PCOS (4)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Denisabia,

Eu tin si un tratament homeopat in paralel cu tratamentul alopat. Sigur, tratamentul homeopat mi l-a dat doctorul stiind toate medicamentele pe care le iau si a zis ca nu-i nici o problema.

Eu nu am probleme cu constipatia de la tratamentul homeopat, ba pot spune ca m-a ajutat.
Cred ca cel mai dificil lucru in homeopatie este sa gasesti remediul. De asta este nevoie de un medic foarte bun, sau cum zicea o membra tare draga mie: un medic cu mult har. Asta este cuvantul potrivit: har!
In plus eu am ales sa merg la un medic homeopat unicist.

Pup toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Buna fetelor!Eu sunt noua pe aici si as vrea sa ma primiti si pe mine pe acest forum pt ca am ajuns intr-un moment in viata cand am nevoie mai mult ca oricand de cineva care sa ma inteleaga!De aproapa 4 ani ma chinui sa raman insarcinata dar din pacate nu am reusit!am facut diferite tratamente pt stimularea ovulatiei dar se pare ca foliculii mei nu vor sa creasca!Am ovare micropolichistice si imi doresc din tot sufletul sa am un bebe dar nu stiu daca va aparea vreodata!eu astept mesaje de la voi legate de aceasta problema .va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by elenaraluca

Buna fetelor!Eu sunt noua pe aici si as vrea sa ma primiti si pe mine pe acest forum pt ca am ajuns intr-un moment in viata cand am nevoie mai mult ca oricand de cineva care sa ma inteleaga!De aproapa 4 ani ma chinui sa raman insarcinata dar din pacate nu am reusit!am facut diferite tratamente pt stimularea ovulatiei dar se pare ca foliculii mei nu vor sa creasca!Am ovare micropolichistice si imi doresc din tot sufletul sa am un bebe dar nu stiu daca va aparea vreodata!eu astept mesaje de la voi legate de aceasta problema .va pup



elenaraluca,

Bine ai venit pe DC. Sunt sigura ca in timp vei afla o multime de informatii care sa te ajute sa te cunosti mai bine si impreuna vom reusi ce ne propunem.

In primul rand trebuie sa afli daca ai ovare polichistice sau ai sindromul ovarelor polichistice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avdoral spune:

buna ziua tuturor!mi-am facut curaj in sfarsit sa postez si eu o intrebare ,pt. ca am vazut ca sunteti documentate in orivinta acestui sopc:am ovare micropolichistice,anovulatie,amenoree,analizele hormonale inz.2:fsh=3.3,lh=7.39,testosteronun-1.01ng/dl,prl=15.glicemia este normala,am 1.65 si 63 kg.nu raspund la tratament cu diane 35 iar de la stimulare cu clomifen am facut suprastimulare .am 2 sarcini pierdute prin avort spontan obtinute natural.va multumesc anticipat si as dorii sa-mi spune-ti am sau nu sopc?va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Buna Gudinde!ma bucur ca mi-ai raspuns asa repede!din cate stiu eu dr spunea ca am ovare micropolichistice nu sindromul ov pol.am facut tratament cu clomifen vreo 6 luni dar fara rezultat,acum am terminat un trat cu puregon dar din nou ESEC .am avut 2 foliculi de 14 si 15 mm care nu au vrut sa mai creasca!dr Predoi spune ca in ianuarie facem fiv,dar eu nu am nici o tragere de inima sa fac fiv pt ca am impresia ca nu voi reusii!spuneti-mi va rog ce sa fac?aceste ovare micropolichistice se pot trata?se poate obtine sarcina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

elenaraluca, tratamentele sunt diferite in cazul pcos fatza de ovare polichistice si atat. inainte sa am diagnosticul asta un medic mi-a spus ca ar fi sanse daca mi-ar face laparoscopie pentru curatarea ovarelor si dupa stimulare. teoretic ar trebui sa fie mai simplu daca nu ai sindromul si nici alte probleme. tu ce valori ai la LH, FSH in z3? Prolactina e buna? Imi inchipui ca medicul stie mai bine, oricum.
advoral, ai fost la un endocrinolog? normal raportul LH:FSH trebuie sa fie cat mai apropiat de 1. Peste 2 deja nu prea e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by elenaraluca

Buna Gudinde!ma bucur ca mi-ai raspuns asa repede!din cate stiu eu dr spunea ca am ovare micropolichistice nu sindromul ov pol.am facut tratament cu clomifen vreo 6 luni dar fara rezultat,acum am terminat un trat cu puregon dar din nou ESEC .am avut 2 foliculi de 14 si 15 mm care nu au vrut sa mai creasca!dr Predoi spune ca in ianuarie facem fiv,dar eu nu am nici o tragere de inima sa fac fiv pt ca am impresia ca nu voi reusii!spuneti-mi va rog ce sa fac?aceste ovare micropolichistice se pot trata?se poate obtine sarcina?



elenaraluca

In primul rand SPER ca stimularea cu clomifen (6 luni) nu a fost facuta in luni consecutive. Stimularea ataca endometrul si din aceasta cauza NU se face stimulare NICIODATA mai mult de 3 luni consecutiv; tocmai pt a da timp endometrului sa se refaca, caci ai nevoie de un endometru de minim 8 pentru ca nidatia sa aiba loc.

La fetele cu PCOS sunt destule care nu raspund bine la clomifen.

Daca dr tau a spus ca ai doar ovare polichistice si nu ai sindromul ovarelor polichistice inseamna ca asa este. Si asta este o veste FOARTE buna. Totusi care cauza ovarelor polichistice la tine.

In rest despre dr. Predoi numai de bine. Esti pe mana unui medic care se pricepe la infertilitate si trebuie sa crezi ca totul va fi bine si vei reusi. Si daca putem sa ajutam si noi natura si medicul, cu siguranta o vom face.

Sunt anumite detalii pe care nu le-ai dat. Ai spus ca stimularile s-au finalizat cu un esec. Dar care a fost cauza esecului? Cred ca este foarte important sa sti ce nu a mers pentru a vedea cum, unde si in ce fel iti continui batalia. Ce anume trebuie sa schimbi. Adica: ai ovulat in timpul stimularii cu clomifen (macar o data in 6 luni) sau nu? Cat a fost endometrul? Trompele sunt permeabile si functionale?

Inca ceva ... spuneai ca nu vrei sa faci FIV pentru ca tu nu crezi ca vei reusi. Sa sti ca asta poate fi o mare problema. Trebuie sa crezi in tratamentul pe care-l faci. Fie ca vorbim de stimulare, de FIV, de inseminare artificiala, de un tratament homeopat sau naturist. Daca tu nu crezi in reusita sa stii ca nu vei reusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by avdoral

buna ziua tuturor!mi-am facut curaj in sfarsit sa postez si eu o intrebare ,pt. ca am vazut ca sunteti documentate in orivinta acestui sopc:am ovare micropolichistice,anovulatie,amenoree,analizele hormonale inz.2:fsh=3.3,lh=7.39,testosteronun-1.01ng/dl,prl=15.glicemia este normala,am 1.65 si 63 kg.nu raspund la tratament cu diane 35 iar de la stimulare cu clomifen am facut suprastimulare .am 2 sarcini pierdute prin avort spontan obtinute natural.va multumesc anticipat si as dorii sa-mi spune-ti am sau nu sopc?va multumesc!



avdoral,

1. Un diagnostic clar de PCOS il poate pune doar un medic. Noi cel mult putem sa ridicam niste semne de intrebare la care sa-ti raspunda medicul in cadrul consultatiei.

Asa cu a spus si psj raportul LH/FSH in z2 sau 3 trebuie sa fie 1. Cand este 2 sau peste 2 nu e bine. Este unul din indicatorii care arata PCOS. Deci as spune ca sunt sanse mari sa ai sindromul.

Faptul ca ai pierdut 2 sarcini (presupun ca a fost vorba de sarcini mici; daca nu este asa lucrurile se schimba) ne indreapta tot spre PCOS, caci noi avem deficit progesteronic. Ori progesteronul este esential in primul trimestru.

Cred, de fapt nu cred - sunt sigura ca ai nevoie de un endocrinolog bun, care sa fie specializat pe endocrinologie reproductiva.

2. In PCOS nu ne intereseaza doar glicemia a jeune. Importanta este glicemia provocata pentru a vedea curba glicemica.

3. Ce vrei sa spui prin "nu raspund la tratament cu diane 35"?
Ce vroiai sa obti de la Diane? Dianele35 sunt ACO care te pot ajuta sa scapi de niste chisturi. Atat si nimic mai mult. Nimic mai mult in sens pozitiv, caci in sens negativ ar fi multe de spus. Mie dupa Diane nu imi mai venea ciclul. Am tras muuult si de atunci sa nu mai aud de ACO.

4. Mda ... din cate am citit, in strainatate nu prea se practica stimularea cu clomifen la pacientele cu PCOS pentru ca multe nu raspund bine la el. La noi este prima alegere de stimulare din varii motive. Este considerata cea mai usoara si este si cea mai ieftina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Psj.

si mamik si burtik


Fetelor,

Va imbratisez pe toate cu mare drag. Eu am avut o sambata tare frumoasa si va doresc sa aveti si voi parte de un weekend perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avdoral spune:

multumesc pt. raspuns.cand am spus ca" nu am raspuns la diane",am vrut sa zic ca nu mi-a venit ciclu menstrual dupa ce le-am intrerupt administrarea,iar la 3 luni la echo chisturile erau tot acolo.intradevar am gasit un endocrinolog ,dar merg dupa sarbatori la el.si inca ceva,sarcinile le-am pierdut la 7 si la 6 sapt.

Mergi la inceput