* Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (99) *

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Felicitari Ven ....sa ai un bb Mathias cuminte, frumos si mancacios ca Gugu mik

Gugu felicitari de Gugu mik tare maricel, asteptam poze cu nerabdare

Iulia mi'au dat lacrimile ce frumoasa e Mariuca ta. din asa mama frumoasa nici nu se putea altfel! Sa fitzi sanatoase alaturi de intreaga familie. muuult

Fetelor am pus si io poze cu bradutzul nostru, sper sa va placa.
La anu' il facem mai frumos daca ne ajuta Doamne Doamne ca o sa avem ajutor serios de la Pipe a noastra.

[pup all si pe zuzele mele pereche... Irinouka si Cretzuca

33+
AMR Max 7 saptamani !!!
http://www.flickr.com/photos/10814074@N07/

http://image.lafemmebonita.com/c/p595247.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Woooow Natalia acum am citit ca ai fost "peste drum" si ca totul e aproape.
Tzinem pumnii sa ne dai vesti bune cat mai curand.

Alina bine ca esti bine acum.

33+
AMR Max 7 saptamani !!!
http://www.flickr.com/photos/10814074@N07/

http://image.lafemmebonita.com/c/p595247.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micsunea spune:

Buna zuzici,

cred ca restul paginii il rezerv eu! Abia acum am terminat de recuperat, ca n-am mai intrat de doua zile!!!

Sarbatori fericite tuturor zuzicilor!

Micsunea
35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micsunea spune:

Ereena, la mine am avut senzatia ca am simtit ceva cu BB deja pe la inceputul saptamanii 35, cum coboara, ca deodata nu ma mai lovea sus ci mai mult jos, il simteam agintandu-se pe la fofo.
Peste 4 zile la control mi-a spus gine ca BB a inceput sa se angajeze si ca e perfect pentru un prim copil. Acu sunt in saptamana 36 si cand merg in picioare il simt pe BB cum apasa, am senzatia ca burta e jos si uneori am si dureri ca niste cutite care ma trec jos, la fofo! Sper sa mai stea BB la cald, ca sotul vrea inmatriculare in 2008. Pe 31 decembrie merg la moasa poate imi mai explica ea. (Noi incepand cu 5 ianuarie nu mai suntem prematuri.)
Ginecologul a considerat ca BB nu se grabeste si ca va veni cam pe la cele 40 de saptamani. De altfel m- a chemat iar la control pe la mijlocul saptamanii 39!!!

DECI, la primul bebe coboara bebe treptat si ii poate lua bine-mersi mai mult de doua saptamani pana se angajeaza de tot. Nu e deci cazul sa crezi ca nasti si numai gine/moasa iti spoate spune cat de jos s-a angajat deja bebe.

Micsunea
35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micsunea spune:

DanaVio, Iulia82, Ven, Ceska felicitari!!!



Natalia, ma alatur celorlate fete pentru a-ti face galerie!



Mii de pupici!!!

Micsunea 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micsunea spune:

De-ALE SOCRILOR SI PARINTILOR MEI (mesaj despre ce am facut eu zilele astea)

1) Duminica dimineata au venit parintii mei. Erau treziti de la 4 dimineata si pe la 9 aterizau la Bruxelles. Am deschis bagajele, am fost la magazin sa cumparam repede ce mai trebuia pt masa de Craciun de marti si apoi i-am lasat sa-si faca patul si sa se odihneasca iar eu am plecat cu sotul la intalnirea cu familia Miri-Mik (intalnire la ora 19:30). Am stat 3 ore la intalnire.
Cand ajungem inapoi acasa, tata dormea, mama motaia in canapea. Nici nu am pus bine cheia in usa, ca mama incepe sa se planga ca unde am fost pana la ora asta si ce s-a intamplat, daca ma simt bine ca ea s-a ingrijorat ca daca mi s-a intamplat ceva de am stat atat plecata!!!
V-am spus ca am 30 de ani?

2) Toata ziua de luni fu un calvar. Am aflat de la maica-mea ca traiesc intr-o cocina. Cu aceeasi ocazia a inceput sa si planga (la propriu). Recunosc ca i-am spus ca la ea acasa face ce vrea ea si eu la casa mea fac ce si cum vreau eu, ca ea e musafir si ca daca nu-i convine n-are decat sa se duca la hotel. A zis ca a inteles mesajul si ca nu mai vine la mine! Intre timp sotul meu se eclipsase. M-am dus dupa el. Mi-a zis « 16 ore ». Astepta sa vada in cat timp ma iau la harta cu mama ca de fiecare data suntem foarte rapide.
In orice caz, am petrecut 12 ore la facut ordine prin casa, ca sa poata sa supravietuiasca maica-mea, sa nu cumva sa se sufoce in dezordinea de la noi. De fapt stie ca eu nu pot sa ma agit, asa ca am petrecut 12 ore in care ea se plimba cu cursurile mele de limbi straine, cu documentele de la biriou, cu pijamalele etc si le punea in teancuri, dosare, dulapuri, dupa instructiunile mele.

3) Pe 25 decembrie sam sarbatorit, am fost 8+1mic in burtik, adica noi doi, socrii, parintii mei si fratele sotului acompaniat. Cu o seara inainte pe la ora 24 am reusit sa montam masa (construita din mai multe mese) si sa o aranjam (o sa pun poze!). A fost dragut de Craciun! Toata lumea a primit o gramada de cadouri!
Apoi, socrii au mers in camera sa vada hainutele aduse de mama si tot ce am mai primit pentru BB.
Patutul e instalat, cu lenjeria deja pusa. E patutul lui barbat'meu de acu' 30 de ani. Socrii stralucesc de fericire. Si SOACRA imi explica ca pana la 6 luni nu am voie sa pun copilul in el. Pana la 6 luni copilul trebuie sa doarma intr-un cosulet! Dar nu ca asa stie ea, sau ca asa a facut ea, ASA ESTE, NU SE POATE ALTFEL, CATEGORIC!!! Soacra are si un stil de parca ar fii invatatoare de vremea comunismului si eu un copil batut in cap! Ma, ce le stie soacra-mea pe toate! Ca si maica-mea de altfel!
Si putoarea din mine se zbate rau! Trebe sa-mi musc limba ca sa nu-i raspund! Asa eram si la scoala, Gica contra! Stiu deja ca o sa fac altfel doar ca sa nu fie ca soacra! Acum stiu sigur ca fac tensiune daca e sa urmez ce mi-a spus soacra. Prea ma socheaza cu categoricele ei!
Bine ca s-au inventata moasele si pediatrii, ca o sa am o lista lunga de intrebari pentru ei, incepand cu IN CE Doarme Bebe?

5 minute mai tarziu si mai apare o lege categorica de la soacra. Deci noi avem relaxul tot al lui barbat'meu de cand era mic, tot de la ei, si in anii '70 erau acoperite cu o bucatica de material deci nu erau moi deci ca sa il folosesc trebuie sa aplic metoda soacra-mii, adica sa pun copilul intr-o patura inainte sa-l pun in relax. Dar cum ii pun atunci cureau aia de sustinere, ca un string??? Off, ma enerveaza soacra!

Cam atat, dar ce m-au obosit!
Asa, ca sa vedeti ca mai au si altele soacre si mamici care se baga!
Dar sunt si o gramada de puncte pozitive, mai ales ca acum e foarte ordine si e plin frigiderul de mancare gatita.

Micsunea
35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Fetele, sunt fleashca de suparata

Am vorbit acum cu dr si a spus ca a incurcat zilele, ca de fapt a vrut sa spuna sa o sun pe 27 ca sa o facem pe 28. Imi vine sa plang de frustrare si de nervi, nu mai pot. Ma obisnuisem cu gandul, ma resemnasem, imi pusesem toate in ordine si acum... Moooooor de draci. Si in plus ma doare spatele de mor si am o durere intre picioare din cand in cand de ma sageteaza.

Merg sa citesc din urma sa vad vestile de la voi.

Pupici,
Angelique 40+ bb Viktor

noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...,
evolutie burtica , lucrusoare bebe, cum creste
Mare, Munte, Flori

AMR: Pana pe 27!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Gata, m-am imbaiat,bibilit, mi-am pregatit mental copilul, am finalizat bagajul, am lasat instructiuni precise verisoarei de 16 ani care va sta cu piticul maine ( el o considera sora lui mai mare , se iubesc mult ), am instruit si consortul, am facut mancare, am imbaiat si copilul , am pus telefonul la incarcat si alte o mie de nimicuri care mai trebuiau rezolvate sunt facute.
Deci sunt PREGATITA !
ACUM MAI RAMANE DOAR SA MA ODIHNESC UN PIC DACA POT .

Nastere usoara zuzelor ce asteapta ca si mine si ne auzim

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim pana pe 27 decembrie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

micsunea al meu copil a dormit din prima zi in patutul lui si a fost foarte bine !
Fratele lui va face la fel , va dormi in patutul pregatit pentru el si nu in cosulet

Angi imi pare rau . Stiu exact cat de nasol trebuie sa te simti .

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim pana pe 27 decembrie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micsunea spune:

Angi, imi pare rau ca esti suparatica si trista. Dar o sa treaca repede inca o zi si apoi gata, o sa-l vezi pe Bebe!!!

Lala, deci Bebe poate in patutul lui (din ala cu zabrele, ce mai clasic) si inainte de 6 luni! Of, soacrele astea!!!
Ce zen imi pari! Da-i si lui Anjelik un pic din calmul tau!


Vad ca zuzele sunt in vacanta de iarna, sau dorm acum si apar pe la 1 noaptea, ca parca atunci e agitatia cea mai mare...Eu il astept pe sot sa ma ajute sa-mi fac si eu album cu poze si apoi va mai povestesc si de la intalnirea cu MiriMik...

Micsunea
35+

Mergi la inceput