Mamici de mai-iunie 2008 (16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

quote:
Originally posted by Simonix

Bravo Cleo ! Minunat ! De-abia astept sa imi simt si eu bebelul ! Cam sper sa fie baietzel... dar toata lumea imi zice ca e fetitza hmmm ... nu stiu de unde isi dau ei seama. Si la teste tot fetitz iese. Vedem noi :)

Referitor la concediu de maternitate, inteleg ca fiecare are parerea ei, si in cazul Getutzei este foarte clar... Personal eu as vrea sa incep lucrul cat mai repede, nu din cauza banilor, ci pentru ca asa vreau io :D Si din fericire serviciul meu imi permite sa lucrez de acasa, deci o sa o iau treptat, cu mama langa mine pentru ajutor. Preconizez ca pe la 6 luni sa devin operationala 100% :D :D Cat despre bani - io habar nu am cum va fi in cazul meu, pentru ca voi avea un contract olandez cu posibilitatea de a plati taxe in Belgia, si deci voi avea asigurare in BE, unde voi locui din decembrie... mi se pare fff complicat. Revenind insa la situatia din Romania, mi se pare ingrozitor ce aud, ce costuri imense sunt si ce salarii... Si normal ca in asemenea caz ... as sta si eu acasa poate ... sau habar nu am ce as face. Cat despre bona, eu as dori sa imi dau bebele la bona si cat mai repede la gradi, deoarece as vrea sa vorbeasca cineva cu el franceza si sa fie cat mai integrat in mediul de acolo. Imediat cum voi reincepe serios munca, asta va fi solutia. Acum, ca o sa pierd anumite momente... oricum nu voi fi langa el/ea toata viata. Si voi avea grija ca momentele impreuna sa fie minunate :)
In fine, astea sunt planuri... poate imi schimb parerile :D Cine stie...

Saptamani de sarcina - eu am renuntat sa mai calculez prea mult, ca nu mai inteleg nimik :D Cred ca in saptamana a 14-a (cand ai incheiat 13 sapt) deja esti in T2... eu insa stiu ca bebe e mai mic cu o saptamana si deci nu inteleg prea bine ce inseamna asta ... se schibma si DPNul?

Pupi

Simona

http://bd.lilypie.com/C2Qrp2.png

http://picasaweb.google.com/s.vilau



Simonix, nu mai calcula. Io las medicul . El zice...el scrie...io iau dupa ce scrie. Si numar lunile pana la primul DPN. Oricum bb vine cand vrea EL, nu tu, nu tati, nu dr.
Cat despre...ce vom alege bb/job... tre sa gasim un echilibru. Daca noi suntem echilibrate si multumite...copilul simte - si ii va fi bine.
Ma duc sa iau o balantsa sa ma echilibrez.
E buna o matusha nascuta in octombrie??

15+ S-AR PUTEA soarele din viatsa noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onyxg1998 spune:

Salutare, burtici,

n-am mai scris de multicel, cu raceala asta care nu-mi da pace si o gramada de munca..... eh, in fine.
Vreau sa va spun ca si eu am simtit marti seara "fluturasul". Prima data nu mi-am dat seama ce se intampla, dar dupa aia am realizat si am fost foarte fericita!!!
Am fost la eco pe 23 si nu mi-a zis ce este. Ca inca nu s-au dezvoltat complet organele genitale pana la saptamana 13 (eu eram in saptamana 12) si ca posibilitatile sunt de 50% si ca nu poate sa-mi spuna.
M-am cam dezamagit, caci vroiam sa stiu ce este, desi, sincer nu cer neaparat sa fie fata sau baiat, vreau doar sa fie bine, dar totusi….
Mai ales ca la mine in casa, parerile sunt impartite: papi vrea fetita si Vlad (puiul meu drag de 7 anisori!) vrea baietel.
Apoi cineva m-a intrebat: “pe ce parte a miscat, stanga sau dreapta?” Sincera sa fiu nu am bagat de seama, cred ca era pe mijloc…
La eco mi-a spus doctora ca are 6 cm si ca totul este normal, nu se vede nimic iesit din comun, apoi ne-a aratat manutele, piciorusele corpul, caputul… era asa de dragalas….
Am facut si eu testul de ieri, si mi-a iesit fetita, si l-am facut si cu datele de cand l-am avut pe Vlad si mi-a iesit baietel, atunci, oare sa fie adevarat ca este fetita??!!

+15

Pupik de la Onyx si Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Ai mare dreptate Cleo - daca noi suntem fericite si reusim sa gasim o balanta (oare putem cumpara asa ceva ? :D :D daca nu, ideea cu balantzele existente in familie merge si ea hihi) si bebe va fi fericit :)

Simona

http://bd.lilypie.com/C2Qrp2.png

http://picasaweb.google.com/s.vilau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

Fetelor hai sa va zic cum e in Belgia cu concediul de maternitate (din cate stiu eu si Franta si Olanda au sisteme similare): 15 saptamani cu procent la salariu, prima luna 85%, a doua 75% si a treia 65%. Cand termini cele 15 saptamani bb are 3 luni si in mod normal il duci la cresa. Dupa aceea iti mai poti lua 3 luni (da, trei luni, nici un an, nici doi) concediu de ingrijirea copilului cu suma fixa care pentru RO pare mare insa aici e foarte mica, cam jumatate dintr-un salariu minim. Aceste 3 luni le poti lua ca atare sau imprasitate: 6 luni jumatate de norma sau 15 luni 4 zile pe saptamana. Ultima formula este foarte avantajoasa caci stai o zi acasa, ai numai 4/5 de norma deci brut mai mic insa impozit platesti mai putin si nu platesti cresa in ziua respectiva. La o belgianca normala ii iese ca si cum ar lucra full time.
Diferenta fata de Romania este ca sistemul de crese e bine pus la punct si exista persoane private autorizate care fac "mini crese" acasa la ele - o persoana are in grija 4 copii, e ca un fel de bona cu 4 copii in loc de unul. Fata mea e la o cresa acasa insa sunt mai multi copii caci si sotul si sotia sunt angajati in asta. Sunt verificati lunar de asociatia la care sunt afiliati prin control neanuntat: daca nu au copii prea multi, daca au mancare proaspata gatita, daca e curat, etc. Unde mergem noi e perfect, insa nu toate exceleaza.
Inca ceva: cele 15 saptamani ti le gestionezi cum vrei inainte si dupa nastere. Majoritatea aleg sa lucreze cat mai mult sa stea apoi acasa cu bb pana la 3 luni. Medicale nu se dau decat pe motive foarte serioase, nu exista sa mergi la doctor si sa iti dea o saptamana de stat acasa ca nu ti-e tie bine. Eu la prima sarcina am avut 3 zile de concediu medical toata sarcina.

Astia aici supravietuiesc si fac cate 2-3 copii. Si ies in weekend cu ei la terase si cumparaturi, ii duc in parcuri, au case mari si frumoase, mamele merg seara dupa servici la cursuri de spaniola si gatit si nimeni nu isi inchide viata dupa ce are copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Vad ca vorbiti de stati acasa cu copilasul. E greu sa spui de acum, fara sa fi avut experienta asta inainte, cat de mult ai sta sau ai putea sta cu el acasa. Eu am stat pina la 1 an si 2 luni cu el, cat l-am alaptat. Am vrut eu sa ma intorc la servici, si nu din pricina banilor, ca la mine compania imi asigura salariul intreg pe peroada concediului. Dar cand ma apropiam de un an deja simteam ca vorbesc singura pe strada, nu mai rezistam, voiam sa fiu si altceva decat furnizorul de lapte la orice ora, sa mai vorbesc si cu un adult, sa vad si alti oameni, sa fiu iar eu, nu doar mama piticului.

De pe la 10 luni am inceput sa caut bona, pe la 11 luni am gasit-o si pe urma am stat cu ea mai mult de 2 luni pina m-am intors la servici.

Statistic vorbind, in grupul de mamici de mai-iunie 2005, grupa lui Andrei, mai mult de jumatate din mamici s-au intors la servici inainte de 2 ani.

Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

www.dropshots.com/gabitzam2" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onyxg1998 spune:

Vad ca ati atins tema cu maternitatea. In Spania ai dreptul la 16 saptamani in total, dar trebuie sa iei cel putin 6 saptamani dupa nastere concediu, si in orasul in care sunt eu, nu sunt crese, sunt doar gradinite pentru copiii care deja merg in picioare. Eu am de gand sa raman la munca pana cand implinesc 8 luni de sarcina si apoi sa-mi iau prenatal. Dupa ce am terminat post natalul, vreau sa cer somaj pana se face bb mai maricel, caci daca nu, trebuie sa angajez pe cineva sa stea cu bb si trebuie sa-i dau aprox. jumatate din salariu si nu prea imi convine. In primul rand, la firma la care muncesc eu, nu vor la jumatate de norma si apoi aici programul este impartit, este foarte nasol: de la 9 la 14 si de la 16 la 19, deci, efectiv stai toata ziua la munca. Sunt intr-adevar 8 ore, dar toata ziua. Si sincer, cand a trebuit sa ma duc la munca dupa ce l-am nascut pe Vlad, cand avea 6 luni, m-am simtit groaznic de parca l-as fi abandonat, desi stiam ca-l las pe maini bune cat de cat.

In Spania se socotesc pentru fiecar an muncit 4 luni de somaj, si eu am aproximativ 4 ani fara intrerupere, deci si daca am 1 an si jumatate de somaj si 4 luni de concediu post natal, tot ar fi bine.
Sincer, m-as intoarce la munca, dar la programul din Spania, as vrea numai jumatate de norma.

+15

Pupik de la Onyx si Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

alra, am inteles ca in USA e si mai rau. De aceea multe femei aleg sa renunte la job pana la varsta x.
Ce e de admirat- ca se gaseste o solutie. Ei pot...si noi putem.
Cred ca inca sunt multe pareri 'refractare' in Ro. Sa adaug aici: -parerea fatsa de creshe
-cum iei copilul cu tine la cumparaturi/restaurant/in aeroport- se viruseaza!!!

Hai sa nu o iau pe latura asta, a criticilor. Fiecare isi creste copilul cum poate. Si belgienii (si nu numai, am vazut si in concedii..oameni din toate europa) cauta lucruri simple, socializare etc. care fac bine si pt copilu mic.

Ce admir, si va multumesc, voi fetele de afara aveti solutii aplicabile si la noi. Poate ca acolo multa lume nu isi pune problema asta: de ce nu imi da statul/ploaia/vecinu....


P.S. Fete din alte alte meleaguri, ce solutii ati abordat? Ca nu aveti mama/matusha alaturi..no stop.



15+ S-AR PUTEA soarele din viatsa noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Alra - merci mult de informatii ! Ma intereseaza f mult Si mi se pare f OK. Nu cred ca as putea oricum sa stau acasa doi ani, mi se pare enorm. Cat despre caratul copiilor peste tot - zau, si polonezii sunt super: am vazut bebitzi mici mici de tot in varful muntelui, iarna, vara, efectiv nu se streseaza. Mamicile sunt mereu frumoase si aranjate, un bebe nu e o scuza sa te inchizi in casa si sa te lamentezi, sa nu mai lucrezi etc... iar aici protectia sociala nu e ca in FR sau BE, sunmt mai aproape de noi :D [un pic off topic le admir ff mult pe poloneze, cum reusesc sa fie asa de finutze si feminine chiar cand nu au bani si au o droaie de copii acasa - cunosc o groaza asa. Ca sa nu mai zic ca sunt cele mai frumoase gravidutze pe care le-am vazut !] Singura chestie, o mamica nu sta niciodata mai mult decat trebuie la serviciu, pleaca la fix.

E bine ca avem exemple si din alte parti pentru ca sincera sa fiu, ideea de maternitate etc aici in PL am inceput sa o privesc altfel. In RO mi se parea o povara... si din pricina banilor si din alte cauze (spitale etc...)

Pupi

Simona

http://bd.lilypie.com/C2Qrp2.png

http://picasaweb.google.com/s.vilau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

simonix, e si vb de atitudine.
CUm simt fiecare.

Am vazut familii cu venit f. mic, fericite, si oameni cu pra multi bani.. prea grabiti sa se bucure de minunea de zi cu zi, prea ocupati sa critice ce au.

ATITUDINEA.
cred ca polonezele se iubesc... pe ele insusi.


P.S. Simonix, daca vezi pe net, da si mie un link de rucsacii de munte, port bb cu structuri metalice, in care poti duce pe bb pe munte. AM vazut la altii, asta vara, dar inca nu eram insarcinata sa ma simt cu tupeu, sa ii intreb de unde i-au luat. M-am uitat cum sunt confectionati, sistemul de sustinere, de sprijin pe spate, etc. dar.. de departe.

15+ S-AR PUTEA soarele din viatsa noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Salut!!
Interesanta discutia despre drepturile noilor mame. sa va spun cum sta situatia aici si sigur o sa va simtiti mai bine toate fetele din Europa: aici ai dreptul la 6 saptamani concediu postnatal platit la 85% parca din salariu daca nasti vaginal si 8 saptamani daca nasti prin cezariana. Dupa asta solutiile ar fi:
- sa stai acasa daca salariul sotului poate face fata cheltuielilor ( rata la casa, la masina, etc)
- sa te intorci la lucu si bebe merge la daycare( cresa) sau la bona; foarte rare sunt familiile care au bunici in zona sau dispusi sa stea cu nepoteii ; cam asta fac majoritatea americanilor middle-class.

In cazul nostru( bine noi nu suntem americani..) mami e casnica pe banii.. taticului... Nu ca ne dau banii afara din casa dar e singura solutie si zau ca nu imi pare rau. Poate nu ne permitem nu stiu ce vacante fenomenale sau mai stiu eu ce dar nu as rata nici o clipa alaturi de papusica mea.





Cami 14+ & Sofia Alexandra(8 mai 2006)
poznewww.flickr.com/photos/40365301@N00/sets/" target="_blank">1 si 2 si filme1, www.dropshots.com/camiM" target="_blank">2



Mergi la inceput