Nu mai suntem bobocei - emotii de clasa a II a-4

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

Ce inteligent lucreaza Victor! Bravo lui.
Andrada cand are nevoie de bani se apuca de desenat si face expozitie cu vanzare. Destul de iefin vinde insa noi ii platim intotdeauna peste pret Asa ca avem la serviciu un dulap plin cu tot felul de desene, picturi, etc....ca acasa nu mai incap. Imi place de ea ca nu cere niciodata. Cand ne invita la expozitie stiu ca are nevoie de bani


21.12.2007 - 8 anisori
fulguletzul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Cristina_T, multa sanatate Oanei. Eu insa n-am inteles ceva? Ea nu a avut minusi in maini? Ai ci nu ai voie pe patinuar fara manusi si mi se pare f. bine asa!

April, bravo Andradei pt cit a citit! Nici eu nu m-am gindit ca tu i-ai luat editia cea mai completa a cartii, insa, daca ea citeste chiar si numai rtei sferturi (desi eu cred ca o va termina), tot e bine. Si singura sa-si faca si rezumatul. Distractie placuta maine la petrecere!

Cga, simpatic Victor al tau. Se pare ca ai nostri capricorni au acest spirit al afacerilor in ei. La München si Bianca a improvizat o piesa de teatru la care a trebuit sa platim intrare. Iar mai nou, ce banutz i-i pica in mina i-l stringe ca sa .....ne luam casa[:] Nu stie exact ce inseamna 250 000 Euro. dar ea sa apucat sa stringa:-))) Nu stiam eu exact acum 2 zile de ce ma intreeaba cit costa o casa. Dar ieri mi-a aratat unde stringe banii pt casa:-)))

Pt ea azi a fost ultima zi de vacanta pina in 23 martie, cind va fi vacanta de Paste. A stat acasa, s-a dihnit, a ascultat mult la combina pe care i-am luat-o de ziua ei si a facut o compunere despre vacanta de iarna. Acum a plecat la ora de religie de la biserica si apoi doarme la verisorul ei drag!

WE placut tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

quote:
Originally posted by helbi

ce banutz i-i pica in mina i-l stringe ca sa .....ne luam casa[:] Nu stie exact ce inseamna 250 000 Euro. dar ea sa apucat sa stringa:-))) Nu stiam eu exact acum 2 zile de ce ma intreeaba cit costa o casa. Dar ieri mi-a aratat unde stringe banii pt casa:-)))

Andreia




ce scumpa e Bianca, ce stiu ei valoarea banului??
Asa in vara cand a vazut Andrada o decapotabila Mercedes rosie a zis ca-mi da ea banii ei si sa ne vindem masina noastra si sa cumparam o "capotabila" (ca asa-i zice ea) rosie
I-am spus ca ne-ar mai trebui vreo 10 masini sa vindem sa putem lua una de-aia. Nu a inteles saracutza.....o sa vada ei cand o sa mai creasca.....

21.12.2007 - 8 anisori
fulguletzul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Anto, si Bianca tot "capotabila" zice:-))) Si mi-a promis solemn ca isi va lua carnet si "capotabila" rosie is o sa ma plimbe ea:-))) (eu n-am carnet, asa ca astept:-)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Genul acesta de afaceri il practica si Melisa :)) la un moment dat fara "taxa ' nu intra nimeni in camera ei (modica bineinteles)insa am oprit aceasta ocupatie cand am aflat ca facea bratari si coliere (din acelea pt.copii ) fetelor de la birou contra cost ...cerand bani intr-un mod foarte "necomercial" :)) si acum port la cheile de la masina un fel de breloc cumparat de la ea cu 5 lei ..si care ma enerveeeaza pt. ca se agata si le scap pe jos ..dar na, ce sacrificii nu facem noi

De luni incepem scoala cu adevarat , eu sunt inca suparata pe S de la mate (si ea la fel) si ca intotdeauna ma consoleaza sotul meu spunandu-mi ca nu e nicio nenorocire -sanatosi sa fim.




Alina

a fi om e lucru mare ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alina, incearca sa nu-i mai arati ca esti suparata pe ea. Ai stat destul suparata, acum incurajeaz-o! E bine ca si ea constientizeaza si ca-i suparata pe ea. Sigur va indrepta S-ul!
Chiar vroiam sa te intreb, a mai fost in tabara in Austria?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Cge, helbi, alina, april sint adorabili copilasii vostri, la noi Antonia nu da semne de nici un spirit de afaceri sau de-a stringe bani, in schimb ar cheltui mereu

Cristina, refacere rapida Oanei, tare este greu sa-ti vezi copilul plin de singe, eu sigur as lesina...

Abia am inceput scoala de o saptamina si ne gindim deja la vacanta (2 saptamini, de pe 25 februarie). Vrem sa mergem ca in fiecare an in Caraibe, la soare.

Prima saptamina de scoala s-a terminat binisor dar a fost dificila, a avut o dictare f.grea si a facut aproape perfect, se pare ca multi copiii de la ea din clasa au avut f.multe greseli. Dar noi am muncit serios in fiecare seara...Pe urma a avut de invatat o poezie dificila, si de citit o carticica de 6 pagini. La matematica a venit numai cu FB. La Antonia functioneaza sistemul de "pauza" in vacanta, cind reincepe are mai mult chef si se concentreaza, de aceea noi nu facem lectii in timpul vacantei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

In sfarsit a terminat cartea. Nici nu credeam ca o sa reusesca. Dar ma bucur ca s-a tinut de planificare. Acum din toate ideile scoase (vreo 5 coli A4) trebuie sa faca un rezumat de vreo 2-3 pagini. Acu-i acu O sa o ajut si eu pt ca e destul de greu de sintetizat si mai mult decat a facut-o la fiecare povestioara.

Ce m-a mirat cel mai mult a fost faptul ca dupa ce a incheiat povestea m-a intrebat ce sa citeasca de maine??? Dar nu 25-30 de pagini pe zi ci doar 10. Am ramas paf. Credeam ca o sa spuna sa nu mai vada carti vreo luna. Ma bucur ca a "prins-o" lectura. Poate ca nu a fost chiar asa rea ideea asta. Dar totusi, zicea si ea de dimineata ca daca le-ar fi dat pt 2 sapt era mult mai bine.

21.12.2007 - 8 anisori
fulguletzul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Bravo Andrada!!!!

Noi de maine incepem scoala cu serbarea zilei de nastere (pe linga bianca mai sunt inca 2 copii).
Azi a mai primit o gramada de alte cadouri trimise din RO!

O saptamina buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

quote:
Originally posted by helbi

Alina, incearca sa nu-i mai arati ca esti suparata pe ea. Ai stat destul suparata, acum incurajeaz-o! E bine ca si ea constientizeaza si ca-i suparata pe ea. Sigur va indrepta S-ul!
Chiar vroiam sa te intreb, a mai fost in tabara in Austria?

Andreia






Oh, Andreia , sunt mai suparata cred pe Miss ,care cu o zi inaintea vacantei... si dupa stresul serbarii... si cand erau prezenti doar jumatate din elevi , s-a gasit sa le puna note
Chiar am intrebat-o daca asta este nota in care se reflecta cunostintele ei si mi-a raspuns negativ insa atunci in acel moment era 'absenta" (si stiu ca se gandea la petrecerea surioarei).
Desigur ,eu o incurajez mereu pt ca altfel ,la cat este de sensibila ar suferi f, mult.Deja avem discutii ca Deniz ar fi mai iubita ,ca pe ea nu o intelege nimeni si i-am spus povestea degetelor de la mana ( se pare ca a inteles )
M-am intrebat deja , daca nu cumva perioada "blue" o fi coborat la varsta de 7 ani

In Austria nu merge si ma bucur pt. asta :((din clasa ei nu a vrut nicio colega sa mearga asa ca, am scapat de stres .

april, sa fii mandra si o felicit pe Andrada.


Alina

a fi om e lucru mare ...

Mergi la inceput