Cum te porti cu copilul sotului????- Help!!!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Dorinutza fetita stie ca vreti un bb? Nu se poate ca din cauza asta s-a stricat relatia? Poate se gandeste ca nu o sa o mai iubesti la fel.Sau cine stie, era doar o idee.
Scuze ca nu ti-am scris dar ma simt si mai rau, greata e la fel numai ca acum sunt si f obosita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorinutza75 spune:

Buna fetelor, Ada si sa stii ca pitica scrie deja scrisori catre barza, deci si ea doreste un bb in familie.Nu cred ca o afecteaza asta, cred ca s-au strans toate , faptul ca mama ei a lasat-o aici si nu o intereseaza soarta ei, scoala intr-o limba straina si lipsa de procupare a mamei ei vsv de situatia ei , atat la scoala cat si in familia noastra (eu daca eram in locul ei faceam cu nervii daca nu stiam cum e copilul meu dar vad ca ea nu are nici o reactie, daca nici nu o suna macar o data pe luna ). fetelor si multumesc Ada pt grija.cand te simti mai bine te astept pe mess.



Dorina si pitica terorista (Denisa )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Si eu cred ca ii trebuie timp sa se adapteze. Are mare noroc ca tu ii vrei binele. Ce motive are mama sa nu o sune mai des? Nu puteti sa sunati voi sau sa sunati pe internet? O luna e o perioada mult prea lunga pentru un copil de 10 ani sa nu vorbeasca cu mama lui.

Cred ca activitatile cu alti copii i-ar face cel mai bine. Poate dans, pictura, activitati care sa nu presupuna limbajul ca liant principal.

"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorinutza75 spune:

Multumesc fetele pt incurajari, adevarul este ca nu merge deloc bine , e chiar din ce in ce mai rau.Aseara fiind ziua ei, am pregatit tort si toate cele pe ascuns,am vrut sa-i facem o surpriza, tati a venit si el acasa (desi trebuia sa vina deabea vineri, el are lucrare la cca 200 de km departare si ramane acolo in timpul saptamanii) , toate bune si frumoase pana seara cand trebuia sa ne punem la somn.Atunci a inceput shoul: a inceput sa tipe si sa-i povesteasca lui tati ca "ea" (adica eu), i-a bagat pijamaua "X' la spalat si ea nu are cu ce sa se imbrace ca nu vrea alta pijama si de ce mi-am permis sa-i iau lucrurile la spalat fara sa o intreb, ca ea stie ca nu erau murdare.Fetelor, eu nu mai stiu ce sa fac, am epuizat toata rabdarea pe care o aveam si toate trucurile pe care le stiu.Am incercat in fel si chip sa-i fac pe plac dar asta deja ma pune pe ganduri, cum poti sa te superi pe o persoana care are grija de tine, gateste, spala, calca, face curat si face teme cu tine si merge la scoala pt tine si la medic si peste tot?Daca cineva are o idee care m-ar putea ajuta...............astept solutii.

Multumesc pentru rabdare fetelor si nu numai, pentru ca stiu ca sunt si barbati care au cont pe acest site, nu vreau sa exclud pe nimeni care m-ar putea ajuta cu un sfat.

Dorina si pitica terorista (Denisa )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Pai te superi pentru ca tu esti scorpia din cauza careia parintii nu mai sunt impreuna. Daca nu ai fi tu probabil in mintea ei familia s-ar reuni. Ce pot sa zic, pijamaua a fost un motiv de scandal, ca sa-i evidentieze lui tati ca tu nu stii sa ai grija de ea. Zau daca nu as fi scos pijamaua din cosul de rufe murdare sa doarma cu ea.

N-ai ce sa faci decat sa astepti sa vezi cum evolueaza lucrurile. Intereseaza-te daca au consilier psihologic la scoala.

