Mamici de iulie-august 2008 (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Buna fetele,

Abia astept sa va aud cum ziceti toate ca ati facut ecografie si ati vazut bataile inimii, e ceva acolo care pulseaza, faina senzatia, te trec niste fiori pe sira spinarii.
Dana, ne-a chemat dupa doua saptamani,ca dupa cate mi-a zis el, atunci are sa vada mai bine daca sunt probleme grave care sa aduca un avort spontan, si ca trebui sa incep sa-mi fac analizele, si pt asta trebui sa ma hotarasc la ce spital nasc.
Dana, eu sunt ametita tot timpul, daca ma ridic brusc nu mai vad nimic in fata ochilor,ma duc de-a berbelacu daca nu sunt atenta, am fost ieri la clinica si mi-am luat tensiunea ,era 9/7, cam mica da medicul a zis ca e bine, ca oricum ea creste pe parcursul sarcinii.
Mi-a zis sa beau cel putin 2L apa, si o cafeluta dimineata, in rest nu mi-a zis nimic de anumite alimente interzise,dar am avut frija sa caut sa vad ce e bun si ce nu e in sarcina.
S-a cam luat de mine medicul, ca cica am pus 4 kg si nu e bine, sa mananc mai putin, adevarul ca eu mancam des si mult, acum trebui sa vad cum fac sa mai potolesc stomacul asta.
Monalac, eu cred ca e bine cum ti-a iesit analiza, nu e aproape dubla, dar a crescut mult, sigur are sa fie bine,fii linistita.
Mada, am zis ca ii fac un fel de album la bebe, ca in filmul ala Full House,cu toate cele, testul de sarcina, pozele de la ecografie, si tot asa....,adunam pana la final.
Fetelor rabdare mare pana la ecografie, toate cele bune,si aveti grija mare de voi.

Poze
Animalutele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Pupici la burtici. Fetelor ieri am fost la cumparaturi caci am mare problema cu hainutele.Incep sa ma stranga la burta. Asa ca mi-am luat doua fustite cu burtica si doua bluzite. Tare mandra am fost de achizitie. Dar am ajuns foarte obosita acasa si ma intepa un pic burtica.
Eu ma pregatesc de o vizita la Iasi, un miniconcediu iar apoi avem programare sa operam piticotul de polipi. Sunt destul de speriata dar incerc sa ma incurajez ca nu cumva sa afectez samburelul din burtica. Astazi o sa merg sa imi iau rezultatul analizelor dar abia cand vom veni saptamana viitoare dupa operati o sa merg la medicul de familie cu ele. Eu la ginecolog doar la sfarsit de noiembrie mai merg.
Problema mea in ultimele zile e ca ma trezesc la 3 noaptea si gata. S-a dus somnul. Ce pot sa fac?

Nati felicitari pentru eco. Sentimentul este extraordinar.

Monalac nu stiu nimic despre valorile alea. Dar te rog nu te stresa si sper sa fie totul bine. Tinem pumnii.

syyylviuta bafta la eco. Sa te bucuri de intalnirea cu bb.

violeta69 in perioada sarcinii pentru orice medicament intreaba-ti medicul. Cel care te urmareste si iti stie istoricul medical este cel mai in masura sa iti recomande ceva sau nu.

mada_mxmce frumos suna ce povestesti tu acolo. Tin minte la prima sarcina cand povesteau fetele din grupa noastra de cum au fost tratate la nastere, eu dupa ce nascusem intr-un spital de stat, aici, aveam senzatia ca ma uit la un film SF.

Louana_me eu stiu ca la mine va fi ultima sarcina de aceea sunt hotarata sa nu pierd nici o clipa si nici o traire. Pana si de greturi ma bucur.

danangie ai grija de tine. Eu la lucru va trebui sa anunt cat de repede pentru ca am senzatia ca deja se vad schimbari la corpul meu. Si mi se pare corect sa stie cei de aici la ce sa se astepte in viitor mai ales ca va ramane colega mea singura si daca cealalta colega care este in maternitate acum nu se va intoarce vor ramane descoperiti pe un post important. Eu daca ma voi simti bine vreau sa vin cat de mult la lucru. La sarcina precedenta doar la final am stat acasa si desi fizic mi-a fost bine ca oricum abia ma miscam psihic a fost aiurea ca ma simteam foarte singura. Acum oricum ar fi altceva ca am baiatelul care imi ocupa timp.

biribu te rog sa ne trimiti ce ai tu despre medicamente. Asta e ideea doar aici sa ne incurajam si sa impartasim cunostinte si informatii una de la alta.

Pupici la burtici

Dorian
prunca...pruncul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Biribu,multumesc muuuuult!!!
de und stii?! asa ma gandeam si eu si nu sunt specialaista,dar m-am uitat pe internet si am vazut ca in primele 2 saptamani dupa ovulatie puiul e la statiul de celule.....si e atat de mic ,nici nu are 1mm.....nici eu nu cred ca e afectat!
nu mai vreau sa-i fac rau cu plansetele mele,vreau sa ma bucur pt ca e asa cum vrea DD...si e bine!!
deci vaccinul antgripal e in functe de tara ....
am sa intreb si eu cand am sa ma duc la consultatie...
Dana am doar medic de familie....cu care nu colaborez,din nefericire....mai ales acum in perioada asta cand se fac analizele acelea pt sanatatea nationala(sau cum i-o mai zice)...
daca ar fi sa dau tel nici nu m-ar asculta,iar sa ma duc acolo si sa stau cu orele la coada...si e cam degeaba ca ea e generalist nu e ginecolog...
o sa-mi gasesc un medic ginecolog care sa ma supravegheze pe toata perioada ...eu asta caut acum....pe cineva in care sa am incredere...
maine cred ca fac prima incercare...va povestesc!!
polipul ilaveam de mai multa vreme,credam ca mi l-a scos la conizatie ,dar se pare ca nu...l-a lasat acolo(probabil ca nu au fost suficienti banii pe care i-am dat...si am facut operatia la o clinica privata!)....
la ultimul test PAP facut la inceputul lui oct. medicul mi-a spus despre el...asa am aflat si eu ca il port mai departe....
oricum testul PAP a iesit in limite normale....ceea ce pt mine e f bine(pt ca inainte am avut ASCH....asta echivalent la PAP IV-V)
Nati,Aalina
mona...tu ce faci?
stai si te gandesti la chestii rele?!
te rog sa-ti revii si sa fii optimista....totul va fi bine!
mada cum mai esti?
Silvia,Louana,Alinutzele si pe toate celelalte


Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisarh spune:

Dar de ce ne tot mutam la un alt capitol? Eu sunt mai noua pe DC si u inteleg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Crisarh un subiect are maxim 20 pagini. Asta ca sa se incarce in timp ok.

Violeta sper sa gasesti un medic ok.

Dorian
prunca...pruncul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Dana daca esti si racita mai da-i cu ceai ca e bun pui si putina lamaie si putina miere si face bine si e si lichid deci conteaza. Insanatosire grabnica!
Eu am fost racita de atatea ori sarcina trecuta ca am zis ca turbez.
Nati si noi am cumparat la fata inainte sa se nasca un jurnal din asta special de baby cu primul an in care sa punem toate amintirile astea am inceput sa il completez dar nu am mai terminat ca na ziua e plina cu donsoara pe aici.
Aalina uite asa eram si eu cand vb fetele din ro despre controalele lor si etc si stiau cati cm are bebe cam cat cantareste si alte minunatii si eu habar nu aveam nimic decat ca e bine si ca i-am auzit inimioara.
Violeta bafta la hunting down a doctor.
Eu sunt bine azi tre sa merg la medicul de familie si normal fata mea pe la 10 doarme si eu la 11:30 tre sa fiu acolo deci dormitul de la 10 sare din schema si eu care speram ca doarme dim macar pana pe la 8 sa fie mai odihnita ce face donsoara?? Se scoala de la 6 si jumate si da-i si tipa si vorbeste si nici nu a mai adormit.
Ma gandesc numai cu groaza ca o sa fie ca un zombi azi si mai trebuie sa merg si pana in Londra ca mai am niste treaba si o sa fie azi toata ziua smiorcaici.
Si acuma evit sa ridic mult si nu mai prea pot sa car caruciorul cu tot cu bebe pe scari si deci tre sa merg cu bus-ul nu cu trenul si cu bus-ul fac o vesnicie si sunt si alti bebelusi si e de ajuns sa tipe unul ca tipa toti si a mea de acuma nu prea mai are rabdare in carut ea vrea sa alerge sa se joace.


---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

mada,e tare greu cu un copil asa mic si singura....n-ai gasit si tu o bona din asta pt cateva ore?
sau asta mica nu vrea sa stea?!
cum o sa te chinui tu cu carutul prin oras?!
si macar nu esti in tara ....sau poate mai bine ca nu esti in tara,ca astia si daca te vad ca pici nu ti-ar da locul...
eu imi amintesc ca la prima sarcina am fost la conrol in luna a 9-a si s-a intamplat sa mi se rupa apa....tocmai la cabinet,medicul mi-a spsu sa-mi iau bagajul si sa il astpt la spital,dar pana acasa a tb sa merg cu autobuzul....eram cu ditamai burta si nu s-a ridicat nimeni sa-mi dea locul
asa ca.....mai bine in alta tara cu oameni mai normali!

totusi ai grija cu cea mica sa nu fii nevoita sa ridici

Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

fetelor,nu stiu,parca m a blestemat cineva,m am chinuit atat de mult la sarcina cu cris si speram ca acum sa fie altfel...ieri sotul meu a fost anuntat de secretara de la liceul unde am cartea de munca ca nu mi se va plati concediu medical pt ca sunt angajata doar de 2 luni,iar anterior,am fost in somaj 2 luni si jumatate,asta pt ca in ianuarie,cand am terminat concediul de maternitate nu am mai gasit post pe specialitatea mea si am fost angajata ca suplinitor pe un alt post,de invatator.deci,desi am studii superioare ,faptul ca nu am liceul pedagogic m a facut sa fiu platita necalificat si contractul meu a fost pana la 15 iunie,cand s a terminat scoala.mi am bagat somaj pana pe 1 sept,cand m am angajat iar.am vb cu mama mea,care se ocupa cu cartile de munca la o firma si mi a spus ca pot beneficia de concediu medical platit,asa ca acum mama o tot suna pe secretara,dar nu da de ea.
o alta chestie ciudata care mi s a intamplat,aseara,adormisem si la un momentdat am mers la baie...pe mana dreapta,pe antebrat,imi aparusera vreo 9 pete mici,rosii,cu un punctulet mic rosu in varf.m am speriat ingrozitor,am crezut ca fac vreo boala infectioasa,gen rujeola.toata noaptea m am controlat ,dar nu au mai aparut altele,iar in cateva ore mi au trecut si cele de pe antebrat,au ramas doar mici punctulete,abia se vad...nu stiu ce poate fi,eu n am facut in viata mea vreo alegie alimentara sau la altceva...adica nu sa mi iasa ceva pe piele,ca asa am astm alergic,dar sunt vreo 10 ani de cand n am mai facut crize.ma gandeam ca e de la aspenter,adica aspirina,mi a dat dr sa iau preventiv,v am zis ca la sarcina cu cris am facut trat cu clexane si aspirina,insa la sarcina trecuta nu am avut nimic de la aspirina si am tot luat....off,simt ca o iau razna...

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns syyylviuta spune:

Fetelor, mie imi e asa de rau... asteptam sa vina si perioada asta, dar acum mi-e cam frica. De ieri am inceput sa dau afara tot ce mananc. De azi noapte de la 4 am avut 4 episoade. Ma chinui macar apa sa beau sa nu ma deshidratez, dar e groaznic ca imi e o foame de nu mai pot, si cum bag ceva in gura, ajung la baie. Acum vreau sa dorm putin, ca sunt cam obosita, dar in ritmul asta nu stiu unde o sa ajung.

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Violeta aici e greu cu dadacile care sunt le gasesti dar au niste scoruri de mai bine nu.
Eu is obisnuita sa o car dupa mine si sa fug cu ea in carut si carutul la mine in brate pe scari la metrou sau la tren, dar acuma nu prea m-as mai incumeta la sporturi din astea. La autobuz nu e pb ca au loc special de carucioare si sunt facute special si e ok dar cu autobuzl fac mult mai mult decat cu trenul logic.
Asa ca tre sa gasesc o solutie, stiam ca va fi greu de cand ne-am hotarat ca vrem bebeii cu varste apropiate deci na tre sa ma adapatez.
Oricum stai linistita ca nici aici nu sunt cei mai civilizati de pe planeta cel putin in Londra unde sunt toate rasele de pe planeta si e o amestecatura de oameni si nationalitati greu gasesti cineva dragutz, de cele mai multe ori tot femeile sunt cele care cedeaza locul sau te ajuta ca stiu si ele cum e. Barbatii astia mai dupa 20 si ceva de ani is mai rai ca astia tineri astia tineri se mai ridica astia mai in varsta se fac ca ploua si burta ta care ocupa tot culoarul de la autobuz nu ii impresioneaza.
Monalac uff mai greu mai esti incercata. Ce sa zic din tot suflteul iti doresc numai bine si tinem pumnii sa nu fie asa mari pb cu bebe, referitor la cartea de munca si concediu speram sa se rezolve pana la urma ca imi imaginez ca nu e usor mai ales ca tu trebuie sa faci tratament specializat si etc. Ne rugam sa fie totul bine si sa iti fie si tie macar un pic mai usor decat la sarcina trecuta. Oricum tot respectul pt tine mamica eroina prin cate ai trecut.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)

Mergi la inceput