Educatia acasa (homeschooling)

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Irina, tu faci HS ?

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Da, Irina, stiu ca nu erau materiale didactice pe vremea noastra. Nu ca acum ar fi vreo stralucire dar au mai cumparat si ei una-alta

Am inteles, deci nu esti complet in afara sistemul ci faci "cursuri la distanta". Fara frecventa cum ar fi.

Oana - zau ca e mai bine sa faci chimie in laborator si nu acasa. Sper ca acum se face ceva mai mult in liceu din acest punct de vedere ... sper, ce sa fac




Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Da, Irina, stiu ca nu erau materiale didactice pe vremea noastra. Nu ca acum ar fi vreo stralucire dar au mai cumparat si ei una-alta

Am inteles, deci nu esti complet in afara sistemul ci faci "cursuri la distanta". Fara frecventa cum ar fi.

Oana - zau ca e mai bine sa faci chimie in laborator si nu acasa. Sper ca acum se face ceva mai mult in liceu din acest punct de vedere ... sper, ce sa fac




Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Simali, da, cu fetita cea mare (4 ani si 10 luni).Urmaresc programa ministerului, dar studiem posibilitatea de a o inscrie la Calvert School, in programul pk.
Sorana, sunt foarte multe metode de homeschool, dar pentru Romania doritorii ar trebui sa aleaga varianta asta, ca sa aiba intrare in sistemul de stat, si pentru a le fi recunoscute studiile.Dar in SUA nu e obligatoriu sa urmezi o curricula anume, iti poti urma propria fantezie, ca sa zic asa, mergand de la hs "clasic" pana la unschooling.
si un articol in evzhttp://www.evz.ro/articole/detalii-articol/839357/Scoala-de-acasa-sau-scoala-publica/
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Irina, 4 ani si 10 luni nu se pune.
Inca nu ai trecut de 8 ani - varsta la care lumea la noi se sperie si da copilul la scoala clasica sub presiunea familiei, vecinilor, de frica ca "nu iese", etc.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui simali

Irina, 4 ani si 10 luni nu se pune.
Inca nu ai trecut de 8 ani - varsta la care lumea la noi se sperie si da copilul la scoala clasica sub presiunea familiei, vecinilor, de frica ca "nu iese", etc."Calea de mijloc este calea ZEN"Alice
Simali, stai linistita ca si acum avem presiuni din partea apropiatilor sa dam fata la gradinita, dar noi am considerat ca asa e mai bine pentru copiii nostri, deci ne vedem de drum
Daca vom da copiii la scoala clasica vom avea in vedere alte considerente, in nici un caz presiunea din partea altora.am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Sorana,
Cand cumperi kit-ul de la intitutiile care fac homeschooling, il cumperi cu tot ce trebuie.Ustensile pentru arheologie (asta pentru istorie), microscop (pentru chimie, biologie), scrpetei, planuri inclinate etc pentru fizica...in fine, tot ce ai nevoie.In plus, nu trebuie sa-ti bati capul cu programul zilnic, ei ti-l trimit pe e-mail...E o varianta, si noi ne gandim din ce in ce mai serios desi Anais e inca micuta.Studiem problema, mai avem inca vreo doi ani la dispozitie

Irina,uite, noi am primit documentele preliminare de la www.sonlight.com.Le-am primit si de la Calvert dar parca astia de la Sonlight imi plac mai mult!Succes cu Ilinca!!

Blogul meu - artizanat din dragoste pentru copii



Povesti de seara - Amin si ceilalti licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Irina, Calvert imi place si mie la nebunie, mi se pare ca are cea mai completa programa plus tot ce ai nevoie e bagat in kit si daca vrei vine si cu ajutor de la asistenti.


A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Irina, sa nu te superi pe mine dar "presiunea sociala" va fi mult mai mare mai tarziu.
Adica daca nu aveti un grup in care toti copii sa faca HS atunci ....
La noi toti copii din parc (cei de peste 7 ani, evident) merg la scoala. Fi-mea va merge la toamna, abia asteapta, o sa fie in clasa cu x, va fi la aceeasi scoala cu y, dar z merge la alta scoala, etc. Discuta destul de des despre asta . Nu mai zic de cei de cls II-a care-si povestesc ce au facut la Cangurul, ce subiecte s-au dat, etc.
Cred ca este destul de greu sa iti convingi copilul ca e mai bine asa, fara colegi, fara teme, fara ....



Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Pe mine ma incata ideea de a ii face homeschooling lui Ingrid.
Aici sunt motivele pro:
1) Aici in USA copiii stau la scoala 7 ore pe zi din clasa 1, dupa care vin acasa si trebuie sa is faca si temele. Mi se pare foarte mult timp pt un copil asa de mic sa stea departe de mama. Sa nu mai luam in cosideratie dusul si adusul de la scoala, care ia si ala 1/2-1h.
2) Copilul v-a fi sub influeta mamei si nu a prietenilor.
3) Lipsa drogurilor.
4) Daca nu intelege ceva poti sa ii explici cat timp este necesar, daca a inteles ceva nu trebuie sa astepte pe toti ceilalti elevi si sa se plictiseasca.
5) Daca invata acasa putem face activitati exatra-scolare de care vrem noi (pian, balet etc).
6) Putem petrece mai mult timp impreuna ca familie.
motivele contra:
1) Lipsa de socializare.
cred ca acesta este singurul motiv pt care nu as face homeschooling.



Ingrid;

www.youtube.com/watch?v=dU7FTyFUzjw" target="_blank">VACANTA DE VIS

www.youtube.com/watch?v=99ItPu2KUKs" target="_blank"> copiii nostri; ingerasul meu Paul

Mergi la inceput