Gravidute&Mamici de IASI (16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Fetelor care ati depus actele pentu alocatii si trusou...
Toate actele se depun la Piramida? Cererile tip le gasesc acolo la ei? Declaratia pe propria raspundere se face de mana sau este tot un formular tip? Trebuie musai si livretul de familie,ca io nici nu mai stiu pe unde l-am pus...

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella10 spune:

Miha tu esti o norocoasa caci nu prea ai luat kg pe sarcina si de asta nu ai mai purtat burtiera, parerea mea, esti mai slabuta de felul tau
Apropo de turte cu julfa, abia astept sa maninc,mami al meu face cu nuca si cinepa ca un tort, iese super ,abia astept
Alina

poze
BIANCA ANTONIA
32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

Fetelor care ati depus actele pentu alocatii si trusou...
Toate actele se depun la Piramida? Cererile tip le gasesc acolo la ei? Declaratia pe propria raspundere se face de mana sau este tot un formular tip? Trebuie musai si livretul de familie,ca io nici nu mai stiu pe unde l-am pus...

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...



da, toate actele se depun acolo.cererile tip le completezi pe loc.nu iti cere livret, eu am dar nu au vrut sa il completeze cei de la st. civ..decl pe propria rasp tot pe loc o completezi,e cerere tip..
vezi sa faci copie la certif de nastere si pe verso..ca e nu stiu ce stampila acolo.. sa ai copii suficiente pt. dosare..aa..si sa ai un dosar cu sina la tine.
daca depui dupa 1 ian..am inteles ca se muta sediul Dir. de asist soc..adica serviciul asta de aloc-indemn-trusou..dar nu stiu unde..



Avem 2 luni!!
Cristina fericita de Alessia Stefana (16.10.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Multumesc Cristina.

Ella,e adevarat ca nu am luat multe kilograme in sarcina,dar burta a ramas,suficient cat sa fiu intrebata dupa cateva luni,daca sunt din nou insarcinata. Ideea e ca eu nu m-am simtit bine cu ea,nu spun sa nu purtati si voi,Doamne fereste.Poate ca are si ea un rol acolo in retragerea burtii...

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

bune fetele! revin si eu...asa ca dupa serbare a fost frumos, toti copiii s-au descurcat bine, iar a mea zgatie a fost foarte dezinvolta...fata de anul trecut cand se mataia (pisicea!?!?!?!) si nici n-avea curaj sa se uite la mos. acum chiar l-a servit cu un colacel!!!
in schimb sunt foarte dezamagita de reactia educatoarei in privinta cadoului... ieri i le-am dat mosului sa le imparta (educatoare, teacher si tanti) iar azi cand deja coboram scarile ed mi-a spus "multumesc pentru...cadou, dar nu trebuia si va rog sa nu mai strangeti bani, pentru ca eu ma bucur mai mult sa stiu ca sunteti cu gandul la mine....nu vreau sa mai cheltuiti bani..." si bla bla ce a urmat auzeam deja in fundal... m-am simtit atat de penibil...de parca am luat banii cu forta de la parinti...offf...dar ajunge despre acest subiect! trebuia sa ma descarc si eu putin!

si acum despre burtiera... nu e o regula ca daca nu porti ramai cu burta. am 3 prietene care n-au purtat deloc si au dat burta jos f repede. cred ca depinde pana la urma de organismul fiecareia. eu am purtat-o pentru ca ma simteam bine cu ea...in primele 2 saptamani cand o dadeam jos parca mi se varsau matele.

sa va traiasca puiuti! si "bagati" nasul cat mai mult in pielicica lor ca e cel mai frumos miros!

p.s. : eu le pup si pe fata, si le-am pupat si cand au fost bebeline mici mici...nu m-am putut abtine!



diana, denisa (06.07.2003) si raisa (05.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismary spune:

Cred ca aici pe forum, spunea cineva ca sfinteste casa de Craciun. Imi ziceti si mie ce ar trebui sa pregatesc pentru sfintire ? Am vrut sa facem acest lucru in post (am auzit ca asa ar fi mai bine) dar nu am mai reusit. Si ma gandesc sa vorbesc cu acum, cand vine in ajunul Craciunului. Voi cum ati procedat ?

37 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

crismary daca oricum vorbesti cu preotul, intreaba-l pe el ce trebuie sa pregatesti. eu tin minte asa: mancare- ciorbita mai ales ca trebuie sa fie zeama...nu stiu de ce, apoi un pahar cu apa, busuioc, lumanare sau lumanari??? parca si un prosop, si ulei, zahar, faina...sa fie pe masa sa le sfinteasca. si e bine sa chemi pe cineva la masa.


diana, denisa (06.07.2003) si raisa (05.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

crismary si eu am vrut sa fac asa acu 2 ani, inainte de a naste..dar stiu ca parintele de ajun nu are timp....si nici de boboteaza...dureza slujba. eu l-am chemat chiar cu o zi inainte sa nasc...asa s-a nimerit ca ioana sa vina mai repede...
de pregatit mincare de post daca e post, eu am facut sfintirea cind nu era post..o gustare bogata, supa de pui, tort trebuie sare, faina si ulei intr-un paharut, un castronas cu apa pt aghiazma...un betisotr pt ulei. si cam atit din ce stiu eu.

Any si Ioana-Catalina (12.02.2006)

www.dropshots.com/anymony/" target="_blank"> poze Ioana-Catalina

Povestea nasterii Ioanei-Catalina

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=21fc06911023d376aa686b" target="_blank">Iubirea noastra Ioana-Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismary spune:

da...si eu am zis ca o sa ma lamureasca preotul. ideea era ca tocmai pentru preot si dascal (sau cu cine mai vine) nu stiu ce-mi trebuie. si nu cred ca o sa-mi zica personal. uneori li se da cate un prosop cu lumanare...apoi in cele 4 colturi ale mesei cica se mai pune cate o cana cu dulciuri si un colacel cu lumanare deasupra. Cat despre masa, nici o problema. Casa va fi plina de sarbatori. Speram sa facem fata cu pregatirile

37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

nu-mi aduc aminte sa le fi dat prosop si luminare...sincer, ca nu dai de pomana totusi,acu na vb si tu inainte la biserica...
bafta!

Any si Ioana-Catalina (12.02.2006)

www.dropshots.com/anymony/" target="_blank"> poze Ioana-Catalina

Povestea nasterii Ioanei-Catalina

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=21fc06911023d376aa686b" target="_blank">Iubirea noastra Ioana-Catalina

Mergi la inceput