Medicinisti din toata lumea uniti-va....AICI! (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

tonia, felicitari pentru examen. mie mi se par f complicat. cum a fost? iti doresc mult succes si sa iei cea mai inteleapta decizie pentru tine.

comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07)
arina s-a nascut...a doua oara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by redai

Scuze ca intru si eu aici intre medici, dar am si eu o intrebare, sau mai multe, daca ma puteti ajuta.
Copilul meu (4 luni jumate) este alergic la proteinele din laptele de vaca. Am inceput diversificarea la 3 luni pentru ca nu lua in grautate si avea si reflux gastric (ii administrez 5 ml de Debridat/zi). II dau lapte praf pregomin (pe baza din colagen de porc), la ora 11 bea 40 ml de suc de morcov cu mar, iar dupa masa mananca supica si piureul de legume. As vre sa ii mai bag ceva in alimentatie, cum ar fi marul cu biscuite, pentru ca nu pre ia in greutate nici acum (are 6800), dar nu stiu ce biscuiti gasesc fara lapte si fara gluten.Si ce as putea face sa manance mai mul? Are 4-5 mese pe zi la care mananca nu mai mult de 140 ml/masa.Media este de 100 ml. La aproape 5 luni ar trebui sa manance mai mult, dar el nu accepta.
Asta ar fi una dintre probleme
Alta ar fi o dermatita atopica cu care ne-am ales in ultimul timp. Am vazut o reclama la televizor in legatura cu o crema pe baza naturala care ar inlocui cortizonul. Se numeste Laviam dermal.Se foloseste mai mult pentru psoriazis dar este recomandata si pentru dermatite. As putea sa o folosesc la copil?sau mai bine las cortizonul sa isi faca datoria. Este nevoie sa il folosesc cam o data ( o singura aplicatie/maxim 2)la o saptamana sau 2.Ii poate face asha mult rau cortizonul asta?

Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri

Lore, mamicutza lui David
POZE




Anya20 ti-a raspuns cat se poate de competent si complet!
Off, macar de ar fi toti pediatrii ca tine draga mea!

Alergiile si dermatita sunt favorizate si intretinute de diversificarea prea devreme inceputa! atata timp cat vei ignora faptul ca dandu-i altceva in afara de lapte ii agravezi aceste probleme, degeaba intrebi peste tot caci vei primi aceleasi raspunsuri.
Nici refluxul gastric si nici problemele cu greutatea nu justifica inceperea la 3 luni a diverisificarii. Dimpotriva, o contraindica.
Conform OMS, greutatea lui David este cat se poate de normala, ba chiar aproape de linia de mijloc. E tocmai bine ca sa ma exprim in limbaj popular, nici prea slab si nici prea gras.
Comparatiile nu trebuie sa le faci cu copilul vecinei de la 5 umflat cu sarmale si de 10 kile la 4 luni ci cu graficele si recomandarile OMS.
Asa ca, repet, ascult-o pe Anya20 si nu ii mai da nimic altceva decat lapte. O sa vezi ca ii va merge mult mai bine din toate punctele de vedere.
Sanatate multa!

Tonia, felicitari, ma doare sufletul sa citesc ca ne pleaca tinerii medici. Pe de alta parte te inteleg foarte bine.
Azi la raport se spunea ca tot weekendul toate garzile (si mai ales cele de la Primiri Urgente) au avut parte de rautatea, jignirile, agresivitatea verbala si chiar fizica a apartinatorilor. Populatia a fost atzatzata bine si eficient de "inteligenta" presa romaneasca.
Mi se face lehamite. Pe langa ca ai de luptat cu boala si cu moartea, cu lipsurile din spital trebuie sa tii piept si urii generale!
Offfffffff!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Anya, a fost bine. Comisia nu cred ca are vreun interes sa te pice ( cel putin in specialitatea mea). Si apoi dupa 5 ani de rezidentiat nu cred ca poti sa nu treci cu bine acest examen. Mi-am luat concediu 2 luni inainte de examen pentru un "studiu intensiv".
Acum am o oferta din Franta si cred ca am sa ii dau curs. Mi-ar parea rau sa nu incerc dar am si inima stransa ca sunt oarecum fortata de imprejurari sa ma gandesc sa plec. Cunosc oarecum sistemul din Franta pentru ca am mai fost ca rezident acolo pentru un an. Sper sa fie bine...

Editez: va multumesc pentru felicitari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

tonia, felicitari! parerea mea e ca daca nu ai prins radacini pe aici plecarea e o solutie foarte buna! am o prietena rezidenta pe omco la cluj..vrea si ea sa pelce si are oferte atat din franta cat si din elvetia..pe bani frumosi si conditii decente, evident!
iti doresc sa iei cea mai buna decizie si sa faci o cariera stralucita!

sheanna, la ce spital esti acum in stagiu? poate ne intalnim din ianuarie! si inca ceva: cum a fost dpdv emotional pentru tine plecarea la serviciu? pentru baieti cum e? cine sta cu ei acum? aveti bona?




meg,dematei(9.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bysko spune:

Ce activitate pe-aici
Pana la urma am ales pneumologie la repartitie, pe Craiova, iar zilele astea sunt ocupata cu cereri de transfer
Era pe lista mea de specialitati, iar la pedi am renuntat cand s-au ocupat locurile de C-ta.
Acum sa vad ce-oi face pe la Craiova...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

mersi mult de sfaturi fetelor.deja am comis-o.Aseara l-am cantarit si in ultimele 2 saptamani in loc sa mai creasca a scazut 30 de grame.As scoate piureul, dar imi este frica sa nu scada mai tare.De la 2la 3 luni mi-a luat in greutate 200 gr.o sa vad cum fac...bubitele pe pielicica nu i-au mai aparut....follosesc crerma de la avene.Daca ii dau laptele asta aiurea.....o sa ii scot o saptamana toate sa vad ce se intampla...

Lore, mamicutza lui David
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g24hit spune:

hello
Iulia doarme acum si am intrat si eu sa vad ce mai faceti.



EU SUNT PUTIN NECAJITA. iULIA REGURGITEAZA DUPA FIECARE MASA IAR UNEORI VARSA LA 2-3 ORE DUPA MASA. MA TOT GANDESC CA POATE E DIN CAUZA CA MANANCA MULT. NU STIU....voi ce parere aveti? sa ma ingrijorez? ii mai curge si un ochisor si am tot sters-o cu apa fiarta si racita.
a pus pana acum 750 g in 2 sapt.asta zic eu ca e bine.
dupa toate prin cate am trecut acum ma ingrijorez pt orice....


felicitari fetelor pt rezi.

naty iti doresc din suflet sa fie totul bine...mult curaj si DOAMNE AJUTA!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana15 spune:

buna din nou.eu deja am inceput cu strangerea aprobarilor pt detasare intai,urmand ca din ian sa ma ocup de transfer.am ales spitalul budimex unde seful clinicii mi-a dat acceptul asa ca maine merg la sibiu pt aprobarea de acolo de la dsp.offf,ca tare greu mai este.
Anya,tu la ce spital esti rezidenta?poate vom fi colege si eu nu stiu.:)
va pup pe toate,sanatate multa,felicitari celorlalte rezidente si bafta cu aprobarile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g24hit spune:

ce sa ma mai fac cu varsaturile astea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana15 spune:

g24hit, imi pare rau pt situatia micutei.ai vorbit cu un doctor pana acum?
de cat timp dureaza varsaturile?ea oricum e f mica,dar a vomat asa de la inceput? nu stiu,suge prea repede?trage mult aer?incearca totusi sa vb cu un medic.aaaa,si papa san?sau lapte praf?eu stiu la a mea,ca de la milupa a varsat o sapt dupa fiecare masa,nu-l suporta.
multa sanatate va doresc si sa auzim de bine.
la ochisor eu o stergeam cu o compresa sterila si ser fiziologic.

Mergi la inceput