Simulare sau durere?

Simulare sau durere? | Autor: clau07

Link direct la acest mesaj

Alexandra are 3 ani si jumatate. De ceva vreme se plange ca o dor ochii. Nu ne lasa sa punem mana sa ne uitam cand are 'criza'. Apoi din senin ii trece. Nu o mai dorSe intampla uneori dimineata cand o trezim . Azi dimineata cand sa se incalte sa mearga la gradi au incept sa o doara ochii. Si plange cu lacrimi si nu ma lasa sa o ating. M-am uitat la ea mai atent , nu are ochii rosii, umflati, nu vad nimic neobisnuit. Azi de dimineata sotul imi spune ca se preface cand nu vrea sa faca ceva! Este posibil ? Sa ceara atentie in acest fel? E adevarat ca are un frate mai mic Sebastian ( face 1 an in decembrie). Ar putea fi o boala care sa dea dureri aleatorii in zona ochilor?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

se joaca la calculator? se uita ceva mai mult la TV? pot fi posibile explicatii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Se uita la televizor la desene animate seara. Dar intr-o dimineata cand se plangea ca o dor ochii, i-am pus desene ( la sugestia sotului), incet, incet a deschis ochii si in scurt timp a uitat de durere. Vrea tare mult sa se uite dimineata la televizor cand se terzeste dar in timpul saptamanii nu avem timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Ce-ar fi sa-i arati ca o iei foarte in serios? Propune-i sa mergeti imediat la doctor, "ca sa vada nenea doctorul ce nu e in regula cu ochisorii astia frumosi, sa vedem ce putem face ca sa nu te mai doara, mami nu vrea ca pe Alexandra s-o doara ochii"...

In functie de reactia ei, te orientezi la fata locului: ori mergi cu ea la doctor, ori stii ca poate fi doar o modalitate sa primeasca ceva mai multa atentie.


Felicia 10+

Poze cu noi si vacantele noastre
*****************************

IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Poate are o sensibilitate la lumina (fotofobie), iar durerea sa fie de fapt usturimea care apare in aceste cazuri. Ii lacrameaza si ochii in acest timp? se intampla mai mult dimineata? Oricum daca nu gasiti o explicatie, cel mai bine ar fi sa mergeti la un control. Oricum e bine ca la aceasta varsta sa-i faceti un control oftalmologic, unde pot fi depistate si alte probleme daca exista. Noi i-am facut lui Andrei, tot asa pe la 3 ani jumatate, chiar daca nu avea si nu are nimic. Oricum ei nu stiu sa spuna daca vad bine sau nu, asa ca un control e binevenit oricum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Claudia, du-o la doctor. Vreau sa zic la orice lunetterie de la colt de strada, timp de asteptare max. 2 sapt. Ca sa te convingi tu ca e ok. Radu are ochelari, de ex., dupa ceva episoade de-astea de: "ma doare capul", din senin. Oricum, el era mai mare, era mai usor de discutat cu el, da daca tot e platit pe carte soleil, de ce nu te-ai duce...
Pe urma, tot asa, din experienta, chestiunea cu desenele de dimineata. Noi obisnuiam sa ne trezim, sa pregatim tot si, gata de iesit pe usa, trezeam plod, il imbracam, hraneam, etc si iesea un circ perpetuu. El avea chef de desene, noi insistam sa doarma mai mult... Pina la urma am cazut de acord ca il trezim un pic mai devreme si-l lasam la tv.
Practic, Radu doarme pe el, da' se ridica din pat fara tam-tam, ca doar merge la desene!, coboara scarile cu plapuma pe post de trena, se cuibareste in fotoliu si, intre desene si miscarea noastra pe-acolo, se trezeste la relanti. Maninca asa, cuibarit acolo, sub plapuma, cu ochii in tv! Da' el e multumit, nu ne mai certam diminetile, asta e rutina si gata. A fost un pic greu pina a inteles ca trebuie inchis tv-ul si plecat, da' oricum plecam, nu?, asa ca tv-ul e un bonus :) Si s-a dat pe brazda.

Pupici,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Simonna, Referitor la desene dimineata: totul ar fi perfect daca Dora L'exploratrice sau Diego s-ar difuza mai repede. Ele sunt preferatele lui Alex in ultimul timp. Dar Dora incepe la 7:30 iar Diego la 8:30. E prea tarziu in timpul saptamanii. La un control oftalmologic nu m-am gandit. Nici eu, nici sotul, nu avem probleme cu ochii. Dar o sa caut o lunetterie sa intreb. Merci!

tlaura, s-ar putea sa fie si asta. Uneori ne zice sa stingem becul din bucatarie si sa-l aprind pe hol, e lumina mai difuza.

Missparker, O sa incerc sa ii vorbesc dar daca vrea la doctor ar trebui sa merg la urgente si nu stiu daca e caz de urgenta, am pierde toata ziua acolo asteptand sa ne vina randul. Deocamdata am un rendez-vous la doctorul ei pe 20 decembrie.

Eu neavand ochelari nu stiu cum sunt durerile im acest caz: simti ca ai furnici in ochi? sau cum poti descrie durerea pe care o simti ( daca e durere)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Si eu am purtat ochelari de la 14 pana la 37 de ani, cand mi-am facut operatie cu laser.

Nu te doare nimic de obicei cand devii miop, numai ca nu mai vezi asa bine si simti nevoia sa strangi din ochi ca sa focusezi mai bine imaginea. Cel putin asa a fost la mine. Ah, si aveam o usoara sensibilitate la lumina.


Felicia 10+

Poze cu noi si vacantele noastre
*****************************

IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Poate fi si blefarita. Al meu se plangea uneori ca "il dor ochii" (are 2 ani). De fapt cred ca-l usturau. 2 oftalmologi au spus ca are blefarita si i-au dat tratament. Ar trebui s-o duci la un control 'just in case'.


Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput