Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (51)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

fetele!

M-am exprimat gresit. Sefa m-a convins sa mai merg la job pt ca altfel....as fi stat acasa incepand de acum. Numai ca in dupa amiaza asta, cand am mers la birou, m-a luat cu lugu lugu sa ma convinga ca are fff multe lucruri de rezolvat si ca ma roaga sa mai vin, ca e mult mai bine sa fiu activa....bla bla bla... Am decis sa fac asta pt ca si ea m-a ajutat de multe ori si ma simt datoaare. Pe de alta parte...daca simt ca ceva nu este in regula ma retrag acasica fara sa stau pe ganduri.

Monica, sincera sa fiu nici eu nu-mi faceam mari griji pana sa-mi spuna doctora ce riscuri mari exista daca totusi este activ virusul. Poate genera complicatii f grave copilasului. Cu Luca cred ca am avut noroc. Nu vreau sa risc nimic, nimic.

Irinouka, mai avem de bibilit prin casa: pervazuri la ferestre, draperii noi, plinte la parchet in anumite zone, diverse retusuri si cel mai important...mobila de bucatarie. O astept cu mare interes sambata dar nu-mi fac mari sperante. Tipul a intarziat si cu mobila de dormitor... Ma resemnez si astept calma.

Am vazut ca sunt fete care vor shlap pentru Kg in plus. Ma inscriu si eu pe lista: am 20 kg plus (de la 55 kg la 74.5 kg). Dar slabim noi, nu-i bai!

Pupaceli!



Alina 33+ (cu Ana Antonia) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan

poze Ana mica in burtica


AMR 7 saptamani!!!!

Haideti sa ajutam copilasii fara parinti: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=108098&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

fetele, in seara asta am mai comis o sesiune de desene, ca doar e halloween, si am comis-o cu Taz Jr (tot sora lu' bebe a fost artista!)
http://www.flickr.com/photos/monicu/1810332858/

mai am poze, da' nu am apucat sa le descarc si acum mi-e o leeeneeee

noapte buna!

Monica 30+ cu Serban

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by Adryana_4u
[1 - la eco mi-a spus ca bebe are 966 grame, m-am uitat pe net si valoarea e cam mare pentru 26 saptamani...voi ce ziceti?



La 25 sapt. bebelina mea avea 988 gr, dr. a spus ca e f. bine dezvoltata, nu ca ar fi "obeza". Deci nu-ti face probleme.

www.flickr.com/photos/10675576@N07/sets/" target="_blank">Noi 2 singurei

Cum creste motanica nostra

30+ bb PATRICIA ALEXIA

AMR 10 SAPTAMANI !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micsunea spune:

Fetelor,
ce e Herpes II?
Ca si eu am herpes, dar cum stiti ce tip?

Micsunea
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Micsunea, herpes II este cel genital iar herpes I este cel bucal. De cele mai multe ori daca il ai pe unul il ai si pe celalalt (dar nu este obligatoriu sa fie asa).

Sanatate!

Alina 33+ (cu Ana Antonia) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan

poze Ana mica in burtica


AMR 7 saptamani!!!!

Haideti sa ajutam copilasii fara parinti: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=108098&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by Laura Ioana

Ancutz sper sa-si faca mila bebelina si sa vina mai repede
Era sa uit: Gatta cred ca-i vorba de 4ace (pe net gasesti produsele la: patruace.ro, dar nu au preturi - chiar sunt curioasa ce preturi au).

31+ AMR 9 saptamani
Poze Laura
Puiul nostru drag
Sarcina 2007



Laurici ...saru'mana , da ...astia sunt.Nu speram sa stie careva de ei... Sun maine si , daca aflu preturi , te anunt. Mi-au placut f. mult produsele lor , in realitate arata mult mai bine ca pe site. Sper sa nu fie la niste scoruri prea mari.

30+ cu Sara - Eliza

vacanta 2007
Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by irinouka

gatta, chiar ma gandeam la tine!
parca tu spuneai la un moment dat ca unii medici nu mai fac eco 3-4D in trimestrul al III-lea. asa-i sau am inteles eu anapoda/




Irinouka , ...eu ziceam ca Herghelegiu nu face morfo 3D/4D dupa sapt 32 , cel putin la Clinica Dr. Frunza unde mi-am facut eu programare. La 34 de sapt. o sa fac morfo 2D + doppler. La eco din sapt 25 pe care am facut-o la Euroclinic tot cu el mi-a facut toate masuratorile in 2D si apoi mi-a pus cateva imagini in 4D cu fatza si cu labiile bebelinei . Eu cred ca acest 4D este doar pt impresia artistica , nu releva cine stie ce informatii importante despre morfologia fetala.

30+ cu Sara - Eliza

vacanta 2007
Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Eu mi-am facut analiza virusului herpetic 1 / 2 inainte cu 2 luni sa raman insarcinata si mi-a iesit IgG pozitiv si IgM negativ , ceea ce stiam ca inseamna ca am imunitate , insa in saptamana 22 de sarcina mi-a iesit la gura o leziune herpetica .Credeti ca mai este cazul sa-mi repet analizele ? Se poate sa fi pierdut imunitatea intre timp?

30+ cu Sara - Eliza

vacanta 2007
Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micsunea spune:

Fetelor,

eu sunt destul de pierduta cu herpesul asta...
Si eu am facut un herpes pe fata (sub gura) luna trecuta. Si moasa mi-a spus ca atata vreme cat nu e in zona genitala nu sunt riscuri pt bebe. De altfel moasa mi-a spus ca cel genital e alt tip de herpes.
DAR, ORL-ul mi-a spus acum cativa ani si stirea a aparut si pe internet, ca intre timp s-a descoperit ca Herpes I si II sunt acelasi lucru, poti sa le faci pe amandoua in orice zona a corpului, deci trebuie mare atentie in perioada contagioasa. Adica daca ai ce se numeste Herpes I e suficient sa faci sex oral cu partenerul si el risca sa faca herpes genital (adica herpes I genital, dar reactia, efectele tot alea sunt ca si la II), sau daca ai atins herpesul si apoi te duci la toaleta, risti tu insati sa-l faci si genital.

Singura metoda de protejare a lui BB e sa nu nasti "normal" cand ai un herpes activat in zona genitala.
In rest nu e nimic de facut.
Asa ca de ce se face cezariana doar daca ai avut herpes genital la un moment dat?

Cat despre analizele de sange, Gatta, cred ca si eu am acelasi rezultat ca si tine, dar asta chiar ma zapaceste si mai tare ca eu am inteles ca herpesul este un virus pe care o data contactat, il porti toata viata, dar nu in sange ci in nu stiu ce ganglioni, unii limfatici parca... Deci ce iese atunci in sange? Un fel de anticorpi? Mie ginecoloaga nici nu mi-a facut analiza asta, mi-a facut doctora de familie la bilantul sanguin de acum 3 ani!

Va pup si va urez multa sanatate si BB in forma,

Micsunea ZUZA,
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kalosalina spune:

Neata fetelor! Inca nu v-ati trezit?
Referitor la discutia despre herpes: eu am facut anal. pt herpes I si II in trim II de sarcina si herpesul I mi-a iesit pozitiv (tocmai avusesem un herpes la gura) si II mi-a iesit negativ si igg si igm, ceea ce inseamna ca nu l-am avut niciodata pe cel genital. Acum, intrebarea mea este: tb sa repet analiza pt herpes II? Dc mi-o fii aparut intre timp? Prezinta ceva simptome? Nasoale si bolile astea...
Am uitat sa va spun ca si noi ne chinuim cu zugravitul camerei bebelinei si cu renovarea bailor de vreo 2-3 luni de zile. Din ce cauza? Pt ca stam dupa tot felul de "mesteri" electricieni, instalatori..., niste idioti...Speram macar ca pana in decembrie sa terminam...

toate zuzicile!

A venit Bebica!!!

27+

Mergi la inceput