PCOS (4)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

quote:
Originally posted by lala_1

Buna fetelor,
Nu am mai intrat de mult, ce-i drep, dar am vazut subiectul si faptul ca a crescut nr fetelor care urmeaza tratam cu Metformin si ma bucura acest lucru. Eu resimt din plin efectele acestui tratam, pe care-l urmez de 1,5 ani. E drept, organismul meu a raspuns mai greu, dar ce pot sa va spun este ca de 7 luni am menstre "regulate"( inseamnand 28-35 zile) cert e ca nu am mai depasit 35 de zile, ceea ce petru mine este o realizare. Am ramas la doza de 1500 mg/zi siofor si vreau sa le incurajez pe cele care s-au speriat de greata de inceput - va asigur ca trece, dupa 2 saptamani totul va fi ok, doar ca trebuie sa incepeti progresiv si sa mancati inainte.
In paralel mi-am rezolvat si problema hirsutismului, prin epilare laser. A functionat sa stiti (aveam cateva fire negre in zona barbiei)si sunt extrem de relaxata acum, era un imens motiv de stres.
Va doresc succes in lupta cu PCOS si sa auzim de multe, multe gravidute.



lalabine ai venit pe la noi
si eu sunt pe tratament cu metformin dar iau mai putin acum
850mg.Nu stiu adca este de ajuns.Si la mine s-au mai reglat unele lucruri, numai ca luna trecuta am avut CM la 36 de zile si f.f.f mult.
Te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala_1 spune:

Gabrieluta, Dr tau ti-a spus sa iei 850 mg? ptr ca eu stiu de la dr mea ca 1500 e doza minima.
Eu am luat o vreme si 3000 mg, nu s-a vazut nici o schimbare deosebita si dr a decis sa revin si sa raman pe 1500.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by carissma

Fetelor cam slaba miscare pe la noi...pe unde umblati? Ati inceput cu pregatirile pt Craciun?
Asa cum am promis ieri, vin sa raportez: am fost aseara la dr si un chist s-a reabsorbit aproape complect, iar celelalte doua au scazut cu cca 2 cm, cu toate astea dr a spus ca riscul de torsionare nu a disparut dar ca e bine ca macar nu au mai crescut chisturile. Surpriza a fost ca i-am vazut inima lui bb cum batea. Parca abia acum realizez ce se intampla. Nu credeam sa am parte de asa ceva, cel putin nu asa repede, dar acum sunt convinsa ca se mai intampla si minuni.
Va multumesc tuturor pt sprijin!

6+



Un chist resorbit si celelalte in retragere? Ei, asta da veste buna!
Ai sa vezi ca o sa fie bine si o sa ai un bb sanatos si frumos. Ma bucur ca ai avut parte de asa vesti bune si ai auzit si inima lui bb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by lala_1

Gabrieluta, Dr tau ti-a spus sa iei 850 mg? ptr ca eu stiu de la dr mea ca 1500 e doza minima.
Eu am luat o vreme si 3000 mg, nu s-a vazut nici o schimbare deosebita si dr a decis sa revin si sa raman pe 1500.

Pupici



lala ma bucur ca iti prieste si tie tratamentul cu metformin.

Sa sti ca doza zilnica care trebuie administrata depinde de o serie de factori: nr de kilograme, cat de mare este rezistenta la insulina etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

carissma felicitari draga mea , vezi ca totul se rezolva cu bine.
Imi permit sa redau cateva sfaturi pentru gravidute si pentru viitoarele mamici pe care le-am primit la genetica , dezbateam genetica dezvoltarii.Sunt si lucruri care nu le stiam si ma bucur ca ma vor ajuta pe viitor.Sper sa va fie de folos si sa nu supere pe nimeni ca mentionez cateva din ele..
Profilaxie primara a anomaliilor congenitale:
-suplimentarea cu acid folic -1 tb/zi -3 luni inaintea conceptiei si 3 luni dupa aceea(o sa incerc sa explic pe scurt in timpul sarcinii femeia pierde de 3 ori mai mult acid folic care e crucial in dezvoltarea ADN-ului , astfel copilul e posibil sa se nasca cu defecte neuronale severe:spina bifida ,encefalocel ,anencefalia ; ca sa poti suplimenta din alimentatie ar trebui zilnic sa mananci 3 kg brocoli sau 20 kg suc de portocale ceea ce e imposibil)
-vaccinare antirubeolica(daca nu ati avut inca boala si pentru cele care aveti copil la gradinita ce poate lua virusul , el poate fi contactat extrem de usor in sarcina)
-evitarea agentilor infectiosi in trimestrul 1 de sarcina
-renuntare la fumat , alcool , medicamente asta o stim cu toti , un mare NU anticonvulsivantelor , talidomida , streptomicina , androgeni etc
-evitare radiatii ionizante , hipertemie prelungita(nu stiam pana acum
ca s-a demonstrat ca baile lungi fierbinti , sauna in primul trimestru de sarcina duc la anomalii congenitale grave ale fatului )
Multa sanatate!Multi pupici la toate fetele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Denisabia,

Multumim mult! Sfaturile competente sunt intotdeauna bine venite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Gudinde, abia dupa vestile astea bune parca am realizat si eu ce mi se intampla.
Denisabiamultumim frumos pt sfaturi! Sunt foarte utile! M-ai pus pe ganduri cu baile lungi si fierbinti. Eu stau in medie cam 2 h in baie, uneori si mai mult, schimb apa de cateva ori ca se raceste... bine ca mi-ai spus!
Gabrielutafata singurica. Lasa ca mult a fost, putin a ramas si vine sotiorul acasa cu forte proaspete....
Rodica acelasi lucru e valabil si pt tine!
Lala bine ai venit si felicitari pt un cm regulat si pt victoria in lupta cu hirsutismul!
O zi excelenta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

carissma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

Buna fetele!Am intrat sa va pup si sa va spun ca sunteti minunate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Off tocmai vorbeati de un ciclu regulat , al meu de la ciclurile lungi cu care ma obisnuiese de cand ma stiu de vreo 3 luni sunt scurte , azi mi-a venit in ziua 22-a.E in limite , dar tot cred ca trebuie sa fac o vizita la nenea ginecologul.Nu stiu care hormon e responsabil de schimbarea asta.Vreau sa-mi recomande ceva sa-l stabilizeze la 25-28, ca ma sacaie SPM si e de groaza ca nici nu trece luna si iar o iau de la capat.
carissma toti colegii au fost surprinsi sa auda ca s-au facut cercetari si cativa bb-ei care aveau anomalii congenitale, nu s-a gasit alta cauza la mama decat baile fierbinti prelungite.Ai mare grija de tine , ca esti mult mai expusa bolilor in sarcina , incearca sa-ti faci mai mult timp pentru tine.
GABRIELUTA multumim de compliment , ce mult conteaza o vorba spusa din suflet.Mi-ar placea ca mai multi semeni de-ai nostri sa se exteriorizeze mai des.
gudinde cum mai esti?Tu mai urmezi si tratament homeopat?Eu
am fost tare constipata in perioada in care le-am luat , numai sunt dispusa sa incerc prea devreme alternativa asta , desi cred ca de vina a fost o incompatibilitate de tratament.
Va imbratisez cu drag pe toate

Mergi la inceput