vis frustrant

vis frustrant | Autor: energy79

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!

vreau sa va cer si eu un sfat pt ca sunt intr-o dilema...
am mai scris inca o data si dintr-o greseala am pierdut tot...o iau de la inceput,de data asta mai pe scurt ca nu mai am rabdare:
Sunt casatorita de un an si jumatate,avem o relatie extraordinara si suntem f fericiti.deci,cred ca problema mea nu are nici o legatura cu relatia mea sau cu sotul meu!
Cand eram la scoala,in generala,adica in clasele 5-8,am fost f indragostita de un coleg de clasa care nu imi dadea atentie.in viziunea mea de atunci ,eu il iubeam cu adevarat si aceasta iubire a durat toti cei patru ani.asa cum am spus,desi atentie nu imi dadea,totusi imi alimenta interesul pt el din cand in cand,ba ma conducea acasa,ba imi facea cu ochiul sau dansam cate un blues la bancheturile de sfarsit de trimestru..
Anii au trecut si am terminat si liceul,eu l-am uitat in totalitate si ne-am reintalnit in primii ani de facultate nu mai stiu exact in ce circumstante.nu mai aveam nici un interes pt el,nu imi mai placea deloc cum "evoluase",in schimb el atunci insista sa iesim impreuna,m-a tot sunat o perioada,l-am refuzat f categoric fara sa am nici pt o sec in minte vre-un gand de razbunare..pur si simplu nu imi placea.au trecut ani multi,l-am cunoscut acum aproape 4 ani pe sotul meu,nu l-am mai vazut absolut deloc pe colegul meu,auzisem de la niste cunostinte ca ar fi plecat in portugalia...cam dupa vreo doi ani de relatie fericita cu actualul meu sot am inceput sa il visez si de atunci il tot visez,chiar mai des de cand m-amm casatorit!in toate visele mele,suntem in anii scolii,la scoala sau in alta activitate extrascolara,eu ii caut atentia,privirea,compania si el ma evita.intr-un timp visam ca imi acorda atentie,ii placea de mine,stateam in aceiasi banca si ma trezeam fericita,insa de mult timp visez numai ca eu il vreau si el nu ma baga in seama.este f frustrant,ma trezesc obosita,me streseaza enorm.de precizat ca in vis suntem amandoi iar de 11-14 ani si nu exista nimic din prezent,nici sotul meu,nici viata mea de acum.si sa va mai spun ca eu nu ma gandesc absolut deloc la el,nu il am deloc in minte ziua dar in schimb ne petrecem noptile impreuna.il visez destul de des cam o data la 2-3 zile.a,am uita sa va spun ca anul asta in februarie m-am dus in romania pt cateva zile si in prima seara cand am iesit intr-un bar cu prietena mea l-am intalnit acolo,era cu varul lui,era si prima lui seara in romania,se intorsese pt o scurta perioada dupa o absenta de cativa ani.o coincidenta cam mare dar nu am dat importanta.am vb vreo 2 ore toti 4 la o cafea,nu mi s-a parut nimic interesant,nu am depanat nici macar amintiri impreuna...nu mi-a placut deloc nici ca barbat nici viata lui,mi s-a parut chiar drogat,avea ochii cam tulburi si nu era nici f coerent.am crezut ca nu il voi mai visa,chiar au incetat visele mele pt o f scurta perioada dar apoi au revenit iar!
nu gasesc nici o explicatie pt aceste vise,ma obosesc f tare si as vrea sa inceteze!nu cred ca au vreo legatura cu viata mea de acum,cand nu cersesc atentia nimenui,sunt iubita si iubesc,sunt inconjurata de oameni care ma iubesc si totul este ok!

V-am povestit pe scurt ce mi se intampla,poate printre voi exista persoane care au mai trecut prin asta...vi s-a intamplat asa ceva?aveti vreo explicatie pt visele astea?
va multumesc mult!

http://i19.tinypic.com/87kqdcg.jpg

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

Mie mi s-a intamplat sa mi se repete obsesiv un vis inca din copilarie,ceva legat de casa,de familie,insa asta nu s-a mai intamplat de mult timp.Eu am pus totul pe seama impactului pe care l-au avut acele momente in viata mea,se stie ca tot ce traim in copilarie si in adolescenta traim mult mai intens ,fiind prima data cand facem cunostinta cu unele sentimente(ca in cazul tau ,pasiunea pt acel coleg),incepem sa cunoastem viata...si toate aceste sentimente de inceput sunt mult mai puternice decat cele ce vor urma cand suntem maturi...iar evenimente de acest fel se succed cu repeziciune si nu mai facem diferenta de multe ori intre dragoste,datorie,casa,copii.

Eu zic ca si in cazul tau,desi tu zici ca peste zi nu te gandesti la el,ai facut-o probabil involuntar,stii ca noaptea,creierul se odihneste si atunci apar pe cortex tot felul de impresii amestecate,puternice,care ne-au marcat viata.

Ce poti sa faci?NIMIC.Asa cum au venit vor si pleca.eu zic asa ,daca te mai intalnesti cu el pe viitor,discuta deschis despre acest lucru,sa nu mai fie secretul tau,impartaseste-l cu el,dar asa ,in gluma,ca si cand ai povesti cuiva un film....poate atunci nu va mai fi ceva "neimpilnit"sau "nepermis",pt ca deobicei visam mereu la ce nu avem,sau ceva ce stim ca nu se poate intampla...creem fantezii,nu?

Eu iti doresc sanatate si nopti linistite cu vise frumoase.

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy79 spune:

quote:
Originally posted by andreeaben

Mie mi s-a intamplat sa mi se repete obsesiv un vis inca din copilarie,ceva legat de casa,de familie,insa asta nu s-a mai intamplat de mult timp.Eu am pus totul pe seama impactului pe care l-au avut acele momente in viata mea,se stie ca tot ce traim in copilarie si in adolescenta traim mult mai intens ,fiind prima data cand facem cunostinta cu unele sentimente(ca in cazul tau ,pasiunea pt acel coleg),incepem sa cunoastem viata...si toate aceste sentimente de inceput sunt mult mai puternice decat cele ce vor urma cand suntem maturi...iar evenimente de acest fel se succed cu repeziciune si nu mai facem diferenta de multe ori intre dragoste,datorie,casa,copii.

Eu zic ca si in cazul tau,desi tu zici ca peste zi nu te gandesti la el,ai facut-o probabil involuntar,stii ca noaptea,creierul se odihneste si atunci apar pe cortex tot felul de impresii amestecate,puternice,care ne-au marcat viata.

Ce poti sa faci?NIMIC.Asa cum au venit vor si pleca.eu zic asa ,daca te mai intalnesti cu el pe viitor,discuta deschis despre acest lucru,sa nu mai fie secretul tau,impartaseste-l cu el,dar asa ,in gluma,ca si cand ai povesti cuiva un film....poate atunci nu va mai fi ceva "neimpilnit"sau "nepermis",pt ca deobicei visam mereu la ce nu avem,sau ceva ce stim ca nu se poate intampla...creem fantezii,nu?

Eu iti doresc sanatate si nopti linistite cu vise frumoase.

Andreea



iti multumesc frumos pt raspuns Andreea!la un moment dat aveam si eu niste vise legate de casa,ca veneau hotii si ne spargeau casa si eu nu puteam sa fac nimic..ceva de genul insa nu au tinut mult,au incetat de la sine..asa am asteptat si cu visele legate de colegul meu sa inceteze insa se pare ca mai am de asteptat..
nu stiu daca o sa mai am ocazia sa discut cu el si sincer nu mi s-a parut deloc un tip serios,sigur ar face mare caz pe chestia asta si si-ar imagina ca cine stie ce vreau de la el si o dau pe seama viselor.oricum atunci cand l-am vazut,imediat mi-a trecut prin minte ca as putea sa ii spun,dar vazand cum decurge discutia..am renuntat la intentie!
cat despre impartasit,nu e un secret,stie si sotul si inca doua prietene..nu simt ca este un secret pt mine,este totul pe fata,ma trezesc moracanoasa si ma intreba sotul cum am dormit...ii raspund f normal ca iar l-am visat pe X...el rade si ma ia in brate..
de gandit sigur nu ma gandesc,am atatea pe capul meu acum..uite poate ieri chiar m-am gandit la el,dar numai din prisma viselor si pt ca ma gandeam daca sa postez subiectul asta sau nu si azi noapte nu l-am visat

o zi buna in continuare!

mai astept si alte pareri..poate a mai trecut cineva prin asta...

http://i19.tinypic.com/87kqdcg.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

da, mie mi se intampla, nu intru in amanunte, vreau doar sa stii ca nu esti singura

Laura cu
LARA (10.05.04)& LOUISA(20.04.07)

Nur tote Fische schwimmen mit dem Strom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Si mie

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica
Niciodata nu trebuie sa plāngi dupa ceva care nu poate plānge dupa tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

si eu am patit asta si inteleg ca este frustrant. La mine au disparut cand am acceptat ca sunt doar niste vise, ca nu inseamna nimic mai mult decat plasmuiri ale imaginatiei mele. Cu timpul nu le-am mai dat importanta si au disparut. Faptul ca te gandesti la visele tale le face sa ramana in subconstient, si revin cand dormi.

Cel putin asta a functionat la mine.
somn usor si vise frumoase p diseara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy79 spune:

multumesc mult pt raspunsuri fetelor!
claudia_a , lauraa inca mai aveti visele respective?sau au disparut?ati incercat sa vb cu cineva despre ele?sau poate chiar un psiholog?
adevarul e ca eu ma gandeam la un psiholog si acum ca aflu ca nu sunt singura ma face sa ma simt mai bine,poate ca nu e chiar asa de grav.uite,de ex aseara iar nu l-am visat,deci sunt doua nopti la rand in care nu il visez!uraaa!
ceea ce ma framanta era ca poate este vb de vreo frustrare in subconstientl meu,poate vreo problema bine ascunsa din copilarie,poate sentimentul prelungit de respingere pe care l-am simtit atunci iese la suprafata acum ca sunt fericita si iubita?....

petaluda,intr-un fel cred ca asa e ,dar nu ma gandesc,adica prea mult nu ma framant,ma deranjeaza dimineata cand ma trezesc si spoi uit..dovada si fapul ca au trecut doi ani pana sa ma gandesc sa va cer parerea...am asteptat sa treca,nu le-am dat prea multa importanta...insa poate asa e...raman acolo in subconstient si noaptea ies la suprafata...la tine cat timp au durat?erau tot vise din trecut?era vreo neimplinire de-a ta?
o zi buna tuturor!


http://i19.tinypic.com/87kqdcg.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by energy79

ceea ce ma framanta era ca poate este vb de vreo frustrare in subconstientl meu,poate vreo problema bine ascunsa din copilarie,poate sentimentul prelungit de respingere pe care l-am simtit atunci iese la suprafata acum ca sunt fericita si iubita?....

http://i19.tinypic.com/87kqdcg.jpg




Si astea ar putea fi posibile explicatii, in timpul somnului paradoxal (cel in care apar visele) cu indicator REM (Rapid Eye Movement) creierul cauta sa corecteze disfunctii, scoate din sertare, baga in sertare, inchipuieste-ti un functionar innebunit sa faca ordine in dosare...ca sa iasa bine la inspectie, a doua zi dar in anumite situatii nu incearca sa corecteze aceste disfunctii ci cotrobaieste sa gaseasca biletelul din perioada in care totul functiona bine, erai fericit, totul mergea uns, chiar daca aveai mici problemute in amorul de la 14 ani, poate virsta aceea a fost cea mai fericita din viata ta (copiii nu au asa multe responsabilitati, au timp sa se distreze, sa-si faca smecher cu ochiul la baluri etc).

Din pacate (sau din fericire) nu s-au gasit explicatii stiintifice pentru vise dar, in principiu, toti cercetatorii sint de acord ca somnul paradoxal este foarte necesar (sanatatii si odihnei)si poate doar faptul ca ai pus un mare pret pe acel vis face ca acesta sa se repete deoarece subconstientul a interpretat ca tu (constientul) il consideri valoros asociindu-l cu o perioada de nostalgie placuta din viata ta.
De aceea, el, functionar constiincios incearca sa faca ordine la tine in cap cu metoda asta!



www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy79 spune:

daniela_b iti multumesc pt raspuns.din pacate nu am avut o copilarie cu care ma mandresc,nu am fost tocmai fericita si cu drag as vrea sa uit toata acea perioada,inclusiv colegul care nu ma placea..deci nu il inteleg pe "functionar"...

in fine,clar ma simt mai bine de cand am postat subiectul,in sensul ca nu l-am mai visat deloc,si bine ar fi sa ramana asa.am avut o saptamana f plina,poate si de aceea..

un weekend frumos la toata lumea!

http://i19.tinypic.com/87kqdcg.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

imi pare bine sa aflu ca lucrurile merg spre bine. Poate ca faptul ca ai scris aici, ca ai vorbit de ce iti statea pe inima a facut ca visele sa nu mai apra, adica nu te-au mai framantat.

si in cazul meu tot de ceva cu un coleg de liceu era vorba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy79 spune:

fetelor va multumesc mult!in ultimul timp nu l-am mai visat decat o data cred dar,datorita voua mi-am dat seama ca de fapt nu are nici o legatura cu viata si linistea mea si chiar de cand am postat acest subiect mi-am scos din cap ideea ca poate fi ceva grav..si vad ca a inceput sa dispara si din visele mele!
va multumesc inca o data si va doresc sa aveti mereu vise frumoase si sa va treziti zambind!

http://i19.tinypic.com/87kqdcg.jpg

Mergi la inceput