ne loveste cu ciuda

ne loveste cu ciuda | Autor: andreeaben

Link direct la acest mesaj

Buna, mamici!Am un baietel care luna viitoare face 1 anisor si de catva timp ne loveste peste fata asa din senin,e agitat cate-oadat fara motiv,sau cand e obosit se mai intampla,si nu poate adormi usor.Acum ne iasa si dintisorii si e jale mare.Poate de asta e asa agitat.Ne loveste cu palma cand ceva nu ii convine,cateodata si cand e bine dspus si ne jucam cu el.Oare sa fie ceva trecator?

Voi ati patit asa?ce e de facut? Eu ii zic frumos sa nu e voie,nu e frumos,sa faca "draga-draga"in loc de "poc-poc",dar ii placemai mult sa ne pocneasca decat sa ne mangaie.Cand il pup pe obrajori,la fel face uneori,se intoarce si JAP!una peste fata.

In rest e un copil foarte dragastos,ii place sa il tii in brate,sa il iubesti,sa te joci cu el,e foaret inteligent,e bine dezvoltat.

Va rog sa imi spuneti ce ati facut in cazul in care v-ati confruntat cu astfel de problema? Cum sa il fac mai bland?

Va pupam si asteptam raspunsurile voastre.

Andreea si Andrei ,iubirea lui mama

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Ii spui pe un ton bland ca o doare pe mami, ba chair te faci ca plangi!
Al meu se inmuia imediat!
Poate fi din cauza dintisorilor sau numai o perioada care va trece cu siguranta!
Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

La varsta asta nu stie ce e empatia, nu poate sa inteleaga ca pe tine te doare daca te loveste, iar daca intelege putin ii pasa ... nu pentru ca e nepasator, ci pentru ca nu are capacitatea de a intelege.
Trebui sa ii spui NU ferm, cu o fata serioasa si sa il opresti din a te lovi, sa ii tii manuta sau in ultima instanta sa il indepartezi, de exemplu daca il tii in brate sa il introci cu fata in alta directie. Va accepta, mai devreme sau mai tarziu, ca e un comportament pe care nu il incurajezi.
Am observat si eu la baietelul meu de 10 luni ca ii place sa loveasca, sa darame, uneori tranteste jucariile, alteori vrea sa ne loveasca pe noi... eu l-am invatat sa dea cu palma lui pe palma mea, asta acceptam. Daca ma loveste peste fata ii spun NU si il indepartez, ii distrag atentia cu altceva. Sau ii tin manuta si ii spun de cateva ori NU si apoi facem altceva.
Dar ne loveste rar pe noi. Eu il incurajez sa loveasca jucariile, in felul asta isi descarca impulsul de a lovi pe lucruri care nu sufera in urma loviturilor lui.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Si bblisa ne musca... nu loveste, da' musca atunci cind ti-e lumea mai draga, cu o expresie si niste vocalize foaaarte dragastoase, si nu stii niciodata cu ce intentie se apropie: sa pupe sau sa manince.

Sint convinsa ca nu realizeaza ca muscatul asta nu e o expresie a afectiunii. Probabil nici baietelul tau nu isi da seama ca lovitul nu e o joaca.
Sint inca mici. Se vor lamuri ei, in timp.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

O sa-i treaca, nu te nelinisti. Baiatul meu ma tragea de par de-mi dadeau lacrimile. Eram disperata, nu stiam cum sa-l fac sa inceteze. A durat cam o luna si s-a potolit, a descoperit alte chestii mai interesante.

Carmi si Fabiano-mic-si-scump (20.10.05)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

si fetita mea ma musca sau ma ciupea si eu am facut cu ea la fel(dar nu f tare) si de atunci nu m face ca si-a dat seama ca doare. si acelasi lucru mi l-au confirmat si educatoarele de la cresa. si da roade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

Multumesc dragi mamici pentru raspunsurile voastre.

Am incercat cam tot ce ati sugerat voi,dar nu da roade!L-am dojenit,i-am zis ca nu e frumos sa lovesti,sa musti(e mic el dar pricepe bine ce ii zici,insa nu ii prea pasa de faptul ca il certam)insa stiti ce face?ne trage un zambet larg,ca si cum ar zice :"ce zici tu acolo?ca eu fac oricum ce vreau,stiu eu ca nu te superi pe mine!"si si vede de treaba lui linistit.Alteori,ne cearta si el cand ii facem observatii ca nu e bine si frumos sa fii rau!

Asa ca personalitatea isi spune cuvantul de acum si ne pocneste in continuare,dar are si persoane preferate pe care le altoieste mai tare decat pe celelalte.Ideea e ca noi ne purtam f bland cu el pt ca sa nu invete sa fie violent de mic.

Sper sa mai treaca cu vremea,desi ma tem ca va fi mai accentuat acest comportament cu cat va creste...sau poate va intelege ca nu e bine...cine stie?

Multumesc de raspunsuri si astept si late pareri

va pupam cu drag Andreea si Andrei,baietelul meu scumpic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Am si eu o vecina a caruia copil la fel procedeaza.Am fost la ea si cand m-am aplecat sa vorbesc cu el m-am trezit cu una peste ochi.Mama lui s-a scuzat spunand ca asa procedeaza si cu ei.A incercat si cu pedeapsitul si cu bataia si cu vorba buna el tot asa face.S-ar putea sa nu isi dea seama ce face si proabil cu trecerea timpului va inceta.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Desi se intampla rar si doar cu noi, incerc sa o dezvat. La noi nu au avut efect explicatiile sau distragerea(avea efect pe moment) asa ca am apelat la santaj sentimental Cand ma loveste, ii prind manuta, ii spun "nu" si din acel moment incetam joaca. Nu-i mai acord atentie, ca si cum nu ar fi in camera. Inceteaza, privindu-ma uimita. Dupa un timp(maxim 10 minute) reluam joaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

si la noi se intampla la fel....in majoritatea timpului ne loveste, cand nu ii convine ceva la fel....ne ciupeste....ne loveste
ii tot spunem ca NU e frumos...si l-am invatat sa ne mangaie spunand "gigea gigea...mai mai....mai mai..." si vad ca a inteles ceva
cand vine sa ne loveasca incepem sa recitam "gigea gigea...mai mai....mai mai..." si el ne mangaie apoi o tine tot pe-a lui si ne da gigea cu viteaza peste bot

Lilina si Vlad - Alexandru (23 septembrie 2006)
cum s-a nascut bebe site-ul lui bebe varsta lui bebe

"Is nice to be important, but is more important to be nice"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

quote:
Originally posted by Elise

Si bblisa ne musca... nu loveste, da' musca atunci cind ti-e lumea mai draga, cu o expresie si niste vocalize foaaarte dragastoase, si nu stii niciodata cu ce intentie se apropie: sa pupe sau sa manince.

Sint convinsa ca nu realizeaza ca muscatul asta nu e o expresie a afectiunii. Probabil nici baietelul tau nu isi da seama ca lovitul nu e o joaca.
Sint inca mici. Se vor lamuri ei, in timp.

Elise & BBLisa




Scuze off topic

Elise ti-am admirat papusica, e superba, sa va bucurati de ea si sa aduca multe, multe bucurii.

Mergi la inceput