FIV de toamna - III

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Tumpi, iti dai seama ce creste pipota-n noi ca ne-ai ales sa-ti tinem companie... Sa-ti fie clar ca nu te primim pentru subiectul in sine!!! Esti doar "membru onorific" si speram sa nu te plictisim. Creste gasca la Niculescu, Pia. Nu mai esti singurica.

Gabi... sportul asta cu carat noroi din beci te ajuta sa arati pe plaja... mama-mama!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Bine ai venit Tumpi.Eu voi face toate analizele aceasta luna inclusiv cele infectioase:toxo,chlamydia...ma rog la Dumnezeu sa fie bine!

Te pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Salut Tumpi. Normal ca esti bine venita aici.
Gabitza eu sunt in pauza pana in octombrie. Asa am hotarat ca sa imi incarc bateriile. Oricum in august Ancar e in concediu dupa cate stiu eu si in septembrie sunt eu.
Va pe toate.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Ancuta am inteles acum cum sta treaba. Distractie placuta la nunta.
Eu am sa merg dupa 15 sept. sa vb.cu ei, sa-mi procur injectiile si sa stabilim totul. Pana atunci astept concediu, fac rost de bani etc etc.

Gabito n-am cum sa vin de pe 6 aug.la mare, eu intru in CO dupa 18.august si pe 20 cred ca o sa plec la mare, imi pare rau dar n-am cum sa vin si ca nu ne putem intalni.

Tumpi bine ai venit. Da dr.Niculescu si toata echipa vor fi in co in august, deci ne vedem prin sept.pe acolo. Doamne ce aglomerat o sa fie cred.
Da Ralu vad ca nu mai sunt singurica...hihihi si cred ca am toate sansele sa ma vad cu fetele pe holurile spitalului.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Fetele multumesc de primire.
Pia eu pt. inceput voi merge la el la cabinet, dar sper sa ne intalnim.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Buna fetelor.Sunt noua pe aici.Fac pentru prima data FIV si il fac in Germania.Sunt nelamurita cu multe probleme si aici nu ma descurc.Nu stiu cum se procedeaza in Romania,dar in Germania lucrurile stau cam asa:In a doua zi de menstruatie de cheama la control ecografic si iti i-a analize.Apoi in a 3 zi incepi anticonceptionale Diane 35.In a 14 zi de cand incepi anticonceptionalele iti face o injectie in burta,iti i-a iar analize si iar control ecografic.Aici controlul ecografie este numai vaginal.Ce nu ma lamurit pe mine ce rol are injectia asta din a 14 zi?M-a pus sa beau lichid mai mult de 2-3 litri pe zi,dar nu mi-au zis si de ce?Ce rol are lichidul cu vitro?Acum trebuie sa imi vina din nou menstruatia cam peste 3 zile si in a 3-a zi ma duc din nou l-a control ecografic si imi i-a iar sange.Acum zice ca o sa-mi dea injectii hormonale de facut 11-13zile.Eu fumez si nu stiu daca injectiile se inteleg cu tigarile?Am inteles ca ovarele nu mai produc asa multe ovule din cauza ca injectiile hormonale nu se pupa cu tigarile.Poate stiti ceva.Eu incerc sa fumez cam 5 tigari.Apoi am auzit ca in Romania se da pentru tinerea sarcinii Gravibinon.Aici am inteles ca nu se da nimic.Are cineva idee daca iau Gravibinon am mai multe sanse sa tin sarcina?Trebuie sa le iau inainte de a-mi se implanta embrionii?Pot face rau daca iau fara acordul medicilor,caci aici nu s-a auzit de acest medicament?In Germania pana in 35 de ani nu vrea sa iti puna decat 2 embrioni,cica este lege,abia daca sunt conservati iti pune 3.Sansele de reusita aici sunt de 30 la suta,dar cu embrioni conservati sansele scad de la 30 la 15-17 la suta.Aici nu zic nimic de biopsie de endometru?E duresoara daca v-a trebui sa o fac si in mod normal cand trebuie facuta?In romania cat dureaza toata procedura ca aici in 2 luni termina totul?Va multumesc din suflet anticipat si o sa va tin la curent cu ce se mai intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Denisa, intre timp ti-am raspuns dincolo, dar mai adaug si aici ceva. Biopsia de endometru nici nu se face - eu n-am auzit. Aici, dupa dozarile hormonale si analiza bacteriologica se trece direct la stimulare care dureaza (in functie de clinica), 4-6 saptamani. Apoi punctia sub anestezie totala. La doua zile se face embriotransferul. Se pun mai mult de doi embrioni (pana la 4-5) daca ai de unde, restul se congeleaza, sau daca ai obtinut mai putini se pun 2-3. Am auzit ca in Germania ET nu se face imediat dupa punctie. Asa e?
Poti sa cauti prin paginile anterioare subiectul "Pia - cerere de detalii" si restul de subiecte care contin FIV in titlu. (Am muncit ceva la ele...).
Eu am facut punctia in martie, dar n-am reusit inca sa fac ET pt. ca au tot aparut complicatii. Sper sa reusesc in toamna.
Suicces si bine ai venit intre noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Am uitat sa-ti spun ca stimularea se face sub stricta supraveghere ecografica (intravaginal).
k.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Iti multumesc mult,mult de tot ca ma-i lamurit.Mi-a gasit un chst la mentreuatia trecuta si prima data am crezut ca din cauza asta mi-a dat Diane35,dar am vazut apoi ca la toata lumea le da anticonceptionale.In Germania ET,se face la 2zile,dupa stimulare.Ma cam uimesti aici nu am auzit de complicatii si nici ca nu s-a putut efectua ET.Sunt foarte stresata,ceea ce nu ar trebui,de aceea ma gandesc ca daca as lua Gravibinon(cica relaxeaza uterul)si chiar daca te stresezi am inteles ca reusesti sa tii sarcina.Aici nu mi-i s-a spus daca imi v-a da ceva(inca nu am ajuns in stadiul asta)si cu nemtii nu ma prea inteleg,de fapt eu nici nu stiu germana,sotul meu merge cu mine dar uneori nici el nu prea intelege.Deocamdata astept sa-mi vina beleaua si apoi sa ma duc in a treia zi,iar.Cat timp faci stimularea ovariana cu injectii hormonale in burta,te doare burta jos?Aici te duci la control abia in a 9 zi de cand iti da injectiile.Si pe urma nu mai stiu,stiu ca la 2 noaptea te cheama sa -ti recolteze ovocitele,iar la 2zile ET.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Denisa, nu cred ca-ti face toate injectiile de stimulare in burta, doar prima poate, restul... o sa te obisnuiesti, mai ales ca stii ca merita. M-am tot gandit si mi se pare totusi imposibil sa nu-ti administreze dupa un trat de sustinere. Gravibinonul este foarte bun dar cand sarcina este confirmata si exista iminenta de avort. Utrogestanul in schimb (oral si vaginal) este de fapt un progestativ care ajuta nidarea in endometru. E esential. Sigur vei primi ceva, cred ca n-ai inteles tu exact. Este totusi o sarcina obtinuta artificial care trebuie sustinuta artificial.
Mi-am adus aminte ca Ileana (din pacate sapt. asta lipseste de pe forum) a cautat pe net si a gasit in Germania o clinica de reproducere asistata al carei director e un doctor roman. Daca nu-i prea tarziu cand se intoarce poate iti da ea amanunte.
Incearca sa te linistesti, stiu ca e greu, dar poate te mai ajutam si noi sa treci mai usor peste asta. La mine complicatiile au aparut aiurea in tramvai... Am fost singura care am patit asa ceva, deci nu-i o regula. Pana iti scriu fetele, iti spun eu ca sa te mai "intremezi" cu moralul: Gabid are o fetita obtinuta din primul fiv, dar cu embrioni congelati (ea este certitudinea noastra aici), Pia a ratat de doua ori dar acum incearca in toamna, iar eu, asa cum ti-am zis, sper sa fi terminat cu peripetiile si in toamna sa pot face ET. In cazul meu, sotul are oligoastenospermie, eu eram OK la inceputul tratamentului pt. fiv.
Cred ca e tare frustrant sa nu te poti intelege cu medicul tau, dar cauta sa afli singura de pe net ce inseamna fiv si ai sa te simti mai bine cu cat vei fi mai informata.
Si eu m-am gandit ca ti-a dat Diane pt. chist, dar daca zici ca e practica generala, inseamna ca asa se face acolo: mai intai odihnesc ovarele in vederea suprasolicitarii lor ulterioare.
Ai grija de tine si vino cat poti de des aici.
k.

Mergi la inceput