FIV156

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DORIS_71 spune:

Un nou an 2008 plin numai de gravidute.

MONICA 33 imi pare sincer rau.

Boo felicitari mamico.

Eu pe 6 martie merg la eco si daca totul e ok din aceeasi zi incep acelasi protocol ca si data trecuta, vazand ca am raspuns destul de bine la acel protocol si anume 0,2 decapeptyl si 600 ml gonal f. In luna februarie am sa iau AC.

toate FIV-oasele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayda_m spune:

LA MULTI ANI !!!
Intru si eu dupa o lunga pauza....in care am incercat sa-mi revin dupa primul FIV nereusit. Sa dea Dumnezeu ca toate fetele de aici sa ajungem cat de curand la odisee....si le doresc fetelor care sunt gravidutze, sarcini usoare cu bebei sanatosi!
Eu cred ca voi incepe curand tratamentul pt al doilea FIV....tb sa ajung la dr sa vedem cand voi incepe .....va tin pumnii tuturor si va pup! Anul 2008 sa fie muuult mai darnic cu noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alexandra spune:

Mihaele, eu primul FIV l-am facut la Med New Life asa cum mi se pare ca a facut Boo acum. Si cei de la MNL au rezultate, dar cred ca peste tot e la fel. Eu am reusit la Giulesti desi am platit jumatate fata de MNL si nu am primit mai multe explicatii sau mai multa asistenta decat la Giulesti. Oricum eu nu am cautat sa am "conversatie" cu prof.M ci l-am lasat sa isi faca treaba ca doar nu ma intereseaza tehnicile medicale ci rezultatul. Oricum, embriologul este foarte important iar d-na dr. Cocei a fost exceptionala. In plus mi-a raspuns la orice intrebare. Cat despre conditiile de la clinicile si spitalele din Ro mie mi se par la fel. Nu e cu nimic mai frumos cabinetul de la MNL decat cel de la Giulesti. E importanta inspiratia ta mai mult decat rationalul. Mie imi pare rau ca dupa primul incident de la MNL nu am schimbat clinica. Poate acum as fi fost gravi in 6 luni... Oriunde te-ai hotari sa faci FIV nu cred ca medicii raspund la telefoanele mobile. Singurul pe care il cunosc si care raspunde mai mereu la mobil e Tutunaru care a inceput si el sa faca FIV si care se ocupa mai mult de pacientele cu endometrioza. Nu stiu ce rezultate are la FIV dar el e un dragut, daca asta te face sa te simti mai confortabil. Eu totusi am ales Giulesti pt ca au mai multa experienta.
Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alexandra spune:

Si sa adaug... pretul la Med New Life e de 3000 euro iar medicamentele sunt mai scumpe si trebuie luate de la ei (ex. decapeptyl). Mai costa si analizele pe care le faci din 3 in 3 zile in timpul stimularii (100 ron fiecare) si consultatia care costa 100 euro cu prof Ron El sau Fredler.
La MNL stimularile incep pentru toate fetele in aceeasi zi, fiind calculate astfel incat toate sa faca punctia si ET in aceeasi zi, cand vine Ron El sau Fredler. Daca stimularea ta este mai inceata poti pati precum KITTA care a facut tratamentul de doua ori la ei si nu a ajuns la punctie, desi dupa zilele calculate de ei, ea a avut foliculi, numai ca a raspuns mai greu la stimulare.
In plus la MNL FIV se face numai cu ICSI chiar daca e necesar chiar daca nu iar ET se face la 48 de ore. E bine sa stii amanuntele acestea pt ca din cate am inteles eu daca nu e cazul de ICSI e mai bine fara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

Doris
decapeptyl il folosesti pt inhibare sau ?
este echivalentul dipherelinului de la noi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Monica imi pare asa rau !!!!!!!!! imi pare rau si ca nu am vazut mesajul tau mai devreme .. nu mi-a dat prin cap sa ma uit in urma. iti doresc din tot sufletul sa ai puterea sa mergi mai departe si sa nu te lasi pana nu iti implinesti visul.

