cum sa obisnuim copiii sa participe la slujba

cum sa obisnuim copiii sa participe la slujba | Autor: adelamatei

Link direct la acest mesaj

Am un copil de 1,6 ani si ne-am gandit ca ar fi bine sa-l obisnuim de pe-acum cu mersul la biserica.Ce-i drept am mai fost si inainte dar doar pt impartasit sau miruit.Astazi a fost a doua duminica in care l-am dus,dar fiind un copil energic s-a plimbat prin biserica neavand rabdare sa stea la noi in brate.Asa ca ni s-a facut observatie sa nu-l mai lasam sa se plimbe (mai alerga de colo-colo, mai vorbea).Ce ma sfatuiti sa fac: sa mai astept pana creste un pic,sa-l duc chiar si cateva minute...
dvs cum ati procedat in astfel de situatii?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Eu as spune sa mai astepti putin; e drept ca noi am avut si probleme de sanatate, dar imi amintesc pe la trei ani cum se invirtea prin toata Biserica, noi nu reuseam sa ascultam liturghia alergind dupa copil; odata l-am "cules" din altar, il pierdusem prin biserica, desi eram unul la usa si unul in fatza...; ulterior il duceam doar la impartasanie, la sfirsitul liturghiei; acum are sapte ani si ne intreaba el duminica daca mergem la Biserica, sta nemiscat in banca ore intregi, atent si ii place; e drept ca ajungem cam odata intr-o luna, nu foarte des.

http://www.floriinro.ro/


Loue ŕ bon prix cet espace de signature, merci de me contacter en MP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

quote:
Initial creeata de adelamatei

Am un copil de 1,6 ani si ne-am gandit ca ar fi bine sa-l obisnuim de pe-acum cu mersul la biserica.Ce-i drept am mai fost si inainte dar doar pt impartasit sau miruit.Astazi a fost a doua duminica in care l-am dus,dar fiind un copil energic s-a plimbat prin biserica neavand rabdare sa stea la noi in brate.Asa ca ni s-a facut observatie sa nu-l mai lasam sa se plimbe (mai alerga de colo-colo, mai vorbea).Ce ma sfatuiti sa fac: sa mai astept pana creste un pic,sa-l duc chiar si cateva minute...
dvs cum ati procedat in astfel de situatii?





Cine ti-a atras atentia in legatura cu ´´plimbarile´´ copilului prin biserica?

Of doamne...dar e copil,mai oameni nu este statuie!
Sa ne fereasca Dumnezeu de un copil care nu se misca,nu alearga,nu vorbeste.

Ma iertati,dar interdictile si plangerile astea,mi se par de-a dreptul hilare.

ladyJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Trebuie sa-i obisnuim de mici..
Dar metoda conteaza foarte mult.. Nu obligati sa stea nemiscati intr-o banca, certati sau inhibati.. Luati usurel, cu explicatii, ce reprezinta fiecare icoana, ce moment al slujbei urmeaza, etc.
Pe masura ce cresc e mai bine sa te duci cat mai in fata, aproape de altar, ca sa vada ce se intampla acolo, sa vada cantaretii, preotul care iese din Altar si canta, sa spuna Crezul si Tatal Nostru cu toata lumea odata... Daca incep de mici sa mearga la biserica nu li se va mai parea ciudat sa mearga in fiecare duminica acolo. Si impartasiti de fiecare data cand merg la biserica, pana la 7 ani.. asta bineinteles, daca nu va temeti de lingurita-purtatoare-de-microbi


Ajutati-o pe Sabina- un suflet curat!



Mami de Codrin - 2002, Olguta - 2003 si Cornelie mica - 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

si noi tot asa ca Adriana...mai mult prin curte, dar mai inttram si in biserica, mai deranjam, ne mai plimbam, important e sa participam si noi, sa nu ramanem in afara Bisericii cu desavarsire...si in timp, nadajduim ca Dumnezeu lucreaza... fiindca ne impartasim si noi la Sfintele Slujbe de Duhul lui Dumnezeu, si de Trupul Dumnezeiesc

eu duc copiii la Biserica si ii impartasesc, fiindca ceea ce la oameni nu e cu putinta la Dumnezeu este cu putinta...fac si eu ce pot, si mai departe face Dumnezeu


apropo, eu pe baiat il duceam mai rar, ca "deranja", si nu prea eram nici eu bisericoasa, iar de impartasit, doar la Pasti si la Craciun... ei bine, acum are aproape 12 ani, si merge la Biserica mai rar decat cand era mic
pe fete le-am dus de la botez, si le-am impartasit (cat am putut) la fiecare Liturghie... cea mare (5 ani jumate ) a fost o fire linistita, statica, ar sta si 4 ore la slujba, vorba lui Lady, statuie, dar de la o vreme n-o mai lasa cea mica (are doi ani jumate) , ea e plina de energie, vesnic in miscare, dar duminica dimineata trage de mine "sa melgem la Doamne, sa papam"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Nu mai astepta, cu cat mai des cu atat mai bine. Eu zic sa stai cu el atat cat poti, Dumnezeu vede stradania ta, in fond si la urma urmei tu mergi la bisercica ptr ca vrei sa participi la slujba atat cat poti, lasa-i pe binevoitori. Incearca sa nu-ti pierzi rabdarea si sa-i explici atat cat poate el intelege.

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

eu i-am dus de mici, ma gandesc ca e mai greu sa incepi sa-l duci brusc cand se fac mai mari. daca nu mai au rabdare sa stea intr-un loc ii mai plimb, le mai arat o icoana, cum zicea Adriana, ii duc in fata sa vada cand iese preotul, cand se mai intampla cate ceva, le mai dau o foaie sa mazgaleasca sau altceva cu care sa se joace in liniste, mai iesim in curte si tot asa

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamatei spune:

Va multumesc mult pentru ca v-ati luat din timpul vostru pentru a-mi citi mesajul si a raspunde la el.De asemenea va multumesc pentru mesajele de incurajare pentru ca zau ca eram pe punctul de a mai amana acest moment.Dar multumita voua o sa continuu.Dumnezeu sa va binecuvinteze si sa va dea un an mai luminos si plin de credinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

se pot obisnui de mici, insa cateva reguli:
fa-l sa se simta bine. La inceput va fi prezent doar fizic, el fiind prea mic ca sa inteleaga ce se petrece. eventual o jucarie care nu face zgomot, sau o carte si un creion.
Sa nu pui la suflet observatiile binevoitorilor care zic ca-i deranjeaza un copil. Fiecare dintre noi am fost copii si am crescut cumva. Incearca sa le zambesti senin, eventual sa-i spui bland copilului: "stai cuminte ca o deranjezi pe tanti sau pe nene"

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipicah spune:

Indreptarea spre Hristos incepe din burtica de la mami! Daca mami a tinut putintel post in timpil sarcinii (nu foarte riguros,hotaraste parintele duhovnic),daca s-a cuminecat mai des ca de obicei (impartasit), daca s-a rugat dupa putinta,daca a fost prin pelerinaj pe la locuri sfinte (la mormantul Mantuitorului,la moastele sfintilor) atunci va descoperi ca are un copilas care sta cu multa rabdare la Sfanta Liturghie,ca actul impartasaniei este unul simplu si linistit......Sa va povestesc despre bebici care dau preotului peste mana la Sfanta impartasanie?!
Venise la parintele Arsenie Boca o mama cu copilul paralizat, iar parintele cand o vede o cheama si ii spune : "Ce vrei sa-ti fac daca ai zamislit copilul in noaptea de Inviere?!".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Doamne ajuta tuturor!
Eu nu am fost si nu sunt o mare credincioasa,cred in DD merg cand pot la biserica intr-un cuvant cred in felul meu.
Puiul meu in schimb nu poate trece pe langa o biserica fara sa vrea sa intre ,la slujba sa cante cu preotul sa-mi ceara o iconita si-l vad ca este fericit si linistit.
Eu spun si nu gresesc ca el m-a invatat sa merg la biserica.
(Bogdan este un copil cu dizabilitati:eci:parapareza spastica,deficit functional grav si, si ....)
La inceput "chiraia" dar n-am luat lumea in seama si atunci cand am vrut oricare dintre noi am intrat si am stat in biserica cat a fost necesar.
Doamne ajuta!

In oraselul copiilor
Toti suntem egali


Mergi la inceput