ATAC DOG GERMAN (Marele Danez)

ATAC DOG GERMAN (Marele Danez) | Autor: women13

Link direct la acest mesaj

Stiti ca sunt o iubitoare de animale si mai ales de caini. Am fost atacata de-a lungul vietii de caini maidanezi, un doberman si chiar muscata de un caine maidanez fiind nevoita sa fac antirabic si antitetanos.
Aseara am iesit cu cainele meula plimbare, IN LESA ( permanent ), de dupa un coltul unui gard viu, a aparut un dog german ( femela ), care l-a mai atatcat pe cainele meu (tot in lesa) si logic am incercat sa fac cale intoarsa. Nu am mai avut timp, cainele acesta fiind, ca si la primul atac tot liber, am inceput sa strig la stapan, ca nu il vedeam si dog-ul a si sarit la bataie, amenintandu-ma si pe mine, latrand si maraind, De frica, am dat drumul la lesa cainelui meu si m-am retras, cand dog-ul s-a intors spre mine si am crezut ca lesin. Era cu gura la nivelul pieptului meu si ... nu mai vreau sa imi aduc aminte ... am reusit sa ma retrag incetul intr-o scara, recunosc ca am tipat ca din gura de sarpe, a aparut la un moment dat stapanul, care mergea agale si radea spunand ca sare la joaca. Eu eram lesinata de frica, au tipat niste oameni la el... am iesit din scara si l-am rugat sa il tina in lesa de acum inainte ca de nu merg la politie. Radea...
Dupa 2 ore am fost nevoita sa iau un nifedipin (ptr. palpitatiile inimii - pur si simplu nu puteam sa respir normal). Cainele meu a fost prins de un vecin si m-a asteptat pana am ajuns la scara blocului meu, era muscat tot ( ca deh asa se joaca un dog german )... Sincer am avut sentimentul ca o sa imi smulga vreun san sau o sa-mi rupa gatul. Secventa atacului dureaza vreo 2-3 min. cu tot cu tipetele mele.
Politia a zis ca imi trebuie martori.
Am apelat la DC sa vad ce ma sfatuiti. Am citit aici ca spray-ul mai mult il provoaca iar cu ultrasuntele , parca mi se par prea slabe, iar daca sunt asa de bune, ce i se poate intampla cainelui meu, mai ales ca eu nu il las liber, decat in conditii speciale ( numai intre priteni apropiati sau in zone f.f.f. izolate ), el fiind cel mai aproape de acest sistem cu ultrasunete.
Se pare ca stapanul acestui caine, din cate am inteles de la vecini, nu prea este intreg la cap si nu ma vad rezolvand problema amiabil.
Astept sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac?
Sa il reclam ?
Sa folosesc ori spray , ori ultrsunete ?
Astept cu nerbdare parerea tutror stapanilor de caini, poate chiar de dog german si parerea unui om al legii. Sincer, eu trebuie sa duc gunoiul langa scara de bloc unde se afla acest caine si tare imi e ca nu o sa fiu prea curand in stare sa mai trec pe acolo, mai ales ca e langa scara mea. Sunt debusolata si de reactia stapanului acestui caine, care am uitat sa va spun, cred ca are in jur de 60-70 Kg.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Nasoala faza . Eu zic sa-ti iei un aparat cu ultrasunete . Eu am un boxer , acum stau la curte , dar inainte frecventam parcul titan.Am avut si eu o faza neplacuta cu un tip cu un ciobanesc german . Sincer eu am iesit in castig pentru ca al meu a umplut de sange lupul , dar m-a frapat inconstienta stapanului care-l plimba fara lesa . Ca si tine i-am zis sa si-l tina , m-a intrebat cat are al meu (era inca pui -14 luni) si zice , al meu e cuminte si are 6 ani . Asta pana a venit la al meu si s-au incaierat , bineinteles ca i-am dat drumul din lesa si i-a rupt un picior , si i-a sectionat si trufa . Sicer chiar imi era mila de acel caine mai mult ca stapanului , cica asa ii trebuie daca e prost .Pana aproape de doi ani mi l-am dresat singura si am folosit si aparatul cu ultrasunete pentru dresaj , al tau o sa se obisnuiasca daca-l inveti cu aparatul , dar daca-l folosesti pe alt caine al tau o sa stea cuminte , iar celalat caine se v-a speria ,chiar va fugi .

