Euroclinic versus Life Memorial Hospital

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns psj spune:

daca nu ai probleme mirela popa pare super ok, mi-a verificat analizele, mi-a zis sa repet toxo si cmv pentru ca nu am anticorpi si aveam analizele facute la inceputul sarcinii. pe mine m-a dezamagit ca in problema mea nu stia aproape nimic si nu vreau sa risc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zarala spune:

hm.da te inteleg - nu as avea probleme - singurul risc este ca sunt hipertensiva - am hipertensiune arteriala - si copilul trebuie urmarit indeaproape - e un mic risc
nu stiu ce sa fac - sunt asa de derutata - mi-e teama sa am duc la life memorial hospital sa renunt la doctora mea si sa nu fie bine si apoi sa-mi reprosez tota viata
ma ami gandesc am timp
vad luni cand ma duc in vizita la euroclinic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Putin m-a batut si pe mine gandul sa merg a 2-a oara la un spital particular. Prima data am nascut la Polizu. Dar dupa tot ce am citit/auzit, am ajuns la concluzia ca e foarte important sa nasti cu medicul care te urmareste toata sarcina, daca ai incredere in el si la fel de important sa nasti intr-un spital cu sectie de neonato bine echipata cu aparatura si personal cu experienta.
E drept ca nu-s placute conditiile din spitalele de stat si faptul ca una doua tb. sa indesi bani in buzunarul personalului, dar cred ca acest disconfort al unei mamici e minim in comparatie cu ingrijirea de care tb. sa beneficieze noul nascut.
Mi se pare absolut inuman daca bb are vreo problema, Doamne fereste, sa fie trimis pe drumuri la alt spital. Si eu stiu ca din pct. de vedere al sectiei de neonato cele doua spitale particulare nu se prea pot lauda.


Roli 29+ cu si Marc (9 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Si inca ceva esential, daca bb primeste biberon imediat cum plange si nu e pus la san, riscul de a ramane fara lapte este foarte mare.
Dar eu nu inteleg cum de intr-un spital particular bbeii nu stau cu mamica in salon, cand in toata lumea civilizata asa se recomanda

Roli 29+ cu si Marc (9 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Roli, la Euroclinic (si posibil si la Medlife, dar asta pot spune mai bine cele care au fost acolo) iti aduce bebele cand vrei in rezerva, deci doar cele care nu vor nu stau cu bebele langa ele. In mod normal, intai se aduce bebele la san si apoi se hraneste cu lapte praf. Motivul mi l-a spus neonatoloaga, bebelusii pot face o criza de hipoglicemie, cu convulsii, daca nu sunt hraniti.

Majoritatea maternitatilor nu au facilitati (cel putin, nu suficiente) pentru prematuri, tocmai pentru ca sunt cazuri rare. Din punctul asta de vedere Polizu su Giulesti sunt cele mai bine dotate.

38s + Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna!
am nascut si eu vinerea trecuta la Euroclinic-nastere vaginala spontana cu epidurala.
Am avut un doctor,o moasa si un anestezist fiecare de nota 20!!!
M-am simtit de parca as fi mers la petrecere, nu sa nasc! doresc tuturor o nastere rapida si usoara ca a mea!

In privinta cazarii si ingrijirii post-partum- nimic de reprosat vineri si sambata! orice solicitare rezolvata cu promptitudine, extrem de dragute si comunicative; conditii f. bune. Duminica ne-am externat, daca in primele zile erau la "capacitate maxima", duminica s-au externat majoritatea- mai ramasesera doar doua paciente. Liniste parca nefireasca fata de atunci; in plus o asistenta extrem de acra (nu stiu ce cauta acolo...era complet diferita de celelalte!!-una roscata daca va spune ceva..).

La nota de plata o alta surpriza - placuta: 52.8 mil, fata de pretul oficial de 60 pt. nasterea naturala; asta pt. ca am stat doar de vineri pana duminica= 2 zile de spitalizare, si probabil ca am avut nevoie de mai putine "consumabile medicale" (analgezic,etc..). Consider ca au fost extrem de corecti!

Roli, daca iei in considerare ca marea majoritate nasc prin cezariana (cat am fost eu eram doar 2 mamici cu nastere naturala,restul de vreo 10-11 cezariene) este de inteles- avand in vedere ca in acest caz lapticul vine mai greu. Pana si la mine am avut nevoie de vreo 2 suplimente de lapte (le dau NAN), la inceput imi curgeau doar cateva picaturi desi am tinut destul de mult copilul la san. M-au intrebat, am acceptat ca deja imi intindea sfarcul ca pe guma cate 2 ore fara sa se sature!
Eu am tinut copilul cu mine in salon ziua si l-am lasat in camera bbilor noaptea. In prima seara a regurgitat de vreo 2 ori, s-a cam innecat- trebuia sa stau cu ochii pe ea tot timpul. M-a luat un somn la un moment dat (desi pana atunci ma simteam zmeu-paraleu, extra-fresh) de nu as fi auzit nici trecerea unui tren. Mi-au explicat ca -mai ales in prima noapte- ar fi indicat sa stea sub supravegherea lor. M-am odihnit si eu bine!!!

aaa, mi-au adus-o peste noapte sa o alaptez!!!

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

aaa,personalul auxiliar avea reguli si delimitari extrem de clare; de ex., cea care facea curatenie in camera nu avea (cica) voie sa se atinga de recipientele de la masa (catering), nici macar de cele goale ce puteau fi aruncate...fiecare se ocupa de particica lui...

Si inca ceva: am avut parte si de "experienta" neplacuta cu sp. Municipal - la nasterea lui Sebastian, dar si de exp. placuta la un alt spital particular- CMDT Victor Babes (unde a fost operata si internata mama).


Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

anacami, cu cine ai nascut?
si la polizu le dau cu seringa, a nascut o prietena acum 2 sapt si era super aglomerat, a stat in salon initial pentru ca nu mai aveau nici rezerve. si la bebe nu i-au dat voie sa se duca, nici in salon nu i l-au dat pentru ca era supra-aglomerat asa ca i-au dat asistentele cu seringa. poate a fost o situatie mai speciala fiind atat de aglomerat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

ginecolog dr. Gherasie Cristian
anestezist dr. Steriade (peridurala)
moasa Cristina (Constantin sau Constantinescu daca nu ma insel..o dna blonda la vreo 50 ani, am inteles ca inainte a lucrat la CFR2)-m-a ajutat f. mult, a stat de mine de cand am intrat in spital pana am nascut, m-a vizitat des pana a iesit din tura!
Dr. m-a vizitat zilnic (inclusiv duminica), chiar daca nu a fost de garda decat vineri (sambata de fapt a venit sotia dansului, tot medic ginecolog, ca dansul nu a ajuns la spital)-la fel, extrem de draguta



Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

am vrut sa mai spun ceva si am uitat: au si ei doua incubatoare in care pot tine copilasii cu probleme/prematuri.
Zilele in care am fost eu chiar era o fetita "cazata" in unul din ele: provenea din gemeni si cantarise la nastere in jur de 1600-1800 grame. Asistentele mi-au spus ca ramasese acolo pana va fi apta de externare, in timp ce surioara si mamica ei deja se externasera.
"Pustoaica" arata f. bine, ma uitam cu drag la ea de fecare data cand treceam pe acolo (nu era conectata la ceva, doar inchisa acolo probabil pt. un mediu 'mai prielnic")

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput