Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

Retete rapide - 2

(5 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Vezi toate retetele
Adauga si tu o reteta!
Biscuiti dulci umpluti cu ciocolata si alune * Biscuti dulci cu fructul pasiunii * Prajiturele cu cardamom * Tiramisu Cheesecake * Gogosi coapte * Tort negresa * Rulada cu mango si fructul pasiunii * Negresa simpla cu nuci *
Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 15
wana1105
wana1105

1 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Super retete!
Mergi la inceput
xela_07
xela_07

1566 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luixela_07 Adauga semn de carte la raspuns Trimite xela_07 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Salata de rosii cu mozzarella

Se amesteca rosii chery rupte in jumatate, busuioc verde, masline fara samburi, mozzarella bucati mici si paine prajita tot bucatele.

Pe cat e de simpla pe atat e de buna. Pofta mare!
Mergi la inceput
xela_07
xela_07

1566 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luixela_07 Adauga semn de carte la raspuns Trimite xela_07 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Spaghetti cu ton si bread crutons

Se trag la tigaie 3 catei de usturoi , 1 ardei iute verde si o conserva de ton. Se adauga pastele fierte si se scoate totul pe farfurie. Deasupra se pun framituri de paine prajite in ulei cu rozmarin si scoase in prealabil pe un servetel absorbant.

Pofta mare!
Mergi la inceput
xela_07
xela_07

1566 Mesaje
Penne alla arabiatta

Se trag la tigaie 2 catei de usturoi si 1 ardei iute verde. Se adauga o cutie rosii decojite, sare, piper, busuioc verde si pennele fierte. Se scot pe farfurie si se servesc cu parmezan ras.

Pofta mare!

Mergi la inceput
xela_07
xela_07

1566 Mesaje
Mic dejun la tigaie

Se trag la tigaie carnati grosi taiati rondele, cateva ciuperci taiate bucati, bacon, rosii feliute si se adauga 3 oua batute. Se dau la cuptor 3 min.

Pofta mare!
Mergi la inceput

alice2004

5209 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui alice2004  Trimite mesaj yahoo luialice2004 Adauga semn de carte la raspuns Trimite alice2004 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Strudel Tirolez (sarat)

Ingrediente
1 foietaj, 150 gr. sunca, 150 gr. cascaval, 1 conserva de champignon feli de 200 gr., 1 ou

Mod de preparare
Se taie sunca si cascavalul feliute. Se intinde foietajul in tava in care in prealabil se pune hartie de copt. Se formeaza un strat suprapus de sunca pe toata lungimea strudelului se lasa liber ultimii 2-3 cm de la capete, deasupra se fromeaza al doilea strat de cascaval si al treilea strat de ciuperci. Se ruleaza cu atentie foietajul, se apasa bine pe margini ca sa nu iasa compozitia si se unge cu oul batut pe deasupra. Se baga la cuptorul incins la 180 grade C pt 35-40 minute.

Este delicios, atit cald cit si rece.

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 2006-2007 Filmulete

Mergi la inceput
biancadinica
biancadinica

6 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Buna ziua! Este prima mea interventie pe acest site. Mi l-a recomandat o buna prietena in ideea ca voi afla lucruri interesante in momentul cand voi avea un copil. Dar pana atunci constat ca gasesc multe alte lucruri interesante.
O sa va propun si eu o reteta de desert, foarte usoara:
intr-o tava puneti doua randuri de biscuiti, pe care veti turna un sirop clasic din apa, zahar si esenta de rom.Peste biscutii insiropati puneti doua budinci de vanilie preparate conform retetei de pe plic. Peste budinca se pun mere (1 kg)rase si calite cu zahar si scortisoara, iar deasupra frisca (eu folosesc vegetala. Pentru a-i da un aspect mai frumos, puteti rade ciocolata peste frisca. Ce e interesant e ca taind-o in portii mai mari, o puteti servii ca un tortulet.
Mergi la inceput

nikole

3007 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luinikole Adauga semn de carte la raspuns Trimite nikole un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anka.san

gonghy,
reteta ta a iesit grozav . multumim mult.

anca si bebe (23 sapt)

SUBSCRIU!
M-am "batut" cu al meu pe mancare...multumim mult ptr reteta!

Nikole,mami lui albastrel
Mergi la inceput
gonghy
gonghy

2262 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite gonghy un Mesaj Privat  Reply with Quote

Multumesc fetelor de apreciere.
Alaltaieri am facut reteta din nou si intamplator a venit hasbantul acasa cu prietenul lui si eu tocmai ce o terminasem era fierbinte si i-am asezat la masa.
Si spune tipul:"Sunt cele mai faine paste pe care le-am mancat vreodata!"
Eu i-am spus ca face misto dar el nu si nu ca daca nu-i place ceva spune si nu se atinge de mancare ca i se face rau.
Deci am mai capatat inca un fan la pastele mele.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya 19.09.2006
Mergi la inceput
natynic
natynic

8239 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite natynic un Mesaj Privat  Reply with Quote
DOVLECEI LA GRATAR CU USTUROI
Cantitati...dupa nevoi
Se curata dovleceii, se taie rondele nu prea groase, se frig la gratar. Separat se pregateste un mujdei de usturoi cu ulei de masline, sare, suc de lamaie si iaurt/smantana, frecat bine-bine. Acesta se toarna peste dovleceii proaspat luati de pe foc. Si gata!

naty 15+ cu
http://bd.lilypie.com/FYlVp3.png
Mergi la inceput
Pag. din 15 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com