Kokiy,mami de Claudia (12dec.2001)si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

quote:
Originally posted by kokiy

.Am avut si eu o faza neplacuta cu un tip cu un ciobanesc german . Sincer eu am iesit in castig pentru ca al meu a umplut de sange lupul , dar m-a frapat inconstienta stapanului care-l plimba fara lesa . Ca si tine i-am zis sa si-l tina , m-a intrebat cat are al meu (era inca pui -14 luni) si zice , al meu e cuminte si are 6 ani . Asta pana a venit la al meu si s-au incaierat , bineinteles ca i-am dat drumul din lesa si i-a rupt un picior , si i-a sectionat si trufa . Sicer chiar imi era mila de acel caine mai mult ca stapanului , cica asa ii trebuie daca e prost .



Nu-mi vine sa cred ce citesc..!!!!!!Ca stapana a unui caine( si presupus iubitoare de animale)ai "iesit in castig" ca animalul tau i-a rupt altui animal( cu un stapan la fel de inconstient) un picior, trufa, etc????? Adica e vorba de "care e mai tare"? Presupun ca te-ai intors acasa tare mandra de "isprava" cainelui tau, dupa cum povestesti!!!
Eu aici ( in afara de women13) nu vad decat posesori iresponsabili de caini....



On topic: women13, exista sprayuri repelente pt. caini.Din pacate, nu e vina animalului( desi el e singurul care va avea de suferit..) ci a stapanului idiot...
V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Victoria , te rog nu-mi mai rastalmaci cuvintele .Poate povestea mea a fost spusa intradevar mai ironic. Exact faza asta ,ca sunt multi care se dau destepti si nu stiu sa-si stapaneasca animalul, m-a facut sa-mi iau acel aparat cu ultrasunete, bineinteles ca l-am folosit si pentru dresaj(sau nu esti de acord si cu asta) .Chiar mi-a fost mila de catel, iar cand i-am zis stapanului sa mergem la un cabinet (plateam si eu ceva din costul consultatiei) mi-a zis ca asa-i trebuie.Nu trage tu concluzi pripite avand in vedere ca nu ma cunosti, da sunt eu mai ironica , dar asta nu inseamna ca nu am suflet. Stai linistica , catelul meu are acum 6 ani si nu a mai avut astfel de incidente(a fost prima si ultima).
Da tu sigur o sa ia ceva de zis , astept......

Kokiy,mami de Claudia (12dec.2001)si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Woman13, poate te-ai putea imprieteni cu dogul. Uite, la noi pe strada era un caine agresiv, de fapt era dintr-o curte, dar mai iesea...A sarit la mine, m-am cam speriat. Si de atunci am inceput sa iau la mine bobite de mancare uscata. Si cand era pe strada si incepea sa latre, ii aruncam cateva bobite....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns women13 spune:

quote:
Originally posted by Fomalhauti

Woman13, poate te-ai putea imprieteni cu dogul. Uite, la noi pe strada era un caine agresiv, de fapt era dintr-o curte, dar mai iesea...A sarit la mine, m-am cam speriat. Si de atunci am inceput sa iau la mine bobite de mancare uscata. Si cand era pe strada si incepea sa latre, ii aruncam cateva bobite....




De mica sunt crescuta cu animale in casa: pisici , caini, broscute, pesti, (cand eram mica stateam la casa). Cand am mai crescut am ales cainii, iar mama pisicile. Am avut doi ciobanesti germani femela si mascul, am avut boxer, am avut corcitura de dog german cu ciobanesc german imperial, iar acum am acest maidanez, corcitura de lup cu pittbul (castrat). Eu imi educ cainii dupa carti de dresaj, citesc despre rasa, bolile si temperamentele specifice rasei si sexului, dar nici un mascul nu l-am dresat sa bata o femela, deci Otto nu o sa sara la bataie niciodata la o femela fie ea mica sau mare, nu latra sau maraie la puii de caini, la copii cu atat mai mult , dimpotriva ii lasa sa il traga de coada , urechi, etc. insa repet il iubesc ca pe ochii din cap, dar nu am voie sa uit niciodata ca e un animal si oamenii sunt mai presus de animale, deci sunt vigilenta in permanenta, chiar si cand sunt sigura ca totul e ok.
Cat despre imprietenirea cu acest Dog , iti dai seama ca asta ar fi cea mai buna solutie , atata timp cat te ajuta stapanul sau cat doreste el sa fie de cooperant, pentru ca dog-ul este un caine de paza , totusi si fiind si destul de in varsta , nu cred ca ma pot imprieteni cu el, fara acordul sau implicarea stapanului. Cand sa mai apuc eu sa ii vorbesc sau sa ii dau mancare, daca el vine direct in atac la mine ?! Sincer. Am stat pe langa ciobanesc caucazian, mioritic, dog (chiar am avut ), sunt caini care impun prin insasi marimea lor. E destul de greu sa te impui unui caine , care este cat tine de inalt, nu crezi ?! Si , daca il vezi venind in atac spre tine, latrand si maraind si cu vreo 70 Kg dupa el, si cu o cavitate bucala impresionanta , iti spun eu ca nu te mai gandersti decat , cat de repede te poti proteja de atacul sau... Care mancare ?! Eu nici nu ma mai tineam pe picioare...
Repet din nou, un caine cu stapan trebuie sa fie mai sigur decat un caine maidanez , adica mie mi se pare mai corect sa isi tina fiecare cainii in lesa, indiferent de marimea lor. Un animal ramane un animal, iar actiunile sale trebuie judecate ca atare. Pechinezul in miicimea lui poate enerva atat de tare un caine de talie mai mare incat, stiti ce urmeaza. Cel mic isi apara stapanul, cel mare la fel. Daca nu ar fi in lesa , ce s-ar alege de bietul pechinez, caniche, ori alta creatura mica si pufoasa. Ma repet a mia oara, ca de noi oamenii depinde sa fim civilizati cu noi si semenii nostri. Acum sunt mai calma, dar nu cred ca solutia propusa de tine e viabila, fara implicarea stapanului acestui caine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Women13 la voi nu-i obligatori botnitza pe strada?Il lasa si liber si fara botnitza,ii nebun!Banui ca are anumite ore de iesit,vorbeste cu gardienii sau politia sa vina sa-l vada ca il scoate fara lesa si botnitza.

Magda si Bianca 9 anisori




http://community.webshots.com/user/danut1965



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

women13 as prefera ca toti stapanii de catei (mari sau mici) sa fie asa ca tine, sincer iti spun, absolut toti.

nu stiu cum ai putea rezolva cu dogul, nu sunt stapana de catel (desi mi-ar placea un Golden retriever), pt ca in urma unui "Atac" al 2 catei am capatat o "fobie" si cum latra unul la mine ma usuc si lesin, indiferent cat de mic e catelul, de unde prefer sa stau departe de ei... daca sunt pe strada la mine prefer sa iau taxiul sa ma lase la usa casei (chiar si pt 1-200 metri).

A nu se citi ca urasc cateii, va rog.


------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Din ce stiu eu, dogii germani nu sunt stiuti ca si caini agresivi,in sa, la urma urmei, stapanul lui are o problema mare de atitudine, si probabil ca el l-a incurajat pe saracul catel sa fie asa rau.Dispozitivul cu ultrasunete e super bun. Am si eu unul, cu care il tineam in frau pe Bullet, baietelul meu rottie, cand isi mai facea de cap. Asa am reusit sa il linistesc, insa a urmat si cursuri de dresaj, iar acum e un caine in care am toata baza.Aparatul asta emite si ultrasunete care ii fac placere cainelui, pe care le poti folosi cand vrei sa il recompensezi, insa are si varianta negativa, de pedeapsa, cand devine obraznic si nu asculta de tine.
Din pacate, unii stapani de caini sunt atat de iresponsabili, si din cauza lor se asociaza imaginea anumitor rase de caini cu violenta.
Eu am doi rottweileri, rasa super agresiva, dupa statistici, insa ai mei sunt foarte ascultatori. I-am dresat pe amandoi,i-am respectat,i-am recompensat cand au meritat si i-am pedepsit, insa nu prin bataie,cand nu au fost cuminti, iar acum nu am nici un fel de probleme cu ei.

Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns women13 spune:

Multumesc tuturor pentru sfaturi si pareri. Dog-ul german ( Marele Danez ) nu e o rasa tocmai domoala , ci dimpotriva. M-am documentat. Insa , dupa cum ati observat aici pe site , eu ma aseman cainelui ce latra si nu musca , sau musc pe cine trebuie si cand trebuie, si dupa lungi hamait-uri ( a se citi negocieri ). Sincer , de cand s-a intamplat nu l-am mai vazut pe caine. Eu nu am nimic cu cainele, sincer, mai mult am aflat ca un membru al familiei este politist si pe asta se "bazeaza". I-am transmis , ca ii recomand tocmai pe acest lucru sa nu se bazeze.
Care botnita, care lesa ??!! Aici in Galati unde mai stau temporar , maidanezii sunt omorati in batai de oameni sau cu caini de forta sau otrava, etc. iar cainii cu stapani, indiferent de rasa , sunt liberi ca pasarile cerului, ca fiecare are pila lui pe la politie, sau e chiar stapanul cainelui politist. Politia trece pe langa pitt bull liber si il admira, cat e de frumos, fara a opri si a atentiona stapanul , ca trebuie tinut in lesa si cu botnita, ( eveniment observat de mine la circa 70 m de un parc de joaca pentru copii de varste mici )... Ce sa inteleg, ca cetatean ?! Ca sunt turmentata si nu vad bine !?
Legile in asta tara sunt facute , clar pentru prosti si saraci, pentru oameni de bine si pentru gainari, etc. Legile la noi nu sunt legiu pentru tot muritorul.
Ma feresc si incerc sa fiu civilizata si buna intr-o societate in care am sentimentul ca in curand o sa ma sufoc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ollyy25 spune:

cu intarziere scriu si eu la acest subiect pentru a contrazice in mare parte ce sa spus aici despre rasa Dog, vreau sa va spun ca am si eu acasa un mascul .Dogul este cea mai inteligenta,iubitoare si jucausa rasa, cred ca doar printrun dresaj special pot fi agresivi . Sa va vorbesc despre Adolf al meu ,l-am cumparat la 8 saptamani, nu este dresat tocmai pt a nu fi agresiv insa este atat de inteligent incat repetandui ce are voie si ce nu a invatat.Daca il cert lasa capul in jos.se intristeaza ,parca plange sufletul in el si merge in cusca lui pana ce il chem.Daca ies in curte si nu ii dau atentie vine si se freaca de mana mea pana ce il mangai. Nepotelul meu de 3 ani intra cu bicicleta, cu tractorul in el si nu ii face absolut nimic ,se ridica si merge in cusca, il trage de urechi, de coada,nimeni nu crede ce face cu el daca nu vede, orice absolut orice ii permite. Stau la tara si il mai scot la alergat pe terenul de la scoala dupamasa, stie drumul.Daca il scot in parc se joaca cu totii copii ,la cat e de masiv la fel e de iubitor,inteligent si jucaus,stie sa ne vrajeasca de la mic la mare prin farmecul lui. Este agresiv doar cu un caine maidanez care la atacat de cand a fost mic, cu restul cainilor maidanezi sau nu, nu are treaba. Devin agresivi daca sunt batuti mult dar daca aveti vecini cu Dog agresiv cum a spus cineva mai sus datii sa manance orice aveti ca nu sunt pretentiosi si o sa devina cel mai bun prieten. Mi-era groaza de caini ininte si recunosc ca l-am cumparat pentru paza dar nu e fioros decat vocea lui. Pentru cei ce doresc un Dog nu va cumparati daca nu ii oferiti afectiune , un spatiu de joaca si 2-3 mese pe zi ,altfel o sa aveti un animal trist,iar daca il luati sa fie prietenul copilului dv nu il dresati. Stiu ca multi o sa va recomande dresajul dar daca faceti acest lucru va asculta doar acele comenzi si va fi un pericol pt copil,altfel va fi un partener ideal de joaca.

Mergi la inceput