"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorinutza75 spune:

Buna Clover, zau ca ma supar, pentru ca nu sunt eu "scorpia" din cauza careia s-au despartit parintii ei, scuze, dar daca ai citit inainte trebuie sa fi vazut ca eu nu am avut nimic de-a face cu asta, mama ei a plecat cu un alt barbat,decizia fiind a ei, eu am intrat in viata lor la ceva timp dupa asta.Asa ca , nu sunt eu "vrajitoarea rea" in toata povestea asta asa cum ti-ai imaginat tu.Pijamaua crede-ma ca i-as fi dat-o si eu din cosul de rufe, dar era deja spalata si intinsa la ora aceea.Merci, oricum , pentru sfat.E usor sa judeci, nu-i asa?Eu sunt cu constiinta impacata pt ca nu am despartit eu familia, asa cum vad ca se intelege mereu, "a , pai ea e de vina si vrea sa se inteleaga cu copilul?".
In povestea asta eu sunt cea chinuita din cauza unei femei demente care si-a abandonat copilul si acum acest copil se razbuna pe mine , fiind singura persoana disponibila.
As fi apreciat daca ai fi citit inainte sa ma judeci.

Dorina si pitica terorista (Denisa )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Eu cred ca Clover a vrut sa fie putin ironica, nicicum sa te atace. Ea dealtfel si precizeaza ca daca nu ai fi tu, "probabil in mintea fetitei familia s-ar reuni". Deci e vorba de cum sunt percepute convingerile fetitei vizavi de tine.

"Serviciile" de genul gatit, calcat, spalat, dus la doctor, facut curat nu reprezinta in ochii unui copil dovezi de iubire!

Insusi faptul ca reactionezi destul de agresiv la o presupusa critica demonstreaza ca si tu ai problemele tale si momentan iti lipseste calmul si linistea pt. a gestiona o situatie incordata in care "adversarul" este doar un copil, pentru numele lui Dumnezeu!!

Cu tristete am vazut ca deja o intitulezi "pitica terorista". Nu stiu cat de mult iti va ajuta atitudinea asta.


Felicia 9+

Poze cu noi si vacantele noastre
*****************************

IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorinutza75 spune:

Multumesc mult fetelor, dar asteptam sfaturi la problemele mele, nu critici.Felicia, referitor la ce-mi spui tu , "pitica terorista" e o forma de alint cu care ne adresam ei atat eu cat si tatal fetei, vad ca si asta este perceput rau de catre unele persoane.Apropo, sa stii ca eu nu sunt "inarmata si periculoasa" cum ma vedeti voi.

Dorina si pitica terorista (Denisa )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu am fost in aceeasi situatie cu tine, doar ca mama baietelului murise si intre noi e o diferenta mica de varsta(doar 7 ani)
sincer, copilul nu va fi privi cu ochi buni aparatia ta, pt ca lor nu le plac schimbarile.ori ea a vut poarte de cam multe schimbari intr-un timp foarte scurt, e f greu pt ea sa le gestioneze.
oricat te-ai implica, tot o sa gaseasca un motiv de scandal.

Nu ai alta solutie decat sa o iubesti f f mult si sa nu precupetesti afectiunea.
In cele din urma iti va multumi.
cred ca se simte si de tatic nitel abandonata, dacaspui ca el lucreaza la 200 km.
Pai tatl ei, singurul factor de stabilitate din viata ei, nu e in zona, normal careactioneaza.
Fii alaturi de ea si nu pune la inima fitzele.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorinutza75 spune:

Merci mult Sabina, ai dreptate cand spui ca ea foloseste acest comportament ca pe o metoda de aparare la schimbarile prin care trecem cu totii, mergem inainte cu rabdare, calm si dragoste, pt ca indiferent cat de rece este ea, eu tot voi incerca sa ajung la sufletul ei, nu voi renunta, pana la urma trebuie sa vada ca-i vreau binele si sunt aici pentru ca vreau si nu pentru ca sunt obligata, cand am hotarat sa fiu cu tati am acceptat "tot pachetul" si chiar am fost fericita.Daca ar fi sa o iau de la capat as lua exact aceeasi decizie, si anume sa fiu cu ei.

Dorina

Ceea ce nu ne omoara, ne face mai puternici. ( Friedrich Nietzsche )
***************************************************


Nu te enerva! Ia un ciocan mai mare!

Mergi la inceput