Mamici de Martie-Aprilie 2008 (36)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Teo e trista povestea ta....dar uite ca totusi acum merge spre tine. Curaj!

15 cu posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Teo, povestea ta a fost grea, cu emotii si lacrimi dar uite ca tu si bebe sunteti niste invingatori! Mergi inainte cu fruntea sus caci totul va fi bine cu baietelul tau.

Frumoase pozele tale si tu de asemenea esti o frumoasa!

CLAU 22 + cu Rebecca

mamica de Razvanel si acum de Rebecca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Ce frumos ati povestiiiit! m-a apucat tremuriciul!
la mine nu a fost asa romantic, ca eu mi-am vazut liniutele in cosul de gunoi prima data!! v-am zis, eu ma simteam ciudat din a 5-a zi de la conceptie, o foame bonava, parca aveam gaura in stomac, si ameteli. deci da-i cu testele. cand am vazut ca nici in ziua de ciclon n-a venit linia a 2-a, mi-am zis clar, dupa ciclu ma duc la doctor, ca sunt bolnava! am aruncat testul in graba in cosuletul de gunoi din baie, da numai s-a infipt intre capac si restul cosului, mi-am bagat picioarele, mi-am zis ca nu mai are rost sa fac vreun test. a 2-a zi dimineata, cujetam io pe buda (oricum, bine ca stateam jos), cand.... vad testul intors spre mine acolo in cos, exact cu partea care trebuie. mai sa fie... vad inca o liniuta palida! de nu m-am holbat din pozitia aia... m-am frecat la ochi, ce sa mai, 2 linii! deci eu, unul din cele mai cruciale momente din viatza, l-am trait stand pe wc! m-au trecut toti fiorii... bine, nu mai zic ce caraghios a fost randunoiul cand m-am dus si l-am trezit cu testul si i-am zis ca avem 2 liniutze si el nu stia ce inseamna asta!! dupa aia i-am zis - e cu ochi!!! el: ce? cine?? nu stia nici expresia! aolooo apoi dupa ce s-a prins, a ramas masca! el si-a dorit dintotdeauna copii, spre deosebire de mine, care doar de 1 an mi se trezise ceasul. ca sa nu mai zic ca teoretic nu trebuia sa raman, daca nu ovulam devreme. e singura explicatie de am ramas. am lasat secul (cu tot ce trebuie) inainte de postul Sf Marii, ca nu voiam sa concep in zi de post/sarbatoare si era prea devreme dupa mintea mea pt un final asa frumos. Si uite asa s-a prins dupa prima luna in care nu ne-am ferit de bb.


ps: bitza, noi acolo lasam in jur de 5-700 000 lei-si mancam mult. iti recomand daca iti iei tabule, sa ceri lamaia separat, ca o acresc mult prea tare, si daca iei cotlete de miel sau aripioare la gratar (alt delir!), sa ceri orez-care e f bun si mai sanatos, in loc de cartofi prajiti. si humusul e foarte bun. aoleoo ce salivez... si in loc de lipii cumparate, cerem din cele facute de ei, le aduc fierbinti si bombate. randunici, iertare!
noi nu facem niciodata rezervare, dar asta din cauza ca noi mergem in weekend pe zi, la cat mancam, sa digeram bine pana seara. daca mergi seara, poate e mai bine sa rezervi.

sovi 14+ saptamani cu sasha (de la Alexandru)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

kitzule , frumoasa povestioara!
teo pupici multi si pentru liniutele tale!
sovicule, asta e mama, nu trebuie sa fie totul acum numa'o romanta ... ba mie mi se pare chiar amuzanta toata treaba!

am venit si eu de la dulciuri - shopinng ... dezamagire totala ... adica a fost bun cremshnitul meu, dar nu era reteta originala, desi la cofetaria asta comunista de la mine se fac praji f bune, dupa reteta veche, frisca e frisca si tot asa !

acu mi s-a pus pata sa fiu sclabutza, sa ma imbrac fumos, in bluzite transparente si elegante si dantelate, cum am vazut acum la happy hour la luminitza anghel ... si sa fie sarbatoare ,ceva de si toata lumea veselita ...

m-a sunat si florinel (el, desi a terminat automatica in 2005 face acum masterul ) ca e la scolita si mai are un curs ... abia astept sa vina ... noi ne-am cunoscut tare frumos si as putea spune,acum ca il stiu si pe el, cumva neasteptat pentru felul lui de a fi ... si imi place tare mult sa-i ascult vocea la telefon, sa-mi aduc aminte de vremurile alea tare frumoase... love is in the air!

mami_papatot 17+

http://community.webshots.com/user/mami_papatot

Sunt cucoana-n casa mea!

http://images.amazon.com/images/P/B0000C2INM.01-A384KJXVVDRTP5._SCLZZZZZZZ_.jpg

http://bd.lilypie.com/24Mjp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

ma duc sa ma schimb din hainitele mele de strada, sa bag o salatica de cruditati, niste cartofiori natur la fiert si cand oveni florinelul sa faca niste gratrel din piept de pui ... ca de cand cu bebe, nu ma mai lasa sa pun mana pe carnitza cruda ...

pe urma poate reusesc pana vine el sa mai calc din teancul asta mare de hainitze ( din toate treburile gospodaresti asta este chestiunea pe care pot spune ca o urasc cu tot sufletelul ) ... oricum, in decembrie, vreau sa chem o tanti sa ma ajute sa fac curatenie generala ... numai bine, pana atunci e gata si cuierul ala, sa nu mai vad incaltarile prin hol, ca mor ... si din februarie, cred ca o s-o chem pe tanti macar 1 data pe saptamana ... mi-e rusine sa recunosc, dar parca nu mai fac fatza ... si ma gandesc ca atunci cu burtica mateva fi si mai greu ... vedem ...

mami_papatot 17+

http://community.webshots.com/user/mami_papatot

Sunt cucoana-n casa mea!

http://images.amazon.com/images/P/B0000C2INM.01-A384KJXVVDRTP5._SCLZZZZZZZ_.jpg

http://bd.lilypie.com/24Mjp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Mami papatot esti tu harnicutza, dar ai grija sa nu te surmenezi ca stii tu, nu face bine la bb
Sovi haioasa povestea ta cu cele 2 liniutze. A fost un mod foarte original sa afli ca esti insarcinata

15 cu posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Fetelor aveti toate niste povesti tare frumoase si emotionante. Sunteti niste niste dulcici!

Bebele meu s-a grabit tare mult. Din prima luna de incercari a prins momentul si a zis, gata, vin pe lume! Sa-l manance mama pe el de vrednicut!



Kya cu Victor

A inceput o mare dragoste

-------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Mami_papa, cheama pe tanti, de ce ar fi o rusine??Si eu am o tanti care ma ajuta o data pe saptamana (si musai ii las maldarul de calcat, ca si pe mine asta ma enerveaza cel mai tare). Nu cred ca e o rusine. cand trebuie, pun mana la orice fel de treaba; dar am un serviciu suficeint de greu ca sa am nevoie de ajutor (barem inainte, cand faceam garzi...aoleu, dupa 36 de ore de stat in spital eram moarta)
Sovi, ba sa stii ca eu iti votez povestea liniutelor ca pe cea mai originala!!
Teo2rina, uite ca ti-a iesit figura cu baietelul, dupa ovulatie, cunosc destule cazuri la care nu a iesit. La munte am facut-o si noi pe bebitza, cred ca se recomanda
Clau, sa stii ca nu e intamplator, am citit in multe locuri ca nu trebuie sa faci dragoste foarte des ca sa iasa copil, trebuie doar...atunci cand e momentul!
Foooaaarte dragute povesti...Acu, mami mi-a dat alta idee. Hai sa povestim cum ne-am cunoscut fiecare randunoiul, vreti?
Incep eu, deci. E si nu e foarte romantic. Anume, l-am cunoscut la...camera de garda!!!Avea un cunoscut medic chirurg, coleg cu mine, avea ceva probleme cu tensiunea, ii curgea sange din nas si nu avea stabilit un tratament si nici investigat nu era. Drept pentru care l-a rugat sa-l trimita la un cardiolog de incredere. Chirurgul a dat vreo 2-3 telefoane, n-a gasit pe nimeni disponibil si i-a zis "hai la camera de garda, vedem cine e la cardiologie si iti spun eu daca e bun sau nu". Zis si facut, a aflat ca-s io de garda si...i-a convenit. A venit peste mine sa ma roage sa-i vad prietenul; aveam o mare de oameni la usa, era seara si eram chioara de oboseala, mi-a venit sa-l strang de gat dar, conform codului meu genetic, nu l-am refuzat. Si...l-am examinat; si...l-am chemat la control; si...i-am dat nr meu de telefon (am 2, unul cu precadere pt pacienti, altul pentru prieteni si i-am precizat ca i-l dau pe al doilea)-nu ma intrebati de ce...era scris in stele...La al 2-lea control mi-a venit cu orhidee si m-a intrebat ce flori imi mai plac-moment in care n-am mai avut nici un dubiu ca si eu il interesez. In aceeasi seara m-a sunat si m-a invitat la restaurant, cica sa-i multumeasca doctorului. Si asa a inceput totul.
Voi???


naty 17+ cu
http://bd.lilypie.com/FYlVp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Ce povesti frumoase!!! Cateva din ele le stiam de la aspirante, pe unde am bantuit vreo 8 luni in speranta ca va veni bebe... De acolo le cunosc f bine pe Clau, Zoze, Teo2rina, underqueen si mai sunt vreo 2 fete care au stat mai putin...

Povestea mea e urmatoarea:

Parca de cand ma stiu imi doream un bebe si totusi nu venise momentul. Sotul meu spunea ca e prea devreme, sa mai asteptam, dar eu tanjeam sa am in brate rodul iubirii noastre. Asa ca in decembrie ne-am apucat de treaba asa ca la carte. Eram convinsa ca bebe o sa vina din prima luna, asa ca am avut o grija de mine in vacanta de Revelion de cred ca toata lumea s-a intrebat daca nu cumva sunt bolnava. Nu a fost sa fie. Nici in cea de-a doua luna si nici in urmatoarea. Am fost apoi la medic la Bucuresti unde, surpriza: cate un chist mare pe fiecare ovar (aproape 4 si respectiv 5 cm) si chisturi mici, ca niste ciorchini de struguri imi acoperisera cele doua ovare. Diagnostic: ovare polichistice si metroanexita bilaterala. Concluzia: nu m ovulatie si nu pot sa raman gravida. Ce-am mai plans!!! A fost o perioada in care aproape ca imi pierdusem speranta. Au urmat 3 luni de tratament cu antibiotice (oral, injectabil), Polidine... Nu mai puteam sa merg de durere, dar nu am abandonat lupta. Dupa ce am terminat tratamentul am fost la doctor si mi-a zis ca nu mai am chisturi, ca s-au resorbit complet. (Cred ca daca nu-mi zicea chestia asta nu ramaneam gravida). Si asta pentru ca ulterior, la primul ecograf, s-a dovedit ca mai aveam totusi chisturi, dar mici de tot. Deci eu pun 90% din esecl pe seama stresului. Fetele care s-au chinuit mult sa ramana gravide inteleg prin ce am trecut timp de 7 luni, cate teste am facut in fiecare luna, cat am plans, cat m-am consumat ca nu venea bebe. Si totusi am avut noroc, pentru ca sunt aspirante care au ani de incercari si sarcini pierdute...
Ei... pe la jumatatea lui iunie, dupa ovulatie (numaram si calculam totul) am simtit niste intepaturi ciudate in burtica. M-au tinut vreo 3 zile si speram sa fie ceva. In ziua 21 parca, am venit de la serviciu si am cumparat 2 teste Barza Gold... M-am gandit sa ma joc cu unul, convinsa fiind ca nu are cum sa iasa nici daca as fi gravi, pentru ca era prea devreme, dar sperand totusi sa intrezaresc ceva... Asa ca l-am facut... Am stat vreo cateva minute, m-am uitat...nimic! Dupa alte 5 minute parca incepuse sa se contureze asa...o urma de liniuta. Incepusem sa cred ca e in imaginatia mea si asta dupa ore intregi in care numai testul l-am avut in fata ochilor. Imi spuneam ca e bebe, dar in secunda 2 imi reveneam la realitate si ma certam ca am putut sa ma gandesc la asta. A doua zi fac si testul cu nr. 2 si la fel, iese a doua linuta palida, abia vizibila, ma entuziasmez, apoi cad iar in butoiul cu melancolie. "Cum sa fie bebe?! Pai atunci de ce nu se vede liniuta? Si a aparut si dupa timpul limita scris in prospect!" Offf, ce nasol e sa traiesti in incertitudine! Am deschis atunci la odisee un subiect despre a doua liniuta si toata lumea m-a incurajat, asa ca am inceput sa cred ca sunt sanse mari sa fie bebe. Dupa alte 2 zile am facut inca un test SureCheck si a doua liniuta s-a vazut mai bine... Era clar ca e bebe, asa ca i-am trimis un sms sotului la munca si i-am comunicat. Spre suprinderea mea nici unul dintre noi nu ne-am bucurat asa cum ne-am fi inchipuit ca o s-o facem. Credeam ca nu e real, nu realizam inca ce insemnau cele 2 liniute roz pe un test de sarcina. Parca si acum stau si ma gandesc ca nu ma bucur destul. Cred totusi ca fericirea imensa e in sufletul meu si o voi cunoaste atunci cand voi face cunoastinta ca micul David, sufletelul meu!
Deci eu am stiut ca sunt gravi cu 4 zile inainte de data la care trebuia sa-mi vina ciclul... I-am zis mamei vestea si am inceput amandoua sa plangem ca doua fraiere... Apoi, la o saptamana am spus intregii familii care s-a bucurat pentru noi...

Parca totul a fost ieri... So totusi au trecut 22 de saptamani de atunci si mai sunt vreo 16 pana imi voi cunoaste puiul... Sunt atat de fericita!!

Hai ca m-am intins. Sper sa gasiti interesanta povestea mea.... Eu ma duc acum la cofetarie sa iau niste eclere, ca mi-ati facut pofta de prajituri. Am aici la mine in oras cofetaria in care am mancat cele mai bune prajituri din lume!!!

Ioana
23+ si David



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Deschid un subiect sensibil...cred ca la fel de sensibil ca cel cu greutatea...

De vreo 3-4 saptamani am niste vergeturi (3-4 linute) pe fiecare san. Inca nu ma vait... dar m-am dat cu crema degeaba? Acum trebuie sa ma astept sa-mi apara si pe burtica?? Eu tot speram sa seman cu mama si sa n-am nicio vergetura dupa sarcina...

Cum v-am zis, nu ma plang prea tare... Macar sunt simetrice. Mai are cineva problema asta sau teama de vergeturi?

Ioana
23+ si David



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput