Cum se joaca astazi copiii?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Unde as gasi astfel de cercuri? la Palatul copiilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Da Criseis, la Palatul copiilor, dar pe langa asta ,mai sunt tot felul de cluburi. Noi am primit la scoala in ghiozdan tot felul de fluturasi cu cluburi de carate, de muzica, tenis de camp, teatru, etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Flaviutza, sau cine isi mai aminteste, ai putea sa-mi descri si mie pe scurt cum se juca "flori,fete sau baiete" - parca se puneau niste intrebari -am uitat insa complet.
si "tarile" (era cel cu un cerc desenat pe asfalt, impartit inegal? sau nu?). Multumesc!
Toate jocurile enumerate de tine le jucam si noi in fata blocului - cate s-au schimbat de atunci....

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Flaviutza, acum o sa mergem in parc si o sa lipim frunze... si cum zice Bia, yuppy



anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cheptinelena spune:

Erau niste rime care excludeau un copil din grup (din joc)...vi le mai amintiti? Gen: an tan tiri mogo dan, cara cara si, principala moringo, tango! sau...din oceanul pacific a iesit un peste mic, si pe burta lui scria iesi afara dumneata...Sunt f multe, eu pe acestea le mai stiu doar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Exista si variante moderne, citez din repertoriul actual:
Tom si Jerry cheama pompierii, you, you, you, iesi afara tu.(iata infratirea limbii romane cu lb. engleza).

Iar din cel retro:
An-tan-te
dize mane pe
dize mane compane
An tan te

Ciresica are mere,
Ciresel vine si cere
Ciresica nu se-ndura
Ciresel vine si fura
Cate mere a furat
Ci-re-sel?

La popa la poarta
E-o pisica moarta
Cine-o rade si-o vorbi
S-o manance coapta
Cu marar, cu patrunjel
Cu untura de catel
Eu sunt popa romanesc
Si am voie sa vorbesc

An tan tina
s-a ouat gaina
si-a facut un ou
mare cat un bou
si s-a dus la tribunal
si-a aflat ca e magar


[poze]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Dar jocul acela cu "ursul doarme si viseaza, ca papucii lui danseaza" il stiti? Eu mai tin minte ca un cerc format din mai multi copii se plimba injurul altui copil care sta cu ochii inchisi . Dar nu mai stiu mai departe. Si daca stiti si cantecelul...

M-ati facut sa-mi aduc aminte cu drag de copilarie.Ce vremuri...

Mergi la inceput