PCOS (4)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sterss spune:

AmandaR si eu mi-am facut analizele cand am fost acasa de sarbatori la Oradea la bioclinica. iti dai seama ca ei le duc la tm nu oricum si in anumite conditii standard, nu-ti fa pb. daca te consoleaza eu am facut o analiza pe care mi-au trimis-o in franta, nici acuma nu am rezultatul... tu pt ce te testezi? ai Pcos? ce simptome ai?
mie de ex mi-au iesit analizele ok, dar am pcos si rezistenta la insulina desi sunt slaba, ciclul imi vine doar cu regim hipoglicemic, sau medicatie, daca nu iau nimik am ten gras, cosuri, etc. deci se poate sa iasa ok hormonii individual si sa existe dereglari per ansamblu.

you'll never get to heaven if u're scared of being high

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

diapapadia,

Sa dea DD sa obtii rezultate bune cu metforminul. De obicei, trebuiesc macar cateva luni de tratament pt a avea o sansa (nu o certitudine) de a se obtine ovulatia.

Eu personal iau 1500 mg metformin/zi. Ceea ce nu este putin. Si in aceste conditii insulina mea este in jur de 30. O persoana normala are 5-6-7. Deci este enorm. Asta arata o rezistenta celulara la insulina foarte mare --> glucoza nu poate intra in celule. Si asta poate fi o cauza de oboseala. Dar sincer asa de obosita ca acum n-am fost in viata mea. Dupa-pranz pur si simplu mi se inchid ochii si am asa o pacla pe creier parca nici nu mai pot judeca. Dupa cum ii ziceam deniseibia parca sunt zombi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

gudinde profit sa-ti raspund acum , am avut o conexiune foarte proasta azi.Ca ma plangeam de lipsa menstrei , tocmai mi-au sosit musafirii.Mie nu-mi place Utragestanul , fiindca gelulele imi creeaza repulsie , am mai avut de-a face cu ovule , dar compozitia astora nu ma incanta.Le-am luat o singura intravaginal , in rest Duphaston eu n-am probleme cu el.Stiu ca sunt destule efecte secundare , desi nu le resimt eu.
Nu iti pot fi de mare ajutor in privinta suplimentelor , mult timp am respins ideea lor.Pentru problemele mele am luat complex de B-uri(am ales doar cateva)+C.Pe cutie scrie ca se indica si in stari accentuate de oboseala , stres sunt de la Wallmark , imi place mult firma asta.In paralel iau si Echinacea.Nu am racit deloc in anotimpul rece , mi-au dat mai multa energie , nu m-am ingrasat , dimpotriva am slabit.
Ar fi indicat sa te gandesti in ce ai vrea sa te ajute , sa vezi in afectiuni mai actioneaza si sa te hotarasti la cateva vitamine.Tu te simti asa rau din cauza actiunii insulinei sau traversezi o perioada grea in viata?Ceea ce ajuta cel mai bine , e si o dieta echilibrata , multe frute si putina miscare.Suntem alaturi de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterss spune:

gudinde dar tu tii regim hipoglicemic? eu zic ca ar trebui sa incerci daca nu....eu deocamdata nu tin dar ma intrebam daca nu cumva ar trebui.

intrebarea mea ii a reusit cineva de pe forumul asta sa ramana insarcinata doar de la metformin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

Gudinde

iti multumesc mult pentru raspuns...esti singur care a vazut sau a binevoit sa raspunda si mesajului meu....vad ca esti f activa pe foru si nu pot decat sa ma rog la Dumnezeu sa-ti de-a sanatate si multa rabdare sa ajuti pe toata lumea cu ce poti...sfaturile tale sunt o binecuvantare pentru fiecare dintre noi....
Cred ca ar trebui sa ma bagati si pe mine pe lista voastra....nu stiu daca am ovare polichistice sau sop dar inclin sa crec ca am SOP....analizele mi le-am facut de acum vreo 2 ani si cred ca ar trebui sa le repet....in schimb in ultimul an am luat 11kg in greutate . Nu ma confrunt inca nici cu acnee si nici cu mult par....slava Domnului....in schimb am cicluri foarte neregulate....ba imi vine la 2 saptamani ....ba la cateva luni....si ceea ce este mai curios este faptul ca anul trecut am renuntat sa mai iau vreun tratament si mi-a venit cm foarte bine de la luna la luna....de nu-mi venea a crede si acum....doar ce m-am hotarat sa mai incerc iar cu bebe iar vine la 50 de zile....de aceea inclin sa cred ca si stresul e un factor f important.....
Mi s-a dat si mie siofor da fara sa mi se spuna clar ce am si de ce trebe sa-l iau ....am lyuat 2 luni dupa care am renuntat caci mi-a fost foarte rau de la el....
cam atat.....despre mine....
as vrea sa va mai intreb daca imi recomandati sa fac acum laparoscopie sau sa trec direct la vitro?
multumesc mult ca ma ascultati!
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

diapapadia,

De trebuit ar trebui sa tin regimul, dar uneori nu prea-mi iese. Desi ma straduiesc. Pot sa dau vina pe stresul si orele multe petrecute la servici?
De trebuit ar trebui tinut de toate fetele cu PCOS, caci chiar si cele normoponderale la care insulina este in valorile normale, s-a constatat ca rezistenta la insulina exista (sigur nu la acelasi nivel ca cel pe care-l inregistrez eu). Ori regimul ajuta mult. Din pacate este foarte greu sa ai un serviciu care sa-ti permita sa mananci din 3 in 3 ore si sa-ti aduci de acasa mancarea pregatita.

Eu personal nu stiu de vreo fata cu PCOS de pe forum care sa fi ramas insarcinata doar in urma tratamentului cu metformin. Dar asta nu inseamna ca nu exista, ci doar ca nu stiu eu. Mai mult, chiar daca nu ar fi pe forum, nu inseamna ca nu se poate. Atata timp cat in studiile de specialitate este prezentata ca o prima faza, o prima metoda de obtinere a ovulatiei inseamna ca exista succese. Si nu trebuie sarita aceasta etapa, mai ales ca este si cea mai safe, noi avand un risc mai mare de hiperstimulare.
Apoi eu am mai scris ca tratamentul cu metformin ajuta la cresterea calitatii ovocitelor.

cami_antonia

Sa le luam pe rand:

1. Ai nevoie de un medic bun, specializat pe infertilitate, care sa-ti stabileasca un diagnostic clar si pe baza lui sa faceti un plan de atac.

2. Este foarte important sa sti daca ai doar ovare polichistice sau ai PCOS. Diferentele sunt mari si implicatiile pe termen lung ale PCOS (dislipidemii, cardiopatii, diabet) nu sunt deloc de neglijat. Deci, trebuie sa sti impotriva cui lupti ca sa-ti alegi armele corespunzatoare.

3. Ziceai ca vei incepe stimularea cu clomifen. Daca nu obtii ovulatia cu clomifen sa nu te deprimi caci destul de multe fete cu PCOS au rezistenta la clomifen si ca atare nu au raspuns la acest tip de stimulare. Dar au raspuns la stimularea cu alte substante.

4. Eu zic sa stai calma. Pana la FIV mai e.
Eu zic sa-ti aloci o dupa-amiaza acestui forum si sa citesti toate capitolele de PCOS (sunt doar 4 asa ca nu-i un capat de tara) si ai sa gasesti o serie de informatii extrem de importante si etapele obtinerii ovulatiei in PCOS, informatii despre riscul de hiperstimulare etc.

5. Zici ca ai facut (mai demult) niste analize. Care sunt valorile pe care le aveai la LH si FSH in z2?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Gudinde,imi pare tare rau pt vestea proasta
nu am stiut ca asa de mare este,inainte parca nu iti era asa
Ma rog la Bunul D-zeu sa te ajute sa o duci cat mai jos.
diapadia,multumesc ca mi-ai spus de acele teste
o sa le caut sa vad care sant
Aseara mi-an aratat 2 II destul de pronuntat a fost si a doua,dar sotul meu a fost asa de obosoit asa ca am prestat dimineata
acolo pe test zice ca din clipa ceai ovulati,ii ok 24 de ore
sper sa se intample si la mine ceva
Doamne Ajuta !
va pup pe toate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby77 spune:

Buna fetelor! si La multi ani! (ca nu am apucat de loc sa intru pe anul asta).

La mine sa zicem ca "no news" a insemnat cat de cat "good news".

Gudinde stiu prin ce treci, pentru ca si la mine e exact aceeasi situatie. Saptamana trecuta am stat si pana la 3 dimineata la munca pentru inchiderea de an. Stiu ca nu-mi face bine, mai ales ca pana la ora aia mi se facea o foame de lup. Si eu iau tot 1500 mg metformin / zi. Ma duc vineri sa vad cum mai stau cu insulina.

In rest, ce sa va zic, miscare nu am timp deloc sa fac, iar cu mancarea uneori uit sa mananc si de pranz (nu mai vorbesc din 3 in 3 ore). Cu toate astea sambata au venit uratii la 31 de zile, fara alta medicatie (in afara de metformin si farcovit pe care le iau de 4 luni), ceea ce e de bine. S-ar putea sa fi fost ciclu ovulator, dar daca endometrul a fost subtire n-a avut cum sa se fixeze. Asa ca luna asta incep urmarirea ecografica, sa vad sigur daca ovulez si sa incep sa iau progesteron pentru sustinere. Daca nu, planul e sa incerc luna viitoare clomifen (tot cu urmarire ECO) si din a doua luna pregnyl.

Am vazut ca discutati de vitamina B. Mie mi-a dat dna doctor acest farcovit, care trebuie luat o data cu metforminul, adica dupa fiecare masa si care e un complex de vitamina B si cu care vad ca nu ma simt asa obosita ca inainte de a incepe tratamentul.

O sa mai intru saptamana viitoare dupa urmarirea eco ca sa va tin la curent

Va pup pe toate si va doresc multa sanatate si sa veniti toate numai cu vesti bune

g

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

Buna fetelor, nu am mai intrat de ceva timp ca la mine a fost nebunie la serviciu, si am avut si un examen de prestat sambata :).
Am vazut discutia despre metformin, eu am luat timp de trei luni si nimic, si daca se presupunea ca in urma lui ar mai trebui sa si pierd ceva cm a fost tocmai invers, am mai pus cativa cm (sau Kg) :). M-am hotarat sa nu mai fac nici un tratament pana nu mai pierd cateva kg ca deja nu se mai poate, in februarie am programare la endocrinolog si sa vad ce spune si el,.
La voi care au fost efectele in afara de ameteli, somnolenta etc....?
P.S. chiar daca pana acum nu sunt vesti bune pentru unele dintre noi, inca nu e tarziu asa ca zambiti, maine poate fi mai rau:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterss spune:

Buna, Biara, efectele adverse la mine au fost greata in prima sapt, dar am luat niste anghirol pt ca metforminul previne absorbtia bilei si duce la acumularea ei in intestin, asa se explica starile de rau de la inceput. apoi a fost superok, am avut chiar mai multa energie decat inainte. eu sunt in a treia sapt de metformin si ma simt grozav. mai rau mi-a fost de la vitaminele b care le iauca sunt prea mari. iau met dupa masa intotdeauna cu lapte cate 500 de g dimi si 500 seara. Mie nu mi s-a zis cum sa mananc regim hipoglicemic sau nu, tu pentru ce iei met pt pcos sau pt ovulatie?tii regim fara zahar, cartofi, paine, etc?

Mergi la inceput