Mamici de mai - iunie 2008 (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

fetelor, la o consultatie obisnuita la medic, ce spunem/ce informatii tre sa ii dam?
De ce intreb, de fiecare data cand merg, nu stiu la ce intrebari sa ma astept, si nici nu imi dau seama ce ar fi important sa ii zic: de greturi sa ma plang, sau de oboseala- cred e irelevant, De, alintaturi :)
Desi sunt cele mai comune/deranjante, cred ca mai important e sa ii zic:
-de ameteli
-usoarele crampe abdominale
-miscarile lui bb (eventual sa imi zica cum sa le urmaresc)
-eventual contractii/scurgeri/etc
-durerile de cap/spate etc


Aveti alte recomandari? ideal ar fi sa ma concentrez pe simptomele importante, si nu amanunte normale, dar care pe noi ne sperie.


13+ bb-ul cel mai iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Cleo - intrucit sarcina nu e boala (), ar trebui sa "raportezi" medicului orice simptome iesite din comun - rolul lui este sa-ti explice care sunt normale/exagerari si care nu. Prin urmare varsaturi, dureri abdominale, scurgeri ciudate de orice fel - despre toate astea trebuie sa-l informezi. In plus evident trebuie sa-i pui orice alta intrebare care te intereseaza (ideal ar fi sa ti le notezi pe masura ce iti vin si sa te duci cu listutza la el - altfel oricum uiti una sau alta...) - de la cind si cum se simt miscarile copilului pina la cum se simt contractiile samd...

Fetelor, eu in curind o iau spre casa - va pup pe toate si ne auzim si miine!

9+

Gabriela si Stefan David (8 Iulie 2004) Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

pai tocmai, la mine totul e iesit din comun.
Sunt deja paranormala.

13+ bb-ul cel mai iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Buna seara fetelor vorbarete!

Eu mai m-am linistit, mi-a mai trecut supararea legata de "vorbele din popor". Din pacate eu nu pot fi asa cum spunea Simonix, sa uit totul repede, sa zic "da-oncolo" si gata supararea. Ma framt o zi intreaga off offf.
Si eu am o senzatie de greata in stomac; nu vomit, insa nici super nu-mi e; abia astept sa trec de perioada asta, apoi vine faza de rotunjire , mama, in ultimele sapt. cand suntem ca niste baloane e crima

Adriana, 11, mami de Lara (22.05.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analisa spune:

gabitzam, mi-ai pus un an "0000" in prima pagina si femeia mai nou SUPERSTITIOASA " din mine s-a trezit :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Analisa
Sa te vad ce te faci cand or incepe insomniile sau visele super nasoale de gravida

Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

www.dropshots.com/gabitzam2" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Fetele,

L-am vazut pe bb!!!!!!!!!
Am asteptat atata confirmarea asta ca nici nu indrazneam sa ma bucur, sa iau in serios ideea de.
Mi-a spus ca este mai mare cu 2 sapt. decat credeam si decat mi s-a spus la prima ecografie, transvaginala.
As avea, cica, 10 saptamani. bb avea mugurii membrelor, misca si ii batea inimioara. L-a impresionat si pe tati :) Iar mie imi lacrima ochiul drept.. :)
Ma mai duc pe 26 la eco la Medicover sa-mi spuna si dna dr. Petrache la care merg ce varsta are.
Sau poate e asa mare pentru ca e baiat :) Mirciulica.:)
Oricum ar fi, sunt superfericita si sper sa fie totul in regula pana la capat.
va pup pe toate si va doresc sarcini usoare!! Sa fie totul bine pana la capat.


Laurita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyname spune:

st noua. va rog sa ma scuzati, dar nu stiu cum sa ma inscriu si eu in lista mamicilor de mai. st nascuta pe 29.05.1981. UM 23.08.07. DNP 29.05.2007. multumesc. sarcini usoare tuturor

yuyu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Laura, ma bucur pentru tine si pentru fericirea ta din seara asta

Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

www.dropshots.com/gabitzam2" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Sunt si eu o viitoare mamica de Iunie 2008 si am o intrebare dragele mele, de ce e interzis sucul de grapefruit?Eu beau 2 pah de suc nat in ficare dimineata si nu am nimic , uite ca si lamaile imi plac le-as manca asa cu totul, in general imi place tot ce e acru , e rau?

Mergi la inceput