Retete de post - 2

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

osna ce bine arata salata de cartofi.
o sa iti "fur" si eu reteta.

astazi cred ca o sa fac un spanac ceva. revin cu poze mai pe seara.
post usor lipsit de ispite dragele mele.


asteptand o minune... stau cuminte... cu sufletul la al meu viitor
Alex, hai la mama!
cand sa vie... ? repede sa vie...
Infertilitatea. O boala tratata ca atare in Uniunea Europeana. Nu si in Romania!
Au nevoie de ajutor ACUM

amintirea cea mai draga mie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

nu am mai facut aseara, dar astazi, iata: spanac in sos de bulion


asteptand o minune... stau cuminte... cu sufletul la al meu viitor
Alex, hai la mama!
cand sa vie... ? repede sa vie...
Infertilitatea. O boala tratata ca atare in Uniunea Europeana. Nu si in Romania!
Au nevoie de ajutor ACUM

amintirea cea mai draga mie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eneida spune:

Buna fetelor si la multi ani!
Stie cineva cum se fac biscuitii aceia prajiti in ulei (nu copti la cuptor), babane stiam eu ca se numesc? Aveam reteta odata dar am pierdut-o si imi placeau foarte mult. Inainte aveam timp liber mai mult si faceam mereu . Acum as vrea sa mai fac dar nu mai stiu cum. Va rog frumos daca stiti reteta sa mi-o scrieti si mie.
Va pup. Marilena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Buna fetelor,

Va urmaresc de mult timp si imi este de mare ajutor ceea ce postati voi aici...

Eu am acum mancare de fasole boabe (purcelusi le zicem noi ca-s boabe mai mari si mai dulci) ce ceapa multa si diseara facem clatite de post

Insa cum reusiti voi sa nu va ingrasati in post?

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy36 spune:

cum faceti clatitele de post? am incercat o reteta data de o prietena si nu mi-a iesit nimic...bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiul11 spune:

Eu fac asa: zahar, apa minerala, faina, un praf de sare si un pic de praf de copt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiul11 spune:

Astazi am facut orez cu ciuperci umplute la cuptor si friptura de soia + salata verde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

Pentru ca aveam o cantitate cam mare de mere de vreo cateva zile bune, pe care nu binevoia nimeni s-o manance, m-am apucat sa caut o reteta de placinta cu mere (de post)pe internet si iata ce am gasit:
"7 linguri apa,7linguri zahar,7 linguri ulei, o lingura de otet ,olingurita de bicarbonat(stins in otet sau lamaie) si faina cat cuprinde.Se amesteca ingredientele in ordinea enumerarii,se intinde o foaie din jumatate din coca,se aseaza intr-o tava unsa cu margarina si tapetata cu faina,se adauga umplutura(mere rase crude,amestecate cu zahar ,scortisoara si cateva stafide si nuci maruntite)si apoi cea de a doua foaie din cealalta jumatate de coca.Se baga la cuptorul incins in prealabil,pt.45 de min" sursa: http://www.reclama ilegala - conmsidera acesta un avertisment.ro/forum/gastronomie/retete/placinta-cu-mere-de-post-140/
Am testat-o si este grozava. Usor de facut si de nota 10. Asa ca m-am gandit s-o dau mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

ooopsi ! Imi pare rau, nu am avut intentia de a face reclama site-ului respectiv. Se pare ca nu am mai citit cam demult regulamentul la DC. Bine ca am scris reteta. De fapt aia vroiam sa comunic si am facut referire la respectivul link, pentru a nu se considera ca plagiez. Atata tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Ionela,cu ingrasatul e cam nasol,eu dupa o saptamana deja am pus pe mine
Cristy,si eu fac clatite aproximativ cam la fel ca puisorul,doar ca eu pun si arome,zahar vanilat sau rom si un pic de ulei in compozitie si fara praf de copt!Fac mai groasa compozitia!
Azi mancare de cartofi si supa de rosii cu orez

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput