Vitamina E

Vitamina E | Autor: Jasmine

Link direct la acest mesaj

Am luat ieri vitamina E forte de la farmacie.Pe prospect scrie ca e pt "sterilitate".In general,fara sa precizeze daca e pt femei sau barbati.
Scrie doar ca doza prea mare la barbati poate duce la oligoastenospermie sau azoospermie!
Si eu o luasem tocmai pentru el,ziceam ca nu strica.Acum mi-e cam frica.Ma gandesc ca mai bine n-o ia.
Voi ce stiti de vitamina E?Pt ce v-a fost recomandata de medic?Eu parca asa retinusem din ce am mai citit pe aici,ca se dadea Vitamina E atunci cand spermograma iesea cam nasoala.El inca n-a facut nici o spermograma,pur si simplu m-am gandit eu asa,sa-i dau vitamina E si acum nu stiu daca fac bine.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simona_ spune:

Daca ia 1/zi nu este o doza mare. Dupa prima serie de tratament trebuie facuta o pauza care cred ca trebuie sa fie egala cu perioada in care a luat.
Am cumparat si eu vit. E forte dar pentru mine pentru ca le noi eu sunt cea cu probleme.
Bafta Simona_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

tie ti-a prescris-o un medic?Sau ai luat-o tu pur si simplu?La ce ajuta de fapt aceasta vitamina E?Stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Sotului meu i-a recomandat un dr vit E pt oligoastenospermie.Se ia 20 zile si 10 zile pauza.In caz de doza prea mare are efect invers.

Te pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

O pastila pe zi nu e doza prea mare,nu?
Stiu ca s-a mai tot discutat pe aici despre vitamina E.Am dat cautare si cica nu gaseste subiectul asta.Ciudat.
O sa-i dau asadar cate o pastila pe zi.Oare sa iau si eu?
Nu mi-e foarte clar la ce ajuta vitamina asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Jasmine..si sotul meu ia vitamina E (pt astenospermie), cate 1/zi...
Si eu i-am tot asa 1/zi..20 de zile si 10 zile pauza...in asociatie cu acid folic si vit C



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

O pastila pe zi 20 de zile si 10 zile pauza.Cartilaj de rechin o pastila timp de 3 luni.Undestor o pastila pe zi 10 zile si 10 zile pauza.Este tratamentul dat de prof Ancar sotului meu pt stimulare spermatogenezei.

Te pup,

Gabi.

Mergi la inceput