Cambridge school Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

Piersicuta, scuza-mi, te rog, ignoranta, dar cum adica " la sfarsit i s-a dat sa citeasca o fraza simla in limba engleza ? Fetita ta aplica pentru clasa I ? Eu stiam ca abia in clasa I invata sa citeasca....
Sa inteleg ca toata pregatirea fetitei tale pentru limba engleza se datoreaza gradinitei Mark Twain ? Sau ai pregatit-o si in particular ?
O alta intrebare: inteleg ca daca nu ai urmat gradinita tot la Cambridge sau la o gradinita cu predare intensiv in limba engleza nu are nicio sansa sa intre la o astfel de scoala in clasa I.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Cristina si Alexia 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PIERSICUTA spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moss

Piersicuta, scuza-mi, te rog, ignoranta, dar cum adica " la sfarsit i s-a dat sa citeasca o fraza simla in limba engleza ? Fetita ta aplica pentru clasa I ? Eu stiam ca abia in clasa I invata sa citeasca....
Sa inteleg ca toata pregatirea fetitei tale pentru limba engleza se datoreaza gradinitei Mark Twain ? Sau ai pregatit-o si in particular ?
O alta intrebare: inteleg ca daca nu ai urmat gradinita tot la Cambridge sau la o gradinita cu predare intensiv in limba engleza nu are nicio sansa sa intre la o astfel de scoala in clasa I.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Cristina si Alexia 5 ani


Sa le luam pe rand
Fetita mea a intrat in clasa I stiind sa vorbeasca limba engleza destul cat sa se descurce intr-o tara straina (acum in clasa I este Level D). Si da, toata pregatirea ei la limba engleza se datoreaza gradinitei Mark Twain. Pe de alta parte limba engleza, daca o inveti ca pe limba materna si nu ca pe limba straina, se invata un pic diferit de lb romana, in sensul ca pe la grupa mijlocie au facut cunostinta cu alfabetul si cu ideea de litera initiala intr-un cuvant, fiind antrenati sa gaseasca cuvinte care incep cu litere date (in engleza). Se incepe cu niste cuvinte care au aceeasi litera initiala si in lb romana (ex. Aligator- Alligator, avion-airplaine) si se continua cu alte cuvinte care nu incep cu aceesi litera si in lb romana (ex. apple - mar). Apoi pe la grupa mare, dupa ce copiii deja stapanesc alfabetul, vor invata ceea ce se numesc "sight words" adica acele cuvinte extrem de uzuale in lb engleza care fac legatura cu restul cuvintelor in propozitii sau fraze si pe care copiii le memoreaza, astfel incat ei nu le mai iau litera cu litera cand ajung sa le intalnesca in text, ci le citesc pur si simplu. Se incepe cu acele "sight words" formate din 2 litere (in, on), apoi 3 litere (the, she) si asa mai departe. In timpul gradinitei ti se recomanda ca si parinte sa cumperi carti prin intermedul scolii de la diverse edituri de specialitate din strainatate de la care isi iau si ei material didactic, astfel incat te poti juca si tu acasa cu copilul tau facand ce am spus eu mai sus. (eu personal i-am luat carti cu povesti, carti cu sight words, jocuri pe calculator cu alfabetul in engleza, cu exercitii de matematica in engleza). In felul acesta, fetita mea a fost capabila sa citeasca propozitii scurte, iar unde nu stia sa citeasca a silabisit (in engleza - difera de silabisitul in lb romana), ceea ce a fost suficient pt a intra in clasa I.
In ceea ce priveste aplicatul pt clasa I, da pot sa spun ca am aplicat. Pentru un copil care nu a facut deloc engleza nu este imposibil sa intre, dar probabil ca in vara dinaintea anului scolar ar trebui sa intre la scoala lor de vara, iar in timpul anului scolar ar avea extrem de mult de recuperat. Volumul de invatat este si asa suficient de mare, chiar pt unul care vorbeste f bine engleza, ma gandesc ca cel care nu vorbeste ar putea fi coplesit. Aici depinde de copil si de parinti in ce masura vor reusi sa il motiveze, cred. Stiu totusi execplul unei fetite din scoala care nu facuse engleza (decat ce se face in gradinita la nivel de 30 min de 2 ori pe saptamana), si totusi se descurca. Dar au lucrat cei de la scoala cu ea suplimentar, in afara orelor de scoala, si inca mai are de lucru. Imposibil nu este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

piersicuta multumesc mult pentru informatii. Sunt foarte utile.
Imi spui te rog la cati ani ai dat fetita la scoala? Care este media de varsta pentru clasa 1?

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PIERSICUTA spune:

Naty, eu am dat-o pe Alexia la scoala la 6 ani si 5 luni. M-am gandit ca la 7 ani si 5 luni s-ar putea sa fie putin cam mare, si mai era si problema ca pt ea gradinita nu mai reprezenta o provocare (se plictisea la activitati si incepea sa ii deranjeze pe ceilalti, pt ca ea termina intotdeauna prima). Ca si medie de varsta pot spune ca jumatate sunt de 6 ani jumate, iar ceilalti de 7. Cred ca nu sunt de 6 ani fix in clasa. Dar depinde f tare de copil, pt ca sistemul este destul de strict, stau la scoala de la 8.30 la 15.00, au sistem de testare din 3 in trei saptamani la engleza, romana, matematica si stiinte, iar la finalul trimestrului (pt ca ei merg pe trimestre, asa cum aveam noi in scoala) dau teze (adica din tot ce s-a facut in trimestrul respectiv) la aceste materii, plus teste de 10 minute in timpul trimestrului, dar notele de la aceste teste de 10 minute nu se trec in catalog. Dupa cum vezi lucreaza destul de mult, iar ideea lor ar fi ca in afara de recapitularile pe care copiii le fac acasa pt teste respectiv teze, ei sa nu faca teme acasa. La volumul acela de invatat ar insemna ca un copil sa fie pregatit sa stea cuminte la ore sa asculte si sa participe la ce se face in clasa. In caz contrar va avea de recuperat acasa, ceea ce deja este putin cam mult. Eu am noroc ca fiica-mea desi este o nazbatie de copil, are atentie distributiva f buna si se descurca, desi sunt convinsa ca daca ar fi si atenta tot timpul si nu ar incerca sa desfasoare si alte activitati paralele cu ora ar fi de nota 10 fara probleme (acum fiind ca medie generala undeva la 8.80 - si crede-ma ca notarea se face la sange, cu zecimi, fara rotunjiri). Deci nu recomand aceasta soala unor copii care sa nu aiba minim 6 ani jumate, daca nu chiar 7 (pt ca trebuie tinut cont si de particularitatile de varsta ale copilului). Si neaparat cand copiii ajung acasa trebuie facut un program de recreere cat mai bine pus la punct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

merci piersicuta, eu auzisem ca sunt copii mult mai mici, de 5 ani, maxim 6 si ma gandeam ca trebuie sa renuntam la gandul de a o da acolo din aceasta cauza.
Ioana mea este nascuta in octombrie si deci, daca as da-o anul asta, ar avea 5 ani si 11 luni, dar eu nu cred ca e pregatita inca pentru scoala.
Acum m-am linistit, inseamna ca pot sa mai astept un an.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NANU spune:

Literatura limbii romane nu se face,nu invata istoria ,geografia Romaniei.
Daca nu mai ai bani Doamne fereste ce faci cu copilul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PIERSICUTA spune:

Am fost saptamana trecuta la sedinta cu parintii, sedinta la care au venit profesoarele de romana, engleza, matematica si stiinte. Cu aceasta ocazie am aflat ca de anul asta se da Bac-ul la ei. In ceea ce priveste lb romana s-au hotarat sa-i dea mai multa importanta, urmand a se studia dupa programa Ministerului clasele 1-12. Asa ca imi vine greu sa cred ca nu se va studia literatura romana. In ceea ce priveste istoria si geografia Romaniei este adevarat, se studiaza cele universale, dar pe de alta parte vin si va intreb: voi sunteti convinsi ca in scolile romanesti copiii chiar retin ceva din aceste doua materii? Stiu destule exemple care imi confirma ca nu, ca sistemul in care se preda e vai de capul lui, ca manualele sunt facute cu picioarele s.a.m.d. La felul in care sunt antrenati copiii de aici sa invete, consider ca un copil care pleaca de aici poate invata orice, in orice sistem de invatamant. Ganditi-va ca acesti copii se invata cu profesori la fiecare materie, cu lucrari de control si teze de la clasa I. Plus disciplina. Ca sa nu mai vorbim de examenele internationale pe care le promoveaza de-a lungul scolii aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PIERSICUTA spune:

fetita mea a lipsit de marti pana azi (vineri) de la scoala.
Va dau un exemplu de raport trimis de scoala cu ce s-a parcurs marti si miercuri la scoala:

Tuesday, 19.01.2010



Math: Revision p 32

Eng: p.16-17 worbook/ p 16/19 Book

Ro: p 67 – Carte; pag. 5 – caiet 2



Wednesday, 20.01.2010



Math: Worksheet – exam revision

Eng: Writing c.p – 50,51,55,56 + spelling test

Ro: c.p 68 carte, caiet 2 p.6


N.B. "c.p. = covered pages"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Credeam ca scriu la acest subiect cei efectiv interesari de scoala respectiva. Dar nu se putea sa nu vina si cineva care sa ne spuna ca alegerea noastra nu e buna

Sunt sigura ca toti parintii care au optat pentru acest sistem de invatamant au cantarit bine avantajele si dezavantajele inainte de a inscrie copilul la o astfel de scoala.

Personal nu imi pun problema ca nu voi avea bani fiindca, desi nu sunt vreo bogatana, am o meserie in care daca esti bun castigi cu siguranta suficient cat sa platesti pentru doi copii (atatia am si ma opresc aici) o scoala privata. Nu vreau sa ma gandesc la posibilitatea ca mor sau devina inapta de munca cat sunt ele la scoala ; daca, Doamne fereste s-ar intampla, o vedea barbatu-miu ce face!

Cat despre materiile care nu se fac ... eu am facut una dintre cele mai bune scoli generale (la acel moment) din Bucuresti si un liceu "de top". Spun cu mana pe inima ca nu am invatat nici geografie nici istorie si asta nu pentru ca nu as fi fost studioasa - geografie nu stiu nici acum, istoria am fost obligata s-o invat pentru facultate si am avut meditator. Cat despre literatura romana, o cunosc bine, dar nu pentru ca faceam tampeniile alea de comentarii "stas" la scoala ci fiindca mi-a placut sa citesc si am fost indrumata de parinti in acest sens.

Asa incat daca le voi da pe fetele mele la aceasta scoala nu imi fac nicio grija ca nu vor face istoria si geografia Romaniei. Prefer sa invete singure cateva notiuni din ele dar in schimb sa stie engleza la perfectie, sa faca serios toate celelate materii, sa beneficieze de disciplina din cadrul scolii si sa fie pregatite pentru eventualitatea unei universitati in strainatate.





Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PIERSICUTA spune:

Bravo Naty.
Si eu gandesc la fel ca tine. Am aceeasi meserie ca si tine (cand mi-am facut profilul eram jurist, iar acum nu stiu sa modific) si intr-adevar istoria am invatat-o cu meditator si nu pt ca am stiut-o din scoala. In ceea ce priveste pregatirea copilului si mie mi se pare importat faptul ca ii ofer de fapt posibilitatea sa studieze mai departe la orice facultate isi va dori ea, fie din tara, fie din strainatate.
Si inca ceva ce am vazut la aceasta scoala apropos de literatura si de aici gandindu-ne de fapt la dragostea pt carti si la ideea de a face un copil sa citeasca. Sa stii ca aici conceptia scolii este ca trebuie sa i se dezvolte copilului dragostea pt lectura, drept care deja la jumatatea clasei I li se dau periodic copiilor carticele de la biblioteca scolii (evident mai mult cu desene, in acest moment, decat cu text), pe care sunt indrumati sa le citeasca intr-un anumit interval si apoi sa le returneze. Or cred ca daca vei reusi sa faci un copil sa aiba drag de carti si sa vrea sa citeasca, nu se valimita doar la engleza (in cazul nostru), ci va incerca si in romana - Alexia deja ia carticele si in romana sa citeasca. Si tot la sedinta de saptamana trecuta am vorbit cu profesoara de romana care mi-a spus ca in vacanta de vara le va da ceva de citit, iar pe baza a ceea ce vor citi vor face un fel de proiect la inceputul scolii.
Si nu in ultimul rand vreau sa spun ca o scoala, oricat ar fi ea de buna, fara ajutor constant si implicare din partea parintilor, nu va face niciodata minuni.

Mergi la inceput