nu vorbeste la 3 ani,ce sa fac cu el? - 2

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fran spune:

Flori-la 2 ani si 2 luni nici Iepu' nu vorbea. Cand zicea cate un "ap"-apa sau "nu" era sarbatoare. La 2 ani si 3 luni a inceput sa vorbeasca, acum la 2 ani si 4 luni are cam 30-40 de cuvinte pe care la spune in mod curent. Eu te inteleg perfect ca si noi am fost disperati, am primit retete cu medicamente si diagnosticul de "comportament cu note autiste"...Pana la urma a fost vorba de o simpla intarziere de vorbire care se trateaza cu...rabdare. Incearca sa-l faci sa repete silabe (ritmate, pe muzica e cel mai bine), eventual acompaniate de batut din palme, la toba etc
Nu-i da inca medicamente, inainte de a fi absolut sigura ca nu aveti deloc rezultate cu terapie comportamentala

Fran si Patricia Annelise (05.05.05)
Iepurete mititel
Iepurete a crescut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Nepotica mea la 2ani jumate nu vorbea decat asa cum spun unele mamici,mama,tata,kk,..si a trebuit sa o ducem la gradi step by step pt ca nu mai avea cine sa stea cu ea.La inceput nu au vrut s-o primeasca dar dupa insistente s-a acceptat.Nu exagerez,dar in 3 saptamani zicea orice,pur si simplu era puturoasa dar langa copii si-a dat drumul la gurita.
Asa si cu "r" nu-l spunea si noi credeam ca asa sunt copiii dar a luat-o nasa ei de botez si i-a cerut sa zica "rara" zicea lara si tot asa,spunea r-ul doar al doilea.Deci asta arata ca poate dar nu se concentra.

Si parerea mea e ca doar nevoie de rabdare si antrenament cu copiii nicidecum pastile

CARL IUBITUL 05.04.07 si mami Stefaniya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

nu-i da medicamente pt ca nu faci decat sa-l intoxici .atunci cand copilul tau te ia de mana si iti arata ce vrea NU-I DA DECAT DACA PRONUNTA NUMELE ACELUI OBIECT, mai inainte il pronunti tu si-l pui pe el sa-l repete . nu vrea ...nu-i dai ceea ce cere .incearca si revin-o sa spui ce ai facut , dar sa fii consecventa nu cu intreruperi pt ca nu vei mai avea rezultatul dorit .succes!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Si noi am avut aceeasi problema, Amos nu vorbea foarte clar si nici vocabular foarte bogat nu avea.
Eu am sa va spun pasii pe care i-am urmat noi si acum copilul vorbeste. In primul rand am facut control ORL unde s-a descoperit ca nu auzea bine din cauza ca avea apa in urechi iar acesta este unul dintre motivele pentru care nu vorbea corect, pentru ca nu auzea bine cuvintele. Apoi psiholog si logoped. Psiholog pentru evaluarea lui sa verifice daca exista si alta problema in afara de vorbire, dar totul este perfect la el , i-au facut IQ, acum un an avea 95, adica din punctul asta de vedere este un copil normal. La logoped mergeam in fiecare saptamana, sedinte de 45 min, iar eu asistam la toate sedintele si primeam "tema" pentru acasa sa lucrez cu el. Asadar, aveam diverse planse cu poze si alaturi cartonase cu aceleasi desene de pe planse. Trageam carti cu randul, in joaca, cand eu, cand Amos si il intrebam ce e in desen. Trebuiesc facute propozitii scurte si clare. De ex. " Copilul sta pe scaun" si pus cartonasul pe plansa, acolo unde copilul sta pe scaun. Atunci cand eram in bucatarie si nu numai, orice faceam ii explicam clar in propozitii scurte. Acum deja merge la o gradinita pentru copii cu probleme de vorbire, unde se lucreaza intens cu el si deja vorbeste bine.

