FIV de toamna - III

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Buna dimineata fetelor, o zi super si un sfarsit de saptamana cat mai placut va doresc.

Denisa bine ai venit printe noi, Karula ti-a descris cum se face aici fiv-ul, iti doresc din tot sufletul sa reusesti si mult mult curaj si rabdare.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Buna fetele!
Va doresc un week-end placut.


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Este o regula generala sa se dea Diane35,Mie mi-a dat pana sa stie ca eu am chist.Apoi pe ciclu s-a vazut ca am un chist,acum la ultima consultatie a zis ca nu mai e chistul,dar sa vad ca mi-e cam teama ca,in ianuarie m-am operat de un chist si sper ca ovarul avela sa nu mai produca si alt chist macar pana imi ia ovulele.Aici asa se procedeaza iti faci singura injectiile timp de 11-13 zile in fiecare zi,nu spun in necunostinta de cauza si pe mine m-a cam mirat,dar asa se face.Este adevarat se da ceva aseara m-am uitat cu atentie pe foaia de tratament care mi-a dat-o acasa si scrie intradevar de niste medicamente cam cum ai zis tu,dar le zice cam asa 1.Crione/PVK/Utrogest,2.Progesteron Amp.,3Progynova 2mg tbl.Pe foaie mai scrie si ca ar trebui sa mananc mancaruri care contin albumina.Asta chiar ca nu mai stiu ce rol are.Nu stiu dar nemtii au alt stil.Nu ma mai pot schimba in alta parte,aici nu prea merge ca la noi,in plus eu stau deja la 50 de Km de clinica unde in faceFIV,este foarte greu eu am aici si un catel pe care nu prea pot sa-l las singur.Sotul meu ma bate la cap sa duc catelul in Romania,ca se v-a imbolnavii copilasul(copilasii)de la el.Eu am citit ca daca te speli tot timpul pe maini,nu prea ai cum sa patesti ceva.Hai sa va povestesc ceva despre care nu va vine sa credeti ca la nemti se poate asa ceva.In ianuarie cand m-am operat de chist,m-am trezit pe masa de operatie de doua ori.Am tipat ingrozitor a fost o senzatie tare nasoala sa te trezesti sa sa-i vezi cum umbla in tine.E greu sa rezist stresului;mie tare frica ca nu se va putea prinde din cauza stresului.Acum cam clocotesc si se pare ca pe zi ce trece e mai greu.Nici in somn nu ma lasa.Daca i-au ceva antristres imi poate cauza la o viitoare sarcina,macar pe baza de plante?Poate are cineva vreun remediu,care l-a practicat si binenteles nu i-a facut rau.Va multumesc mult,ca sunteti alaturi de mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Mai Denisa, pai asta era trat de dupa ET... Stai linistita ca stiu ei ce fac. In privinta catelului parerea mea e sa nu-l dai nicaieri, te ajuta la moral si igiena stricta e tot ce trebuie sa faci si sa-l pastrezi daca ti-e drag. Eu am pisica (mai rau) si am hotarat sa o tin dubland igiena care si asa era exagerata. Dar nu-mi schimb viata mai mult decat imi e deja schimbata.
Stiu prin ce treci, crede-ma, dar singurul remediu sunteti doar voi doi. Eu am reusit ca dintr-o gaura neagra si imensa in care ma aflam sa ajung pe linia de plutire si chiar mai sus prin luciditate si vointa. SE POATE!!! Si apoi suntem noi aici. E fantastic de important sa te linistesti. Procedura in sine nu e mare filosofie, doar increderea in tine si in medic sa functioneze.
Tine-ne la curent si intreaba orice prostioara iti trece prin cap.
Cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Denisa draga mea incearca sa te linistesti, trebuie sa fi f.relaxata, stresul nu face bine, incearca ca sa controlezi.
Uite eu am facut 2 fiv-uri si n-am reusit si acum incerc iar in toamna, deci nu mi-am pierdut speranta de a fi mamica, am avut si eu ceva emotii dar mi-am spus: ce o fi o fi, eu am stat 14 zile la pat, fara sa fac nimic, fara sa ma stresez prea mult, nu trebuie sa te gandesti tot timpul sau prins sau nu, sa incerci sa faci abstractie de asta (stiu ca este usor de zis dar greu de facut), dar daca ai incredere in dr.tau si sotul alaturi de tine sigur ai sa faci fata stresului. Eu dupa primul si al doilea esec am zis ca o iau razna, dar sotul meu m-a sustinut ca si fetele de aici (le multumesc din suflet) si uite ca mi-au redat iar curajul si increderea de a merge mai departe.
Si aici injectiile ti le faci singura, adica la un spital sau o asistenta.

Te pupic si te asteptam aici, suntem alaturi de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Iti multumesc din inima Karula,mai ajutat enorm.Este adevarat am un canichie care de 4 ani m-a tot consolat.Am trecut prin multe Am facut 3 operatii la laparascopie,2in Germania(una exrauterina cand de fapt ma dusesem pentru operatia de chist,iar a doua pentru insusi chstul)Trompa care avusesem extrauterina,nu se mai poate face decat la microchirurgie,adica mai vroiam sa-mi faca inca o oparatie,dar au zis ca pot sa fac si FIV,iar cealalta trompa ziceau ca mi-au desfundat-o,dar...pana la urma tot Fiv a ramas.Ce ma streseaza cel mai tare este ca de 1ianuarie vor sa se plateasca Fiv-ul aici,acum nu se plateste decat coservarea 1000 de Euro,de la 1 ianuarie cica se va plati 5000,pentru procedura.Eu sper sa nu voteze legea.De 8 ani tot incerc ,mai exact de la 21 de ani cum am 29,fac 30 in Decembrie si mi-e groaza daca nu reusesc.E adevarat cu moralul sunt la pamant,inchipuieti ca am sperat in fiecare luna ca voi ramane pe cale naturala,nu mi-am pierdut speranta iar acum chiar mi-a crescut putin speranta,dar mie greu sa trec peste stres,milioane de ganduri imi trec in minte numai cu privire la vitro si cel mai rau e sa nu sti exact cum este in sine procedura aici,ca in Romania m-am cam lamurit.La voi am inteles ca dureaza 4-6 saptamani stimularea asta se face in fiacre zi?Sau cum?Unde se fac injectiile tot in burta?Injectia care mi-a fact-o era cica pentru reglarea cilului si pentru endometrioza si ceva de pregatire a uterului.Eu Slava Domnului ca nu am si endometrioza.Cel mai rau este ca nu sti ce iti gasesc in interior si se poate complica tot timpul,pot aparea complicatii si din cauza asta mie mai rau frica.Mi-a dat de o luna de zile fier cu acid folic,dar se pare ca am ameteli cam mari de doua zile,o fi ca imi vine beleaua,o fi de la anticonceptionale, sau s-o fi saturat organismul de atata fier.Cert este ca mai am cateva zile de luat si pe urma iau numai acidul folic.Iti multumesc ca mai ascultat si mi-ai dat sfaturi acum ca sunt atat de singura si de stresata,intro tara straina fara romani e greu mai ales cand faci FIV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Mai copilule speriat, nu-i dracul chiar asa de negru... Mi-am adus aminte ca pe prospectul fiolelor pe care le-am facut eu scria ca se pot face in mana (subcutanat), in fesa (intramuscular) sau in burta. Deci cum iti recomanda dr. asa faci. Eu am facut ~100 de fiole (cate cinci zilnic, in aceeasi injectie). Nici nu le mai simteam.
Mi-ai luat-o inainte, tocmai voiam sa te intreb cat costa acolo procedura. Eu am dat cu tot cu tratament cam 5.000$, dar congelarea e gratuita la clinica unde merg eu. Nu se compenseaza nimic...
Hai ca usor usor o sa te linistesti. N-ai o brosura de la clinica unde se descrie exact procedura? nu cred sa difere asa mult de Romania. Doar nr. embrionilor implantati e mai mic acolo. Si stimularea in Romania e mai agresiva.
Ai grija de tine si de catelus... deocamdata, ca in curand vei mai avea grija de cineva...

Mergi la inceput