Gravidute si mamici de CLUJ-42

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

revin cu o alta intrebare. cat de repede ajunge un aliment consumat de mami in laptic ? am papat un pic de grapefruit de dimineata dupa ce am alaptat ....dar acum dupa o alta alaptare eduard pare a avea colici ceva mai supartori...oare o fi de la gref?
antoni..bebe al nostru are 2 luni. problema este ca atat soacra cat si mama au stat cu noi si ne-au ajutat, cand una cand alta..si sotul meu s-a obisnuit sa nu faca prea multe..iar eu nu sunt genul care sa cer ajutorul ptr orice. asa ca sunt destul de obosita acum cand am ramas singuri.papi nu am timp sa fac decat cu intreruperi..si am renuntat sa mai gatesc mai ales ca sotul meu papa in oras in timpul saptamanii.
dar sunt happy...azi vine soacra , care gateste bine, si sta la noi de craciun..asa o sa avem si noi papica bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Diana, nu e bine daca are diaree si se deshidrateaza. I-ai verificat fontanela? Si acela e un semn sa vezi daca s-a dezhidratat. Teoretic, ar trebui sa aiba mai multe scaune pe zi, in jur de 8 ca sa vorbim de diaree, sa fie apoase si cu mucus verzui si urat mirositoare. Tu ai zis ca doar 2.Eu nu cred ca e grav. Eu te sfatuiesc sa ii faci luni o coprocultura ca sa fii linistita. Intre timp da-i biotics sau smecta daca asa ti-a zis medicul. Eu i-am dat Sarei smecta cand a avut aceeasi problema. Un pliculet/zi, cate 5 lingurite mici la 3-4 ore. Multa sanatate, si nu fi disperata, putin probabil sa fie intoleranta la lactoza.

Meli, sanatate micutei, eu te tot intrebam de ochii Timeei.

Alex, sa stii ca in timp, sanii devin mai moi, fara a se diminua secretia de lapte. Si mie mi s-a intamplat la fel. Eu completare i-am dat Sarei la 4 saptamani, ea adormea foarte repede la san, nu se satura si plangea de foame. Acum ca a mai crescut si are putere mai mare, suge mult mai bine, astfel incat completarea e tot mai putina comparativ cu tzitzi. Ma poti intreba orice, cu mare placere daca pot ajuta.

Velenmaria, sper ca nu ai facut mastita. Ti-au zis bine fetele. Trebuie goliti foarte bine sanii.

Raluca, imi pare rau ca si tu ai racit! O fi aerul rece de la noi de pe strada.Si eu sint varza. Ma doare gatul, capul, vai de mine, Tantum verde e voie. Eu acum am trecut pe Bioparox, un spray local, foarte bun, am folosit si in sarcina, e voie. Cu caca verde, nu stiu. Moale l-a avut, dar nu verde.

Ramo, bravo pt somnul lui Bea!Yuhuuu! Cu distractia..nu am mai avut curaj…. La mine a fost rau de tot. dar trebuie sa imi fac curaj, a trecut mult prea mult timp. Cred ca de-aia sint asa irascibila. Hihihi…

Oana, bravo pt harnicie! La mine deja iar e dezordine. Cum a stat sotul acasa cu Sara ieri cat am fost la chef, casa e vraiste, tot un biberon, o jucarie si vase murdare. Ma apuc de treaba!

Bexule, harnicuta mai esti! A fost frumos la petrecere? Eu tot cu gandul la Sara am fost, si i-am innebunit pe toti cu povesti despre ea…Cred ca nu ma mai chema la chefuri….hihihi…A fost frumos!

Lore, eu nu am auzit de peliculele alea. Noi folosim cu succes prezervativul.Eu pastiel sau sterilet nu servesc.


Deci a fost frumos la party, Sara a stat cu tati, am sunat din ora, pana mi-a zis tati frumos sa nu-i mai deranjez ca dorm si sint linistiti. M-am potolit. Racita sint mai rau, ca acolo era fum si parca frig. Sara a dormit 2 nopti la rand 10 ore, mai nou vrea companie tot timpul, o luam cu noi in bucatarie cand mancam si toata ziua radem si ne jucam, Azi a ras in hohote ca am batut eu din palme. Asa dulce era.


Gabriela, mami de Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEX29 spune:

sal tu fetelor dragi
nu o sa stau foarte mult ne pregatim sa impodobim bradutzul URAAAAAAAAAAA ...de fapt sa l impodobesc ,tati o sa stea cu puiu ,oricum nu l las sa ma ajute ca sigur o sa am ceva de comentat asa ca mai bine ii las sa se uite la mine

Vai tu Gabi draga asa m am bucurat ca mi ai raspuns
puiu meu suge si la tzitzi dar are momente in care se crizeaza cand vreau sa i dau papa si nici nu stiu cum sa i fac porba suptului pt ca acum nu mi mai doarme 3,4 ore ,doarme cam 1 ora si gata si se intampla sa pape inainte sa adoarma si dupa ce se trezeste nu mai vrea ...
cred ca o sa i cumpar si eu formula maine ..macar so am in casa
nu stiu cum sa fac SA NU GRESESC



TIADRIS SI O MAMICA FOARTE FERICITA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

alex, pune-ode cate ori cere. exista puseele de crestere, cand bebeii vor des papa si sunt nesatui. in cateva zile ar trebui sa se normalizeze. nu ceda prea usor cu formula, ca poate rezolvi totusi din tzatza.

gabriela, mersi! intre timp i-am schimbat formula (humana) inapoi pe nan, si la kk urmator deja au aparut graunte. mai bine nan cu vanturi so colici decat humana cu diaree.
biotics i-am dat de la inceput,io intrebam cat sa astept inainte sa fug la urgenta. oricum ar fi de normal sa fie scaunele moi,si chiar daca a facut numai 2-3, daca sunt apa-apa, nimic solid, nu cred ca e sanatos!

mami de irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaAlina spune:

gabriela - si la noi deja este dezordine in camera la bebelina! avem un covoras pe care se vede orice si asa ca scamele se vad de toata frumustea!

alex - si Maria doarme putin cand mananca rau... incearca ceva pentru stimularea lactatiei!



Oana si Maria-Teodora

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bex spune:

Hello again:)
inca nu am inceput cu bradutul, imediat...

gabitza, a fost ok, a stat soacra-mea cu pisicuta. am sunat si eu de 2 ori sa nu el deranjez;) am vb prea putin de piticuta...era muzica prea tare;)) in rest am dansat vreo 3 dansuri si cam atat...dar per ansamblu ok:)si noi sis, tot prezervativ, refuz si eu sterilet si pilule;)e mai sigur si mai secsi;)dar mai avem cateva zile de asteptat:((

vreau sa va zic ca am pierdut vremea cu succes, am tot aranjat pe aici, am pregatit ce am de facut de papa...dar inca nu m-am apucat si imediat ne apar musafiri:) las pe maine papa totusi... azi bradutul:)





Co +Carina Alysa
http://community.webshots.com/user/co1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Diana, nu stiu ce sa zic, eu cred ca nu ma-s duce la urgenta. Totusi nu are multe astfel de scaune pe zi, ca sa se deshidrateze. Dar tu stii cum e mai bine! Importanta e coprocultura!

Alex, eu in locul tau nu m-as grabi cu completarea. Tiadris ia bine in greutate. Sara in prima luna a luat foarte putin in greutate. Dar te inteleg, atat de stresata si necajita am fost, mi-am dorit mult sa o alptez exclusiv, dar uite ca e nine si asa, papa lapte de la mine si putin si formula. Ai incredere in instictul tau, e cel mai bun!

Gabriela, mami de Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEX29 spune:

MULTZUMESC tare mult tu fetelor
mai astept cu formula ,fac tot ce pot sa nu recurg la ea ...uite ca puiu meu acum are doua ore de cand doarme ,numai bine ca o si cantaresc cand se trezeste ..fac proba suptului

unde gasesc un site sa stiu cam cat ar trebui sa puna pe saptamana

Am terminat bradutzu de impodobit ,e asa de frumossss

TIADRIS SI O MAMICA FOARTE FERICITA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Am umblat zilele astea.. miine nu mai ies din casa. FAc o ciorbita, vin sarmale si cozonac de la mama, prajituri am luat de la magazin...

VA doresc un Craciun plin de bucurii, sanatate la bebiti, mamici, tatici, veselie la bebei, pt ca atunci sigur ridem si noi
Colindatori minunati pe la .
PS(anul trecut au fost intr-o noapte la o vila din vecinatatea blocului la colindat un cor + orchestra(cu trombon, tobe...). Au cintat asa de frumoooosss. Eu eram gravida si asa bine mi-a cazut....)

Va imbratisam

Ioana mama de bebe
Patrick (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Meli din laptele care il dau eu nu se poate face branza.Din cauza acelei proteine probabil.

Eu va doresc Sarbatori Fericite alturi de cei dragi.Bebei sanatosi su multe bucurii.
Nu stiu daca mai pot sa intru pana dupa Craciun. Maine mergem la socrii si seara la nasi.Mi-as dori si eu colindatori , dar aici nu prea cred ca vin si vecinii majoritatea sunt plecati de sarbatori.
Au fust gemenii, era sa traga bradul pe ei. Mi-au spart un glob, era unul singur de sticla si l-au gasit.

Lore, mamicutza de print David
Poze David Vlad

Mergi la inceput