Urmatorul pas in vederea obtinerii sarcinii - 3

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angiVa spune:

Am si eo intrebare pt. voi, deoarece observ ca aveti o vasta experienta in monitorizari eco si in tratamente de stimulare. Mai intai sa va prezint situatia: luna trecuta situatia se prezenta f. bine (adica in ziua a14-a foliculul era ok endometrul la fel, am primit un Pregnyl de 5000 unitati, si am facut incercari , plus tratament cu Utrogestan, acid folic, magneziu), ... din pacate fara rezultat.Luna aceasta in a 8-a zi de ciclu, la eco nu s-a observat nici un fel de "activitate" ovariana.
Acum urmeaza si intrebarea mea: din experienta voastra, credeti ca e posibil ca ovarele sa produca ceva mai tarziu foliculi?? Poate avea vreo influenta si tratamentul hormonal de luna trecuta (Pregnyl + Utrogestan)? ...

angi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Victoria, traiesc foarte bine pana la 72 de ore in caile genitale feminine.Nu e nevoie sa zilnic.
Anis,multumesc ca ai cautat in carte.O sa-l mai intreb pe doctor ca tot ma duc azi (iar!!!!) la eco.
Despre listeria habar n-am.
Cred ca ideea cu vacanta e minunata.Lasa naibii analizele,ecografiile,intrebarile,presupunerile,framantarile...si du-te in vacanta.Poate se intampla minunea daca esti mai relaxata.Si daca nu...oricum revii cu forte proaspete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Angi,sigur e posibil ca foliculul sa se maturizeze mai tarziu.
Nu stiu daca neaparat de la pastile.Da' n-ai zis daca ai mai luat si luna asta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiVa spune:

quote:
Originally posted by Jasmine

Angi,sigur e posibil ca foliculul sa se maturizeze mai tarziu.
Nu stiu daca neaparat de la pastile.Da' n-ai zis daca ai mai luat si luna asta ?



Multumesc de raspuns!
Luna aceasta n-am primit nici un tratament inca. Mai trebuie sa merg in ziua a 12-a la eco, sa vedem daca se pun pe treaba ovarele... Daca nu, nu stiu inca ce va urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Multam fain, Jasmine, am scapat de o grijaSi pentru ei nu cred ca e bine zilnic, am inteles ca e nevoie de tot 72 de ore pt. refacerea 'materialului". Sotului meu i-a recomnadat dr. chiar pauza totala pina in momentul ovulatiei, ca sa aiba "munitie" multa si de calitate. Voi ce stiti?

V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Asa e cu pauza asta pt refacerea .Eu am fost alaltaieri la eco si mi-a zis sa facem pauza cu pana azi cand merg iar sa vad ce mai face foliculul.Probabil ca azi o sa-mi dea liber la .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Si, spune, ce a zis dr.? Cum stai? Iti tin pumnii.. Dar ce dr. intelegator ai, iti face eco din 2 in 2 zile? Si cat te costa?

V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Victoria..eu cand am zis sa lasati ...."clubul babelor in pace'....m-am referit sa nu mai faci diferente ca una e mai tinerica sau alta nu stiu cum.eu am mai incercat asta.....si mi-a sarit forumul in cap.Eu zic ca toate suntem tinere atat timp cat ne dorim un bebelus!
Si plus de asta..o sa-mi fie "jena" sa ma intalnesc cu voi....pt ca deja ma faci sa ma simt vinovata....ca am ceva mai putini ani!

Sincer ..ma deranjeaza asta....acum imi pun 40 in buletin...eee si va intrec

Pe de alta parte....si eu am facut eco din 2 in 2 zile...eu o faceam in cadrul spitalului si nu era asa de scumpa....



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Anis draga,

Eu imi cer scuze daca am scris ceva care sa te deranjeze, cu nici un pret nu as vrea sa te supar, pe tine sau pe oricare din voi!!!!!!!! Avem si asa destule pe cap, in viata de zi cu zi, ca sa ne mai facem zile fripte si pe forum. Eu am vrut doar sa facem haz, si atat... Daca am deranjat pe cineva, imi pare rau. Eu am vrut sa spun ca ma simt bine in pielea mea, de cati ani are, si ca efortul de a face un copil e la fel de mare la orice varsta, atunci cand iti doresti cu adevarat.

V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Ai vazut?
Hai sa ne impacam cu toatele si sa nu mai vorbim atat de varsta.
Ca avem de ce vorbi!



AniS

Mergi la inceput