Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (19)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Mamaaa, cite bunatati faceti pe aici! Asa asa, sa nu se piarda subiectul prin arhiva! Eu deocamdata sint intr-o pauza, cel putin cu dulciurile ciocolatoase (am descoperit cu parere de rau ca o serie de alimente nu-i priesc piticei prin laptele meu, asa ca a trebuit sa renunt o vreme la ele). Dar pot face dulciuri mai neutre, mai sanatoase chipurile . De exemplu zilele astea am facut o rulada cu brinza si biscuti dupa reteta data de Lilia. Iar azi am descoperit o reteta de prajitura cu morcov, super simpla de facut, cu minim de ingrediente. Vreau sa o incerc si daca e ceva de capul ei, o sa vin cu reteta.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

pe mine chiar m-ati provocat si asa pofta mi se facu de ceva dulce incat am cautat o reteta mai light ca pt. mine asa:-D.asa ca ieri am facut o "Digestive light charlote cu fructe si iaurt".a iesit foarte buna,e simplu de preparat-fara oua,fara foc)sau f putin).n-am poze-ieri cand fu' gata preparata era prea fleasca si nu prea fotogenica,iar azi nu am aparatul ca s-o trag in poza.poate reusesc maine daca mai ramane fo' bucatica.reteta e asta(daca o vreti:-))


-300 gr biscuiti digestivi(Mc.Vities sau alta marca)
-100 gr unt topit

-4 pahare de iaurt scurs(se strecoara 5-10 minute intr-o sita in care se pune o bucata de panza mai deasa)
-1 pahar de zahar sau dupa gust
-1 pahar de apa
-3 foi de gelatina sau 20 gr granule
-1 pahar de fructe taiate in cubulete(capsuni,fructe de padure,pere,banane,ananas)


Biscuitii se macina fin.Se amesteca cu untul topit.se tapeteaza fundul unei tavi cu pereti detasabili cu biscuitii cu unt.Nu se preseaza foarte tare biscuitii(asa cu am facut eu),ci se lasa mai rasfirati.

Intr-o craticioara se dizolva gelatina in apa(1 pahar).Cand gelatina s-a umflat se pune pe foc mic ,iar cand e dizolvata se adauga si zaharul.Se amesteca pana se topeste.Se ia de pe foc.

Se amesetca iaurtul cu fructele.Cand gelatina s-a racorit(cand o incerci cu degetul sa fie aproape rece) se varsa peste iaurt.Se incorporeaza,se rastoarna peste stratul de biscuiti si se da la rece.

se orneaza cu fructe,frisca(daca va permiteti:-D),ciocolata,tigarete cu crema etc.

e yummi,aduce f. mult cu danonino(cui ii place,mie-mi place:-))


I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

si eu mi-am propus cica sa fac numai retete sanatoase(la sfatul sotului) si cat mai naturale, fara coloranti, E-uri si alte nebuneli..dar sa vedem cat rezist
Ortansa, interesanta reteta ta...am sa o incerc si eu
Natalia, sa ne vinzi si noua pontul cu prajitura cu morcov


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

hai sa ma grozavesc si eu nitel cu reteta mea de tiramisu,desi s-ar putea sa mai fie:cca 40-50 piscoturi,500g crema mascarpone,5oua,5 linguri zahar pudra,cca 6 cesti de cafea amara,luata de pe zat,cacao pudra.se freaca galb.,zaharul si se incorporeaza mascarpone,se bat albusurile cu un praf de sare ,se amesteca cele 2 chestii batute.intr-o tava mare(platou)se aseaza 1/2 din piscoturi unul linga altul,in prealabil inmuiati f.putin in coffee,se intinde1/2 din crema,iar piscotei,deasupra crema,se da la frigider,iar cind se serveste se pudreaza cu cocoa si se taie portii...ies destule,oricum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor dar va intreb si eu...o frisca cea mai "sanatoasa" voi ce folositi?
inainte facea matusa mea frisca din smantana adusa de la tara...ce buna iesea si era si 100% naturala...dar acum zice ca a incercat si nu mai iese...cred ca baga ceva in ea tzaranii si de aceea nu iese... (ca am auzit tot felul de minuni...ba faina, ba una ba alta)


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

buna seara!eu folosesc tot frisca din smintina.am in cartierul unde stau un magazin ce aduce smintina de la tara,iese mereu frisca!si in iasi mai sunt magazine ce aduc sm. speciala pt. frisca.si chiar cofetarii(de lux)ce fac frisca la fel.e o sm.subtire,curge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

este varsata sau ambalata?...poate gasesc si eu pe-aici

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

este varsata sau ambalata?...poate gasesc si eu pe-aici



Este ambalata,asta daca Alison zice de magazinul de desfacere al celor de la Strunga,care mai mult ca sigur nu au ajuns la Bucuresti. Doar daca vrei sa-ti trimit eu.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

miha...betoooon
maine ma pun pe cautari ca inseamna ca trebuie sa fie si aici de la vreo firma
eu tiramisu l-am facut cu praf de frisca batut cu lapte si s-a cam lasat dupa aceea...plus ca e adunare generala de Euri acolo

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ortansa, ador retete de genul asta, usoare si cu gelatina. Neaparat o s-o fac si eu, dar mai pe la vara, ca sa fie cu fructe autohtone.

Alison, merci de reteta, am s-o trec in listuta de la inceputul subiectului.

Monica, eu folosesc smintina Milli, din aia dulce, ambalata UHT. Insa are in ea bazaconia aia de carragenan. Totusi, fata de frisca vegetala, care musteste de E-uri, e mai acceptabila. Dar de multe ori prefer sa fac frisca din smintina acrisoara, de 15-20% grasime. Nu intotdeauna se intareste, dar ii vin de hac de obicei cu intaritor.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput