* Mamici de Ianuarie-Februarie 2008 (77) *

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by AngeliquedeS

Zuzici

Nu mi-a mers netul!!!

Bine zicea Mircea Badea in emisunea lui de acum cateva zile, ca el nu crede ca omul a ajuns pe luna. Cum sa fi ajuns omul pe luna cand inca nu functioneaza imepcabil magariile astea de genul net, aparatura de u comun etc? Dupa asta seara tind sa ii dau dreptate: Omul n-a ajuns pe luna!

Hai sa nu va mai tin in suspans, intai am vrut sa citesc tot din urma dar rasfoind paginile am vzut ca v-ati ingrijorat pt noi. Totul e foaret bine cu noi... DAR:

- bebe e mare, are 50 de cm si 3250 de grame !!!! Inimioara ii bate cu 142/min, placenta ok, etc.
- mi-a promis ca vine la nastere, indiferent de moment, noapte, zi
- mi-a spus ca la cum ma prezint (col inchis si lung) nu nasc sigur pana de Craciun
- viitoarea vizita e pe 21 decembrie
- intre 24 si 28 decembrie doctorita e plecata din localitate
- in cazul in care ma apuca atunci nasterea, a stabilit cu celalalt sef de sectie sa ii preia toate gravidele - sunt linistita din punctul asta de vedere ca e un medic ff bun care vine la absolut toate nasterile, indiferent de momentul in care se intampla. El va pleca in concediu cand se va intoarce ea si la randul ei ii va prelua gravidele.
- nu agreeaza ideea de a-mi provoca nasterea inainte de Craciun, vrea sa il lasam pe bebe sa iasa cand crede el de cuvinta.
- Ea crede ca oricum va apare intre Craciun si Anul Nou.
- mi-a spus ca e posibil sa ajung la cezariana daca bebe creste in ritmul asta: in trei saptamani a luat 800 de grame si pana nasc ar mai fi inca trei sapt, so... Or daca a spus ea asta care nu e adepta cezarienei...

In concluzie, o sa am medic la nastere, m-am linistit din punctul asta de vedere. Dar ma sperie ca la cat e bebe o sa ma rupa in bucati. Plus am si eu o intrebare. Daca bebe are acum diametrul la capshor 9,52 plus cat o mai creste pana la Craciun si dilatatia maxima e de 10, pe unde iese???? Si cum?

Aaaa, si am mai aflat o chestie: mi-a confirmat ca intr-adevar gravidele au ajuns spaima spitalului din Constanta (cel putin) si toti au ordine ffff clare sa nu care cumva sa existe vreo plangere cat de mica. Imi inchipui atunci ce soc si ce morcov au avut aia de la urgenta cand m-au vazut cu burta la gura si in criza profunda de astm de s-au purtat asa frumos cu mine!!!

Ma duc sa citesc din urma!

Pupici,
Angelique 37+ bb Viktor

noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...,
evolutie burtica , lucrusoare bebe, cum creste
Mare, Munte, Flori

AMR: maxim 3 saptamani!



Angi se pare ca noi doua vom naste cam in acelasi timp

Hai sa te linistesc un pic :

- daca se face de 4 kg nu-i bai ca are loc sa iasa totul este sa fie pozitionat ok.
- diametrul cranian nu mai creste de acum incolo , mai precis bebe nu mai evolueaza la capitolul marime oase ci doar aduna grasimica pe fundulet. Daca vei consulta masuratorile vei observa ca are ca si lungime estimata deja aproximativ 50 cm iar copiii se nasc in medie cu 50-52 cm deci scheletul nu mai creste asa rapid .
Daca medicul este ok va hotari in functie de cum decurge travaliul necesitatea sau nu a unei cezariene.
Felicitari pentru grasunel

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim 4 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by Gina M

Apropos de subiectul deschis de nemary la scutece nu stiu ce sa spun!
Ideea de a face ceva sa nu se ia numele de:Clopotei este una buna insa, prin aceasta se poate tinde ca parte din cele care vor naste inainte, sa merga acolo sa scrie iar intelesul ne-a fost ca vom sta aici pana cand va naste ultima graviduta din grup.
Apoi, este mult mai frumos si potrivit sa trecem impreuna ca grup, pragul scutecelor si nu pe rand.Dar, cum zice-ti voi - asa sa fie.

37+ Participam la concurs!Imaginile sunt:"De 3 ori mamica!" pg':www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Miss%20Odiseea%20Sarcinii&page=10" target="_blank">11 si "Esti un copil minune!" pg':www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Miss%20Odiseea%20Sarcinii&page=22" target="_blank">23!






Nici mie nu mi se pare corect sa deschidem un astfel de subiect de pe acum .
Singurele care ne pot " lua" numele sunt fetele de la nov- dec 2007 ce vor trece la scutece pe 1 ian . Din cate stiu eu ele parca nu au " clopotei " pe lista de optiuni .

Asa incat eu consider ca ar trebui sa ne asteptam cumintele randul ( oare ce ar insemna sa deschida toata lumea subiecte in avans ... ar lesina moderatorii )

Parerea mea , nu va suparati pe mine .

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim 4 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Am facut si eu modificare la datele personale din listuta , m-am mutat la decembrie

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim pana pe 27 decembrie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

'neata!
Angelique, felicitari pt. bebe Viktor grasunel si ok. Las ca te iesit iese el, intr-un fel sau altul. Bine ca ai dr. 'asigurat'

Aseara am primit si eu vestea cea mare. Dr. gine a stabilit cu anestezista cezariana mea pe 26 dec. Grrrr, eram la restaurant cu sotul si niste prieteni, mi-a venit sa plang de emotie cand am inchis telefonul.
Am adormit tot socotind ce-mi mai trebe la bagajul de spital, facand scenarii s.a.m.d. AM EMOTII! MARI!
In cinstea acestui fapt, mi s-au umflat azi picioarele, mainile si chiar si fata foarte tare, pt. ca aseara am incalcat regula si am mancat numai prostii pline de sare si condimente, dar asa de bune Si azi merg cu Markus la analize. Eu la ultimele analize de sarcina (parca imi vine sa plang si cand zic ca-s ultimele analize de sarcina), iar Markus analizele obligatorii (nascut in dec.)

Asadar, Lala, Angi si cine se mai invartea in jurul acelei date (24-25-26 dec.) vom avea bebei nascuti deodata

zuzele si nasteri usoare daca se mai 'grabeste' vreun bebe in weekendul asta :)

Venera , mama lui Markus
AMR 19 zile
Markus e mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by Ven

'neata!
Angelique, felicitari pt. bebe Viktor grasunel si ok. Las ca te iesit iese el, intr-un fel sau altul. Bine ca ai dr. 'asigurat'

Aseara am primit si eu vestea cea mare. Dr. gine a stabilit cu anestezista cezariana mea pe 26 dec. Grrrr, eram la restaurant cu sotul si niste prieteni, mi-a venit sa plang de emotie cand am inchis telefonul.
Am adormit tot socotind ce-mi mai trebe la bagajul de spital, facand scenarii s.a.m.d. AM EMOTII! MARI!
In cinstea acestui fapt, mi s-au umflat azi picioarele, mainile si chiar si fata foarte tare, pt. ca aseara am incalcat regula si am mancat numai prostii pline de sare si condimente, dar asa de bune Si azi merg cu Markus la analize. Eu la ultimele analize de sarcina (parca imi vine sa plang si cand zic ca-s ultimele analize de sarcina), iar Markus analizele obligatorii (nascut in dec.)

Asadar, Lala, Angi si cine se mai invartea in jurul acelei date (24-25-26 dec.) vom avea bebei nascuti deodata

zuzele si nasteri usoare daca se mai 'grabeste' vreun bebe in weekendul asta :)

Venera , mama lui Markus
AMR 19 zile
Markus e mare!



Ven am facut modificarile si la tine in listuta . Te-am trecut in decembrie

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim pana pe 27 decembrie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cynthia_ spune:

Vreau si eu sa pun poze dar nu ma lasa, imi zice ca adresa mea de mail exista deja, mai rau ca si a sotului meu zice ca este. Se mai poate in alta parte?

36+Octi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

quote:
Originally posted by cynthia_

Vreau si eu sa pun poze dar nu ma lasa, imi zice ca adresa mea de mail exista deja, mai rau ca si a sotului meu zice ca este. Se mai poate in alta parte?

36+Octi


unde ai incercat sa iti faci cont ? incearca webshots sau flickr

32+
http://community.webshots.com/user/Ereena80?vhost=community

http://bd.lilypie.com/HmLbp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Buna dimineata zuzele !
Poftiti la o cana de cafea aburinda si la un croissant proaspat !.

Angi , mama ...ce emotii ne-ai mai dat ! Felicitari pentru Viktoras cel grasunel ...da' ce mananci dragutzo , de creste asa ca din apa ? Cred ca vei naste un Fat Frumos care creste intr-o zi cat altii in zece .
Ven , te cred ca te-au luat emotiile , ca si pe mine ma furnica pe sira spinarii cand citesc ca , gata ...se hotaraste cand sa vina bebeii.
Vad ca sunteti tot mai multe care primiti in dar de la Mos Craciun bebelushi ...Angi , Lala D , Ven si Ralluca ( 27 dec. - a scris ieri , in capitolul trecut ...naste cu dr. mea si ne-am intalnit ieri la Scoala Mamelor - poate o treceti si pe ea la decembrie )

35+ cu Sara - Eliza
Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

quote:
Originally posted by Gina M

Apropos de subiectul deschis de nemary la scutece nu stiu ce sa spun!
Ideea de a face ceva sa nu se ia numele de:Clopotei este una buna insa, prin aceasta se poate tinde ca parte din cele care vor naste inainte, sa merga acolo sa scrie iar intelesul ne-a fost ca vom sta aici pana cand va naste ultima graviduta din grup.
Apoi, este mult mai frumos si potrivit sa trecem impreuna ca grup, pragul scutecelor si nu pe rand.Dar, cum zice-ti voi - asa sa fie.

37+ Participam la concurs!Imaginile sunt:"De 3 ori mamica!" pg':www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Miss%20Odiseea%20Sarcinii&page=10" target="_blank">11 si "Esti un copil minune!" pg':www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Miss%20Odiseea%20Sarcinii&page=22" target="_blank">23!






ai dreptate Gina, vom ramane aici pana la ultima graviduta. eu m-am grabit sa deschid subiectul de teama sa nu ne ia cineva numele inainte. Dar, si propunerea LAlei20 este frumoasa, BULGARASI. si eu cand am deschis subiectul nu ma gandeam ca o sa scriem la el, doar facem prima pagina.



Mari 32+ bebe

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

neatsa,
inca nu mi-am trimis copilul la gradi, dar am itnrat repejor si in fuga sa verific daca angi e bine! bravo! ashea viktorash, manca-l-ar mama pe el de durduliu! muuuah!

gatta, nu prea are importanta ce mananca angi. genetica e de vina acolo. ca daca t euiti la ce mananc eu, si ce copil aveam la ultima ecografie...ar insemna ca are sonda gastrica directa si-mi mananca toata mancarea:)))

incerc s-o sun pe micsunea, poate are chef sa-mi vada nasul 5 minute in drum spre medic.

ven, deci s-a stabilit! uite, t einvidiez. mi-ar place enorm sa il scoata pe sacha pe 26. dar nu cred ca ni se arata:) in plus, credca s-a intors din nou cum trebuie dupa zilele de luni si marti care au fost de cosmar.

pusici, merg sa-mi scarpin dintii:))

miri_mik 34+ bebe sacha
www.webshots.com/user/mirimik" target="_blank">bebe sacha si bruno

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://bd.lilypie.com/25XKp2.png

Mergi la inceput