Mamici de septembrie-octombrie 2007 (101)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreeaiosif spune:

completez si eu

31 august- David, 38 sapt,ora 9.32, 3.620 kg, 52 cm, Apgar 10

andreeaiosif

andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Sabina, eu am scos toate pozele cu Michael deocamdata in privat pe Flickr. Am sa le pun parola si o dau pe mailul comun - sunt si eu ingrozita!
Sanatate multa Sofiei si imunitate lui BB Gheo!

Devylla - suntetzi niste superbe, amandoua!!!
Ramonarosca, ce dulce e Vladutz - asa finutz si delicat! Seamana mai mult cu mami, dar si cu tati un pic-mic.

Danielle - ce mai creste frumushica lui mami! Doamne-ajuta sa ramanetzi fara colici. Nici noi inca nu ne-am inscris pe lista plangerii - sa vedem ce mai vine...
Nici cu mucii inca nu ne luptam - desi l-am scos din a 2a plimbare asa, la vreo 30 min si era un friiiig. Dar deh, a zis moasa ca e la liber plimbareala -> infofolit pitic si la ture! Nu are nimic voinicul.
Doamne-ajuta sa ramana asa, mic piranha.

Apropos piranha - Adimercedes: si mie mi-e asa de drag sa-l vad cum se tureaza cand vede/simte sanul si cum se infige ca pitbullul in sfarc. Ca pe o spagheta il soarbe si il apuca exact ca la carte. Deh, talent nativ! Inca ma doare la pus la san, dar mi-e egal. Cica dupa 3 sapt trece si asta. Oricum, sunt topita dupa baietzelul meu dulce. Si creste vazand cu ochii - azi avea 4'300g si ieri am facut 2 sapt (incepute cu 3600g) De-acuma gata, nu mai vine moasa la noi. Va fi cantarit tot la 2 sapt. - probabil - de "consiliera de mamici si tatici".

Ligeea bine ati venit si sa-ti traiasca baietzelul!

Maruntziko draga - multzumesc. Ei vezi, aici nu se mai face proba suptului, tocmai sa nu te nevrozezi. Cata vreme BB are pe la 6 pampersi grei (kk/pipi) pe zi si are tonus etc. inseamna ca primeste suficient. Teutonii aia ai tai ii vor pe totzi la shubler, cu fisha tehnica la zi. Ai nostri: back to the roots! Ca la tzara.
Si Michael a avut cateva zile+noptzi cand ma papa la 2 ore (si sub!) si-mi parea ca nu am lapte - apoi am descoperit ca e saltul de crestere intre ziua 7 si 14, cica - si acum a lasat-o iar mai moale. Dar creste si e alert si umple pampersi - deci e totul OK! Incearca si tu sa ai incredere mai mare in fetitza ta si in corpul tau, in intuitzia ta de mama, nu in aparate!!! Te pup.

Andries, faza cu excelul o aveam si eu - welcome to the club.
Imi tzinema datele ciclului in excel pt ca eu calatoream enorm, pe diverse continente si cilcul venea cu +/-7 zile si nu stiam cand ma paleste. Asa am ajuns sa-mi cunosc ciclul pe diverse fuse orare. Cand am mers la gine sa discutam una-alta si am scos printul cu ultimii 3 ani in excel (cu tzarile langa deviatzii ) s-a crucit bietul! Si ma batea gandul sa-l excelez si pe Michael dar o las moale. Sunt surpinzator de relaxed cu BB: nici mama nu reuseste sa-mi bage cuie - dna dr panicoasa... Is chiar cool! ... bine, si el e neproblematic. Doamne-ajuta sa ramana asa.

No va apup pe toate si ma bag la kuki. Pana pot!

P.S. Stitzi ce am facut ieri? Am tot copy-paste intr-un Word la mesajele voastre de dinainte-din timpul-dupa nasterea lui Michael, ca sa vada si el ce de doamne de pe mapamond ii puneau majorete si ne incurajau... cred ca o sa-l amuze la un moment dat. Si inca o data mi-am dat seama ce chestie puternica e Forumul nostru! U all!

Piciulika, mami de Michael (8.10.2007)
www.flickr.com/photos/10474507@N06/sets/72157602320321760/" target="_blank">Michael, iubirea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vmkriss spune:

Azi a facut si BB-Edy 1 luna. Si asa ca de o luna i-a iesit dragostea pe fata. Am luat apa termala de la avene sa vedem daca ere ceva efect. Care ati mai folosit, ce parere aveti ???

FLORI si Eduard-Alexandru (23 septembrie 2007)
Poze BB

9 luni si Greierasul a aparut (FILM) **NEW**

Flori graviduta si BB la echo


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Buna seara si scuze ca v-am lasat sa asteptati. Am fost la doctor si am ajuns foarte tarziu acasa, incat abia am potolit baiatul agitat, l-am hranit, m-am spalat ca ma trecusera toate apele si am fugit la gradi la sedinta cu parintii. De aceea nu am avut timp sa scriu. Si acum pe fuga ca acusica se trezeste baiatul si Alex e nervvoasa cand nu ii acord atentie.

Deci disgnosticul este metatatarsus varus (deci nu equin si ca atare nu e ceva grav). A decis gips pentru ca parea ca masajul nu dadea rezultate si era pacat sa nu facem ceva acum cat e micut. Nu am intrebat deocamdata daca se putea ceva mai comod.

Deocamdata l-a eliberat o saptamana sa trecem de botez, n uavea sens sa il puna pana vineri, mai ales ca nu era asa urgenta. Piciorul stang este aproape perfect, dreptul care era mai rau mai necesita tratament, desi este o imbunatatire simtitoare. Din pacare inca mai are tendinta sa isi incordeze piciorul si ca atare se poate pierde ce am castigat, de aceea va mai necesita gipsuri de 2-3 ori.

Saptamana asta trebuie sa fac masaj puternic, de 3 ori pe zi 5 min, sa fortez bine piciorul sa nu pierdem ce am realizat. De marti iar in gips probabil maxim o luna. Eu am intrebat cat, pana la 3, pana la 5 luni...Dr a zis ca nu este ceva grav si nu poate fi vorba sa dureze asa mult adica pana la 5 luni, se asteapta la 3 luni sa fie totul corectat. Deci ar mai fi maxim o luna de chin, si am decis sa respect recomandarea si sa ii pun gipsurile luna cu pricina.

Picioarele erau ok, numai unul a fost strans, si la cat pedala el cu tot cu ele nu cred ca e o mare tragedie. Mai bine acum decat mai tarziu.

Inca o data va spun pentru linistirea voastra, nu pozitia labei piciorului adusa din glezna spre interior asa cum ati vazut in poza a necesitat tratamentul asta, ci laba indoita in dreptul scobiturii. Asa ca nu va mai stresati asa. Daca vreti sa va asigurati ca e totul ok, dati cautare cu metatarsus varus sau adductus si veti gasi acolo imaginea. Ca sa vedeti cum sunt talpile trebuie sa vedeti talpile din fata si daca degetul mare si toata partea cu degetele este curbata spre interior, atunci este metatarsus.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Ma duc ca s-a trezit puiul micut. Va pupacim mult mult si va multumim ca ne-ati tinut pumnii si v-ati gandit la noi.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:


noi fericiti si tare ocupati cu sefu' nostru. De duminica a plecat si mama. Destul de greu fara ajutor. Bb e cumintel, prea cumintel.
Prioritatile lui sunt 1 igiena/curatenia, 2 somnul si 3 papa. Drept urmare ma chinui rau sa-l trezesc, la tzitzi e lenes taaaare, mananca si cate 1 ora cu pauze, bineinteles. Eu tzitzi am la greu, nu stiu daca e si bun. De 2 zile mananca ceva mai bine. Maine implinim si noi 2 saptamani de viata si mergem iar la cantar.
Deja ma intreb cat e minimul la greutate/luna pt un bb boy nascut cu 3200?

Eu mi-am revenit bine de tot, am avut ceva burtica, insa a disparut. Cu lohiile stau ceva mai rau, ca nu prea am. S-ar parea ca e de vina avantul meu prea mare. Saptamana trecuta m-am obosit rau de tot... deh a avut cine sa stea cu sefu' si eu am plecat cu tatic prin magazine, plus ca la 1 saptamana eu sofam la greu. M-am linistit dupa o vizita la ecograf si 5 injectii cu ergomet ca uterul meu nu involua cum trebuie. Acum sunt ok.
Timpul nu mai are aceeasi dimensiune. Noi am devenit sclavii minunii din viata noastra. Nu regret decat faptul ca nu am timp sa va impartasesc si voua din emotiile si incercarile noastre.
Teo-mic ne-a adus nespus de multa fericire.

Felicitari micutilor nou veniti pe lume, mamicilor refacere rapida.
Tuturor multa sanatate si fericire.

Alinus de Iulius Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

vreau sa va dau toate datele dar nu stiu unde-direct pe forum sau pe PM afisat ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

e...Roxana mama... spor la masaj, sa te vedem cat de constiincioasa esti, eu una spun cinstit ca nu as fi capabila, stiu de la al meu. Bine ca se rezolva!!

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

alinush, minim 500 de grame de la scaderea fiziologica trebuie sa fie cresterea in prima luna.

la noi a bubuit si a fulgerat!!!!!!!!!! nu mai iteleg nimica.

Andriesule,nu e frig mai la busteni.Eu banuiesc ca profa de germana a fost nitel racita.......prea debutat boala direct cu tuse!!! daca era de la zapada de acu 2 zile, ii curgea nasul, o durea gatul, alte simptome.
Roxana,, vezi ca nu e asa grav? slava Domnului!!!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Rox, bine ca te-ai mai linistit. Iti doresc multa rabdare si perseverenta cu masajul ! Si, bineinteles, sa se rezolve cat mai repede !
ligeea, scrie direct pe forum
alinush, ne bucuram ca sunteti bine. Deja au trecut 2 saptamani si la voi... bravo, sunteti voinici de-acum !
vmkriss, La multi ani! pentru bb Edy. Aniast ne-a recomandat apa termala Avene

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )
www.flickr.com/photos/11799927@N07/" target="_blank">poze

Mergi la inceput