Pana cand moartea ne va desparti?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns egre spune:


pune si sare pt o casnicie cu gust, se poate gasi in librarii este f ieftina undeva la 11 ron.
este cartea care m-a facut sa gandesc normal, ca sa-mi salvez relatia si sa reusim ne bucuram unul de celalat, nu sa ma refugiez in grija pt copil ca sa nu ma cert constant cu sotul si sa merg cu drag acasa.
o recomand pt toate femeile, o sa va regasiti in ea de la prima pagina.
avem doar 1 viata, sa nu o risipim cu nervi, suparari si certuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sevenxmc spune:

Casniciile ideal nu exista. Ele apara doar in mass-media in special in filme. Omul contemporan petrece foarte mult timp in fata tv-ului si are senatia ca ceea ce vede e realitate...chiar daca ratiunea ii spune ca nu e el simte ca este real.De aici apar si asteptari peste masura de la partener sau casnicia ideala.
Fiecare trebuie sa lupte, uneori sa taca alteori sa pun piciorul in prag pentru salvarea unitatii date de Dumnezeu.
Am auzit de un studiu facut pe familii cu un singur parinte. E vorba de fetite crescute in familii cu ambii parinti naturali sau crescute de mama naturala si tata vitreg. Cele cu ambii parinti naturali le apare prima menstra la 13-14 ani. Celor cu tata vitreg la 11-12 ani. Au gasit si eplicatia: tatal vitreg emite feromoni...de fapt copilul si tatal vitreg se raporteaza unul la alatul ca babrbat si femei nu parinte copil.
Se pare ca este mai sanatos pentru un copil sa creasca intr-o familie in care exista si certuri decat cu un singur parinte sau cu un parinte vitreg.
Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

interesanta teorie,cea cu tatii vitregi,mi s-a zbarlit parul in cap
ma incadrez la categoria "fetita cu tata vitreg" de la 8 ani,anterior am avut,ocazional,tata biologic(parintii erau despartiti),dar in partea cu menstruatia,nu ma regasesc,a venit la 14 ani,poate conteaza si organismul fiecarei fete...
mi-e greu sa cred ca un barbat poate privi,prin aburii feromonilor,fetita de 12-13 ani a sotiei(implicit fiica lui vitrega)constient de...feminitatea eisper sa fie ceva instinctiv(de preferat un instinct reprimat)
la categoria caZnicie...
asteptarile mele "iesite din comun" sunt: sa nu ma insele,sa ma respecte,sa ne(mie si fiicei noastre)asigure un trai decent(eu tre sa stau cu bb-le,ca altfel as iesi in campul muncii,sa "dau cu sapa") si sa nu ma loveasca.
oare cer prea mult??? teoretic,cred ca as trece peste multe,ca sa aiba copilul meu o familie,iar prima palma primita de la sot va umple paharul si voi spune stop.
acum ramane sa vad cum stau cu practica,sper sa nu trebuiasca sa ma folosesc de...teorie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Izabella, "sa ne iubeasca" nu e pe lista?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Izabella, "sa ne iubeasca" nu e pe lista?

Isabela a spus bine "sa ma respecte".
Iubirea se termina odata cu luna de miere sau ceva mai mult, dar nu tine cat o casnicie.
Este important ce ramane dupa iubire.
Poate ramane respectul sau nu ramane nimic, si atunci apare dispretul si deceptia.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Izabella, "sa ne iubeasca" nu e pe lista?

Isabela a spus bine "sa ma respecte".
Iubirea se termina odata cu luna de miere sau ceva mai mult, dar nu tine cat o casnicie.
Este important ce ramane dupa iubire.
Poate ramane respectul sau nu ramane nimic, si atunci apare dispretul si deceptia.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Te contrazic, daca dispare iubirea si ramane doar respectul nu e bine...dar nu e bine deloc!Daca dispare iubirea, sotii sunt implicati intr-o caZnicie si atat, colegi de apartament care se respecta, nu se deranjeaza si nu simt nimic unul fata de celalat.Nu cred ca poti sa stai langa un om ani de zile numai daca il respecti.Dispare cu timpul indragosteala aia de la inceput in care te comporti ca o zuza (sau un zuz, dupa caz).E diferenta intre cei doi termeni, iubirea rezista ani multi daca fiecare a fost corect inca de ka inceput fata de cel de langa el, iubirea e liantul acela care face diferenta dintre un cuplu sau doar doi parteneri de drum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
.
Iubirea se termina odata cu luna de miere sau ceva mai mult, dar nu tine cat o casnicie.
]


As spune ca mi-e mila de tine, dar s-ar putea sa explodeze iar forumul asa ca spun ca te compatimesc.

O casnicie fara iubire e trista, oricit respect ar exista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sunny71

Te contrazic, daca dispare iubirea si ramane doar respectul nu e bine...dar nu e bine deloc!

Dispare cu timpul indragosteala aia de la inceput in care te comporti ca o zuza (sau un zuz, dupa caz).E diferenta intre cei doi termeni, iubirea rezista ani multi daca fiecare a fost corect inca de ka inceput fata de cel de langa el, iubirea e liantul acela care face diferenta dintre un cuplu sau doar doi parteneri de drum.

Poate intelegem diferit notiunea de iubire.
Eu ma refeream tocmai la iubirea aia de la inceput care "amorteste" ratiunea.

Admiratia pentru cineva vine din respect si eu nu o consider iubire.

Afectiunea pentru copii pentru parinti este o forma de iubire de alta natura, este un atasament.
Acea iubire-atasament poate fi si este si intre soti, dar ea nu exista fara respect. Nu exista iubire nici intre parinti si copii daca nu exista admiratie/respect.

Indragosteala o consider sex.
Deci despre ce vorbim?


Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
.
Iubirea se termina odata cu luna de miere sau ceva mai mult, dar nu tine cat o casnicie.
]


As spune ca mi-e mila de tine, dar s-ar putea sa explodeze iar forumul asa ca spun ca te compatimesc.

O casnicie fara iubire e trista, oricit respect ar exista.

Nu ai motive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Nu stiu definitii ale iubirii,nici nu mi-am batut capul sa aflu insa stiu cu siguranta ca zi de zi de 19 ani incoace am fluturi in stomac de cate ori il vad,ca dimineata abia a iesit pe usa si mi-e dor de el,ca seara cand ne asezam istoviti in pat nu pot adormi pana nu ma ia in brate,ca daca noaptea plec sa verific copiii se trezeste si ma cauta prin casa.
Nu este un romantic sau un bun orator nu imi inmoaie inima cu vorbe dulci ci cu dovezile lui de iubire care au ceva din stangacia si candoarea unui copil.
Toti acesti ani petrecuti impreuna ni se par putini si ne dorim sa mai traim impreuna cel putin pe atat.
Concluzia o trageti singuri.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

ce enumerasem eu erau necesitatile minime,care sa tina relatia pe linia de plutire o perioada...nedeterminata
iubirea e conditia de baza,dar,in ziua de azi,a cam devenit o asteptare "astronomica" de la partener, intr-o relatie cu vechime

Mergi la inceput