Retete rapide - 2

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patriciaRO spune:

Chiftelute de pui:


pui piept, faina, ulei, ingrediente de chiftelute

Am fiert un piept de pui pe care il maruntesti apoi, am pus 2 oua, am fiert cartof pe care l-am dat pe razatoarea cu ochiuri mari, arome de chiftelute (daca nu aveti, sare, piper, usturoi). Amestecati...

Am facut chiftelute, le-am dat prin faina, si un pic le-am pus la prajit. Atat sa dea culoare...

poza, aici:
http://piticii2003.multiply.com/recipes/item/3/Chiftelute_de_pui



Beatrice, mami de Alex pifos




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

quote:
Originally posted by Violetik

Idaira, merci mult pentru reteta! Fooooooaarte bun




Pe care din ele ai facut-o? Oricum ma bucur ca a fost pe gustul tau!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

quote:
Originally posted by Elodie

[quote]Originally posted by osna


legume cu cascaval

250g ciuperci din conserva
o ceapa mare sau 2 mai mici
250g rosii mici
4 oua
4linguri smantana
200g cascaval
sare,piper,vegeta
o lingura de unt
1 ardei taiat cuburi fine(daca vreti)

ceapa si ciupercile se taie marunt si se pun la calit.rosiile se taie in 2 sau in 4 si se adauga si ele.ouale se amesteca cu smantana ,condimente.se toarna peste legume si se lasa vreo 10min la foc foarte mic acoperite cu un capac.
dupa vreo 5 min se pune si cascavalul taiat felii subtiri si se lasa sa se topesca.




Imi palce reteta asta.O incerc neaparat!

Cascavalul se pune dupa ce s-a inchis focul, respectiv dupa 5 minute? Sau se lasa si el pe foc? Ma bate gandul sa fac si eu reteta asta! Suna bine.


Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

http://www.shutterfly.com/view/pictures.jsp
http://community.webshots.com/user/ellinia_c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

Am si eu o intrebare legata de retete.
Trebuie sa pregatesc la gradinita la baiatul meu ceva de mancare specific romanesc. Trebuie sa prepar ceva rapid si simplu, specific romanesc, pt 20 de copii cam de 3 ani toti.
Aveti ceva ideei? Sunt in ceata totala. Ma gandeam la asalata orientala cu cartofi, ceapa, oua, masline dar nu stiu daca e chiar specific romanesc. Aveti ceva ideei, sugestii?
Astept ceva propuneri. Orice e bine venit. Vreau sa le arat ce bine stim noi sa mancam si ce mancare buna stim sa facem. Din pacate nu pot sa fac sarmale sau mamaliguta ca nu cred ca pica bine la copilasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Fa- le bulzisori mici de mamaliguta mai tare umpluti cu brinzica rasa sau cascaval,ca le poti reincalzi usor,budinca de paste ca e dulce,sau papanasi cu ce vrei tu,cam asta imi trece prin cap acum.Salata are ceapa,masline nu stiu cit succs are la copii.Scrie -ne ce ai facut pina la urma,te rog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:


Ficatei in bacon

ficatei de pasare 500gr,
bacon feliat 300gr

ficateii se spala, se taie daca sunt mai mari, se condimenteaza(piper, putina sare
se iau pe rand bucatile de ficatel si se infasoara in bacon, se prind cu scobitori ca sa nu se desfaca
se aseaza in tava si se dau la cuptor 15min, pina se auresc frumos

Sunt deliciosi, atat calzi, cat si reci.


Mihaela mamica Tatianei si a lui Mihai

Mihaela mamaica Tatianei si a lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DANNIELLA spune:

SUFLEU DE CARTOFI CU CARNE TOCATA SI BRANZA

Ingrediente:
500 gr cartofi, 2 cepe, 2 dovlecei mici, 4 rosii, 6 linguri ulei, 500 gr carne tocata mixta, 3 linguri bulion, sare, piper, 1 varf cutit chilli, 125 ml supa, 125 ml lapte, 30 gr unt, 200 gr. branza telemea, 2 catei de usturoi

Mod de preparare:
Se spala cartofii si se fierb 20 min. Se toaca ceapa. Dovleceii si rosiile se taie cuburi.Se incinge uleiul si se prajeste carnea tocata. Se adauga ceapa, dovleceii si se calesc 3-4 min. Se adauga bulion, sare, piper, chili si supa. Se fierbe cca 10 min.Se scurg cartofii, se curata si se paseaza, fierbinti. Se amesteca impreuna cu laptele fierbinte si cu untul, se sareaza si se pipereaza. Se zdrobeste cu furculita jumatate din cantitatea de branza. Se curata usturoiul si se piseaza, se adauga in piure. Se inglobeaza si branza zdrobita.Cuptorul se incinge la 175 grade. Rosiile se adauga la carnea tocata, se potrivesc de sare si piper.Intr-o forma de sufle unsa se aseaza straturi succesive de carne si piure de cartofi. Se taie cuburi restul de branza si se presara deasupra. Se coace circa 20-25 minte in cuptor. Pofta mare!


Mamica lui Alex, un ingeras mereu vesel :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DANNIELLA spune:

FIGURINE CROCANTE

Ingrediente:
70 gr. margarina moale
120 gr zahar pudra
2 oua
2 linguri de branza de vaci
o lingura de rom
230 gr. faina
o lingurita praf de copt
faina pentru planseta
ulei pentru prajit
scortisoara macinata

Mod de preparare:
Se amesteca margarina cu 80 gr zahar pudra, se adauga ouale, branza, laptele si romul si se amesteca. Se pune apoi faina amestecata cu praful de copt. Se lasa sa se odihneasca la rece o ora.
Pe o farfurie adanca, se amesteca restul de zahar pudra cu scortisoara. Pe planseta presarata cu faina se intinde o foaie groasa de 3 mm. Cu ajutorul unor forme mici se decupeaza figurine din aluat. Se incinge uleiul si se prajesc figurinele. Se lasa sa se scurga de grasime pe un prosop de hartie, apoi cat sunt inca fierbinti se tavalesc prin zahar cu scortisoara.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DANNIELLA spune:

CREMA DE BRANZA DULCE CU ARDEI

Ingredinte:
1 ardei gras verde
1 ardei gras galben
1 ardei gras rosu
2 cepe verzi
100 ml smantana
80 gr branza dulce
40 gr maioneza
½ lingura mustar
sare, piper macinat
2 oua fierte tari
12 felii de paine prajita
2 linguri ridiche tocata

Mod de preparare:
Se curata de seminte ardeii spalati si se taie cubulete. Cepele curatate se taie rondele si se amesteca impreuna cu ardeii intr-un vas.
In alt vas se amesteca smantana cu branza dulce, maioneza si mustarul. Se condimenteaza compozitia cu sare si piper. Se toarna peste legume si se amesteca. Ouale se decojesc si se taie felii.
Cu crema obtinuta, se ung feliile de paine prajita dupa care e orneaza cu felii de ou si se presara ridichea tocata.




CORNETE DE SUNCA UMPLUTE


Ingrediente:
200 gr branza de vaci
100 gr urda dulce
100 ml smantana
sare, piper macinat
3 linguri ceapa verde tocata
8 felii de sunca
8 frunze mici de salata
6 ridichi taiate felii

Mod de preparare:
Se amesteca intr-un vas branza de vaci cu urda, smanatana, sare, piper, apoi se adauga si ceapa verde si se lasa o ora la frigider.
Se introduce crema de branza in sprit. Se aseaza frunzele de salata spalate, pe feliile de sunca si se ruleaza in forma de cornete. Se spriteaza inauntru crema de branza. Se orneaza cu ridichi si se serveste cu felii de paine prajita.



SALATA EXOTICA DE PUI

Ingrediente:
300 gr pui fara piele, fiarta sau prajita
80 gr branza feta taiata cubulete
130 gr iaurt
50 gr praz
1 lingura maioneza light
2 linguri ceapa tocata
1 lingura fistic macinat
1 lingurita curry
suc de lamaie
sare


Mod de preparare:
Carnea taiata felii se amesteca impreuna cu branza, prazul taiat marunt, ceapa verde si fisticul.
Pentru dressing, se amesteca maioneza cu iaurt, curry si putin suc de lamaie. Se toarna dressingul peste amestecul de carne si se omogenizeaza. Se sareaza dupa gust. Din aceasta compozitie se pot face tartine, pe felii din paine integrala.



OEUFS CROQUANTS

Ingrediente:
1 bagheta frantuzeasca
120 ml lapte
6 oua
60 gr cascaval ras
sare, piper macinat
boia de ardei iute
2 lingurite unt
200 gr bacon sau salam cu sunca
1 lingura ceapa verde tocata

Mod de preparare:
Se taie felii painea bagheta. Se bat ouale cu laptele si se toarna jumatate din amestec peste feliile bagheta; se adauga sare, piper si boia. Amestecul se lasa sa se imbibe.
Se incinge cuptorul la 190 grade. Se unge tava cu unt si se aseaza feliile de bagheta. Se amesteca compozitia de lapte si oua ramasa, cu doua treimi din cascaval si se toarna in tava , peste feliile de paine. Se da la cuptor si se coace cca 25 minute. Apoi se presara restul de cascaval si se mai lasa un pic la cuptor.
Intre timp se frig feliile de bacon intr-o tigaie de teflon. Se scoate din cuptor budinca si se taie felii, apoi se decoreaza cu felii de bacon si ceapa tocata.



OUA SATELIT UMPLUTE CU CASTRAVETI

Ingrediente:
8 oua fierte tari
2 rosii
un castravete
2 linguri verdeata taiata marunt (patrunjel, busuioc, ceapa verde)
2 lingri ulei de masline
½ otet balsamic
sare, piper asortat macinat


Mod de preparare:
Ouale se decojesc si se taie in jumatate pe lat. Rosiile se taie rondele, iar castravetele se taie in felii subtiri. Pe cate o scobitoare sau o tepusa pentru frigarui se infig pe rand, o jumatate de ou, o felie de castravete, o felie de rosie, din nou castravete si jumatatea de ou ramasa.
Se amesteca uleiul cu otet, sare si piper. Dressingul se toarna peste frigariu si se presara verdeata tocata.



CORABIOARE CU MAIONEZA

Ingrediente:
6 oua fierte tari
5 linguri unt moale
2 linguri maioneza
sare, piper alb macinat
4 ridichi
4 rosii cherry
o foaie salata verde
1 lingurita icre negre

Mod de preparare:
Ouale se taie in doua pe lung. Se scot galbenusurile, iar jumatatile de albus se decupeaza putin in partea de jos, astfel incat sa stea drept pe farfurie. Intr-un vas se bate spuma untul cu sare. Se adauga piper, apoi treptat, maioneza si galbenusurile sfaramate. Se amesteca bine si se lasa sa se intareasca 30 minute.
Crema se spriteaza in albusuri. Se orneaza cu felii de ridiche, felii de rosii si o bucatica de salata verde si se adauga putin caviar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Vin si eu cu o reteta de ceva dulce rapid, gustos si rafinat:

RULADA CU COCOS

1 pahar mare de lapte se fierbecu 10 lg zahar. Se adauga apoi 500 gr biscuiti simpli si 1 pahar de nuca ambele date prin masina sau la robotul de buc.Se adauga esenta de rom si se amesteca pina se face ca un aluat. Ptr crema se freaca 1 pachet margarina cu 10 lg zahar pudra si apoi se amesteca cu 100 gr nuca cocos si esenta vanilie. Se intinde aluatul din biscuiti pe un ceolofan, iar deasupra se intinde crema. Se ruleaza si se da la rece. Se pudreaza cu cocos si se taie felii.


Speranta moare intotdeauna ultima!

cea mai fericita24+ cu Alexandra Valentina
http://www.flickr.com/photos/26288269@N04/

Mergi la inceput