Mamici de noiembrie- decembrie (115)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anne_Ma spune:

Fetele, sa ne spuneti si noua ce pompa de sani sa ne cumparam, ca sunt o groaza pe piata!

http://bd.lilypie.com/1DJtp3.png
34+ Ioana
AMR 27 de zile pana la cezariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

RGE, l-as pune pe bb la san (chiar mergea super bine pana acum!), doar ca daca eu am probleme - s-ar transmite si la bb! Asa ca mi s-a recomandat de neonatolog sa astept cu alaptatul. :(

Maria - 3 NOV 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

quote:
Originally posted by Sheritra

Fetelor bafta multa si de la noi, multumim de galerie!
Am ajuns de vineri acasa, vesele si voioase, operatia a fost floare la ureche fata de ce ma asteptam, dar fff emotionanta, am plans de fiecare data cand mergeam la alaptat si-o vedeam cum dormea ea singurica in patutul ala mic.
Cand am vazut-o in timpul operatiei am murit si-am inviat intr-o clipa, viata mea s-a schimbat radical, nu stiu de unde a putut aparea atata iubire intr-o secunda, dar este acolo puternica si creste pe zi ce trece.
E un miracol ce se intampla acolo in sala de nasteri, devii regina si vasal supus si nici ca mai are altceva importanta in afara de comoara din brate care-ti recunoaste vocea si intoarce instictiv capul spre tine cand te aude.
Nasteri usoare si sa va traiasca comorile

Shery si inimioara Alesia (+1 sapt)

Alesuta



Ce frumos ai povestit..... M-am uitat si la poze, ai o fetita perfecta (ptiu, ptiu, sa nu se deoache ). Sa fiti sanatoase amandoua!!

Oana 33+ Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Vasari, dar de ce sa nu ai voie sa-l pui la san? Poti sa ai si febra, nu conteaza, nu-i face rau la bb! Altfel sa nu dai intr-o mastita!

Eu personal in locul tau l-as pune la san, dar desigur e alegerea ta!

Oricum, bine ai venit acasa si acomodare rapida!

Adina 33+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

Am si eu o intrebare: se poate lua carbune medicinal? Pt arsuri? Sau trebuie sa vorbesc cu doctorul?

Oana 33+ Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

quote:
Originally posted by adinag

Vasari, dar de ce sa nu ai voie sa-l pui la san? Poti sa ai si febra, nu conteaza, nu-i face rau la bb! Altfel sa nu dai intr-o mastita!

Eu personal in locul tau l-as pune la san, dar desigur e alegerea ta!

Oricum, bine ai venit acasa si acomodare rapida!

Adina 33+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)



Adina, sunt deranjata la burtica si dr mi-a recomandat sa astept pana-mi trece. Nu prea am ce alegere sa iau, pentru ca nu gasesc informatii de genul asta. Voua va recomanda altceva?


Maria - 3 NOV 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne_Ma spune:

Ancutz a ajuns astazi acasa?

http://bd.lilypie.com/1DJtp3.png
34+ Ioana
AMR 27 de zile pana la cezariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by dany2007

Fetelor voua vi se umfla picioarele????

Dana 34+ Luca-Rares
AMR - 6 Saptamani de stat in burtica.

www.flickr.com/photos/11543857@N07/" target="_blank">Poze cu burtica & BabyExpo si de la Marea Neagra










Si mie au inceput sa mi se umfle mainile si picioarele, e normal dupa sapt. 30, deci nu e neaparat de la sare. Cauta pe Google cartea Mama si copilul si vezi ce scrie acolo.
Mai sunt cazuri in care mainile si picioarele se umfla f. tare, la fel si fata, tensiunea f. mare , ameteli, dureri puternice de cap, si atunci e suspect de preclampsie si trebuie informat ,edicul imediat.

Citeste si aici :http://www.desprecopii.com/info.asp?id=sap32

Umflarea picioarelor este un lucru obisnuit in partea avansata a sarcinii, dar daca incepe sa vi se umfle fata, sa aveti dureri mari de cap, dureri de burta, stare de voma sau ameteala, vorbiti imediat cu doctorul. Puteti suferi de preeclamsie - o stare care trebuie atent monotorizata de medic.

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=SAP34


www.flickr.com/photos/10675576@N07/sets/" target="_blank">Noi 2 singurei

Cum creste motanica nostra

31+ bb PATRICIA ALEXIA

AMR 9 SAPTAMANI !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by Vasari

quote:
Originally posted by adinag

Vasari, dar de ce sa nu ai voie sa-l pui la san? Poti sa ai si febra, nu conteaza, nu-i face rau la bb! Altfel sa nu dai intr-o mastita!

Eu personal in locul tau l-as pune la san, dar desigur e alegerea ta!

Oricum, bine ai venit acasa si acomodare rapida!

Adina 33+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)



Adina, sunt deranjata la burtica si dr mi-a recomandat sa astept pana-mi trece. Nu prea am ce alegere sa iau, pentru ca nu gasesc informatii de genul asta. Voua va recomanda altceva?


Maria - 3 NOV 2007



Vasari, iarta-ma ca n-am intrat pana acum, am fost ocupata cu pitica...
Da, noua ni se recomanda sa alaptam copilul chiar daca suntem bolnave (bine, nu vorbesc acum de boli grave, ci gripe, febre, viroze, deranjari burtica...)
E mai bine pentru bb! Dar uite, ma uit inca o data in carte si-ti spun ce gasesc, da?

Adina 33+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Vasari, uite ca m-am uitat. Importanta e igiena mamei, adica sa te speli bine pe maini. In rest, laptele matern are oricum anticorpi care protejeaza bebelusul. Se alapteaza in continuare, ai grija numai sa bei lichide suficiente si sa iei ceva sa te stranga la burtica (ex.: banane, uscaturi de rontait sarate, mar ras si lasat pana se face maro, dupa care sa mananca incetul; poti lua si carbune medicinal). Si bioflorin, daca se gaseste, e bun.

Ai grija sa nu dai altfel in alte probleme!

Adina 33+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput