sexualitatea la 4 ani!

sexualitatea la 4 ani! | Autor: anca_vlad

Link direct la acest mesaj

stiu ca e un subiect delicat si poate va naste controverse, dar am mai multe nelamuriri si ff multe intrebari privind acest aspect.
Am un baietel de 4 ani care a inceput sa se descopere singur dpdv al sexualitati.
inca de mic de pe la 10 luni ii facea placere sa se frece cu funduletul de papers in special, acest aspect a incetat in momentul in care a renuntat la pampers pe la varsta de 2 ani, de atunci si pana acum vreo luna jumatate doua nu am mai avut aceasta problema.

De ce o numesc problema pentru ca acest comportament al lui nu mi se pare normal, se aseaza pe burtica cu mainile la putica, in cada la baita se aseaza cu pe burtica si se freaca de cada cu putica, l-am surprins de ateva ori dand din fundulet peste plapuma, iar lucru care mi-a dat de gandit cel mai mult este ca intr-o zi l-am gasit in camera lui cu usa inchisa avand aceeasi activitate.

Am vb cu el si l-am intrebat de ce face asa si mi-a raspuns ac ii place.

PS Ce as vrea eu sa stiu este unde se afla limita dintre normal si anormal, o sa vb cu un psiholog la sf lunii ianuarie, dar pana atunci as vrea sa aflu cat mai multe, din experienta altor mamici care s-au confruntat cu aceasta problema.

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Si noi avem aceeasi problema cu baiatul de 4 ani. L-am intrebat ce face si mi-a raspuns ca se joaca. De cate ori il surprind ii spun sa se intoarca pe spate(de obisei se intampla in pat stand pe burta). Sper sa fie ceva trecator. Si pe mine ma ingrijoreaza dar incerc sa nu ii dau importanta foarte mare, cel putin in fata lui. Nu il cert .
Chiar sunt curioasa ce zic fetele care s-au confruntat cu problema asta si cum au rezolvat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

de cerat nu il cert, ca il va face sa se ascunda si sa se fereasca si nu vreau sa il traumatizez in vre un fel, ce ma deranjeaza p emine este ca incearca sa se ascunda si intr-un fel si frecventa cu care se intampla.

Mi-am amintit de un episod, eram dupa baita de seara si s-a asezat pe manerele de la fotoliu cu piciorisele si cu mainile, si facea miscarea caracteristica actului sexul evident cu putica in erectie!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Este o perioada care trece stai linistita. Sfatul meu: nu l duce pe la doctori.
Si eu aproape ce facusem aceeasi greseala (mers la doctor) si ne am trezit cu un pumn de medicamente de luat. Norocul nostru un alt medic homeopat/amic care mi a zis sa incerc sa iau eu medicamentele acelea sa vad cum ma simt si apoi sa dau copilei...
Nu i le aam dat niciodata, nici pe la doctori nu am mai calcat ca aceasta problema.
Am incercat sa i explic, incet incet a inteles si acum nu mai avem nici o problema. Ia ceva timp.

Sanatate!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

nu pe el vreau sa il duc la medic, vreau eu sa discut cu un psiholog pediatru, si eu sper sa treaca cat mai repede, incerc sa ii ocup timpul cat mai mult cu activitati care sa il solicite si fizic.

ce vreau eu sa aflu este pana unde este normal si unde se trece peste aceasta limita, in mod cert nu ii voi da nici un medicament!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

ha ha si traseul nostru tot de la psiholog a inceput...

Multi copii fac lucrul asta.
Ce i am zis eu?! ca o sa faca buba la pasa si am rugat o sa nu mai doarma pe burtica. Ptr ca pe burtica era pozitia ideala ptr...

Bafta!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Si noi am trecut prin asta, pe la 5-6 ani cred; a fost doar o etapa, tragea de putza in vana, de credeam c-o rupe, se inrosea, in pat seara la culcare il vedeam ducind mina sub plapuma; am incercat sa-i explic, fara sa insist ca-i va cadea, si medicul va trebui sa-l opereze ca sa poata face pisu ulterior. nu l-am prea impresionat cu asta, asa ca incercam sa-i combat atentia, in baie l-am lasat mai putin, l-am bagat sub dus doar sub supravegherea mea si i-am dat "de lucru" la miini: sa se spele singur, sa faca baloane, seara stateam cu el si spuneam povesti pina adormea, etc...; acum are sapte ani si vad ca i-a trecut de tot.

http://www.floriinro.ro/


tongue in cheek

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

va multumesc mult pentru raspunsuri si ca mi-ati impartasit din experienta voastra, ce mi-ati spus am incercat si eu cu vladut cate o data a dat rezultate alta data nu, de lasat nu ma las pagubasa, am observat ca singura metoda este sa fie obosit fizic si atunci nu mai are energie si pentru altfel de activitati!

va mai astept si cu alte pareri!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Anca,stai linistita ca ii va trece lui Vladut faza asta.E absolut normal.

E bine ca mergi si discuti cu un psiholog,iti va spune exact cum sa te comporti cu copilul,astfel incat sa nu faci sau spui ceva grestit care l-ar putea influenta negativ in viitorul sau sexual.

Sa nu-i spui ceva de genul ´´nu mai face,ca-ti cade putica jos´´ sau ´´o sa faci bube´´ ca nu este deloc deloc indicat.Copilul va inregistra ca,aceasta placere ii va aduce necazuri,se va feri de ea ,isi va infrana impulsurile NATURALE si va putea avea mari probleme ce sexualitatea in viitor.
asta o stiu de la un psiholog,precum si din anumite carti despre psihologia copilului.


ladyJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vic spune:

Copiii de varsta asta nu se masturbeaza in sens erotic. Au descoperit ca frecarea respectiva le provoaca placere, si ii calmeaza. Unii copii o fac numai cand sunt culcati, pentru ca asta ii relaxaza. E un comportament normal, iar copiii trebuie sa invete sca se face in locuri private, si nu in public.. De exemplu in baie sau in dormitor.
Cand il inveti ca nu e frumos sa o faca in public, trebuie sa o faci in asa fel incat sa nu-l faci sa se rusineze. Poti sa-i spui ceva de genul: "Stiu ca-ti face placere sa-ti atingi penisul, dar ar trebui sa o faci numai intr-un loc privat. Unde crezi ca e un astfel de loc la noi in casa?". Daca ii spui "nu" cu o voce disperata, eventual vii si cu tot felul de povesti, nu faci decat sa-i transmiti ca e ceva rau cu penisul lui, ceea ce ii va afecta mai tarziu viata sexuala.
In plus, trebuie sa-i amintesti mereu ca nu se face in public, si sa-i distragi atentia, sa-l tii ocupat cu jocuri si alte activitati.
Activitatea asta va dispare in timp, sau nu va mai fi vizibila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

o sa spun cum am reactionat eu, nu i-am spus ca nu e voie sa faca asa ceva, nu i-am spus ca e rau sau nu e frumos...am incercat sa ma fac ca nu vad ce face si sa ii dau alta ocupatie, adr au existat momente pe parcursul acestei manifestari sa ii spun asa in care a devenit insistent si pot spune deranjant in momentul in care si-a inchis usa la camera si eu cand amintrat l-am surprins intr-o astfel de activitate, pe mine nu aceasta practica ma deranjeaza ci faptul ca a incercat sa se ascunda ... ce vreau eu sa aflu este nu mecanismul care declanseaza aceste manifestari normale si naturale pana la un punct ci cum sa ma comport cu el si sa nu depasim limita normalitatii (am auzit destule intamplari care la un moment dat au degenerat, nu as vrea sa ajung la asa ceva, mai ales ca e destul de dezvolt).

Va multumesc pentru raspunsuri, vreau sa adun cat mai multe materiale si informatii si sa ma documentez cat se poate de mult in aceasta privinta.

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput