Mamici de iulie-august 2008 (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

Da Ada, eu ma simt rau...sunt in saptamana a9a si nu ma ocolesc deloc starile de greata si de voma..mie imi face bine aerul rece, toata ziua ar trebui sa sau afara ca sa-mi fie mai bine...
sanatate maxima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Biribu , pomelnicul nu e diferit fata de ce gasesti pe net la alimentatia gravidelor, adica fructe si legume cat mai multe.
Mi-a dat indicatii precise: alimentele nu trebui prajite, doar fierte sau crude.
Carnea doar fiarta si numai de pui,branzeturi nu, lapte am voie,produse de patiserie nu, fainoase nu, paine nu, doar orez, supe fara ulei si cu foarte putina sare.
Dulciurile sa uit ca exista, si asa mi-e pofta de o bucatica de ciocolata,o bomboana, o placinta cu mere.
Fructe pere, portocale,struguri, grefruit da,.... mandarine,nectarine si altele din neamul lor sub nici o forma, cica au zahar prea mult. Sucuri nici astea, in afara de 2 pahare de suc portocale pe zi nimic altceva, prea mult zahar in sucuri.
Intr-un cuvant m-a omorat, mi-a zis macar luna asta sa vada ca ori slabesc putin ori stationez la aceiasi greutate de la ultima vizita.
Si uite asa mananc supe chinezesti, cu ou, fara sare si ulei, legume fierte cu putina sare, pui fiert.
Beau la apa si mananc chipsuri din alea din orez 0 calorii ,un pahar de iaurt,salate multe, si seara mananc niste piept de pui cu orez ori piure, fac foamea nu alta.

Dar are si dreptate medicul, 8 kg de cand am ramas insarcinata e prea mult, si nici macar nu am terminat primul trimestru de sarcina.
Oricum i-au polen dimineata, o lingurita inainte de masa, ma mai ajuta la vitamine, minerale, in caz ca nu recuperez din mancare.

Spor la toate, sarcina usoara iti doresc, si sper sa nu te ingrasi prea mult.

Poze
Animalutele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

Nati , eram curioasa sa vad ce zic si japonezii. mai tu nu face chiar foamea, gaseste ceva satios sa ti-o potolesti cind apare. eu de ex maninc citeva nuci sau migdale, o felie de sunca ceva, o bucata de brinza si ma tine apoi un pic sa nu rup frigiderul. de fapt eu nu de la mincare m-am ingrasat la prima sarcina ci de la dulciuri, am mincat cel putin o tona de inghetata si acum mai scap dar incerc sa ma controlez.
9+

Mami de Anna (5.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

Biribu, cate kg ai pus pana acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Biribu, problema e ca mie imi este foame mereu, ma ia cu tremurat si durere la stomac daca nu mananc ceva, si nu asa sa ciugulesc....nuuuu, vreau numai mancare gatita, placinta de mere, vreo 2-3 banane pe zi, biscuiti,pan cakes(astea le face sotul), floricele de porumb, as manca astea in fiecare zi.
Mie la fiecare doua ore imi trebui mancare, nu conteaza cat de mult am mancat, dupa 2 ore, am o gaura in stomac de numai pot.
Inainte de sarcina mancam ceva dimineata, si mai mancam seara si atat, eram slaba, acum zici ca am stat infometata 2 saptamani si recuperez.
La japonezi se pune accentul fara sare si dulciuri, in rest ai voie orice, dar daca iei peste grila lor de kg, te-ai ars, te pun la regim.Cum sa mananc eu fara sare, pai ce am hepatita?exact asa i-am spus medicului, facuse ala niste ochi ca si taurul ala in arena.
Sa vad ce fac luna asta, pana la urmatoarea vizita pe 20 decembrie, poate imi face medicul cantarul guler:)),si ma da afara pe usa:))

Eu merg pe 20 decembrie la medic,am sa am 14 saptamani, ce teste,analize se fac perioada asta? sa nu facem ca si luni cand am fost la clinica.
Si inca o intrebare, cand se face analiza RH-ului?
Ca nu am inteles la japoneza noastra de balta.
Cum am patit luni cand am fost, abia intrasem in clinica si am intrat val vartej la toaleta, ca nu mai puteam, ies de la toaleta,sotul imi zice ca trebui sa dau o proba de urina.
Pai de unde frate sa scot in minutul asta urina, abia m-am usurat, saracu : ai mai Nati gasesti tu 3 picaturi:)), ca noaptea faci carare de cate ori mergi la toaleta, si acum nu gasesti cativa stropi:))?
A trebui sa beau ceva suc cu acid sa pot oferi cadou macar 25ml urina:)).

Asta e, greu cu foamea.

Sanatate maxima



Poze
Animalutele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns the_andreea spune:

Buna dimineatza si bun venit tuturor noilor viitoare mamici,sarcini usoare :)
Aalina ,bafta multa pe diseara,stai linistita ca o sa fie bine.
Vorbeati de stari de rau: eu nu mai am,oare de ce?Incep sa devin si eu paranoia pt ca nu mai am parca nimic,in afara de cateva kg in plus pe care le simt in fiecare zi,in rest nu greturi,nu sani durerosi si mariti,nu greatza,nu mai somn,NIMIC.Teoretic,ar trebui sa ma bucur,dar....Nici la sarcina trecuta nu am avut nimic(chiar ziceam la un moment dat ca doresc la toata lumea sarcina usoara ca a mea ca pana in luna a 5a cand s-a vazut burtica nici nu am simtit ca sunt insarcinata).Offff,si mai am exact 2 sapt pana la urm ecografie,ce ma fac pana atunci?Si mai sunt agitata si cu mutatul de sambata.
Sorry ca m-am intins,dar trebuia sa ma descarc.

tuturor si aveti grija de voi

Andreea 10+ si Theona-Lucia (27.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

Buna dimineata, fetelor!

imi pare rau ca nu reusesc sa va cunosc inca, dar va citesc.

eu sunt fericita ca ma simt mult mai bine decit duminica, desi acea jena abdominala nu-mi lipseste.

...si mi-e foarte foame...

"Sa nu cautati a face pe om mai bun prin ratiune, ci prin exemplu;nu incercati a misca decit prin emotie;sa nu credeti ca puteti trezi dragostea decit prin dragoste.Fiti ceea ce vreti sa fie celalalt.Viata voastra, iar nu cuvintele voastre sa fie o predica."(II.Fr.Amiel)

ina C 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryb spune:

buna dimineata dragele mele !!!

azi dimineata am mai facut un test barza gold si vreau sa va spun ca dupa 1-2 minute de uitat la el, m-am enervat ca era doar o liniuta pe el si m-am dus inapoi in pat, gandindu-ma cum este posibil ca ieri sa am un sure check slab pozitiv si azi o barza gold clar negativ.
cand m-am dus la baie sa ma spal ca sa plec la servici m-am uitat din nou pe el, deci dupa vreo 35 de minute si ce credeti ??? Era si a doua liniuta pe el, tot pala ca deja se uscase testul, dar era acolo.
Liniuta se vede mai bine decat cea de pe testul de ieri, dar tot pala este. Mai fac si maine unul, sper sa nu se intample nimic rau astazi.
De maine intru in intarziere.....deci, pana in momentul acesta am 2 teste slab pozitive.

Sper sa ma alatur grupuletului vostru cat mai curand.

Va pup si va doresc sarcini usoare in continuare.

haide bebe vino la mami si tati.....te rugam

luna asta nu mai vreau sa declar nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Buna dimineata fetelor si bun venit noilor gravidute! Maryb tin pumnii sa iasa cat mai tari liniutele!

Eu n-am mai intrat de mult, am citit dar nu am avut timp sa raspund.

Am fost sombata la eco, aveam 6 sapt si 4 zile dupa calculele mele, dar lui doc i-au iesit 6 sapt si o zi. Gargaritza e bine, avea activitate cardiaca, e bine prinsa si avea CRL 5.8 mm Ne-a dat si poza!

Am vorbit si de operatia de acum 6 luni si a zis ca nu crede ca vor fi probleme, ar trebui sa ma straduiesc sa nu mai slabesc, chestie care nu-mi prea iese; de cand s-a instalat gargaritza am slabit 6 kile. Eu ma salvez de greata (care e foarte suportabila de altfel) cu batoane de cereale de la Nestle, fitness, chocapic, nesquik - au doar vreo 90 de calorii, fibre si absorb si sucurile gastrice.

Azi am fost la doctorul de familie si mi-a dat pomelnicul de analize, maine ma duc la recoltare iar din nou la eco pe 15. Ciudat, voi avea doar 9 s si 4 z, dar daca asa a hotarat doc...

Si sunt un pic bucuroasa pt ca am aflat ca doctorita mea de familie are si competente pediatrice si va prelua si copilul; ma bucr pt ca este o dulcica si o atenta si are si ea doua fete cucuiete mici.

Am scris mult, va pup si va urez o zi frumoasa si linistita azi.

Monica si gargaritza 7+

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Neatza fetele. Ada, Sim si Moniq vine ati venit si sa va dea Domnul sanatate si sarcina usoara.
Eu nu stiu ce sa ma mai fac. De 2 zile am inceput sa si vars Carne deja n-am mai mancat de vreo sapt si ceva. Ma mai puneam pe picioare cu salate de legume si niste fructe. Acum nici pe astea nu le mai suport. De ieri pap numa covrigei cu iaurt si nu pot spune ca pe astea le inghit fara probleme. Nu dorm bine, la servici de abia fac fata. Si park zicea una dintre voi ca are stari depresive. Si la mine la fel de cand cu greturile astea. Nu ma gandesc ca nu merge bine sarcina, daca e sa se intample ceva se intampla si daca ma stresez. Insa nu ma pot bucura de sarcina. Nu ma simt frumoasa sau atragatoare sub nici o forma. Nici nu-mi vine sa mai ies din casa. sper din suflet sa treaca perioada asta ca simt ca park corpul nu-mi mai apartine.

bujo 6+
album de nunta

Mergi la inceput