Broaste testoase de apa

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Cerasella, avem si noi tot un baietel si tocmai ce a iesit din covalescenta. Iti pot spune ca am cautat destule informatii si ce am considerat eu ca si bune (adica se repetau) sunt:
- neaparat bec cu UV (broscutul nostru din cauza asta s-a imbolnavit, pt ca n-a avut: eu i-am tinut lampa cu bec normal care nu l-a ajutat deloc, ba chiar i-a supraincalzit apa si i-a facut rau), tinut la 25-30cm oblic - dupa ce i l-am luat iese frecvent si face plaja
- ii dau sa mamance o data pe zi, dar in alt vas (ca sa nu murdareasca cel in care sta) ai insa grija sa fie apa la aceeasi temperatura ca sa nu faca soc termic
- dupa ce am incercat uscaturile din pet shop, am trecut la peste si carne de vitel crude (le tai bucatele ff mici si le bag la congelator intr-un sul subtire - am pt cateva luni cred), o lasi 15 minute si o muti la loc
- daca ai apa cu clor (de la robinet) trebuie s-o lasi la decantat o zi sau chiar sa o fierbi inainte (clorul ii face f rau)
- e bine sa-i iei si un termometru (costa 7 lei cred), iar eu ii reglez temp apei apropiind sau departand vasul ei de calorifer (nu stiu ce o sa fac cand o sa opresc centrala definitv, dar vedem noi, se pare ca nu scade apa sub 23 de grade, ceea ce e bine)
- eu ii schimb apa cam la 3-4 zile (mai ales pt ca nu-i dau sa manace acolo) si in apa curata ii pun si 1 picatura miiiica de albastru de metil.
- boala cea mai frecventa este conjunctivita, se rezolva relativ usor, se face de la curent, apa prea rece sau prea calda (eu am tratat-o cu floxal - solutie oftalmica de uz uman, pt ca n-am avut incotro, s-a imbolnavit in vijeliile de 8 martie si dr nu mi-a dat multe sanse)
- daca scoate sunete nu e bine (am aflat si eu dupa ce i-am povestit distrata doctorului ca broscul meu ciripeste) - inseamna ca are pneumonie - si asta e destul de grav - i-a administrat 2 injectii in decursul a 2 zile cu antibiotice. In tot acest timp n-a mancat - 10 zile, dar dupa tratamentul cu Floxal si-a revenit complet si acum mananca de ne sperie.
- mai exista un ulei cu vit numit Elixir care cica e f bun pt broaste (ochi, carapace, pe mancare) dar eu inca n-am gasit
- cand ii schimbi apa trebuie s-o speli si pe ea (el scuze), ai grija la temp apei, freci carapacea cu o periuta de dinti (nu a ta) pt ca naparleste si vei vedea solzi.
- nu-i place cu burta in sus (chiar deloc, pt ca se asfixiaza), poate transmite destule boli la om, asa ca manevrarea cu precautie, mai ales de catre copii si urgent apoi spalat pe manute
Dupa cum vezi, am ajuns 'experta' in broaste, dar n-am avut incotro, si cum Memoc face parte din familia noastra, cine crezi ca infrunta viscolul cu brosca'n san de ziua femeii???
Daca te mai pot ajuta, cu drag

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta75 spune:

Buna ziua, Am si eu o intrebare, stie cineva cum se creste o broscuta de marimea unei monede de 50 bani, pe care am gasit-o in curtea casei. Mentionez ca stau langa un lac si cred ca e de apa. E mica si neagra cu coada lunga. O tin intr-un bol de plastic care are un fel de insulita dar nu vrea sa manance (i-am dat mancare de broscute de la pet shop). E mai bine sa o tin afara in curte? Sa ii amenajez un spatiu cu apa si nisip?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Citat:
citat din mesajul lui danuta75

Buna ziua, Am si eu o intrebare, stie cineva cum se creste o broscuta de marimea unei monede de 50 bani, pe care am gasit-o in curtea casei. Mentionez ca stau langa un lac si cred ca e de apa. E mica si neagra cu coada lunga. O tin intr-un bol de plastic care are un fel de insulita dar nu vrea sa manance (i-am dat mancare de broscute de la pet shop). E mai bine sa o tin afara in curte? Sa ii amenajez un spatiu cu apa si nisip?

cel mai bine cred ca este sa o duci in mediul ei natural, la lac adica

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput