Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (65)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by ramonab

As vota dar nu stiu cum

32+

http://community.webshots.com/album/561373661vnDxfG



Cand intri in capitol, sa citesti, in susul paginii ai un chenar cu voteaza si cate stelute vrei sa dai. Selectezi stelutele si apoi apesi "voteaza". Simplu.

www.flickr.com/photos/10675576@N07/sets/" target="_blank">Noi 2 singurei

Cum creste motanica nostra

34+ bb PATRICIA ALEXIA

AMR 6 SAPTAMANI !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

quote:
Originally posted by AngeliquedeS

Hop si eu cu o intrebare.

Eu mai trag cu ochiul la mamicile de nov-dec si am mai citit pe acolo ca se intampla ca bebeii sa se mai ude tare si pe-afara (eu mi-am imaginat ca cu pampersi nu mai iese si afara - imi e rushine de naivitatea mea dar voua pot sa va spun ) In cazul asta nu se uda salteluta? Cu ce o putem acoperi/inveli? Am auzit de variante cu folie de plastic, dar atunci nu transpira bebe? Poate stiu mamicile cu experienta sa ajute si boboacele !

Pupici,
Angelique 35+ bb Viktor

noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...,
evolutie burtica , lucrusoare bebe, cum creste
Mare, Munte, Flori

AMR: maxim 5 saptamani!



Eu am vazut pe siturile pt bebei cearsafuri cu o parte din bumbac si una usor impermeabila.....sau poti folosi cearsafurile asorbante , am vazut la seni

30+
http://community.webshots.com/user/Ereena80?vhost=community

http://bd.lilypie.com/HmLbp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Hai ca eu scriam tot la capitolul trecut....

Sa dea Doamne- Doamne sa fie un capitol mai bun decat precedentul , care cred ca a fost cel mai negru de pana acum...

Alina023 , cred ca m-ai inteles gresit , eu ziceam ca mi-am luat trusa de epidurala + o fiola de Naropin ( asta fiind substanta anestezica , nu marca trusei...se vand separat ) Eram curioasa daca tu ti-ai luat aceeasi substanta , pt ca am vazut ca asta are un procent foarte mare de cazuri la care provoaca hipotensiune (39%) si greturi+varsaturi ( 27%) . Eu am deja tensiunea mica si nu stiu daca se poate folosi subst. asta la mine.Si nici nu vreau sa vomit pe masa de nastere...dar banuiesc ca efectele astea se pot contracara cu administrarea in paralel a altor medicamente . Despre marca trusei nu mi-a zis dr. nimic ...am luat Perifix facuta de Braun Medical din Cehia.

quote:
Originally posted by alina023

Gatta , nu ma mai ajuta neuronul. Stiu sigur ca nu am luat aceiasi marca de epidurala insa nu mai stiu cum se numeste cea pe care am luat-o eu. Cert este ca cea pe care ai luat-o tu nu este cea pe care mi-a spus doctora sa nu cumva sa o iau. Tie ti-a recomandat medicul marca trusei?




33+ cu Sara - Eliza
Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Mersi Irlandeaza, am votat. Eu nici nu am observat pana acum ca se poate vota, zuza nu?

32+

http://community.webshots.com/album/561373661vnDxfG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by laura_dimitris


Gatta, mie doctorul meu mi-a dat sa fac testul de toleranta cand a vazut ca am glicemia 91 !! Acum, chiar ma uitam pe analizele pe care le-am facut cand eram gravida cu dimitris si aveam glicemia 92 atunci... si nu am facut niciun diabet si am nascut un copil sanatos !!



Laura 29+ Eleni si mami de Dimitrakis 25.04.2003



Dar esti perfect in limite cu 91 , mie prima data mi-a iesit 115 , apoi 81 si 85 si nu mi-a zis nimik de testul de glucoza...nu stiu ce naiba sa fac , sa ma duc sa-l fac de capu' meu sau sa mai astept pana la urmatorul control peste 2 sapt , cand voi avea si rezultatele la ultimele analize si s-o intreb atunci daca e cazul sa fac testul asta...Atunci voi fi in 35 sapt , mi-e teama sa nu fie prea tarziu.
Mai e o chestie...am o pofta de dulciuri , ceva de groaza...Pana acum nu ma tentau de nicio culoare ,rar cand bagam o bucatzica de ciocolata. Acum dau gata o ciocolata mare in 10 min. si tot as mai manca

33+ cu Sara - Eliza
Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

anjelik, uneori scutecele nu sunt suficient de "incapatoare" sau nu sunt suficient de stranse, de unde si accidentele umede. dar exista pe saltelute un fel de cearceaf protector: bumbac pe o parte, cauciucat pe cealalta care previn scurgerile pe saltea. sunt grozave daca te gandesti ca bebe regurgiteaza, mai scuipa, mai saliva...eu am avut la bruno si le-am pastrat pt sacha, si sunt bune, si de transpirat...pe orice saltea, daca ii e prea cald bebe transpira, ca e cu cearceaf de protectie, ca nu.

miri_mik 32+
www.webshots.com/user/mirimik" target="_blank">bebe sacha si bruno

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://bd.lilypie.com/25XKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

Angi, eu am luat preventiv niste cearceafuri absorbante (se pun sub asternut) pentru bebe, si pentru la spital sa am cateva daca eu stiu am sangerare mai naspa, mi-e jena sa mudaresc saltelele... nu aa luat cine stie ce marca, mai ales ca la varsta asta de la bebei nu poate curge prea mult pipi... pentru cei mari, care mai fac noaptea in pat, e alta poveste...

Monica 33+ cu Serban

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by AngeliquedeS

Hop si eu cu o intrebare.

Eu mai trag cu ochiul la mamicile de nov-dec si am mai citit pe acolo ca se intampla ca bebeii sa se mai ude tare si pe-afara (eu mi-am imaginat ca cu pampersi nu mai iese si afara - imi e rushine de naivitatea mea dar voua pot sa va spun ) In cazul asta nu se uda salteluta? Cu ce o putem acoperi/inveli? Am auzit de variante cu folie de plastic, dar atunci nu transpira bebe? Poate stiu mamicile cu experienta sa ajute si boboacele !

Pupici,
Angelique 35+ bb Viktor

noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...,
evolutie burtica , lucrusoare bebe, cum creste
Mare, Munte, Flori

AMR: maxim 5 saptamani!



Angi , nici io nu-s experta , dar iti zik ce-am vazut eu ca se foloseste...un fel de husa de saltea care arata ca o musama ...fatza dinspre saltea este din plastic , iar cea de deasupra , un bumbac scamosat , moale . Am vazut-o la Babyconfort la magazin , intru pe site-ul lor sa vad daca gasesc vreun link.

Uite aici link-ul :http://www.babycomfort.ro/index.php?cmd=show_product&id=171
33+ cu Sara - Eliza
Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlebig spune:

De cand cu stirea de la Spitalul Universitar am cam intrat in panica zilele astea. Deja ma gandesc serios sa strang un banut gramada si sa mergem sa nastem la un spital particular. Cel putin acolo stau fara grija ca nu am uitat sa dau bacsisul asistentei si sa-mi fac griji de tratamente. M-am mai interesat pe ici pe colo si deja m-au speriat cu ce am auzit. Ba ca, nu vin doctorii noaptea la nasteri si trimite doctorul de garda (sau mai rau, vreun rezident); ba ca, nasti cu asistenta/moasa si nu cu doctorul; ba ca, esti tratat cu aceiasi indiferenta chiar daca dai banu' chiar daca nu.....si multe altele.
Acum, intrebarea este: te mai accepta vreun doctor intr-o faza atat de avansata de sarcina?
Sunt tare confuza!?!

Asteptand barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Fetelor, sunteti niste scumpe, ca de obicei. Va multumesc mult de tot!

Pupici,
Angelique 35+ bb Viktor

noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...,
evolutie burtica , lucrusoare bebe, cum creste
Mare, Munte, Flori

AMR: maxim 5 saptamani!

Mergi la inceput