face ORICE ca sa treaca neobservat

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Astazi am avut o discutie cu Vlad (asa, la o parjitura...) si l-am intrebat de ce nu a vrut sa accepte rolul principal. Si stiti ce-a raspuns?
"Pentru ca in rolul principal sunt prea multe de facut, mami...".

Ieri discutie la masa. Ne jucam de-a echipa de interventie. Si Vald ne imparte rolurile. "Uite tati, mami e seful si noi doi suntem soldatii". La care eu spun "ba eu propun sa fie Vlad seful. Votam. Tati, ce zici? Doi voteaza sa fii tu seful. Deci Vlad, esti seful." La care el incepe iar sa planga "nu sunt seful, eu nu vreau sa fiu sef, te rog, mami, tu esti seful, mami, accepta, te rog, te rog".

Eu tot raman la impresia ca fuge de raspundere.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Simali eu zic sa il intrebi in astfel de situatii: Ok, eu sint seful ce trebuie sa fac? Ce face un sef? Ce se intimpla daca un sef nu e bun la ce face? Ce se intimpla daca un soldat nu e bun?...etc In functie de raspunsuri avansezi si celelalte intrebari.
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Ok, eu sint seful ce trebuie sa fac? Ce face un sef? Ce se intimpla daca un sef nu e bun la ce face? Ce se intimpla daca un soldat nu e bun?...etc In functie de raspunsuri avansezi si celelalte intrebari.
quote:



Andrada, esti o zana. Nici nu-mi vine sa cred ca nu m-a dus capul sa intru in rol....

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by simali

quote:


la 6 ani POVESTI POVESTI si Mos Craciun si zane
quote:



Legat de asta eu chiar ms consider avizata. Am ineceput un program de deschidere a copilului catre carte undeva pe la 2 ani (vizite in librarii, cumparat carti, lecturi in fiecare zi, etc.) si pot sa spun ca:
- am inceput cu ceea ce credeam eu, clasic ca ar fi de nivelul uni copil de 2 ani;
- am cumparat carti superbe, cu imagini frumose sau am incercat sa redescopar povestile copilariei mele din vechea mea bilioteca.
NIMIC. Copilul nu se arata in nici un fel interesat de aceste povesti. Eram disperata si banuiam ca nu pricepe, ca are probleme de intelegere, ca nu se poate concentra (pur si simplu citeam aceste povesti ca televizorul pentru ca el isi gasea altceva de lucru, umbla prin casa, etc.)
- intr-o zi s-a dus singur catre Encicopediile Larouse si, surpriza, le-a vrut acasa. Si de atunci am cumparat si am citit, fara nici un fel de exagereare, absolut tot ce a aparut la capitolul stiinta pentru copii mici (de la cosmos si corpul omenesc pana la cum sun construite fortaretele sau viata subacvatica). Ba mai mult, pentru ca nu este multumit niciodata cu cat cit reusim sa-i citim noi, astazi, Vlad ia cartile si a inceput sa le citeasca singur, cu greutate, pe litere, buchisind singur si cate o ora in camera lui...

Sa reduci lumea din jurul unui copil mic la zane si Mos Craciun inseamna, mai ales daca el nu vrea acest lucru, este dupa parerea mea un mare abuz.

alice




Ar fi fost complet sa spun"Zane,Mos Craciun, Larousse ,Dinozauri si ce pofetste el in domeniul academic" sunt ok pt 6 ani. Mi se pare normal ca unii copii sa fie fascinanti de anumite arii de interes de mici(by the way, noi tocmai am inceput...dinozareala ,i-am luat prima carte in gen si e fascinata si am inceput sa-i colectionam)

Copilul nu vrea "ala bala portocala" ci vrea sa stie despre Cosmos? BUN! Sa stie.Sunt simple informatii,le serveste ca atare, nu ating sufletul copilului in nici un fel.Nici aritmetica,nici dinozaurii,nici viata extraterestra.

In schimb Moartea Caprioarei atinge.Fefeleaga atinge. Discutiile "ca intre oameni mari" pe teme ca saracia, zgarcenia, bunatatea, moartea ,viata ,Dumnezeu incarca un suflet fraged de copil .

Imagineaza-ti un copil de 6 ani,oricare ar fi el care intelege si discuta pe picior de egalitate cu parintii despre..moarte, cata inocenta pierde. Mai poate el sa fie candid, exuberant in joc la fel cum sunt ceilalti care habar nu au decat asa..la modul general?se mai poate integra in jocul lor? Ok, se poate intampla sa moara un membru al familiei..Doamne fereste ,vezi ,explici atunci,oricum durere va fi cu sau fara explicatii anterioare. daca e sa anticipezi, sunt multe rele ce se pot intampla? Ce facem...le vorbim despre toate?

Spui ca Vlad a fost emotionat. L-a atins. E clar ca l-a atins.Si pe fi-mea a atins-o rau de tot.Ca ma vaitam aici pe forum ca nu papa pestele din farfurie ca e mort si cineva l-a omorat ca sa-l manance ea. Si m-a intrebat asa....candid daca si copiii mor. cu o frica in priviri de n-o uit in veci.Norocul meu ca e mica si..probabil a uitat.

De ce? Care e rostul acestor emotionati ,ca sa folosesc termenul la varsta la care principala grija trebuie sa fie mingea in spatele blocului?

Daca vezi un copil cersind in strada si-i intinzi un mar..si al tau copil de 3-4-5 ani te intreaba ce-i cu copilul ala...are rost sa-i explici totul? sa inteleaga la 5 ani ca pe lumea asta exista copii care mor de foame? si daca e un copil sensibil sa nu-i intre seara mancarea in gura? care este sensul?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Spui ca Vlad a fost emotionat. L-a atins. E clar ca l-a atins.Si pe fi-mea a atins-o rau de tot.Ca ma vaitam aici pe forum ca nu papa pestele din farfurie ca e mort si cineva l-a omorat ca sa-l manance ea. Si m-a intrebat asa....candid daca si copiii mor. cu o frica in priviri de n-o uit in veci.Norocul meu ca e mica si..probabil a uitat.
quote:



Am fost surprinsa sa constat in timpul conversatiei ca STIA ca toti murim. Sau poate ca e mult spus stia, intuia adevarul. Eu cred ca noi, oamenii ne nastem cu unele informatii presetate in "sistem". Tu poti sa-i spui fiicei tale ca noi oamenii traim vesnic. O sa te contrazica in fiecare zi realitatea. Iar ea o sa-ti ceara o explicatie. Si daca nu-i spui tu ceva senin si linistitor, o sa-si imagineze singura fel de fel de grozavii pentru ca se vorbeste la gradi sau pentru ca vede morti pe strada sau aude despre ei la stiri. "A murit Pitis... si era atat de tanar.." a comentat o prietena a mea intr-o zi. Cine crezi ca a sarit ca ars dintr-un colt cu o ploaie de intrebari de tipul "si cei tineri mor, mami?"? Copilul ei desigur. Si in cazul de fata copilul a sarit sa intrebe. Sunt unii care tac si-si imagineaza. Ce vreau sa spun... ca in realitate te poti da de gol de foarte multe ori iar un copil inteligent o sa simta inadvertentele dintre ce-i spui lui ca sa-l linistesti si comentariile pe care le faci inconstient in viata de zi cu zi. Si risti sa-si piarda increderea in ceea ce-i spui tu.

Copiii isi fac oricum foarte multe griji. Stiu multi copii din anturajul meu imediat care plang la culcare ca vine razboiul, ca se distruge planeta, ca o sa vina incalzirea globala, etc. Eu insami im amintesc ca plangeam ca vine razboiul atomic. Copiii aud toate aceste lucruri de la stiri, din discutiile parintilor, uneori chiar din glumele pe care acestia le fac. La 6-7 ani nu mai poti sa nu dai explicatii.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Alice, am citit cu atentie ce ai postat despre baietelul tau. Felicitari pentru modul in care il cresti, pentru rabdeare si pentru faptul ca vrei sa fii o mama perfecta care sa aiba un copil perfect!

Poate ca tocmai perfectiunea ar fi de evitat, mai ales cand ai un copil care este peste medie ca inteligenta. Cred ca, din dorinta ta de a nu gresi, de a-i oferi tot ce-si doreste, mai ales emotional, ii fixezi( repet, inconstient)niste praguri foarte inalte, pe care copilul inca le poate depasi. El, la randul lui, cred ca se teme ca va veni ziua cand pragul va fi fixat prea sus si nu va putea sa-l treaca. De aceea, poate, vrea sa fie considerat aidoma celorlalti copii de la gradinita. Poate chiar isi doreste sa fie lasat sa mai si greseasca, sa se joace ''pe strada''ca sa zic asa. Intr-un cuvant, poate resimte iubirea ta si grija ta fata de el ca pe ceva apasator.
Lasa-l sa fie si egoits, daca asa simte, fara ca egoismul sau sa depaseasca limitele admisibile, lasa-l sa stea mai mult intre copii si mai putin intre adulti, lasa-l sa se joace mai mult cu cei de varsta lui, nu cu tati si cu mami, si nu de-a comandantul si soldatii. Intr-un cuvant, lasa-l sa fie copil.
Nu vreau sa te superi pe mine, mi-am expus numai parerea fata de ceea ce ai scris despre copil. Inca o data vreau sa subliniez: cred ca esti o mama foarte buna, dar prea ''focalizata'' pe copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Alice, ti-am mai spus eu: cel mai greu lucru pentru tine, ca mama care stie atat de multe, este sa nu faci nimic.

Da' parca ma vad peste cativa ani ca postez si eu chestii asemanatoare.


Felicia 6+

Poze cu noi si vacantele noastre
*****************************

IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Nu zice nimeni ca trebuie sa minti.poate doar sa cosmetizezi putin adevarul,cat sa nu aiba nu stiu ce implicatii.

Una e sa explici cat de sumar/evaziv/detasat poti anumite lucruri,cum ar fi moartea,atat cat copilul sa aiba idee, si alta e sa intretii o discutie serioasa,responsabilizatoare pe diverse teme cu un copil mic.

Una e sa ii spui ca daca nu imparte jucarii copiii n-or sa fie dornici sa-l primeasca in joc si atat, alta e sa intelega sensul darniciei, ca oamenii buni sunt darnici si altruisti si sa-i mai si exemplifici cu Hagi tudose. Chiar daca nu-i spui explicit "eu ma astept sa fii un copil bun si darnic intotdeauna" copilul care a citit si inteles pe Hagi Tudose cu mama alaturi va incerca sa fie bun,darnic si multe altele in functie de cat i se explica. Si uneori se poate simti coplesit de atata raspundere.Zic si eu..

O putem lungi la infinit pe tema asta :).In final ,eu cred ca atata timp cat copilul e vesel, se integreaza usor in orice mediu, e sociabil ,isi face cu usurinta prieteni,e acceptat de grup, per total se comporta ca orice copil de 6-7 ani sa amani pt mai tarziu probleme de genul "e egoist,fuge de respundere,etc,etc". e prea devreme sa spui la 6 ani ca "fuge de raspundere",asa cred eu...poate ma insel,nu stiu,nu am prea mari tangente cu copii de 6 ani,doar vreo doi prieteni de nisiparnita ai fi-mii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by MissParker

Alice, ti-am mai spus eu: cel mai greu lucru pentru tine, ca mama care stie atat de multe, este sa nu faci nimic.

Da' parca ma vad peste cativa ani ca postez si eu chestii asemanatoare.


Felicia 6+

Poze cu noi si vacantele noastre
****************************

IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia




Vaaaaaaii,esti insarcinata! FELICITARI! D-abia astept sa te vad la mamici :))

(scuze de off topic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Simali - Andrada mi-a luat vorba din gura, sa zic asa :-) Lasa-te in voia jocului... Lasa-l pe el sa decida cine sunt personajele si rolul fiec membru al fam (cand va jucatzi in 3) si roaga-l sa va dea "indicatzii pretzioase" (intreaba-l tu ce trebuie sa faci, da-i putere sa controleze complet jocul).
Nu totzi copii sunt "topitzi" sa asculte basme... Mie mi se pare perfect ok daca pruncul prefera povestiri din viatza reala. DK au cartzii speciale pt copii http://cn.dk.com/static/cs/cn/11/nf/childrens/ages5-8.html si probabil ca potzi sa-i comazi pe amazon.co.uk daca nu gasesti in Ro. Mie mi se pare extraordinar de usor sa-i explic Gabrielei ceva (de ex legatura dintre cosul de deasupra casei si semineul din casa) avand in fatza un dictzionar visual (f bun e acesta: http://www.amazon.co.uk/Merriam-Websters-Visual-Dictionary-Incorporate-Definitions/dp/0877790515/ref=sr_1_1/202-5129847-3762207?ie=UTF8&s=books&qid=1194319544&sr=1-1).
Bafta in continuare la pregatirea pt clasa I :-)

P.S. Felicia - itzi recomand (pt un pic mai tarziu - nu chiar de cum face bb ochi :-)) Mr.Pettson si Findus (razi cu lacrimi)... Gaby e topita dupa Findus (care de fapt se comporta ca un copil rasfatzat de 3-4 ani).
Flaviutza - bine ai revenit pe forum! Daca Alexei ii plac dino - f haioase pt varsta asta sunt DVD-uirile din colectzia "The Lamd Before Time" :-)

Lorelai
Albume foto
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput