durerile nasterii naturale

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Si eu am nascut natural, de 2 ori, fara anestezie. Daca ma intrebai si pe mine dupa prima nastere ...as fi spus ca nu mai fac alt copil niciodata, cu atat mai mult sa nasc natural. A fost groznic! La mine nu a prins anestezia din cauza unei ramificatii-nu-stiu-cum la coloana si m-am blocat psihic pentru ca ma asteptam ca durerile sa treaca si ele se intensificau... Ma rog, cert e ca dupa 10 luni de la povesetea "horror" mi-am dorit s araman insarcinata si sa-l fac pe bb2. Am ramas la 1 an dupa prima nastere. Mara a avut 4.300 kg si am nascut-o imediat, nu stiu daca am avut 20 de contractii. De data asta nici nu m-am mai ostenit sa cer peridura, oricum nu prinde.

Asa ca sarcina usoara si mult succes! Fiecare poveste e diferita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

Tecky, felicitari, nastere usoara si bebe sa fie sanatos!

Eu am avut o nastere cu dureri mari desi doar 8h a durat travaliul din care 2 au fost cu epidurala. Gandeste-te ca dureaza doar o zi si ca ai sa faci fata cu brio pentru ca ai sa-ti doresti f mult sa vezi bebelusul si apoi n-o sa-ti mai pese de nici o durere.

Desi durerile au fost mari, mie sarcina mi s-a parut groaznica (am avut mai multe probleme), nu nasterea. Deci as mai naste o data, dar fara sa mai fiu insarcinata

"Exista o infinitate de moduri prin care poti dovedi ca esti prost. E greu sa le eviti pe toate."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Fetelor eu cand aud de nastere imi vine sa o iau la fuga! Nu stiu daca ma credeti dar sa va povestesc pe scurt de nasterea fetitei mele. Am inceput cu contractii la 5 dimineata la 9 s-a rupt "apa" si de abia la ora 8 am nascut cu doua perfuzii de forta ca nu ma dilatam adica la 12 ore de contractii aveam aproape 4 cm dilatatie si nu stiu daca ati nascut cu perfuzii dar este mult mai dureros. Cineva avea dreptate ca nu toate sarcinile sunt la fel si nu vreau sa descurajez gravidutele dar sa nu se lase ca eu am si platit domnului doctor si tot degeaba ca atunci cand am nascut fetita mea nu a respirat a mai fost si strangulata cu cordonul ombilical. Bine ca acum e bine dar prin ce am trecut numai eu stiu. Sarcina pentru mine a fost foarte grea de fapt am duso greu si sunt cam descurajata. Desii imi plac copii foarte mult nu mai indraznesc sa mai fac unul. pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelone77 spune:

Salutare mamici si tatici! Eu urmeaza sa nasc cam in 2 saptamini si doresc sa optez ptr epidurala. Vad ca majoritatea sunt pro dar...nu sunt efecte negative ptr bebe? Totul este ok si ptr mama si pt bebe?
Ramyteo -am vazut ca esti si tu din Deva; cu cine ai nascut?
Multa sanatate!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Nu stiu daca ai primit mes. meu dar eu am nascut cu dr. Ciotea Alexandru. Te rog sa ai grija cu alegerea doctorilor eu am luat tzeapa! Nu ma ajutat deloc. Eu iti urez nastere usoara si sa fiti sanatosi si binenteles galagiosi din prima pentru ca Teodora mea datorita dr. nu a respirat da ce sa mai si urle? Iti dai seama ca am stat in travaliu 15 ore si fara lichid 11 ore si cu tot cu perfuzii. Da si sa sti ca dupa ce am nascut atunci a zis ca a fost prea multa durata de travaliu fara lichid si cu cordonul ombilical a pus punctul pe I cum se spune. Acum poate tu ai norocul sa nu fie asa caci am auzit ca dr. la care esti e unul dintre cei mai buni dar am mai auzit ca asteapta foarte mult.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Eu am nascut acum fix 5 luni natural, fara peridurala, cu perineul intact si fara medicamente, perfuzii, ace etc. Durerile nasterii au fost suportabile, pentru ca intre contractii nu ma durea nimic, am condus in travaliu si am ajuns la spital cu dilatatie 7. Dupa aceea a mai durat 2 ore si cand a iesit minunea nu m-a mai durut nimic. Am citit foarte mult inainte si stiam la ce sa ma astept, efecte negative ale periduralei exista dar nu am timp sa detaliez acum. Cel mai tare a durut in ultimele 5-10 minute cand era capsorul iesit o treime si eu trebuia sa nu ma relaxez ci sa-l tin acolo, sa nu-l trag inapoi. Dupa ce a iesit capsorul restul a fost floare la ureche, am impins fara contractie si a iesit si restul.
Desi m-am hotarat tarziu sa am un bebe, acum mai vreau vreo 2-3. Dat fiind faptul ca am nascut fix la DPN, in 07/07/07, intre contractii glumeam cu sotul si doctorita ca urmatorul bebe il fac in 09/09/09 . La o ora dupa nastere alergam pe culoare, dupa 28 ore am fost inapoi acasa si dupa 4 zile aratam fix ca inainte, deci curaj, doare dar nu atat de tare. Eu am suferit mult mai mult in 2 ore de colica renala.

Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

dragelor viitoare mamici, povestea mea trebuie s-o auziti!!!
stiu ca nu multe mame pot sa spuna asta, dar eu am doi copii pe care i-am nascut natural:
la primul nu am avut dureri absolut deloc - mi s-au rupt membranele (eram in luna a 8-a), am mers la spital, dr mi-a facut niste injectii printre care si ceva pt calmarea durerilor (nu epidurala). am nascut peste vreo 5-6 ore, timp in care nu am simtit deloc dureri!
la al doilea bebe am avut ceva dureri, insa daca socotiti ca la 9 dimineata am ajuns la spital (fara dureri, aveam nastere programata), pana am facut formele, m-au consultat moasele samd, iar la 9.35 il mangaiam pe bebe pe capsor... juma de ora de dureri e total acceptabil, nu?

eu as face si 10 copii, i-as naste pe toti normal pt ca mi se pare niste momente unice pt o femeie, pe care nu le-as rata pt nimic in lume!

_
ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000)
si
Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu,
nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!

Mergi la inceput