PCOS (4)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AmandaR spune:

Denisabia, in primaluna de ACo(Microgynon)in fiecare seara aveam dureri groaznice de cap si mi-au iesit o gramada de cosuri. In a doua luna am scapat de durerile de cap dar cosurile au ramas. Acum sa vad ce se intampla urmatoarele zile ca ieri le-am terminat.

Carissma, Gudinde, Gabrieluta si toate fetele

AmandaR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Denisabia,

Si eu am luat crom si sincer nici la mine nu a avut cine stie ce efect.
Garcinia m-a ajutat putin la capitolul pofta de mancare.
Asta la capitolul naturiste.

Ceea ce m-a ajutat MULT este reglarea orelor de masa. Mi-am impus ca inclusiv la servici sa incerc sa mananc putin si des (la 3 ore). Nu imi iese mereu, ca mai sunt si zile in care am atat de mult de lucru de nu apuc sa merg nici la toaleta, dar in general incerc sa mananc langa calculator: un iaurt de baut sau un mar sau ceva.
Fetelor chiar simt diferenta. Si multe lichide.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

pe mine m-a ajutat cromul, mi-a taiat pofta de dulciuri. chiar m-am dezvatat definitiv de atunci sa mai mananc dulciuri. inainte eram ca drogatii trebuia sa-mi iau doza zilnica. am evitat sa mai iau dupa ce am citit e posibil cancerigen in special cancer de colon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

pup toate fetele
nu veniti la o cafea?astazi fiind sambata mi-am permis sa beau o cafea aici cu voi,va astept


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Rodica,

Eu nu beau cafea ... dar vin cu placere la un ceai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Rodicaosoianimi pare rau ca am ratat cafeaua. Sambata dimineata la mine e zi de curatenie generala...
Xio sa fii sigura ca raportez tot ce aflu azi la dr.
Denisabiaasa patesc si eu la inceputul posturilor. Eu le tin pe toate de vreo 10 ani, dar in primele 2 saptamani am aceleasi "simptome" ca si tine. La inceput ai senzatia ca nu te saturi cu nimic, dar dupa un timp organismul se obisnuieste cu mancarea light. Eu niciodata nu am reusit sa slabesc in timpul posturilor...cred ca din cauza ca mananc mai multa paine decat de obicei.
Gudindefata riguroasa. Ai o ambitie de fier.
Gabrieluta, psj, Amanda, Uca nu te-am mai "auzit" de mult!
O saptamana cat mai buna va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Fetelor cam slaba miscare pe la noi...pe unde umblati? Ati inceput cu pregatirile pt Craciun?
Asa cum am promis ieri, vin sa raportez: am fost aseara la dr si un chist s-a reabsorbit aproape complect, iar celelalte doua au scazut cu cca 2 cm, cu toate astea dr a spus ca riscul de torsionare nu a disparut dar ca e bine ca macar nu au mai crescut chisturile. Surpriza a fost ca i-am vazut inima lui bb cum batea. Parca abia acum realizez ce se intampla. Nu credeam sa am parte de asa ceva, cel putin nu asa repede, dar acum sunt convinsa ca se mai intampla si minuni.
Va multumesc tuturor pt sprijin!

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala_1 spune:

Buna fetelor,
Nu am mai intrat de mult, ce-i drep, dar am vazut subiectul si faptul ca a crescut nr fetelor care urmeaza tratam cu Metformin si ma bucura acest lucru. Eu resimt din plin efectele acestui tratam, pe care-l urmez de 1,5 ani. E drept, organismul meu a raspuns mai greu, dar ce pot sa va spun este ca de 7 luni am menstre "regulate"( inseamnand 28-35 zile) cert e ca nu am mai depasit 35 de zile, ceea ce petru mine este o realizare. Am ramas la doza de 1500 mg/zi siofor si vreau sa le incurajez pe cele care s-au speriat de greata de inceput - va asigur ca trece, dupa 2 saptamani totul va fi ok, doar ca trebuie sa incepeti progresiv si sa mancati inainte.
In paralel mi-am rezolvat si problema hirsutismului, prin epilare laser. A functionat sa stiti (aveam cateva fire negre in zona barbiei)si sunt extrem de relaxata acum, era un imens motiv de stres.
Va doresc succes in lupta cu PCOS si sa auzim de multe, multe gravidute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

quote:
Originally posted by carissma

Fetelor cam slaba miscare pe la noi...pe unde umblati? Ati inceput cu pregatirile pt Craciun?
Asa cum am promis ieri, vin sa raportez: am fost aseara la dr si un chist s-a reabsorbit aproape complect, iar celelalte doua au scazut cu cca 2 cm, cu toate astea dr a spus ca riscul de torsionare nu a disparut dar ca e bine ca macar nu au mai crescut chisturile. Surpriza a fost ca i-am vazut inima lui bb cum batea. Parca abia acum realizez ce se intampla. Nu credeam sa am parte de asa ceva, cel putin nu asa repede, dar acum sunt convinsa ca se mai intampla si minuni.
Va multumesc tuturor pt sprijin!

6+

CARISSMA ma bucur pentru tine, cred ca e minunat ceea ce simti.Eu nu cunosc inca acest sentiment extrordinar.Sa aveti grija de voi:tu de bebe si bebe de tine.Ti-am zis eu ca am mai auzit de gravidutze care aveau chisturi mari si s-au resorbit.CU rabdare se rezolva .
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

quote:
Originally posted by rodicaosoian

pup toate fetele
nu veniti la o cafea?astazi fiind sambata mi-am permis sa beau o cafea aici cu voi,va astept


rodicaosoian

rodicapupicei
ce mai zici tu? ti-a sosit sotiorul? ca noi amandoua suntem singuratice.Ai mai facut ceva investigatii?
pup.

Mergi la inceput