ti se duce pana-n creieri .Tampoanele sterile se dau cu ratia , ti se spune ca nu au iesit de la sterilizat si sa vii mai tarziu ...
Personalul de la obstetrica ( moase , asistente ) sunt dragute si suportive , in schimb cele de la neonato - scarbe si lenese...trebuie sa le chemi de nu stiu cate ori ca sa-si faca aparitia.
Trebuie sa insisti si sa dai spaga ca sa afli ceva despre starea de sanatate a copilului tau.
Camerele sunt renovate , au paturi smechere care se pot ridica / cobori prin apasarea unui buton , este sistem de rooming la fiecare pat , in fiecare camera este frigider si aer conditionat.
Fiecare camera are baie proprie insa trebuie sa cotizezi ca infirmiere sa vina sa faca curat , sa ia gunoiul.
O chestie nasoala la CFR2 este ca nu prea sunt anestezisti care sa puna epidurala , asa ca , in cazul in care vrei anestezie , trebuie sa te hotarasti sa faci inducere de nastere intr-o zi in care sa fie de garda un anestezist care sa stie sa puna epidurala.
Mie mi s-a rupt apa cu 5 zile inainte de data in care aveam programata inducerea si nu a avut cine sa-mi puna epidurala , asa ca am ramas cu ea si am nascut 100% natural.
Cam asta pe la CFR2...eu am zis ca daca ma hotarasc sa mai fac vreun bebe , merg la privat .

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

si eu am nascut acolo, si, desi nu am avut nici o problema nici eu si nici puiul meu, am cam stat cu stomacul strans. e adevarat ca am facut febra la mana tot indesand bani in buzunare si nu vreau sa ma gandesc cum s-au comportat cu puiutul meu pana mi l-au adus (se auzeau niste urlete de la camera cu nou nascuti si nu gaseai nici o asistenta in zona). Nu-ti arata nimeni cum sa alaptezi, baia e un camera, dar pt 5-7 paciente...., igiena e cam la pamant. dupa un mic calcul la final, am regretat ca nu am nascut la un spital privat. am avut insa o probl cu puiutul cand avea 9 luni si ne-am internat la medlife si a meritat toti banii. eu n-as mai sta pe ganduri. nastere usoara si sanatate multa iti doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristianamat spune:

Pe mine m-a costat anul trecut nasterea si statul in spital la CFR 2, 40 mil. asa ca fa calcule si vezi ce te avantajeaza dar mai cere pareri si despre medlife, pt ca eu am auzit ca nici personalul de acolo nu e tocmai "breaz". As mai fac eun copil dar in spitalele din Romania nu mai am curaj, desi am spus si o repet daca nu era medicula sta acum nici eu nici printesa nu am mai fi trait azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

sunt deja in ceata,eu prima data am nascut la elias dar am ramas cu gust amar asadar am schimbat acum medicul si spitalul(cfr2) si ia-ta ca nici acum lucrurile nu sunt tocmai pe roze,am inteles ca dotarile maternitatii sunt cat de cat ok ,dar este mizerie nu?oare mai merita sa nasti in spitalele de stat?cat cotizezi la stat si cat la particular?aproape dublu nu ?crede-ti ca merita?eu ma gandeam sa nasc la medlife de ceva timp + ca voi recolta si celule stem cu CRYO-SAVE carora trebuie sa le platesti anticipat 1850 euro dar am vazut ca sunt ok,si asta inseamna ca totul ma va duce la 110 mil,extrem de mult dar daca voi naste la stat scutesc 20mil dar stau sa trag de asistente si de tot arsenalul de acolo,sunt inca in ceata dar sper sa treaca.

Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum 32sapt si 34ecografic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

eu in locul tau nu as mai sta pe ganduri..mergi la medlife...vezi ca nasterea unei stle este topic special cu toate mamicile care au nascut acolo si absolut toate au fost f multumite...

nastere usoara si multa sanatate!

mami_papatot 28+ cu Honey mica

http://community.webshots.com/user/mami_papatot

Sunt cucoana-n casa mea!

http://bd.lilypie.com/24Mjp3.png

Mergi la inceput