Parerea mea este ca medicamentele nu ajuta, iar eu perosnal nu sunt deloc de acord cu tratamentul medicamentos, sunt si alte metode, trebuie doar foarte multa rabdare si mult exercitiu.
Multa bafta si sa auzim numai de bine.

Saphir, Amos si Ailish

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelap spune:

tudor are 4 ani .am avut probleme cu vorbirea.pe la 2 ani mi-am dat seama ca ceva nu este bine.copii de-o varsta cu el vorbeau cat de act si el nimic.am fost la doctori:orl,neuropsihiatrie etc.au exclus diagnosticul de autism....inte timp mai trecuse inca 1 ani si tudor nu zicea nimic.eram diperata atat eu cat si sotul meu.este singurul coplil .apoi dupa trei ani a inceput sa zica tis(adica pis) si incet i,incet,incet cu ajutorul logopedului si a gradinitei s-au vazut rezultatele.nu vorbeste corect nici acum mai avem de lucru.dar spune propozitii scurte spune absolut toate cuvintele ,gresit ,stalcit dar le spune.la gradi cand l-am dus in primul an,avea doar 3 ani si nu spunea nimic sa adaptat greu dar sa integrat.am avut noroc si de educatoare ce-i drept.acum mai are 2-3 zile si abia asteapta gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

Dragele mele mamici,ma bucur pentru ca puii vostri au inceput sa vorbeasca,insa al meu copilas nu spune nimic,si au mai trecut 6 luni....si nici un rezultat.
Azi am simtit ca nu mai rezist psihic....am plans si eu si sotul meu,pt.ca nu mai stim ce sa facem cu el..nu il putem ajuta nicicum.
Daca asa gasi un medic normal care sa imi spuna ce sa fac cu el,un medic in toata Europa asta,nu conteaza unde,l-as duce daca as stii ca ii va face bine,si va evolua.
In disperare de cauza am inceput de ieri sa ii dau encepfabol(medicament scris cu cateva luni in urma de neuropsihiatru,si nu am avut curajul sa ii dau,tocmai pt.ca am sperat intr-o minune).Nu va pot spune cat de agitat este copilasul meu,cat de nervos,si cum se invarte in pat noaptea....efectiv nu mai stiu ce sa ma fac...va rog ajutati-ma,indrumati-ma spre o clinica ,oriunde,nu conteaza orasul sau tara,unde sa fie un medic competent,sa imi spuna exact ce anume are coplasul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelap spune:

kiwwy,daca vrei sa vorbim iti dau nr.meu de telefon.iti inteleg disperarea si eu am trecut prin asta.inca nu sunt convinsa ca am scapat .......tudor are vorbirea unui copil de 2 ani dar e un pas inainte.0748631646

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

Draga Mirele,am sa te sun dupa ora 8 seara,maine,sau cel tarziu sambata cand primesc minute nationale pe telefon.Te pup,din ce oras sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Draga Kiwi, ti-am citit povestea chiar daca nu am postat pana acum, si noi suntem in aceeasi situatie. Copilul nu vorbeste si nu e deloc interesat s-o faca.
Am gasit un articol pe net, oare copiii nostri au aceasta problema?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Afazie

Eu nu stiu ce sa mai cred, m-am saturat de doctorii care bajbaie si nu se pronunta si se reped sa scrie retete de medicamente a caror prospect mie imi fac parul maciuca. Noi mergem la un homeopat de cateva luni, nu pot sa zic ca suntem multumiti de progresele piciului, nici noi, nici el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelap spune:

din pacate suntem destul de departe....suceava.As fi vrut sa ne intalnim sa-ti dai si tu cu parerea cum e tudor si cum vorbeste in comparatie cu baietelul tau.Si eu sunt cumplit de disperata si mi-e frica pentru el.Acum parca e mai bine ,cred ,pentru ca a inceput cat de cat sa spuna cate cava.Astept sa vorbim .mirela.email:mirelamira74@yahoo.com....iti trimit poze cu tudor daca vrei.pa

Mergi la inceput