Mihaele explicatia Alinei este foarte buna. Eu am facut intr-adevar la MNL nu la Medlife. I-am ales din prima pe ei asa ca nu pot sa fac o comparatie pertinenta ca alte fete care au fost in mai multe locuri. Preturile sunt cele de mai sus. Medicamentele nu e obigatoriu sa le iei de la ei, daca le gasesti in alta parte. Eu am luat doar Menogonul de acolo ca nu se gasea pe nicaieri. Dar cred ca sunt mai scumpe cu putin ca in oras.
Intr-adevar totul se face pentru toata lumea in aceeasi zi, sau la diferenta de 1 zi. Adica eu am facut punctia duminica, dar erau fete care faceau si luni, si la fel cu ET-ul. Eu am facut marti, altele miercuri.
De conditiile de acolo, pot sa spun si de bine si de rau, dar sincer nu cred ca e ca la spital, adica cred ca e mai bine. Oamenii sunt amabili, te intreaba de o mie de ori cum te simti. Te suna sa-ti aduca aminte de analize, sa-ti dea raspunsul la analize .. Nu stiu cum e in alte parti, dar asta chiar mi-a placut.
Nu mai stiu ce sa va povestesc, daca mai aveti voi intrebari .. eu va ajut cu cea mai mare placere.

Zouzou la intrebarea ta cu antibioticele .. sincer nu prea stiu ce sa raspund. Eu ma gandeam ca se dau ca sa nu faci vreo infectie de la punctie. oare e altul motivul ?




"Nu ti se da niciodata o dorinta fara sa ti se dea si puterea de a o duce la indeplinire. Totusi, va trebui sa muncesti pentru asta ..." - Richard Bach

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

alina_alexandra,Boo multumesc din suflet pentru informatiile date nu vreau sa ma intelegeti gresit eu nu vreau conversatie cu medicul mi se pare normal sa-l lasi sa-si faca treaba dar credetima poate sunt eu absurda nu am-i spune nimic apsolut nimic eu nu stiu ce se va intampla cu mine .Eu cred ca normal ar fi sa am-i spuna cate ceva ca doar sunt in joc eu sperantele mele si nu in ultimul rand bani cu care ia-m obtinut cu greu .De exemplu cand am fost ultima data la el mi-a spus sal- sun cand am-i vine cm in decembrie mi-a data nr. de mobil la-m sunat si mi-a zis sa al sun pe 7 ianuarie sa noteze data cm-ului ca este in trafic eu cred ca nu este de ajun .In fine poate am luato eu razna de nerabdare se poate si asta dar ma-m saturat am analizele facute toate sunt bine si eu si sotul meu din noiembrie.Sper sa nu va suparati pe mine ca am lungito atat nu am ami gandesc la nimic ce o vrea Dumnezeu. Va pup pe fiecare in parte Boo ai grija de tine si de puiutul tau.
Zouzounaki te pup am inceput sa iau antibiotica oxacilina ca am facut febra si am rosul in gat sper sa nu fi facut vro prostie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iana_mari spune:

Boo multumesc mamic-o.Mai am o intrebare pt. tine :tu ai avut numai chisturi ? pt. ca endometrioza mea este in FDS si Marinescu nici n-a bagat-o in seama cand i-am amintit.
Luck multumesc si tie pt. raspuns.Deci a ramas la fel ca in 2007.
LA MULTI ANI SI SANATATE TUTUROR FETELOR CARE POARTA NUMELE DE DANA,DANIELA......!!!!

s.m.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alexandra spune:

Mihaele, scuza-ma ca insist dar nici un medic nu cred ca iti va spune ce sanse de reusita ai. Mie cu endometrioza mi s-a spus ca nu am sanse si uite ca am avut BHCG peste 400 iar maine prima ecografie. Avand in vedere ca sansele la FIV sunt in marja de 35% de reusita nici un medic nu se va hazarda sa iti spuna daca vei obtine sarcina sau nu pentru ca nici ei nu stiu. De la un anumit moment nici nu mai depinde de ei. Deci nu e doar o problema medicala ci mai e si voia Celui de Sus. Ai incredere si vei reusi. Cred insa ca nu e rau sa schimbi clinica avand in vedere ca sunt ceva energii negative fata de medic. Conteaza foarte mult sa ai incredere si in medic.

Pupici

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alexandra spune:

Iana_mari nici mie nu mi s-a parut ca dr.M. a luat in considerare endometrioza desi eu am avut chisturi endometriozice de 2 ori. Aceeasi atitudine a avut cu cativa ani in urma si prof Ancar. Totusi cred ca ei o iau in seama dar nu ne comunica noua ceea ce iau in considerare si ce nu. Eu am urmat si un tratament homeopat pentru endometrioza si cred ca mi-a facut bine. Daca te intereseaza sa urmezi un astfel de tratament iti pot da adresa d-nei doctor.


Alina

Mergi la inceput