*Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (116)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cati_magureanu spune:

Buna fetelor,

vin si eu la raport..Nici la noi nici o schimbare...Adica n-am nascut inca..
Am fost astazi la control si colul tot inchis..vestea buna, ca sa zic asa, este ca este moale si subtire..doctorul a simtit capul bebelui...Mi-a facut si o eco, pe loc, si totul pare a fi ok cu bebelusul..este in pozitie regulamentara, lichid suficient, nu pare sa aiba circulara (ca sunt paranoica cu chestia asta), placenta pare a fi ok...dupa ce ca nu vrea sa iasa nici sa ni se arate n-a vrut! A stat cu manuta in dreptul nasucului si guritei...
Miercuri ma duc sa fac testul non-stres si, daca pana luni nu se intampla nimic o sa-mi induca nasterea...Nu ma lasa sa stau mai mult de 10 zile peste DPN...
Cam asta cu noi...

Tina, Doamne, ce sperietura ai tras..ce intamplare nefericita si ce oameni de rahat! Si eu cred ca e bine cu bebe dar e si mai bine sa te duci la doctor..Bine ca ai vorbit cu doctora ta...

Honey, ma bucur ca ne-ai mai scris..sa postezi poze indata ce vei putea! Cred ca este super ca lumea combinatia aleasa pentru camera lui bebe..si mie imi place verdele in combinatie cu lila-ul..bine anumite nuante...

Miri, abia te asteptam cu vesti! Nastere cat mai usoara (cu tot ce inseamna ea)!

Ellenuta, Breaz, cum mai merge?

Pupici

(40+)&Matei
AMR ...cine stie?
http://ticker.7910.org/as1cCnF07fD0700MzEyYnwxMjZ6fE1haSBhdmVt.gif
http://www.dropshots.com/CatiM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Buna dimineata ! Poftiti si o cafea , eu doar ma uit cu jind la ea !

Alaptatul de la ora 04.00 s-a transformat in colicii de la 04.45 si in linistirea copilului de la 5.30 si de abia acum sta in pat dar inca nu doarme

Asa incat gravidutelor mai bine ati dormi noptile ca nu se stie cand va mai intalniti cu linistea si pacea.

Miri nastere usoara !!




Monica nastere usoara , daca e cazul !




La multi ani tiza mea , Laura Ioana !!!

La multi ani adiagrozav !!


O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matgravidut spune:

CATI... ma bucur ca esti bine.

Spuneti-mi si mie va rog cum verifica doctorul ca bebe nu are circulara de cordon. Nu de alta dar ma obsedeaza ideea... dupa cum vezi Cati, nu esti singura.

Lala D, eu imi doresc din tot sufletul sa dorm noaptea, dar nu ma ia somnul nicicum. In schimb dorm ziua de rup locul.

Monica-Matz 37 si Andreea Bianca

AMR 3 SAPTAMANI
http://picasaweb.google.com/M.Creanga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Monica-Matz la Andrei s-a vizualizat circulara de cordon la ecografia dopler din saptamana 36 .
La nastere insa era deja dubla circulara deoarece pruncul s-a rotit cand s-a angajat pe canal. Eu am facut cezariana " la cald" , adica in travaliu.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Neata,
intru si eu repede ca apoi fug la munca

Miri nastere usoara, refacere usoara, asteptam vesti bune de la voi

Lala DLA MULTI ANIIII
Laura Ioana
Adiagrozav

www.flickr.com/photos/10210052@N04//" target="_blank">Alexia si minunea mea

AMR 6 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Pupici zuzicilor.

Tinna... mi-a stat inima-n loc cand am citit ce-ai patit. Si mai rau, m-am infuriat cand am citit despre nepasarea oamenilor. Mai nu stiu... ma intreb asa, cand am devenit atat de indiferenti? Ma refer la omenire, in general.Se presupune ca suntem o societate civilizata si destul de evoluata. Atunci, de ce aceste fenomene, de ce aceasta nepasare, indiferenta,etc??
Sper ca te simti mai bine si sper ca durerea sa treaca cat mai repede si bebe sa fie ok.

Cati pupici. Cum se mai simte tati tau?
Numarul meu de telefon e acelasi... si daca vreti (tu si Monicutz-cel-matz) va dau si pe cel de fix.

Despre circulara de cordon.... si eu ma gandesc la chestia asta si ma ingrijorez. Dar, cum mi-a spus doctorul din Germania... nu poti face absolut nimic. De-aceea el nici nu le spune viitoarelor-mamici daca o vede sau nu la ecograf.
In momentul nasterii...atunci conteaza, pentru echipa cu care nasti sa stie ce si cum.

Va multumesc pentru impresii...legate de camera lui bebe. Sper s-o termin cat mai repede, caci am asa...niste "feelinguri".Eu mi-am tot zis ca nu vreau bebe sa fie in zodia Pesti.Am cunoscut vreo cativa si ... ohhh well... mi-ar placea sa fie Varsator... caci sunt tare faini. Dar, pana la urma e cum vrea Doamne-Doamne.. si cu bebe.
Pozici sper sa pun cat de curand. Well... sotul sa le puna pe site-ul lui bebe... caci eu pe laptop, n-am nimic...iar calculatorul nu mi l-a instalat inca.

Special pentru Gina : am vrut sa te sun in weekend, dar n-am stiut daca s-o fac sau nu, din cauza de bebe . Mi-era teama sa nu nimeresc in momentul in care facea nani.
As avea o mie si-una de intrebari pe care sa ti le pun.

Cati, Monica-matz, Gina.... voi ce marca de produse cosmeetice luati pentru bebei??? Eu aici am probleme. Am pus-o pe sora-mea sa-mi ia din Franta, caci ce-am vazut aici, nu-mi place... Johnson's, Huggies,Pampers.
La fel... ce va luati la spital? Va faceti acele tampoane din vata cu fasa sterila, de care vorbesc fetele? Sau va luati la voi Always?
Si... in sfarsit.... voi v-ati pus problema recoltarii celulelor stem ?Si daca da, la ce firma/banca v-ati hotarat?

Va pupic si... o zi faina.

www.genjerdan.com/private/Baby/" target="_blank">poze
bebe de Honey 34
Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

LALA D,LAURA IOANA,ADIAGROZAV LA MULTI ANI FERICITI ,fetelor !!!!!
Fie ca viata sa va fie plina de magie si miracole, calea sa va fie pavata doar cu impliniri si realizari. Sa fiti iubite, fericite si mai ales sanatoase.
Sa va bucurati de tot ce-i mai frumos si mai bun pe lume.
Pupicei dulcei si mii de-mbratisari.

As papa o felie de tort... mmm... facut in casa....de biscuiti... mmmm.






www.genjerdan.com/private/Baby/" target="_blank">poze
bebe de Honey 34+
Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

'neata!!
am suferit o trezire brusca de dimineata, a inceput asta mica scoala si de dimineata se plimba prin casa de parca ar fi singura. adica lumini aprinse peste tot (la dormitoare avem usi cu sticla cu auto-colant transparent), buseli de usi, genti etc etc. uitasem cum e, mi-am adus aminte plina de nervi de la ora 6.30

am avut contractii si azi-noapte, cu tot cu no-spa si baie, unele cred ca m-au durut mai tare pentru ca m-am trezit de multe ori azi-noapte, am visat fete de pe forum ca erau internate cu mine si faceau epidurala (de ex. pe gatta, sa vedeti cat de defazate sunt visele mele, si mai era cineva, nu-mi aduc aminte)iar eu ma gandeam ca nu o sa fac anestezie, dar nu mai nasc odata? S-au linistit oricum, de cand m-am sculat din pat nu am avut nici una. nehotarat tare ingineru' lu' mama.

asa ca acuma stau cu draci la calculator, sper sa mai apuc somn peste zi, la 10 am ultima intalnire pregatitoare pentru nastere cu terapeutul meu (doar nu credeti ca ma tratez chiar asa, singura!!) cu hipnoza, dupa-masa merg la doc. sa vedem ce mai face colul meu, copilul e tot sus-sus, asa a patit si maica-mea de au scos-o pe sor-mea cu cotul infipt in epigastru.
da' destul despre mine.

Honey, e bine ca v-ati aranjat, eu mai tin minte pozele cu casa inainte sa o luati, imi inchipui ca se pot face multe lucruri frumoase in ea. Iar despre cosmetice stiu ca johnson's sunt printre cele ne-recomandate pentru bebelusi (cel putin in Europa).

Lala, dupa cum vezi, ma pregatesc deja pentru treziri matinale, dar sa fiu sincera, as prefera sa aiba un sens... mai incerc somn peste zi, dupa ce nasc o sa am ajutor si o sa ma tin de somnul de dupa-amiaza.
si pentru azi, cu ce te rasfeti??

mitsule, imi spunea o prietena ca in sarcina orice aparent anormal e de asteptat, ca ameteli, tehicardii etc. punem binele inainte, asta inseamna sa avem incredere in medicii nostri. (nu de alta, dar avem de ales??) despre colostru, si eu am zile si zile (desi in ultimele zile sunt numai de-alea de curge efectiv cu picatura. si ii tot zic lui bebe sa vina, ca uite cum se pierde bunatate de colostru, in loc sa-l pape el. ce mai, momim cu tot ce se poate)

cati, ma bucur ca ne scrii, stiu cum e, stam si asteptam. eu la eco de 36-37 sapt aveam circulara simpla, banuiesc ca mai face una inainte de nastere si o sa vada, ca atunci e cel mai important sa stie.

LA MULTI ANI Laura-Ioana, asteptam cu drag vesti

LA MULTI ANI Adiagrozav, long time, no see! vesti despre bebe?

EDIT: nu mai stiu cine intreba (DEJA!!) site-ul era www.contractionmaster.com

va

Monica 40s si ceva maruntis...

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

LALA D, LAURA-IOANA, ADIA,
LA MULTI ANI, MULTA SANATATE SI SA VA DEA DOMNUL TOT CE VA DORITI PENTRU VOI SI FAMILIA VOASTRA !!!!


Lala, multuMesc mult de aprecieri la adresa fotografiilor... Oh, ce trebuie sa se chinuie micutul andrei cu colicii..... Am vazut ca ai raspuns unei fete sa puna comprese calde pe burtica bebelului. Am vazut la o prietena ce a nascut de curand ca exista un fel de pungi din plastic sau nu stiu exact din ce materialcat o p-alma de om mare umplute cu un fel de gel care se baga in apa fierbinte si se incalzesc si apoi, infasurate in prosopel se pun pe burtica copilasului. Merg pe acealasi principiu al caldurii degajate pe burtica dar, cred eu ca dureaza mai mult efectul.. Daca vrei o intreb pe prietena mea cum se numesc exact si de unde le-a luat...
ca sa treaca durerea!!!

Irinuka, parca a mers aseara la medicul ei... nu a mai scris pe aici sau mi-a scapat mie ?? Oare ce o face ??

Monica doc, cred ca se apropie momentul... Si mai cred ca este posibil sa nasti in capitolul deschis de tine... adica astazi.... Tin pumnii !!!

Honey, eu, in continuare, abia astept fotgrafii de la voi, cu camera lui bebe dar si cu imprejurimile casei tale... Cred ca ajung sa -ti visez casa noaptea asa de tare m-a impresionat!!!

Alexia, ce te invidiez ca mergi la munca.... Mi-e tare dor si mie si de abia am inceput sa stau acasa....

Mai este un picut si Miri intra in operatie !!! Da Doamne sa fie totul bine si sa avem vesti cat mai curand de la ea !!!!

Eu ma simt excelent pentru ca, pentru prima data in ultimele luni !!!!, am dormit neintoarsa de la 11 asta noapte pana la 7.30 in dimineata asta!!!! M-am trezit doar la 4.30 pentru un pipi mic dar am adormit imediat la loc! Ma simt fantastic de odihnita si asta este ceva cu totul nou pentru mine.... Adevarul este ca aseara simteam ca pic din picioare si se invartea totul cu mine. Mi-a luat barbatul tensiunea si o aveam cam mica 10 cu 6 ... Cred ca oboseala acumulata in doua nopti nedormite isi spunea cuvantul...

Laura 35+ Eleni si mami de Dimitrakis 25.04.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen e spune:

LALA D, LAURA IOANA, ADIAGROZAV - LA MULTI ANI FETELOR SA FI SANATOASE ALATURI DE BEBEII VOSTRI!!!


cum creste
Carmen 36 + David Alexandru AMR 16 ZILE !!!

Mergi la inceput